Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Mazda 6 2000cc MKII (VVTi) με BRC. Έλεγχος βαλβίδων?

Mazda 6 2000cc MKII (VVTi) με BRC. Έλεγχος βαλβίδων?

Δημοσίευσηαπό kesanis » Δευτ 05 Ιαν, 2015 18:20

Καλησπέρα, χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους.

Έχω ένα 6άρι, μοντέλο του 2006, δηλαδή το ΜΚΙΙ με τον 2λιτρο VVTi κινητήρα. Γύρω στα 60000χλμ έβαλα κιτ αέριο της BRC στην LPGas. Όλα καλά και άψογα με την δουλειά των παιδιών και κανένα πρόβλημα το αμάξι, ούτε λαμπάκια, ούτε κάτι το αξιοπερίεργο. Το μοτέρ δουλεύει πολύ ομαλά με το αέριο και έχω παρατηρήσει ένα πιο γεμάτο τράβηγμα από πολύ χαμηλά σε σχέση με τηνν βενζίνη, ίσως και λόγω του VVTi.

Όλα μια χαρά λοιπόν έως τώρα, μετά από περίπου 16000χλμ.

Αυτά ως εντυπώσεις και πλροφορίες για την όλη εγκατάσταση. Θέλω όμως να ρωτήσω για ρύθμιση βαλβίδων. Απ' ότι γνωρίζω οι βαλβίδες του μοτέρ είναι με υδραυλικά οστήρια, αυτορυθμιζόμενες. Χρειάζεται να γίνει κάποιος έλεγχος ή και επέμβαση τεχνικού στο διάκενό τους? Έχετε προχωρήσει σε κάτι τέτοιο και για ποιο λόγο? Παρατηρήσατε δηλαδή κάτι ή είχατε κάποια προτροπή από κάποιον να το ελένξετε? Τα παιδιά στη LPGas δεν μου είπαν τίποτα σχετικό!

Αν τελικά πρέπει να γίνει αυτός ο έλεγχος, στα πόσα χλμ είναι καλό να γίνει? Μιας και σε λίγες μέρες θα το πάω για service (έχει περίπου 76000χλμ), πρέπει να τις ελένξουν?

Tnx!
kesanis
 
Δημοσιευσεις: 6
Εγγραφή: Δευτ 05 Ιαν, 2015 14:01

Re: Mazda 6 2000cc MKII (VVTi) με BRC. Έλεγχος βαλβίδων?

Δημοσίευσηαπό erimitis » Τρί 06 Ιαν, 2015 15:51

Φιλρ μου καλο θα ηταν αν και εχειε αυτορυθμιζομενες και παλι στα 20000 να μετρησεις διακενα
erimitis
 
Δημοσιευσεις: 440
Εγγραφή: Τρί 12 Απρ, 2011 20:17


Επιστροφή στο Mazda

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης