Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Εγκατάσταση lovato

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: Εγκατάσταση lovato

Δημοσίευσηαπό hlias » Κυρ 13 Νοέμ, 2016 21:13

Qgas έγραψε:

.......................ελάτε τώρα όλοι μαζί ένα φθηνό υπερεκτιμημένο κιτ είναι με απλά Μπέκ που θέλουν σετ επισκευής κάθε Χ χιλιόμετρα η αποθήκη μου είναι γεμάτη με δαύτα .. και μετά το κλείδωμα της πρόσβασης από τον εισαγωγέα φαντάζομαι σε ολα τς συνεργεία υπάρχει και ένα ξηλωμένο ..

Δες αν έχει το δικό σου πρώτα από όλα .. αισθητήρα θερμοκρασίας νερού ....


Sent from my iPhone using Tapatalk




Φθηνο ναι, υπερεκτημημενο οχι γιατι το καημενο μπορει να δουλεψει σε απαιτητηκους κινητηρες χωρις να κανει κιχ, το ξερεις καλα αυτο αλλωστε.
παμε τωρα για τα μπεκ στα lovato τα οποια βγαζουν αρκετες χιλιαδες ωρες λειτουργιας πριν χρειαστουν αλλαγη. Τωρα το οτι η αποθηκη σου ειναι γεματη απο δαυτα ειναι λογικο αφου καταφερνεις τον πελατη σου να ξηλωσει ολο το κιτ και να βαλει ενα νεο το οποιο σε συντηρει σαν μαγαζι ή μηπως δεν ειναι ετσι?
Το αν θα κρινεις ενα κιτ απο το αν εχει μεσα του αισθητηρα θερμοκρασιας ή οχι (ο οποιος οπως παραδεχεσαι ειναι ευτελους αξιας) με ξεπερναει.
δεν προκειτε να δωσω αλλη συνεχεια σε αυτη την κουβεντα, δεν υπαρχει και λογος αλλωστε.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Εγκατάσταση lovato

Δημοσίευσηαπό Qgas » Κυρ 13 Νοέμ, 2016 21:18

hlias έγραψε:
Qgas έγραψε:

.......................ελάτε τώρα όλοι μαζί ένα φθηνό υπερεκτιμημένο κιτ είναι με απλά Μπέκ που θέλουν σετ επισκευής κάθε Χ χιλιόμετρα η αποθήκη μου είναι γεμάτη με δαύτα .. και μετά το κλείδωμα της πρόσβασης από τον εισαγωγέα φαντάζομαι σε ολα τς συνεργεία υπάρχει και ένα ξηλωμένο ..

Δες αν έχει το δικό σου πρώτα από όλα .. αισθητήρα θερμοκρασίας νερού ....


Sent from my iPhone using Tapatalk




Φθηνο ναι, υπερεκτημημενο οχι γιατι το καημενο μπορει να δουλεψει σε απαιτητηκους κινητηρες χωρις να κανει κιχ, το ξερεις καλα αυτο αλλωστε.
παμε τωρα για τα μπεκ στα lovato τα οποια βγαζουν αρκετες χιλιαδες ωρες λειτουργιας πριν χρειαστουν αλλαγη. Τωρα το οτι η αποθηκη σου ειναι γεματη απο δαυτα ειναι λογικο αφου καταφερνεις τον πελατη σου να ξηλωσει ολο το κιτ και να βαλει ενα νεο το οποιο σε συντηρει σαν μαγαζι ή μηπως δεν ειναι ετσι?
Το αν θα κρινεις ενα κιτ απο το αν εχει μεσα του αισθητηρα θερμοκρασιας ή οχι (ο οποιος οπως παραδεχεσαι ειναι ευτελους αξιας) με ξεπερναει.
δεν προκειτε να δωσω αλλη συνεχεια σε αυτη την κουβεντα, δεν υπαρχει και λογος αλλωστε.


Στο προηγούμενο post δεν αναφερόμουν στο lovato τίμιο και καλό κιτ είναι !! Όποτε κάτι δεν μου λες καλά εδω φίλε Ηλία


Sent from my iPhone using Tapatalk
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Εγκατάσταση lovato

Δημοσίευσηαπό tripas » Κυρ 13 Νοέμ, 2016 22:22

Qgas έγραψε: .. και μετά το κλείδωμα της πρόσβασης από τον εισαγωγέα φαντάζομαι σε ολα τα συνεργεία υπάρχει και ένα ξηλωμένο ..


Qgas έχεις την καλοσύνη να το αναλύσεις λίγο αυτό με το κλείδωμα από τον εισαγωγέα διότι σε ένα φίλο ,που είναι λίγο στενά στα οικονομικά του, είπα να δει για Lovato καθώς το BRC του βγαίνει ακριβό.Μην το κάψω τον άνθρωπο.
Citroen C4 sedan 1.6 TU5JP4-NFU 2008 , BRC P&D MY10 + LPG7
Άβαταρ μέλους
tripas
 
Δημοσιευσεις: 605
Εγγραφή: Κυρ 23 Μαρ, 2014 14:10

Εγκατάσταση lovato

Δημοσίευσηαπό Qgas » Κυρ 13 Νοέμ, 2016 22:27

Κάποιοι εισαγωγείς - εταίριες θεώρησαν ότι Πρέπει να κλειδώνουν τους εγκεφάλους του αερίου πουλώντας κωδικό σε κλειστό δίκτυο εγκαταστατών αυτό σημαίνει ότι δεν μπορεί ένα αυτοκίνητο να πάει οποιοδήποτε συνεργείο
Εάν παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα και να πάει δεν μπορεί ο εγκαταστάτης να κάνει κάτι, παραδείγματα πολλά όπως το tartarini εδω και χρόνια, και πολλά άλλα τελευταία με μια απλή αναβάθμιση κλειδώνουν μέχρι στιγμής αυτά που αναφέρεις δεν έχουν κάποιο κλείδωμα


Sent from my iPhone using Tapatalk
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Εγκατάσταση lovato

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Δευτ 14 Νοέμ, 2016 02:33

Δεν υπαρχουν κακά κιτ. Υπάρχουν κακοί εγκαταστάτες. Ελάχιστα κιτ δεν είναι συμβατά με τύπους κινητήρων. Και αν αυτά επιλεχθούν και μπουν σε ασύμβατο κινητήρα παλι λάθος του εγκαταστατη είναι.

Μια εγκατάσταση μπορεί να γίνει custom στο θέμα μπεκ, δηλαδή αν το κιτ έρχεται με ηλεκτροβαλβιδες να τις παρακάμψει ο εγκαταστατης( αφού ενημερώσει τον πελάτη για το επιπλέον κοστος) και να βάλει hana.
Όπως εμένα σε κιτ της atiker ο εγκαταστατης μου παρέκαμψε τον atiker πνεύμονα και μου βαλε tomasseto.

Αμα ο τεχνικός είναι γνωστης και τίμιος σου κανει παπάδες εαν θέλει. Η διαμάχη με συγκρίσεις κιτ εμένα μου φένεται γελοία.
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Εγκατάσταση lovato

Δημοσίευσηαπό referravag » Δευτ 14 Νοέμ, 2016 03:13

Αδέρφια ειρήνη! Καθένας πουλάει τις εταιρείες που έχει συνάψει συμφωνία.

Υπάρχει ένα μεγάλο ΑΛΛΑ όμως φίλε QGAS και με όλο το θάρρος θα μου επιτρέψετε να σας γράψω φιλικά κάποιες παρατηρήσεις σαν απλός χρήστης του φόρουμ. Δεν καταλαβαίνω γιατί κάθε φορά που κάποιο μέλος έχει πρόβλημα προσπαθείτε να βγάλετε άχρηστο το ΚΙΤ που τοποθέτησε, βρίσκοντας παράλληλα ευκαιρία να γράψετε διθυράμβους για τα προϊόντα που εμπορεύεστε εσείς... Δεν κάνω τον συνήγορο του Ηλία, απλά την τακτική αυτή την εφαρμόζετε κατ' εξακολούθηση με την πρώτη ευκαιρία τουλάχιστον όσο καιρό είμαι μέλος σε αυτό το φόρουμ.

