Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Μου ζητάνε €20 το χαρτί για ΚΤΕΟ

Εμπειρίες και προβλήματα με ΚΤΕΟ; Νομοθεσία;

Re: Μου ζητάνε €20 το χαρτί για ΚΤΕΟ

Δημοσίευσηαπό darkman74 » Τρί 26 Μαρ, 2013 19:39

hlias έγραψε:
fokion έγραψε:Μα αυτος ειναι ο τιτλος του θεματος...

κι αν δεν καταλαβες τι εννοω με το "καυστηρατζης" νομιζω καλυτερα να απεχω απο την συζητηση ουτε χρειαζομαι ουτε εχω ορεξη για ειρωνιες....

Ηλια
Θα μπορουσες να πεις "αν κανεις στον ιδιο σερβις παντα" τοτε θα ( πχ) μπορουσε να μη σου χρεωσει εργασια να αλλαξει τακακια?

Προσωπικά την θεωρω μια εργασια. Προφανως και ειναι θεμα του μαγαζατορα αν δεν την χρεωσει ( και μπραβο του) αλλα δεν μπορεις να το απαιτεις αυτο. εκει ειναι η "διαφωνία" μου..



οταν εχεις καποιο πελατη χρονια, λογικο ειναι να του κανεις και καποια δωρα σαν μαγαζι, λαμπες ας πουμε ποτε μα ποτε δεν εχω χρεωσει (δεν μιλαμε για xenon) και παντα μετα το σερβις παραδινω πλυμενο το αυτοκινητο στον πελατη.
υποχρεωση δεν εχει καποιο μαγαζι να κανει καποιο δωρο, αν θελει το κανει.
για να τελειωνει η αντιπαραθεση εδω, τα τελευταια 22 χρονια αγοραζω ψωμι απο τον ιδιο φουρνο 2 φραντζολες καθε μερα, ποτε μα ποτε δεν με κερασε ουτε ενα κουλουρακι, αυτο τι σημαινει οτι ειναι κακος επαγγελματιας?


Καλος και εξυπνος επαγγελματίας :)

"οταν εχεις καποιο πελατη χρονια, λογικο ειναι να του κανεις και καποια δωρα σαν μαγαζι, λαμπες ας πουμε ποτε μα ποτε δεν εχω χρεωσει (δεν μιλαμε για xenon) και παντα μετα το σερβις παραδινω πλυμενο το αυτοκινητο στον πελατη."

Εδω η γνώμες διίστανται :)

"τα τελευταια 22 χρονια αγοραζω ψωμι απο τον ιδιο φουρνο 2 φραντζολες καθε μερα, ποτε μα ποτε δεν με κερασε ουτε ενα κουλουρακι, αυτο τι σημαινει οτι ειναι κακος επαγγελματιας?"
darkman74
 
Δημοσιευσεις: 14
Εγγραφή: Τετ 12 Οκτ, 2011 13:24

Re: Μου ζητάνε €20 το χαρτί για ΚΤΕΟ

Δημοσίευσηαπό fokion » Τρί 26 Μαρ, 2013 20:40

Νομιζω οτι εχουμε καταλαβει ο ενας τι εννοει ο αλλος και απλά εχουμε διαφορά αποψεων κατι απολυτως θεμιτό και σεβαστο...

Κραταω και αυτο που ειπε ο Ηλιας ( αν μου ερθουν 10 ελεγχοι τακακια ) οπου ειναι στο πνευμα αυτου που πιστευω...

Γιατι μετα ( οκ το τραβαω λιγο απλά για να γινει και πιο αντιληπτό ), ο μαστορας δε θα χρεωσει απο τα "ποσα χρονια συνεργασίας"/ "ποσό που εχει αφησει στο μαγαζι" / "πελατες που του εχει συστησει"...
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2253
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Μου ζητάνε €20 το χαρτί για ΚΤΕΟ

Δημοσίευσηαπό darkman74 » Τρί 26 Μαρ, 2013 22:53

Παιδια αλήθεια η συζήτηση μαζι σας μου αρέσει πολυ :)

Ηλια εγω εχω καταλαβει :) και εσυ εχεις καταλαβει και με της λαμπες και τα πλυμένα αμαξια σιγουρεύτηκα οτι κατάλαβες :) για τον φουρνο και τα κουλουράκια καλα που δεν εισαι φούρναρης :)

Οπως λεει και ο φιλος fokion λογικα αμα σου πεσουν 10 ελεγχη τακακια στην σειρα τι κανεις? δεν θα χρεώσεις ?

Φιλε fokion αμα σου ερθουν 10 για τακακια και δεν θελει κανενα αλλαγμα παίζει γκαντεμια και ματι και πας για ευχελαιο και Ματόχαντρο ;)

Πάντως θα συμφωνήσουμε ολοι οτι η αποψεις μας ειναι διαφορετικές και αυτο μου αρεσει γιατι βγαίνουν αρκετα συμπεράσματα και για ολους τους υπολοίπους που διαβαζουν τα ποστ :) απο το να λέγαμε ολοι τα ιδια θα ηταν βαρετό και ανούσιο ;)

Πάντως με μια μικρή δόση χιουμορ θα τσεκαρο και αυτο με τους καυστηρες fokion και την αλλη φορα θα ειμαι ποιο προετοιμασμένος ;)
darkman74
 
Δημοσιευσεις: 14
Εγγραφή: Τετ 12 Οκτ, 2011 13:24

Re: Μου ζητάνε €20 το χαρτί για ΚΤΕΟ

Δημοσίευσηαπό fokion » Τρί 26 Μαρ, 2013 23:13

δε ευχαριστιεμαι τιποτα περισότερο απο μια πολιτισμενη αντιπαραθεση

να σαι καλα γιατι τελικά ΥΠΑΡΧΟΥΝ ανθρωποι ( ολο και λιγότετοι δυστυχως) που μπορεις να διαφωνισεις χωρις "εξυπναδες".

( ο Καυστηρατζης εκδιδει χαρτι με μετρησεις περι του ποσο καυσαεριο πανω απο τα ορια / αν, εκλειει ο καυστηρας σου - κατι σαν καρτα καυσαεριων φαντασου το που δεν εχει και υποχρεωτική αμοιβη οπως η καρτα για τα αυτοκινητα, εξ ου και ελεγα οτι κι αυτος "μπορει" να την δωσει δωρεαν αν θελει...)
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2253
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Μου ζητάνε €20 το χαρτί για ΚΤΕΟ

Δημοσίευσηαπό darkman74 » Τρί 26 Μαρ, 2013 23:19

fokion έγραψε:δε ευχαριστιεμαι τιποτα περισότερο απο μια πολιτισμενη αντιπαραθεση

να σαι καλα.

( ο Καυστηρατζης εκδιδει χαρτι με μετρησεις περι του ποσο καυσαεριο πανω απο τα ορια / αν, εκλειει ο καυστηρας σου - κατι σαν καρτα καυσαεριων φαντασου το που δεν εχει και υποχρεωτική αμοιβη οπως η καρτα για τα αυτοκινητα, εξ ου και ελεγα οτι κι αυτος "μπορει" να την δωσει δωρεαν αν θελει...)


