Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Αέριος ή Υγρός ψεκασμός για το mazda;

Αέριος ή Υγρός ψεκασμός για το mazda;

Δημοσίευσηαπό bex » Τετ 02 Μάιος, 2012 12:49

Έχω και εγώ ένα mazda 6 με κυκλοφορία 29/12/2003 και 1798 κ.ε.
Έχει μήνες που διαβάζω και ρωτάω με τα γνωστά αποτελέσματα που φέρνει η ημιμάθεια, μια γενικότερη σύγχυση.

Θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει, να μου πεί τελικά αν ο υγρός ψεκασμός ελαχιστοποιεί τον κίνδυνο για τις βαλβίδες που έχει ο αέριος ή όχι , και που μπορούμε να βρούμε στην Θεσσαλονίκη συστήματα υγρού ψεκασμού εκτός απο το Δερβένι και της icom (όχι ότι οι άνθρωποι δεν ήταν εξυπηρετικοί αλλά μήπως έχουμε κάποια εναλλακτική πρόταση).

Ευχαριστώ
bex
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Τρί 24 Ιαν, 2012 11:21

Re: Αέριος ή Υγρός ψεκασμός για το mazda;

Δημοσίευσηαπό tsopirs » Τετ 02 Μάιος, 2012 14:59

Οτι ζημια ειναι να σου κανει το εναωθα σου κανει και το αλλο..πανε βαλε ενα αεριου να γλιτωσεις χρημα..ο μηχανικος μου στα βασιλικα και εγκαταστατης μου εχει αμαξι σαν το δικο σου και δουλευει ρολοι με παρα πολλες χιλιαδες χιλιομετρα

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk 2
Άβαταρ μέλους
tsopirs
 
Δημοσιευσεις: 513
Εγγραφή: Κυρ 17 Ιούλ, 2011 16:50

Re: Αέριος ή Υγρός ψεκασμός για το mazda;

Δημοσίευσηαπό LPGas » Τετ 02 Μάιος, 2012 16:41

Έχω δουλέψει και τα 2 συστήματα, και μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι η φθορά των βαλβίδων δεν διακρίνει υγρό ή αέριο ψεκασμό. Αν το αυτοκίνητο σου έχει ευαίσθητες στο υγραέριο βαλβίδες δεν θα το σώσει ο υγρός ψεκασμός, θέλει προστασία και συχνό έλεγχο διακένων βαλβίδων.
LPGas - BRC Gas Service
210-4100025
lpgas.gr
υγραεριοκινηση
Άβαταρ μέλους
LPGas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 1281
Εγγραφή: Δευτ 09 Μάιος, 2011 15:53
Τοποθεσία: Φωκαίας 4 - Πειραιάς - 2104100025

Re: Αέριος ή Υγρός ψεκασμός για το mazda;

Δημοσίευσηαπό dti » Τετ 02 Μάιος, 2012 22:39

tsopirs έγραψε:Οτι ζημια ειναι να σου κανει το εναωθα σου κανει και το αλλο..πανε βαλε ενα αεριου να γλιτωσεις χρημα..


Η διαφορά που υπάρχει και πρέπει να λέγεται είναι οτι στα εξειδικευμένα kit υγρού ψεκασμού της Vialle (σειρά LPi) όλες οι ρυθμίσεις είναι έτοιμες και μελετημένες από το εργοστάσιο και δεν επαφίενται στις γνώσεις οποιουδήποτε "μάστορα". Με την προϋπόθεση οτι αυτός θα ακολουθήσει πιστά τις αναλυτικές οδηγίες εγκατάστασης που παρέχει η Vialle και το αυτοκίνητο είναι "μαμά", τότε υπάρχουν σοβαρές πιθανότητες να μην συμβεί οτιδήποτε δυσάρεστο. Και δεν είναι καθόλου τυχαίο που για κάποια μοντέλα η Vialle ΔΕΝ βγάζει kit της σειράς LPi.
Από κει και πέρα σε σημαντικό βαθμό ισχύει και το "ότι πληρώσεις, αυτό θα πάρεις"...
S-MAX 2.5T Titanium (2007.75) LPG Powered by Vialle LPi
dti
 
Δημοσιευσεις: 1012
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 18:29

Re: Αέριος ή Υγρός ψεκασμός για το mazda;

