Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Μου ζητάνε €20 το χαρτί για ΚΤΕΟ

Εμπειρίες και προβλήματα με ΚΤΕΟ; Νομοθεσία;

Re: Μου ζητάνε €20 το χαρτί για ΚΤΕΟ

Δημοσίευσηαπό splitapsou » Σάβ 23 Νοέμ, 2013 12:00

Λόγω ιδιότητας θα σας πω τα εξής και θα ήθελα να μην δωθεί άλλη συνέχεια μιας και ειναι φαύλος κύκλος.

Η τιμολογιακή πολιτική οποιουδήποτε καταστήματος πρεπει να ειναι σταθερή. Δεν μπορείς δικαιολογήσεις μηδενικά παραστατικά ούτε παραστατικά του ενός ευρώ σε έλεγχο συστήματος. Ειναι μια συνάρτηση της εργατοωρας και του πόσο σου κοστίζει και πάνω σε αυτή να βάλεις και ένα μικρό κέρδος έστω 10%. Απο εκεί και πέρα εάν έχεις μια σταθερή τιμή σε αυτά ακόμα και φαινομενικά μικρη, αλλα σταθερά σε όλους τους πελάτες που ήδη εγκατέστησαν σε εσένα το συστημα κανένας δεν μπορεί να σου πει γιατί εκοψες αυτό το μικρο ποσό. Είμαστε όλοι υποχρεωμένοι οι επαγγελματίες να έχουμε τιμοκατάλογο ανηρτημενο στην επιχείρηση μας με το ποσό τιμολόγησης της κάθε εργασίας και του κάθε εξάρτηματος ή εμπορευματος. Αν αυτός υπάρχει και ορίζει μια τιμή χαμηλή για την συγκεκριμένη εργασία και για την έκδοση της βεβαίωσης κανένα ΣΔΟΕ δεν μπορεί να πει τίποτα.

Μπορείς αν το θέλεις να έχεις λοιπόν στον τιμοκατάλογο σου έλεγχο συστήματος τοποθετημένο σε εμάς για ΚΤΕΟ δωρεάν, μιας και ξέρεις τι έχεις κανει και ο χρόνος του ελέγχου μπορεί να ειναι θεωρητικά πολυ μικρός (δεν θες μια ώρα για να ελέγξεις για διαρροές και για να μπεις με το PC να δεις το αν έχει σφάλματα το συστημα). Και οσο αφορά την τοποθέτηση και έκδοση βεβαίωσης για ΚΤΕΟ, που ουσιαστικά αφορά την υπεύθυνη δηλωση και μόνο και την αμοιβή του μηχανολόγου που υπέγραψε πχ 10€ όπου υπέρ καλύπτει το κοστος του χαρτιού και του μελανιού της βεβαίωσης και αφήνει και κέρδος.

Το τι θα αποφασίσει ο κάθε επιχειρηματίας τελικά να κανει ειναι σχετικό και σίγουρα θα ακολουθήσει την συμβουλή του λογιστή του τον οποίο εμπιστεύεται και στην τελική έχει και την ευθύνη σε περίπτωση φορολογικού ελέγχου. Όλες οι υπόλοιπες συζητήσεις απλα δεν θα καταλήξουν πουθενά. Είμαστε όλοι υπεύθυνοι για τις πράξεις μας απέναντι στον νομό και καλούμαστε να δικαιολογησουμε με λογικά επιχειρήματα την οποία τιμή μας, που δεν μπορεί να ειναι κάτω απο το κοστος. Αν λοιπόν ο ένας δικαιολογεί με το 1€ (που αμφιβάλω) καλα κανει, αν ο δίπλα με τα 20€ πάλι καλα κανει και παει λέγοντας μπαίνοντας σε έναν φαύλο κύκλο όπως είπα και στην αρχή. Απο εκεί και πέρα εγω σαν καταναλωτής στην ελεύθερη αγορά επιλέγω αυτό που με συμφέρει και δεν με νοιαζουν όλα τα παραπάνω. ( Αυτός ειναι άλλος ένας παράγοντας στην συνάρτηση για τον επιχειρηματία)

Πραγματικά μια τέτοια συζήτηση δεν βγάζει πουθενά και δεν έχει κανένα νόημα να συνεχιστεί.
splitapsou
 
Δημοσιευσεις: 194
Εγγραφή: Σάβ 15 Σεπ, 2012 22:35

Re: Μου ζητάνε €20 το χαρτί για ΚΤΕΟ

Δημοσίευσηαπό ECOKINISI » Σάβ 23 Νοέμ, 2013 12:45

Απο την αρχή της εταιρίας εχουν προβλεφθεί από τους λογιστές ολα αυτά περι μηδενικών αποδείξεων. Είτε αυτό λέγεται επανέλεγχος για κτεο ή για μια εργασία σε εγγύηση που εχει και αυτή μηδενική αξία. Απο την στιγμή λοιπόν που μπορώ να αποδείξω στο ΣΔΟΕ όπως και έκανα σε έλεγχο προ 2 μηνών, ότι αυτή η απόδειξη είναι κομμένη σε πελάτη που εγώ έχω κάνει την τοποθέτηση δεν μπορεί να μου κάνει κανείς τίποτα.
ECOΚΙΝΗΣΗ
Πάτα φρένο στη ρύπανση, δώσε γκάζι στην οικονομία

www.ecokinisi.gr
ECOKINISI
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 219
Εγγραφή: Πέμ 04 Οκτ, 2012 15:00

Re: Μου ζητάνε €20 το χαρτί για ΚΤΕΟ

Δημοσίευσηαπό splitapsou » Σάβ 23 Νοέμ, 2013 16:07

ECOKINISI έγραψε:Απο την αρχή της εταιρίας εχουν προβλεφθεί από τους λογιστές ολα αυτά περι μηδενικών αποδείξεων. Είτε αυτό λέγεται επανέλεγχος για κτεο ή για μια εργασία σε εγγύηση που εχει και αυτή μηδενική αξία. Απο την στιγμή λοιπόν που μπορώ να αποδείξω στο ΣΔΟΕ όπως και έκανα σε έλεγχο προ 2 μηνών, ότι αυτή η απόδειξη είναι κομμένη σε πελάτη που εγώ έχω κάνει την τοποθέτηση δεν μπορεί να μου κάνει κανείς τίποτα.


έρχεστε στα λόγια μου περί τιμολογιακής πολιτικής...
splitapsou
 
Δημοσιευσεις: 194
Εγγραφή: Σάβ 15 Σεπ, 2012 22:35

Re: Μου ζητάνε €20 το χαρτί για ΚΤΕΟ

Δημοσίευσηαπό sarakats85 » Πέμ 10 Απρ, 2014 15:15

Χαιρετώ όλους στο φορουμ έφτασα και εγω εδώ μετά από την αγανάκτηση με το χαρτί του Κτεο.

Δεύτερη φορά κτέο περνάω και επειδή είμαι μακρυά από τον τόπο μου πήγα σε εγκαταστάτες εδώ στο Ηράκλειο Κρήτης να ζητήσω χαρτί κτεο.Κατέληξα στον φθηνότερο (50ε)
1.Βεβαίως και να πληρώσω 50ε για το χαρτί αφού μου το έλεγξε κιόλας
2.Δεν πειράζει που ο έλεγχος ήταν 10 λεπτά με τον υπολογιστή μάστορας είμαι να ξέρω πόση ώρα θέλει?
Εγώ δουλεύω 10 ώρες πχ και παίρνω 40ε..Αλλά πάλι δε πειράζει αφού είναι μια φορά στα 2 χρόνια..
3.Δεν πειράζει που μου το έδωσε μετά από 4 μέρες διότι ήθελε παράβολα η διαδικασία και είχε πολλές να ετοιμάσει..
4.Δεν πειράζει που ξαναπήγα από το συνεργείο να το πάρω.

Να πω και δεν πειράζει για την απόδειξη πάνω στο ΚΟΛΟΧΑΡΤΟ που έλεγε 1 ευρώ??
Ε όχι παραπάει...
Αλλά ξέρω τι θα ακούσω τώρα το κλασσικό...Υπάρχουν καλοί κ κακοί στο επάγγελμα κτλ.

Αλήτες απατεώνες είναι το λιγότερο που θα πω για όλους αυτούς που κινούνται έτσι...
Και μη γελιόμαστε..ΑΝ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΑΥΤΟΣ ΜΕ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΦΜ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟΥ ΚΤΛ τότε ΟΛΟΙ μπορούν να το κάνουν κάλλιστα...
Άρα ξεχάστε τα περί παροχής υπηρεσιών και τα παράβολα...
ΕΝΑ ΨΕΜΑ ΜΕΓΑΛΟ ΟΛΑ...Βάλτε τα 50ε εκεί που σας αρμόζει χαλάλι σας.