Ωραίος :thumbup:
darkman74
 
Δημοσιευσεις: 14
Εγγραφή: Τετ 12 Οκτ, 2011 13:24

Re: Μου ζητάνε €20 το χαρτί για ΚΤΕΟ

Δημοσίευσηαπό LPGas » Τρί 14 Μάιος, 2013 11:56

Το συγκεκριμένο θέμα έχει απασχολήσει πολλούς ιδιοκτήτες ΙΧ με υγραέριο, που έρχονται τελευταία στο κατάστημα μας για να προμηθευτούν τη συγκεκριμένη δήλωση.
Ουσιαστικά γνωστά καταστήματα χρεώνουν 40 και 45 Euro τον έλεγχο χωρίς ουσιαστικά να κάνουν τίποτα.
Ο έλεγχος ενός υγραεριοκίνητου αυτοκινήτου είναι σοβαρή υπόθεση και πρέπει να γίνει από τον πτυχιούχο ή πιστοποιημένο τεχνική υγραεριοκίνησης ώστε να διασφαλιστεί η στεγανότητα καθώς και η καλή κατάσταση των εξαρτημάτων με την πάροδο του χρόνου.
Στην LPGas έχουμε ξεκάθαρη πολιτική, πάντα φιλική προς τον πελάτη μας και δεν χρεώνουμε το συγκεκριμένο έλεγχο όσο το αυτοκίνητο είναι εντος εγγύησης (2 έτη). Πέραν την λήξης της εγγύησης ο συγκεκριμένος έλεγχος για τη σωστή και ασφαλή λειτουργία του συστήματος χρεώνεται με 20 Euros + ΦΠΑ
LPGas - BRC Gas Service
210-4100025
lpgas.gr
υγραεριοκινηση
Άβαταρ μέλους
LPGas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 1281
Εγγραφή: Δευτ 09 Μάιος, 2011 15:53
Τοποθεσία: Φωκαίας 4 - Πειραιάς - 2104100025

Re: Μου ζητάνε €20 το χαρτί για ΚΤΕΟ

Δημοσίευσηαπό fokion » Τρί 14 Μάιος, 2013 12:05

Για τα "δικα σας" ή και για οποιοδηποτε?
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2253
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Μου ζητάνε €20 το χαρτί για ΚΤΕΟ

Δημοσίευσηαπό LPGas » Τρί 14 Μάιος, 2013 12:12

Για τα δικά μας αυτοκίνητα… στα οποία δίνουμε 2 χρόνια εγγύηση καλής λειτουργίας.
Είναι αυτονόητο ότι αν έρθει αυτοκίνητο με σύστημα αλλού εγκατεστημένο, πρέπει να γίνει ολικός έλεγχος από την αρχή για να εκδοθεί δήλωση καλής λειτουργίας με υπογραφή του μηχανολόγου.
LPGas - BRC Gas Service
210-4100025
lpgas.gr
υγραεριοκινηση
Άβαταρ μέλους
LPGas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 1281
Εγγραφή: Δευτ 09 Μάιος, 2011 15:53
Τοποθεσία: Φωκαίας 4 - Πειραιάς - 2104100025

Re: Μου ζητάνε €20 το χαρτί για ΚΤΕΟ

Δημοσίευσηαπό GREGORI » Τρί 14 Μάιος, 2013 15:03

Πέρασα σήμερα κτεο και έδωσα 24,60 με το φπα σε γνωστό πρωτεργάτη του χώρου στη Θεσσαλονίκη για τα χαρτιά ΜΟΝΟ όχι έλεγχος, έκτυπωση απο το αρχείο του.
Αν είχα κάτι "στραβό" ποιός ξέρει η Μαριγούλα η Μαριγώ ?
Jetta 1.6 mpi Ζavoli άνευ λαδιέρας - 55000 ++χλμ -1200 hour LPG/215 hour βενζινη/
GREGORI
 
Δημοσιευσεις: 263
Εγγραφή: Πέμ 16 Δεκ, 2010 23:36

Re: Μου ζητάνε €20 το χαρτί για ΚΤΕΟ

Δημοσίευσηαπό Qgas » Τετ 15 Μάιος, 2013 00:53

LPGas έγραψε:Για τα δικά μας αυτοκίνητα… στα οποία δίνουμε 2 χρόνια εγγύηση καλής λειτουργίας.
Είναι αυτονόητο ότι αν έρθει αυτοκίνητο με σύστημα αλλού εγκατεστημένο, πρέπει να γίνει ολικός έλεγχος από την αρχή για να εκδοθεί δήλωση καλής λειτουργίας με υπογραφή του μηχανολόγου.



Απόλυτα συμφωνούμε με το συναδερφο και εμείς δε χρεώνουμε στους δικούς μας πελάτες. Αν όμως χρειαστεί να δώσουμε βεβαίωση ΚΤΕΟ σε αυτοκίνητο που δεν έχουμε τοποθετήσει εμείς θα κάνουμε εξονυχιστικό έλεγχο πριν δοθεί η δήλωση καλής λειτουργίας με την υπογραφή μας.

Η χρέωση έινσι ανάλογη με το χρόνο διάγνωσης και καταγραφής του συστήματος όπως και η ρύθμιση καλής λειτουργίας αυτού.
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Θέματα ΚΤΕΟ

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες