Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Μου ζητάνε €20 το χαρτί για ΚΤΕΟ

Εμπειρίες και προβλήματα με ΚΤΕΟ; Νομοθεσία;

Re: Μου ζητάνε €20 το χαρτί για ΚΤΕΟ

Δημοσίευσηαπό Qgas » Παρ 13 Ιουν, 2014 02:21

Φυσικα AG δεν εχεις εχει προφιλ Hana
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Μου ζητάνε €20 το χαρτί για ΚΤΕΟ

Δημοσίευσηαπό FastGmN » Σάβ 27 Δεκ, 2014 00:40

Την συζήτηση την πήγατε αλλού... η ουσία του προβλήματος δεν είναι τόσο η απόδειξη.
Το πρόβλημα είναι ο Νομοθέτης και η Νομοθεσία...γιατί να χρειάζομαι κάθε φορά που περνάω ΚΤΕΟ χαρτί απο τον εγκαταστάτη?
Οτιδήποτε μέρος επισκευάζω αλλάζω συντηρώ πάνω στο αυτοκίνητο παίρνω χαρτί για το ΚΤΕΟ?
FastGmN
 
Δημοσιευσεις: 10
Εγγραφή: Παρ 20 Ιαν, 2012 22:45

Re: Μου ζητάνε €20 το χαρτί για ΚΤΕΟ

Δημοσίευσηαπό fokion » Σάβ 27 Δεκ, 2014 11:33

Γιατι καποιος πρεπει να πιστοποιησει οτι το συστημα στο αυτοκινητο σου ως aftermarket πληρει "τα δεοντα"
για το υπολοιπο αυτοκινητο θεωρητηκα ( προσεξε το αυτο ) αυτο το εγγευαται το ιδιο το εργοστασιο.

δεν ειναι προς το παρον τουλαχιστον υποχρεοτικό ο ελεγκτης του ΚΤΕΟ να ειναι ΚΑΙ "γκαζας" ( να εχει τις γνωσεις και την εξουσιοδοτηση εννοω) ωστε να πιστοποιησει με ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΚΑΙ ΣΦΡΑΓΙΔΑ οτι ολα βαινουν καλως.....


Παιδες εχη πληρη εφαρμογη το ρητο "την υπογραφη και την... να ξερουμε που τη βαζουμε".... στη στραβη θα εχει την μεγιστη αξια...
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Μου ζητάνε €20 το χαρτί για ΚΤΕΟ

Δημοσίευσηαπό manoliss » Κυρ 28 Δεκ, 2014 10:20

όταν λοιπον θα παω εκει και..
1.μου ελεγξει το αμαξι για τυχον διαρροες με το μηχανημα
2.μου μπριζωσει το αμαξι να δει μιγματα με αναλυτη καυσαερίων και κανει ρυθμισεις συμφωνα με τα σωστα μιγματα...

ΝΑΙ νατου δωσω όχι 20 ευρω αλλα και αλλα 10...και αν δει τσαπατσουλιά και μου την φτιαξει με το αναλογο αντιτιμο και το αμαξι δουλευει καλυτερα ναι να πληρωαω....

όταν όμως παω εκει και...
1.δεν μου ελεγξει το αμαξι για τυχον διαρροες με το μηχανημα
2.δεν μου μπριζωσει το αμαξι να δει μιγματα με αναλυτη καυσαερίων και κανει ρυθμισεις συμφωνα με τα σωστα μιγματα...

και παρω το χαρτι από την γραμματεα του.....τι 20αρικο να του δωσω? την υπογραφη του? η ασφαλεια μου που υποτιθετε για αυτην γινετε ο ελεγχος?
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss
 
Δημοσιευσεις: 715
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:37

Re: Μου ζητάνε €20 το χαρτί για ΚΤΕΟ

Δημοσίευσηαπό fokion » Κυρ 28 Δεκ, 2014 10:30

Αν και εχεις απολυτο δικιο σε αυτα που λες, η απαντιση νομικά και οχι ηθικά ( να τα μας παλι αν το νομιμο ειναι και ηθικό... ) ειναι ναι. Την υπογραφη του πληρωνεις.

Και το ΒΛΑΚΩΔΕΣ απο την μερια του ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ αυτο. Οτι την βαζει ΧΩΡΙΣ να ελενξει...
Κι αν γινει κατι εχει δεν εχει ελενξει ΕΙΝΑΙ υπευθυνος....
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Μου ζητάνε €20 το χαρτί για ΚΤΕΟ