Δημοσίευσηαπό tsopirs » Πέμ 03 Μάιος, 2012 00:52

Αν το διναν στα ιδια χρηματα ενταξει αλλα οχι να πληρωσω 500και 1000€ παραπανω.και η brc εχει προρυθμισμενα συστηματα...αν ξερει ο μαστορας να ρυθμιζει βεβαια..το αμαξι μου λειτουργησε υποδειγματικα με ενα απλο πνευμονα της tartarini σε δυο περιπου ιδιους κινητηρες...με πειραγμα εβγαλε 43+κιλα ροπης και ολα αυτα με μια ωρα στον δρομο,βεβαια το setup μπηκε με ξεγελασμα του εγκεφαλου γιατι υπηρχαν σκεψεις να παει κοντα στα 260αλογα και στα 45κιλα...μετα γυρισε στην στοκ μορφη του...οπως και να εχει και το αμαξι απαιδωσε αριστα στο δυναμομετρο(δωρο της tartarini)
Μετα απο 25000χιλ ολα ρολοι,δεν εχω περασει ουτε για φιλτρα ακομα πλην ενος τυπικου ελεγχου στα 8000 που κοιταξαμε μειγματα και ρυθμισαμε με πολυ κρυο..ακομα και με εκτακτη εκκινηση το αμαξι δεν μπερδευτηκε...κοστος 1350 με το κτεο..

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk 2
Άβαταρ μέλους
tsopirs
 
Δημοσιευσεις: 513
Εγγραφή: Κυρ 17 Ιούλ, 2011 16:50

Re: Αέριος ή Υγρός ψεκασμός για το mazda;

Δημοσίευσηαπό gianis1971 » Πέμ 03 Μάιος, 2012 12:26

bex έγραψε:Έχω και εγώ ένα mazda 6 με κυκλοφορία 29/12/2003 και 1798 κ.ε.
Έχει μήνες που διαβάζω και ρωτάω με τα γνωστά αποτελέσματα που φέρνει η ημιμάθεια, μια γενικότερη σύγχυση.

Θα ήθελα αν κάποιος γνωρίζει, να μου πεί τελικά αν ο υγρός ψεκασμός ελαχιστοποιεί τον κίνδυνο για τις βαλβίδες που έχει ο αέριος ή όχι , και που μπορούμε να βρούμε στην Θεσσαλονίκη συστήματα υγρού ψεκασμού εκτός απο το Δερβένι και της icom (όχι ότι οι άνθρωποι δεν ήταν εξυπηρετικοί αλλά μήπως έχουμε κάποια εναλλακτική πρόταση).

Ευχαριστώ

γνωστός μου έχει τοποθετήσει brc στη θεσσαλονικη με mazda 6 2008 έχει κάνει 30000 χλμ κανένα πρόβλημα μετά και από έλεγχο βαλβίδων, και το ξεσκίζει με ταχύτητα 160-180 χλμ κάθε εβδομάδα θεσ-νίκη - φλώρινα , αν και τον μαλώνω εγώ , έχει βάλει λαδιέρα
gianis1971
 
Δημοσιευσεις: 71
Εγγραφή: Δευτ 06 Δεκ, 2010 19:55

Re: Αέριος ή Υγρός ψεκασμός για το mazda;

Δημοσίευσηαπό bex » Δευτ 07 Μάιος, 2012 13:50

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις.
Απ'οτι κατάλαβα δεν παίζει ρόλο το σύστημα αλλά οι ρημάδες οι ρυθμίσεις, οπότε επιλέγουμε έναν έμπειρο εγκαταστάτη και ο θεός βοηθός καθώς είδα την 'λίστα' της BRC και αν και δεν είμαι σίγουρος ότι ο κινητήρας μου είναι Ford νομίζω ότι είναι.
Και εκεί είναι η αγωνία μου μήπως αυτή η παραπάνω ευαισθησία του κινητήρα στο αέριο απαιτεί υγρό ψεκασμό.

LPGas έγραψε:Έχω δουλέψει και τα 2 συστήματα, και μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι η φθορά των βαλβίδων δεν διακρίνει υγρό ή αέριο ψεκασμό. Αν το αυτοκίνητο σου έχει ευαίσθητες στο υγραέριο βαλβίδες δεν θα το σώσει ο υγρός ψεκασμός, θέλει προστασία και συχνό έλεγχο διακένων βαλβίδων.

Τι εννοείς φίλε μου λέγοντας θέλει προστασία; Και σε περίπτωση που βρείς κάποια φθορά των βαλβίδων ακόμα και σε αρχικό στάδιο τι κάνεις για να την προλάβεις;

Θεσσαλονίκη Vialle έχει μόνο στον Λαγκαδά; Γιατί είναι ολόκληρο ταξίδι.
bex
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Τρί 24 Ιαν, 2012 11:21

Re: Αέριος ή Υγρός ψεκασμός για το mazda;

Δημοσίευσηαπό tsopirs » Δευτ 07 Μάιος, 2012 14:00

Οχι ο κινητηρας σου δεν ειναι της Ford αλλα mazda

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk 2
Άβαταρ μέλους
tsopirs
 
Δημοσιευσεις: 513
Εγγραφή: Κυρ 17 Ιούλ, 2011 16:50


Επιστροφή στο Mazda

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες