Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Μου ζητάνε €20 το χαρτί για ΚΤΕΟ

Εμπειρίες και προβλήματα με ΚΤΕΟ; Νομοθεσία;

Re: Μου ζητάνε €20 το χαρτί για ΚΤΕΟ

Δημοσίευσηαπό dathens » Πέμ 24 Μάιος, 2012 23:09

Σωστός !! Οπως μου λεει φιλος εγκαταστατης τα ΚΕΠ κάνουν λευκή απεργία !! Μόνο 10 δηλώσεις την μέρα μπορούν την υπόλοιπη σκάβουν !! Τοσο χαρτί και σφραγίδα δεν παίζει !!
ml 350 2005 w164 Prins αθάνατο 160.000 km LPG 227.000 συνολικά
dathens
 
Δημοσιευσεις: 1252
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν, 2011 01:51

Re: Μου ζητάνε €20 το χαρτί για ΚΤΕΟ

Δημοσίευσηαπό runner » Τρί 29 Μάιος, 2012 16:32

Καλησπέρα.Ζήτησα και εγώ με τη σειρά μου το χαρτί για το κτέο από τον εγκαταστάτη μου. 40€ στον Σπάθη.Πριν το τοποθετήσω το υγραέριο τον είχα ρωτήσει για τα πάντα και μου είχε πει για μηδενικό κόστος.Πριν 1 μήνα έκανα το μεγάλο σέρβις αξίας 50€ και ζητώντας το χαρτί μου ζητούσε άλλα 40 για επανέλεγχο...χωρίς να έχει μετακινηθεί το αυτ/το από εκεί μέσα ούτε μισό μέτρο.Τα 40 είναι για τον ''άτυπο '' επανέλεγχο και όχι για την χαρτούρα. Σηκώθηκα και έφυγα.Μπήκα στο δίκτυο του Θεοδώρου για να δω επίσημους αντιπροσώπους του στην Αθήνα εκτός του Σπάθη,και λόγω τοποθεσίας βρήκα στο Μαρκόπουλο.Επικοινώνησα μαζί του και αφού του εξήγησα τι θέλω μου έδωσε 1 μέρα προθεσμία για να μου απαντήση....
Η απάντηση ήταν ότι δεν είναι εξουσιοδοτημένος :shock: :shock: και δεν μπορεί να με εξυπηρετήσει ,αλλά, ότι άλλο χρειαστώ να τον επισκεφτώ.
Στο δια ταύτα...γνωρίζει κάποιος από που θα μπορούσα να προμηθευτώ αυτό το πολυπόθητο χαρτί,έστω και με πμ.Προτιμώ να τα δώσω σε κάποιον που θα πάω πρώτη φορά παρά σε άντρες που δεν φοράνε παντελόνια,αθετούν τους λόγους τους και με βλέπουν σαν κουμπαρά.
runner
 
Δημοσιευσεις: 126
Εγγραφή: Κυρ 01 Μάιος, 2011 22:38

Re: Μου ζητάνε €20 το χαρτί για ΚΤΕΟ

Δημοσίευσηαπό dathens » Τρί 29 Μάιος, 2012 23:00

runner έγραψε:Καλησπέρα.Ζήτησα και εγώ με τη σειρά μου το χαρτί για το κτέο από τον εγκαταστάτη μου. 40€ στον Σπάθη.Πριν το τοποθετήσω το υγραέριο τον είχα ρωτήσει για τα πάντα και μου είχε πει για μηδενικό κόστος.Πριν 1 μήνα έκανα το μεγάλο σέρβις αξίας 50€ και ζητώντας το χαρτί μου ζητούσε άλλα 40 για επανέλεγχο...χωρίς να έχει μετακινηθεί το αυτ/το από εκεί μέσα ούτε μισό μέτρο.Τα 40 είναι για τον ''άτυπο '' επανέλεγχο και όχι για την χαρτούρα. Σηκώθηκα και έφυγα.Μπήκα στο δίκτυο του Θεοδώρου για να δω επίσημους αντιπροσώπους του στην Αθήνα εκτός του Σπάθη,και λόγω τοποθεσίας βρήκα στο Μαρκόπουλο.Επικοινώνησα μαζί του και αφού του εξήγησα τι θέλω μου έδωσε 1 μέρα προθεσμία για να μου απαντήση....
Η απάντηση ήταν ότι δεν είναι εξουσιοδοτημένος :shock: :shock: και δεν μπορεί να με εξυπηρετήσει ,αλλά, ότι άλλο χρειαστώ να τον επισκεφτώ.
Στο δια ταύτα...γνωρίζει κάποιος από που θα μπορούσα να προμηθευτώ αυτό το πολυπόθητο χαρτί,έστω και με πμ.Προτιμώ να τα δώσω σε κάποιον που θα πάω πρώτη φορά παρά σε άντρες που δεν φοράνε παντελόνια,αθετούν τους λόγους τους και με βλέπουν σαν κουμπαρά.



Έτσι ειναι δυστυχώς παντελόνια δεν φορούν πολλοί .. .... αλλα αλλάζει και κάτι άλλο πλέον ΚΤΕΟ θα περνούν τα αμάξια με τιμολόγιο αγοράς τοποθέτησης απο νομιμους εγκαταστατες το ιδιο και ο επανέλεγχος με απόδειξη η τιμολόγιο εγκαταστατη !! Και καλα να καθαρίσει απο αλεξίπτωτιστες στις πυλωτες εγκαταστατες και απ τα συνεργεία χωρίς άδεια υγραεριου !!
ml 350 2005 w164 Prins αθάνατο 160.000 km LPG 227.000 συνολικά
dathens
 
Δημοσιευσεις: 1252
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν, 2011 01:51

Re: Μου ζητάνε €20 το χαρτί για ΚΤΕΟ

Δημοσίευσηαπό boombastic » Τετ 30 Μάιος, 2012 02:33

dathens έγραψε:Έτσι ειναι δυστυχώς παντελόνια δεν φορούν πολλοί .. .... αλλα αλλάζει και κάτι άλλο πλέον ΚΤΕΟ θα περνούν τα αμάξια με τιμολόγιο αγοράς τοποθέτησης απο νομιμους εγκαταστατες το ιδιο και ο επανέλεγχος με απόδειξη η τιμολόγιο εγκαταστατη !! Και καλα να καθαρίσει απο αλεξίπτωτιστες στις πυλωτες εγκαταστατες και απ τα συνεργεία χωρίς άδεια υγραεριου !!


Kαι οι εγκαταστατες που δεν χρεωνουν το χαρτι επανελέγχου για κτεο, τι αποδειξη θα κοβουν??? Παντως το αυτονόητο, οποιος ζηταει λεφτα για το χαρτι επανελεγχου, να απαιτείτε αποδειξη....
boombastic
 
Δημοσιευσεις: 4
Εγγραφή: Δευτ 12 Δεκ, 2011 02:47

Re: Μου ζητάνε €20 το χαρτί για ΚΤΕΟ

Δημοσίευσηαπό dlag » Τετ 30 Μάιος, 2012 16:25

runner έγραψε:Καλησπέρα.Ζήτησα και εγώ με τη σειρά μου το χαρτί για το κτέο από τον εγκαταστάτη μου. 40€ στον Σπάθη.Πριν το τοποθετήσω το υγραέριο τον είχα ρωτήσει για τα πάντα και μου είχε πει για μηδενικό κόστος.Πριν 1 μήνα έκανα το μεγάλο σέρβις αξίας 50€ και ζητώντας το χαρτί μου ζητούσε άλλα 40 για επανέλεγχο...χωρίς να έχει μετακινηθεί το αυτ/το από εκεί μέσα ούτε μισό μέτρο.Τα 40 είναι για τον ''άτυπο '' επανέλεγχο και όχι για την χαρτούρα. Σηκώθηκα και έφυγα.Μπήκα στο δίκτυο του Θεοδώρου για να δω επίσημους αντιπροσώπους του στην Αθήνα εκτός του Σπάθη,και λόγω τοποθεσίας βρήκα στο Μαρκόπουλο.Επικοινώνησα μαζί του και αφού του εξήγησα τι θέλω μου έδωσε 1 μέρα προθεσμία για να μου απαντήση....
Η απάντηση ήταν ότι δεν είναι εξουσιοδοτημένος :shock: :shock: και δεν μπορεί να με εξυπηρετήσει ,αλλά, ότι άλλο χρειαστώ να τον επισκεφτώ.
Στο δια ταύτα...γνωρίζει κάποιος από που θα μπορούσα να προμηθευτώ αυτό το πολυπόθητο χαρτί,έστω και με πμ.Προτιμώ να τα δώσω σε κάποιον που θα πάω πρώτη φορά παρά σε άντρες που δεν φοράνε παντελόνια,αθετούν τους λόγους τους και με βλέπουν σαν κουμπαρά.

Και εγω εχω κάνει την εγκατάσταση στο Σπάθη. Μίλησα με τα κεντρικά του Θεοδώρου και μου είπαν ότι αυτοί χρεώνουν 20 ευρώ. Εγώ του έδωσα 50 ευρώ . Στο θέμα αυτό ο Σπάθης είναι απαράδεκτος και προτείνω να κάνετε κι οι άλλοι παράπονα στο Θεοδώρου. Στο θέμα της τεχνικής υποστήριξης παντως εως τώρα είναι εντάξει.
OPEL VECTRA 1600cc 2008 ZAVOLI 4ης γενιάς 60000km
dlag
 
Δημοσιευσεις: 42
Εγγραφή: Κυρ 05 Δεκ, 2010 09:20

Re: Μου ζητάνε €20 το χαρτί για ΚΤΕΟ

Δημοσίευσηαπό dti » Τετ 30 Μάιος, 2012 19:09

runner έγραψε:Στο δια ταύτα...γνωρίζει κάποιος από που θα μπορούσα να προμηθευτώ αυτό το πολυπόθητο χαρτί,έστω και με πμ.Προτιμώ να τα δώσω σε κάποιον που θα πάω πρώτη φορά παρά σε άντρες που δεν φοράνε παντελόνια,αθετούν τους λόγους τους και με βλέπουν σαν κουμπαρά.


Έχω γράψει 2-3 φορές ως τώρα οτι εγώ πήρα εντελώς δωρεάν το χαρτί για τον επανέλεγχο του ΚΤΕΟ από τον Λογοθέτη στο Ίλιον.
Σημειωτέον οτι την εγκατάσταση την είχα κάνει στο εξωτερικό... και την ημέρα που είχα πάει δεν είχε κάποια εγκατάσταση.
Αν μη τι άλλο από τη συγκεκριμένη στάση του εγώ τουλάχιστον πείστηκα οτι υπάρχουν και σωστοί επαγγελματίες.
S-MAX 2.5T Titanium (2007.75) LPG Powered by Vialle LPi
dti
 
Δημοσιευσεις: 1012
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 18:29

Re: Μου ζητάνε €20 το χαρτί για ΚΤΕΟ

Δημοσίευσηαπό panos36 » Τετ 23 Ιαν, 2013 15:42

παιδιά ξεθάβω το θέμα,για να σας αναφέρω την δική μου προσωπική εμεπιρία.
λοιπόν σήμερα πέρασα κτεο το αμάξι και πήγα πρώτα απ τον τσάκαλο που έκανα τ αμάξι,και μου λέει οτι θέλει ένα εικοσάρικο,για να μου δώσει το χαρτάκι εισιτήριο για να πάω κτέο.του λέω ρε καπετάνιο να σε πώ.τι είναι αυτό το εικοσάρικο,γύφτος δεν είμαι αλλά όχι και μαλάκας.μου λέει είναι ένα παράβολο,το οποίο θα το παίρνεις απο μ ένα,κάθε φορά που θα περνάς κτεο.το βλέπω,του λέω ρε σύ αυτό είναι μια υπεύθυνη δήλωση η οποία εχει τα στοιχεία απ τα υλικά που χρησιμοιποιήθηκαν,γνήσια θεωρημένη απ το κέπ με μια σφραγίδα του.του λέω ποιο παράβολο ρε σύ?αυτη είναι μια θεωρημένη υπεύθυνη δήλωση.χωρίς να ξέρει τι δουλειά κάνω,μου λέει οτι και καλά δίνει αυτός ένα παράβολο στο κράτος.ψέμα.καταλαβαίνει την μαλακία που έκανε,μου λέει θές να πάω εγώ στο κτεο?πάει να μου τα γυρίσει,τον ψιλο κράζω.φεύγω.πάω κτεο τους λέω το και το.λένε αυτοι.εμείς πάντα θέλουμε μια υπεύθυνη δήλωση απ τον εξουσιοδοτημένο εγκαταστάτη.έχει λέει και κάποιους που την κάνουν και με 5 ευρώ,και με 10.παιδιά πραγματικά δεν το λέω για τα λ7.το λέω επειδή τρελένομαι όταν με πιάνουν λακαμά.
panos36
 
Δημοσιευσεις: 19
Εγγραφή: Τρί 22 Ιαν, 2013 12:49

Re: Μου ζητάνε €20 το χαρτί για ΚΤΕΟ

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Τετ 23 Ιαν, 2013 20:31

Και λιγα του'πες. Κράξιμο ειναι το λιγοτερο που επιβαλεται μονο και μονο γιατι υποτιμουν την νοημοσυνη μας.
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Μου ζητάνε €20 το χαρτί για ΚΤΕΟ

Δημοσίευσηαπό fotisly » Σάβ 26 Ιαν, 2013 18:57

χτες περασα κ εγω κτεο.ο εγκαταστατης μου εκλεισε,και εψαχνα να τον βρω.
στο κτεο μου ειπανε οτι μπορω να το περασω κανονικα κ παω το χαρτι σε μια εβδομαδα. :shock: εφ οσον εγω παρω την σφραγιδα και τα χαρτια του κτεο γιατι να τους παω το χαρτι???λεμε τωρα......
ρωτησα σε αλλον εγκαταστατη για το χαρτι και μου ζητησε 30 ευρω :shock: καποιοι εγκαταστατες επισης δεν δινουνε χαρτι για μαρκα συστηματος που δεν εχουνε αυτοι.
αυτος που ρωτησα μου ειπε οτι οσα εχει φτιαξει ο ιδιος δεν παιρνει χρηματα αλλα σε οτι συστημα εχει μπει απο αλλον παιρνει 30 ευρω,του ειπα χαιρετε κ αντιο!!!
τελικα βρηκα τον εγκαταστατη μου κ μου εδωσε το χαρτι δωρεαν!
συμπληρωσε αριθμο απο δεξαμενη και εναν αριθμο ακομη που υπαρχει στην ταπα που γεμιζουμε!
ευτυχως εληξε η περιπετεια μου χωρις κοστος!
επισης στο κτεο ουτε που κοιταξανε την εγκατασταση,ασε που δεν ειχα και την ρεζερβα μαζι,αλλα δεν μου ειπανε τιποτα!
ολα για το χρημα γινονται!
icom jtg υγρου ψεκασμου,πλεον lovato σε αστρα h 1.8 140 hp
prins silverline2 skoda fabia 1.4 101 hp
fotisly
 
Δημοσιευσεις: 394
Εγγραφή: Τρί 03 Μάιος, 2011 21:54

Re: Μου ζητάνε €20 το χαρτί για ΚΤΕΟ

Δημοσίευσηαπό dathens » Σάβ 26 Ιαν, 2013 20:09

Απόδειξη έστω και μηδενική σου έδωσε ; Τώρα που καταργήθηκε το βιβλίο εισερχομενων στα συνεργεία υγραεριοκινησης τα χαρτιά του ΚΤΕΟ θα ειναι ένας τρόπος ελέγχου τους.

Αλλα κανονικά αν ήταν επαγγελματίας θα έπρεπε να σε ελέγξει να τσεκάρει τα μείγματα σου την εγκατάσταση , διαρροές σωστή λειτουργία του συστήματος και μετα να υπογράψει τη δήλωση γιατι ως γνωστό στο ΚΤΕΟ μόνο έλεγχος δεν γίνεται.

Το θέμα χρεωσης ειναι σχετικό αν όντως δεν είναι ο αρχικός εγκαταστατης που εχει φακέλωμενα τα υλικά που εχει βάλει λογικά δεν σε χρεώνει κανείς ... ακόμα και αν πας σε κάποιον που τοποθετει το ίδιο σύστημα και τα ξέρει απέξω παλι ισως δεν σε χρεώσει αν πας σε έναν με BRC να σου δώσει χαρτί ICOM λίγο άσχετο και δύσκολο πρέπει να ψαχτεί πολυ με τη χαρτουρα.. και θα πληρώσεις το χρόνο που ασχολείται μαζι σου .. Λογικό είνσι δεν εχει καμια υποχρέωση !!

Εγω συνδυάζω σέρβις φίλτρα και χαρτί αν και ο εγκαταστάτης μου είνσι Γιάννενα δεν με χρεώνουν το χαρτί ...
ml 350 2005 w164 Prins αθάνατο 160.000 km LPG 227.000 συνολικά
dathens
 
Δημοσιευσεις: 1252
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν, 2011 01:51

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Θέματα ΚΤΕΟ

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 44 επισκέπτες





cron