Δημοσίευσηαπό christoi » Κυρ 28 Δεκ, 2014 18:19

Άρα, αν σου δώσει το χαρτί χωρίς έλεγχο, τότε δεν τον πληρώνεις. Γιατί στην ουσία σε διώχνει, ενώ εσύ πήγες εκεί για να σου επιβεβαιώσει ο ειδικός ότι δεν διατρέχεις κανέναν κίνδυνο (μιλάμε για κάτι που μπορεί να χαλάσει σε πολλά χαω και να πάθεις ζημιά, γιατί κάθεσαι πάνω σε αυτό), για την δική σου ασφάλεια.
Αλλιώς, αν καθήσει και το ελέγξει, κοστολογείς 20€ την ζωή σου; (ή έστω τις γρατζουνιές)
Opel Astra H 1.4 Romano με περισσότερα από 80.000km και λιγότερα από 100.
Άβαταρ μέλους
christoi
 
Δημοσιευσεις: 600
Εγγραφή: Παρ 06 Μάιος, 2011 21:02

Re: Μου ζητάνε €20 το χαρτί για ΚΤΕΟ

Δημοσίευσηαπό manoliss » Δευτ 29 Δεκ, 2014 14:17

christoi έγραψε:Άρα, αν σου δώσει το χαρτί χωρίς έλεγχο, τότε δεν τον πληρώνεις. Γιατί στην ουσία σε διώχνει, ενώ εσύ πήγες εκεί για να σου επιβεβαιώσει ο ειδικός ότι δεν διατρέχεις κανέναν κίνδυνο (μιλάμε για κάτι που μπορεί να χαλάσει σε πολλά χαω και να πάθεις ζημιά, γιατί κάθεσαι πάνω σε αυτό), για την δική σου ασφάλεια.
Αλλιώς, αν καθήσει και το ελέγξει, κοστολογείς 20€ την ζωή σου; (ή έστω τις γρατζουνιές)

βασικα δεν καταλαβα τι εννοεις φιλε μου.....δεν αρνηθηκα τα 20 ευρα αλλα να γινει και σωστα η δουλεια....
αν δεν του δωσω τα 20 ευρω δεν μου δινει χαρτι αρα δεν μπορω να περασω ΚΤΕΟ....αρα παλι στημενος στον τοιχο είμαι και κρέμομαι από τα αρχ!δΙ@ του εγκαταστατη που θα μου δωσει το χαρτι χωρις έναν υποτιποδη ελεγχο...
φυσικα στην αγορα δεν είναι ολοι ιδιοι....
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss
 
Δημοσιευσεις: 715
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:37

Re: Μου ζητάνε €20 το χαρτί για ΚΤΕΟ

Δημοσίευσηαπό christoi » Δευτ 29 Δεκ, 2014 23:57

Αν τον είδες να ασχολείται κάποια ώρα και να το κοιτάει (ακόμα και αν σκεφτόταν φοίνικες, ψιλή άμμο και όμορφα κορίτσια εκείνη την ώρα), τότε, υποθέτεις ότι, έχει κάνει αυτά που πρέπει.
Αν πήγες και σου είπε ότι μου τα στάζεις (τα 20) και σε 1 λεπτό παίρνεις χαρτί και φεύγεις, τότε του εξηγείς τι θέλεις ή πας αλλού. Ή παίρνεις πληροφορίες τι καταγγελία μπορείς να κάνεις.
Opel Astra H 1.4 Romano με περισσότερα από 80.000km και λιγότερα από 100.
Άβαταρ μέλους
christoi
 
Δημοσιευσεις: 600
Εγγραφή: Παρ 06 Μάιος, 2011 21:02

Re: Μου ζητάνε €20 το χαρτί για ΚΤΕΟ

Δημοσίευσηαπό manoliss » Πέμ 01 Ιαν, 2015 02:35

christoi έγραψε:Αν τον είδες να ασχολείται κάποια ώρα και να το κοιτάει (ακόμα και αν σκεφτόταν φοίνικες, ψιλή άμμο και όμορφα κορίτσια εκείνη την ώρα), τότε, υποθέτεις ότι, έχει κάνει αυτά που πρέπει.
Αν πήγες και σου είπε ότι μου τα στάζεις (τα 20) και σε 1 λεπτό παίρνεις χαρτί και φεύγεις, τότε του εξηγείς τι θέλεις ή πας αλλού. Ή παίρνεις πληροφορίες τι καταγγελία μπορείς να κάνεις.

ναι χρηστο τωρα καταλαβα τι εννοεις....αλλα υποτιθετε ότι εχουν γινει μπροστα μου οι απαραιτητοι έλεγχοι....για την δευτερη περιπτωση εχω φυγει μακρια...
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss
 
Δημοσιευσεις: 715
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:37

Re: Μου ζητάνε €20 το χαρτί για ΚΤΕΟ

Δημοσίευσηαπό gouris » Κυρ 29 Μαρ, 2015 23:08

Εμένα ο εγκαταστάτης είναι πλέον πολύ μακριά από εκεί που μένω, μπορώ να βγάλω βεβαίωση από κάποιον άλλο και αν ναι με τι κόστος? Ξερει κανεις?
gouris
 
Δημοσιευσεις: 67
Εγγραφή: Παρ 19 Απρ, 2013 21:33

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Θέματα ΚΤΕΟ

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 43 επισκέπτες