Προσωπικά από το διάβασμα που έκανα πριν καταλήξω στο ΚΙΤ που βάλαμε τελικά στο αυτοκίνητό μας (είχα πάρει και από εσάς προσφορά με mail), μάλλον τα δικά σας συστήματα είναι υπερεκτιμημένα... Το Lovato συγκεκριμένα όχι μόνο υπερεκτιμημένο δεν είναι αλλά είναι από τα πιο τίμια της αγοράς (αν όχι το πιο τίμιο) για αυτή την κατηγορία χρημάτων. Το έχει και φίλος σε Stage 2 ή Stage 3 Astra J χωρίς ψεκασμούς βενζίνης και πάει άψογα.

Έχει δίκιο ο Ηλίας σε αυτό που σας λέει... Σας συμφέρει να πουλάτε τα δικά σας... Καλά κάνετε. Απλά ο τρόπος που επιλέγετε να διαφημίζετε τα δικά σας συστήματα σαν "θεϊκά" και ότι είναι "η Ferrari των συστημάτων υγραεριοκίνησης" (ενώ όλα τα υπόλοιπα είναι στην καλύτερη μέτρια) κάθε φορά που κάποιο παιδί έχει πρόβλημα, προσωπικά θεωρώ ότι δεν βοηθά ούτε το παιδί που ρωτά για ένα συγκεκριμένο πρόβλημα ούτε και εσάς να κερδίσετε πελάτες... Υπάρχουν σε αυτό το φόρουμ εγκαταστάτες που εμπορεύονται πχ Lovato, EuropeGas κλπ και βγαίνει πχ ένα παιδί που έχει βάλει Zavoli ή OMVL να γράψει για ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζει και αμέσως τον κατατοπίζουν και τον συμβουλεύουν. Αυτό μόνο! Ούτε τον κρίνουν (δηλ να του πουν "μα καλά τι σύστημα πήγες και έβαλες σε αυτό το αυτοκίνητο"), ούτε του προωθούν τα προϊόντα που εμπορεύονται λέγοντάς του έμμεσα ότι πρέπει να αλλάξει το ΚΙΤ του με ένα από αυτά που εμπορεύονται γιατί είναι απείρως καλύτερα. Και αυτούς τους εγκαταστάτες τους συμφέρει να πουλούν τα δικά τους, όμως δεν χρησιμοποιούν τα προβλήματα των παιδιών για να κάνουν διαφήμιση στα συστήματα που εμπορεύονται. Αυτό τους ανεβάζει στο φόρουμ και εγώ προσωπικά χαίρομαι πραγματικά που υπάρχουν τέτοιοι επαγγελματίες που πραγματικά μένουν στο θέμα, βοηθούν να βρεθεί λύση και μέχρι εκεί. Ούτε διαφημίζουν ούτε κατακρίνουν...

Όσον αφορά τα αψεγάδιαστα συστήματα για τα οποία γράφετε διθυράμβους με τα σούπερ ντούπερ μπεκ τους, θυμηθείτε τι είχε γράψει πέρσι πελάτης σας που ξήλωσε "την Ferrari των συστημάτων" Prins και έβαλε το "υποδεέστερο" BRC όπως το είχατε χαρακτηρίσει τότε (viewtopic.php?p=48879#p48879) και βρήκε την υγειά του. Μάλιστα έχω μιλήσει και προσωπικά με το παιδί και πριν την εγκατάσταση και έχουμε γνωριστεί και μου έχει πει αρκετές λεπτομέρειες επί του θέματος και εξακολουθούμε να λέμε τα νέα μας τακτικά και δεν έχει το παραμικρό πρόβλημα με το "υποδεέστερο ΚΙΤ" που έβαλε εδώ και πάνω από χρόνο... Και υπάρχουν και άλλα περιστατικά από δυσαρεστημένους πελάτες σας καταγεγραμμένα στο φόρουμ. Δεν θα επεκταθώ. Απλά το ανέφερα ενδεικτικά καθώς δεν φαίνεται να είναι και τόσο τέλεια τα συστήματα που με τέτοιο ζήλο διαφημίζεται ανελλιπώς.