Συγνώμη για το ύφος μου αλλά ορισμένες λέξεις πρέπει να χρησιμοποιούνται όπως πρέπει καραμπινάτες γιατί μόνο έτσι μπορεί κάποιος να καταλάβει πώς ένιωσα σήμερα που έχω φτάσει 30 χρονών και δουλεύω 10 ώρες γα 800ε
6 ήμερα(και παλι καλά να λέω..) και κάποιοι τσιμπάνε τα 50άρια εκμεταλευόμενοι τη σαπίλα και ατιμωρησία που υπάρχει ..
Καλό απογευμα σε όλους σας.
sarakats85
 
Δημοσιευσεις: 37
Εγγραφή: Πέμ 10 Απρ, 2014 14:58

Re: Μου ζητάνε €20 το χαρτί για ΚΤΕΟ

Δημοσίευσηαπό hlias » Πέμ 10 Απρ, 2014 15:32

sarakats85 έγραψε:Χαιρετώ όλους στο φορουμ έφτασα και εγω εδώ μετά από την αγανάκτηση με το χαρτί του Κτεο.

Δεύτερη φορά κτέο περνάω και επειδή είμαι μακρυά από τον τόπο μου πήγα σε εγκαταστάτες εδώ στο Ηράκλειο Κρήτης να ζητήσω χαρτί κτεο.Κατέληξα στον φθηνότερο (50ε)
1.Βεβαίως και να πληρώσω 50ε για το χαρτί αφού μου το έλεγξε κιόλας
2.Δεν πειράζει που ο έλεγχος ήταν 10 λεπτά με τον υπολογιστή μάστορας είμαι να ξέρω πόση ώρα θέλει?
Εγώ δουλεύω 10 ώρες πχ και παίρνω 40ε..Αλλά πάλι δε πειράζει αφού είναι μια φορά στα 2 χρόνια..
3.Δεν πειράζει που μου το έδωσε μετά από 4 μέρες διότι ήθελε παράβολα η διαδικασία και είχε πολλές να ετοιμάσει..
4.Δεν πειράζει που ξαναπήγα από το συνεργείο να το πάρω.

Να πω και δεν πειράζει για την απόδειξη πάνω στο ΚΟΛΟΧΑΡΤΟ που έλεγε 1 ευρώ??
Ε όχι παραπάει...
Αλλά ξέρω τι θα ακούσω τώρα το κλασσικό...Υπάρχουν καλοί κ κακοί στο επάγγελμα κτλ.

Αλήτες απατεώνες είναι το λιγότερο που θα πω για όλους αυτούς που κινούνται έτσι...
Και μη γελιόμαστε..ΑΝ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΑΥΤΟΣ ΜΕ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΦΜ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟΥ ΚΤΛ τότε ΟΛΟΙ μπορούν να το κάνουν κάλλιστα...
Άρα ξεχάστε τα περί παροχής υπηρεσιών και τα παράβολα...
ΕΝΑ ΨΕΜΑ ΜΕΓΑΛΟ ΟΛΑ...Βάλτε τα 50ε εκεί που σας αρμόζει χαλάλι σας.

Συγνώμη για το ύφος μου αλλά ορισμένες λέξεις πρέπει να χρησιμοποιούνται όπως πρέπει καραμπινάτες γιατί μόνο έτσι μπορεί κάποιος να καταλάβει πώς ένιωσα σήμερα που έχω φτάσει 30 χρονών και δουλεύω 10 ώρες γα 800ε
6 ήμερα(και παλι καλά να λέω..) και κάποιοι τσιμπάνε τα 50άρια εκμεταλευόμενοι τη σαπίλα και ατιμωρησία που υπάρχει ..
Καλό απογευμα σε όλους σας.




γιατι δεν απαιτησες να σου δωσει αποδειξη με το σωστο ποσο?
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Μου ζητάνε €20 το χαρτί για ΚΤΕΟ

Δημοσίευσηαπό sarakats85 » Πέμ 10 Απρ, 2014 16:34

Τα χρήματα τα είχα δώσει στην πρώτη επίσκεψη (ιατρείο)..
Προσπαθούσα 1 ώρα να βγάλω άκρη γιατί η απόδειξη είναι ένα ευρώ και μου απαντούσε όπως και οι υπόλοιποι ..
Πλήρωσα τα δήθεν παράβολα στην εφορία..
Αν το συνέχιζα θα τραβούσα την κατάσταση στα άκρα ..Και θα έχανα τα 50ε μιας και το χαρτί βέβαια.
Καλή καρδιά και στο επόμενο ΚΤΕΟ ξέρω τι θα κάνω..
Ο παθών μαθών...
sarakats85
 
Δημοσιευσεις: 37
Εγγραφή: Πέμ 10 Απρ, 2014 14:58

Re: Μου ζητάνε €20 το χαρτί για ΚΤΕΟ

Δημοσίευσηαπό sarakats85 » Πέμ 10 Απρ, 2014 16:39

Α και τα περί στέλνω στη εφορία και θέλει παράβολα που διάβασα παραπάνω ...
ΑΠΛΗ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΕΙΝΑΙ...ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ ΕΧΕΙ ΣΤΡΟΓΓΥΛΗ σφραγίδα ..δίνει χαρτί κτεο.
Κρίμα που δε μπορώ να ανεβάσω τη δηλωση γιατί θα το τραβήξω πολυ το θέμα..Να δούνε το μέγεθος του ψεματος με τα δήθεν παράβολα...
sarakats85
 
Δημοσιευσεις: 37
Εγγραφή: Πέμ 10 Απρ, 2014 14:58

Re: Μου ζητάνε €20 το χαρτί για ΚΤΕΟ

Δημοσίευσηαπό hlias » Πέμ 10 Απρ, 2014 17:48

sarakats85 έγραψε:Α και τα περί στέλνω στη εφορία και θέλει παράβολα που διάβασα παραπάνω ...
ΑΠΛΗ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΕΙΝΑΙ...ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ ΕΧΕΙ ΣΤΡΟΓΓΥΛΗ σφραγίδα ..δίνει χαρτί κτεο.
Κρίμα που δε μπορώ να ανεβάσω τη δηλωση γιατί θα το τραβήξω πολυ το θέμα..Να δούνε το μέγεθος του ψεματος με τα δήθεν παράβολα...



καλη η φαντασια αλλα να μην λεμε οτι θελουμε, αυτη η υπευθυνη δηλωση του εγκαταστατη την στελνει το κτεο στο υπουργειο που ανηκει το αυτοκινητο και μπαινει στον φακελο του.
και κατι αλλο την αποδειξη την ζητας την ωρα που πληρωνεις, σε διαφορετικη περιπτωση δεν πληρωνεις..
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Μου ζητάνε €20 το χαρτί για ΚΤΕΟ

Δημοσίευσηαπό sarakats85 » Πέμ 10 Απρ, 2014 20:02

φαντασία? Τα παράβολα που είναι για πες μου στην δήλωση που δίνετε..
ούτε αριθμός πρωτοκόλλου δεν υπάρχει...
Φαντασία έχετε εσείς μάλλον....
sarakats85
 
Δημοσιευσεις: 37
Εγγραφή: Πέμ 10 Απρ, 2014 14:58

Re: Μου ζητάνε €20 το χαρτί για ΚΤΕΟ

Δημοσίευσηαπό Apotrip » Πέμ 10 Απρ, 2014 21:04

Όπως και να χει δε φταίει ο πελάτης που πλήρωσε και δεν πήρε απόδειξη, φταίει το λαμόγιο που τα παντελόνιασε και έκανε το κορόιδο όταν έφτασε η ώρα της απόδειξης. Δε χρωστάει τίποτα ο πέλατης να τσακώνεται για το αυτονόητο, αλλά δυστυχώς με την ατιμωρησία και την παντελή έλλειψη ελέγχου που παρατηρείτε στις μέρες μας, μόνο όποιος δεν μπορεί δεν κλέβει. Γι΄αυτό δεν πρέπει να τα βάζουμε με τον άνθρωπο που δε ζήτησε απόδειξη, αλλά με το λαμόγιο που τον κορόιδεψε. Τελικά μάλλον έχουν δίκαιο οι Γερμανοί που με το παραμικρό κάνουν καταγγελία διότι όπως λέει κι ο σοφός λαός "ο φόβος φυλάει τα έρμα".
Apotrip
 
Δημοσιευσεις: 46
Εγγραφή: Πέμ 15 Δεκ, 2011 21:10

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Θέματα ΚΤΕΟ

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 15 επισκέπτες