Τι να το κάνουμε αν έχει καλύτερα μπεκ και δεν έχει κατάλληλο software το ΚΙΤ για να δουλέψει στοιχειωδώς σωστά; Κάθε φορά ακούμε την ίδια καραμέλα για τα μπεκ τόσο πολύ πια, που τα υπόλοιπα μπεκ δεν έχουν μούτρα να βγουν από το κουτί τους όταν πάει να τα πιάσει ο εγκαταστάτης να τα τοποθετήσει... Πάνε να πιάσουν τα μπεκ και τους φεύγουν από τα χέρια. Να θυμηθούμε μήπως πόσες ενημερώσεις λογισμικού έχουν πάρει τα ΚΙΤ της PRINS και της AEB που κατάγονται από "χωριά πριγκίπων και ευγενών" προτού αρχίσουν να δουλεύουν αξιοπρεπώς; Εσείς ο ίδιος μάλιστα τα έχετε γράψει παλαιότερα...

Έχει καταντήσει κουραστική αυτή η διαφήμιση που κάνετε με την κάθε ευκαιρία και αυτή η λασπολογία ότι φταίνε πάντα οι άλλοι... Και πάνω σε αυτό σας απαντούν έμμεσα και ο ECOKINISI και ο Ηλίας γιατί ξεκινήσατε να βάλετε κατά του Lovato χωρίς να γνωρίζετε μία συγκεκριμένη ρύθμιση που συζητήθηκε για την οποία αποδειχτήκατε λάθος. Τώρα πως φτάσαμε να μιλάμε για Landi Renzo και προχειροδουλειές πραγματικά απορώ... Όποιο αυτοκίνητο έχει πρόβλημα κατά εσάς πάντα φταίει είτε το ΚΙΤ που έβαλε το μέλος (το οποίο είναι διαφορετικής μάρκας από αυτά που εμπορεύεστε) ή αν είναι από μάρκα που βάζετε εσείς έχει γίνει τσαπατσοδουλειά... Ποτέ δεν φταίει το σύστημα που εγκρίνετε ή η ποιότητα της εργασίας/ρύθμισης. Δεν θα επεκταθώ περισσότερο. Ο νοών νοεί τω... Με λαϊκισμούς και εκτοξευτήρες λάσπης προς τα άλλα ΚΙΤ και τους υπόλοιπους εγκαταστάτες δεν μπορώ να καταλάβω ποιο είναι το όφελός σας; Το μόνο που γίνεται είναι να χαλάει το παρόν thread και το παιδί που άνοιξε το θέμα για να βρει λύση στο πρόβλημά του, δεν παίρνει απάντηση...

Ας μην καταντήσει το παρόν θέμα και όλη η ενότητα "Αντιμετωπίζετε πρόβλημα" διαφημιστικός χώρος. Υπάρχουν άλλες ενότητες γι' αυτό. Έχετε και την ομάδα σας στο facebook που διαφημίζεστε καθημερινώς...

Με εκτίμηση.

Δεν υπαρχουν κακά κιτ. Υπάρχουν κακοί εγκαταστάτες. Ελάχιστα κιτ δεν είναι συμβατά με τύπους κινητήρων. Και αν αυτά επιλεχθούν και μπουν σε ασύμβατο κινητήρα παλι λάθος του εγκαταστατη είναι.

Μια εγκατάσταση μπορεί να γίνει custom στο θέμα μπεκ, δηλαδή αν το κιτ έρχεται με ηλεκτροβαλβιδες να τις παρακάμψει ο εγκαταστατης( αφού ενημερώσει τον πελάτη για το επιπλέον κοστος) και να βάλει hana.
Όπως εμένα σε κιτ της atiker ο εγκαταστατης μου παρέκαμψε τον atiker πνεύμονα και μου βαλε tomasseto.

Αμα ο τεχνικός είναι γνωστης και τίμιος σου κανει παπάδες εαν θέλει. Η διαμάχη με συγκρίσεις κιτ εμένα μου φένεται γελοία.


+++++++++++++++++++++++++++++++++++1
Peugeot 207 1.4 VTi
Citroën C4 1.4
KIT: BRC P&D MY10
Petrol Rst: LPGTECH EmuTECH Pb-Level-02
referravag
 
Δημοσιευσεις: 441
Εγγραφή: Τετ 15 Οκτ, 2014 03:15

Re: Εγκατάσταση lovato

Δημοσίευσηαπό Qgas » Δευτ 14 Νοέμ, 2016 11:07

Τη τρίχα τροιχια κανεις .. και εισαι και μέλος του γκρουπ .. ποτε ειπώθηκε οτι υπάρχουν κακά κιτ ; ( το Ferrari της υγράεριoκινησης γράφτηκε μόνο στο γκρουπ του Facebook )


Ο λόγος που έγραψα αυτά σχετικά ειναι για κανενα κιτ δεν φταίει αλλα για να κατεβάζουν το κόστος οι εισαγωγής και να γλυτωνουν χρόνο οι εγκαταστατες υπήρξαν χιλιαδες ελλιπέστατα κιτ .. αφού σας αρέσει το δούλεμα καλώς το κόστος των αισθητήρων ειναι 1-5 € για να ξέρετε για πιο λόγο τα μισά κίτ δεν τον έχουν .

Δεν θα μπω παραπάνω στη συντονισμένη προσπάθεια επίθεσης μερικών .. θέλεις να σου εξηγήσω κάτι ; πέρασε απο το μαγαζί να δεις τα κιτ απο κοντά και να δούμε αν υπαρχει διαφορα η όχι . Γιατι σύγκριση μεταξύ ανόμοιων πραγμάτων δεν γίνετε .. τα υπόλοιπα που γράφεις τα θεωρώ οτι το κανεις απο την τεράστια άγνοια σου ....
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Εγκατάσταση lovato

Δημοσίευσηαπό ECOKINISI » Δευτ 14 Νοέμ, 2016 19:41

Qgas έγραψε:Κάποιοι εισαγωγείς - εταίριες θεώρησαν ότι Πρέπει να κλειδώνουν τους εγκεφάλους του αερίου πουλώντας κωδικό σε κλειστό δίκτυο εγκαταστατών αυτό σημαίνει ότι δεν μπορεί ένα αυτοκίνητο να πάει οποιοδήποτε συνεργείο
Εάν παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα και να πάει δεν μπορεί ο εγκαταστάτης να κάνει κάτι, παραδείγματα πολλά όπως το tartarini εδω και χρόνια, και πολλά άλλα τελευταία με μια απλή αναβάθμιση κλειδώνουν μέχρι στιγμής αυτά που αναφέρεις δεν έχουν κάποιο κλείδωμα


Sent from my iPhone using Tapatalk
προς αποφυγή παρεξηγήσεων δεν κλειδώνουν οι εγκέφαλοι αλλα το software. Με λίγα λόγια κάποιες εταιρίες δεν δίνουν στον οποιοδήποτε δυνατότητα πρόσβασης στο προγραμμα τους παρά μονο σε εξειδικευμένους συνεργάτες. Το κύριο μέλημα της Landirenzo της οποίας τυχαίνει να γνωρίζω καλα ειναι το προγραμμα να μην φτάνει στα χέρια του καταναλωτή για αποφυγή βλαβών που θα δημιουργηθούν. Ο εγκέφαλος κλειδώνει μονο αν το κανει ο εγκαταστατης


Sent from my iPhone using Tapatalk
ECOΚΙΝΗΣΗ
Πάτα φρένο στη ρύπανση, δώσε γκάζι στην οικονομία

www.ecokinisi.gr
ECOKINISI
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 219
Εγγραφή: Πέμ 04 Οκτ, 2012 15:00

Re: Εγκατάσταση lovato

Δημοσίευσηαπό meletis » Κυρ 26 Μαρ, 2017 12:33

Πρίν 1 χρόνο που έψαχνα τι σύστημα θα τοποθετήσω έψαξα όλες τις μάρκες,
Είχα περιορίσει να δώσω 1000€ για την τοποθέτηση συστήματος.
Ο εγκαταστάτης που το πήγα δούλευε τα Lovato και 1 ακόμη ιταλική εταιρεία.
Εν γνώση μου τοποθέτησα το βασικό πακέτο, χωρίς μπέκ τύπου βενζίνης.
Τώρα εάν ο ίδιος δεν ήξερε να το προγραμματίσει , εκεί δεν φταίει η Lovato.
Εν τέλει άλλαξα εγκαταστάτη , φτιάξαμε τη χαρτογράφηση, πλήρες Service του συστήματος, και έχω σκοπό να τοποθετήσω μπέκ τύπου βενζίνης.
Εχω το Easy & Fast ,και σε 1 χρόνο χρήσης του εχω κανει 50.000χλμ χωρίς κάποιο πρόβλημα.
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot] και 34 επισκέπτες