Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Ζημιά κινητήρα σε NISSAN X-TRAIL Τ30

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: Ζημιά κινητήρα σε NISSAN X-TRAIL Τ30

Δημοσίευσηαπό ximikos00 » Πέμ 22 Ιουν, 2017 15:57

Περαστικά φίλε...
Ετσι όπως μας τα λες λογικά θα δικαιωθείς...
Εφόσον η αντιπροσωπεία σε καλύψει...
Το κακό είναι το θα μπείς σε μια δικαστική διαδικασία που με τις αναβολές θα κρατήσει 3-5 χρόνια...
Ελπίζω να σε αποζημείωσει η εταιρία και να γλιτώσεις την ταλαιπωρία...
ximikos00
 
Δημοσιευσεις: 125
Εγγραφή: Κυρ 22 Μάιος, 2011 20:33

Re: Ζημιά κινητήρα σε NISSAN X-TRAIL Τ30

Δημοσίευσηαπό pupis » Πέμ 22 Ιουν, 2017 16:31

Σ'ευχαριστώ φίλε. Ελπίζω να κάνουν το αυτονόητο και να σεβαστούν την εγγύηση, η αντιπροσωπεία είναι ξεκάθαρη, άλλωστε δεν υπάρχει πλέον κάποια εγγύηση nissan για να ρίξουν εσκεμμένα το φταίξιμο στο LPG + το ότι τα στοιχεία είναι απόλυτα και ακόμη και εγω που δεν είμαι μηχανικός μπορώ να καταλάβω τι συνέβη.

Τωρα για το αν παει δικαστικά το θέμα, αν και μπορεί να ακούγεται παράδοξο μου είπαν ότι η όποια καθυστέρηση είναι υπέρ σου, αυτό μόνο μπορώ να πω.
NISSAN X-TRAIL T30 / 2007 QR20DE 2000cc
AC STAG Q-BOX Plus
pupis
 
Δημοσιευσεις: 9
Εγγραφή: Πέμ 22 Ιουν, 2017 09:48

Re: Ζημιά κινητήρα σε NISSAN X-TRAIL Τ30

Δημοσίευσηαπό dimitrisnd1 » Παρ 23 Ιουν, 2017 01:32

Πράγματι αν τελικά δικαιωθεις νομικά, ο χρόνος είναι υπέρ σου και θα κληθούν στο τέλος να πληρώσουν τα μαλιοκεφαλα τους.
Έχω ακούσει πως σε δικαστήριο απαιτούν και πραγματογνωμοσυνη από το ΤΕΕ. Αν και εφόσον καταφέρεις να την πάρεις βέβαια, είμαι σίγουρος πως θα σε αποζημιώσουν χωρίς καν να φτάσεις στα δικαστήρια διότι γνωρίζουν πως τότε θα είναι τελειωμένη υπόθεση για αυτούς.
Εχεις όντως γραπτώς τα αποτελέσματα των μετρήσεων προ εγκατάστασης;

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
dimitrisnd1
 
Δημοσιευσεις: 71
Εγγραφή: Κυρ 27 Νοέμ, 2016 20:34

Re: Ζημιά κινητήρα σε NISSAN X-TRAIL Τ30

Δημοσίευσηαπό fokion » Παρ 23 Ιουν, 2017 08:09

Το X-trail δεν ηταν ενα απο τα αυτοκινητα που κυκλοφορουσαν στις μαυρες λιστες της BRC ή/και της Prins????

Οπως επεισεις εχει ακουστει επανηλημενα οτι στο συγκεκριμενο αυτοκινητο ( και σε αρκετα αλλα) λιωνει ο πρωκαταλυτης και αρχιζει μια αλυσιδωτή αντιδραση.

Εξ ου και πολλοι,, καλως ή κακως, τον καταργουνε...
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Ζημιά κινητήρα σε NISSAN X-TRAIL Τ30

Δημοσίευσηαπό ximikos00 » Παρ 23 Ιουν, 2017 09:12

fokion έγραψε:Το X-trail δεν ηταν ενα απο τα αυτοκινητα που κυκλοφορουσαν στις μαυρες λιστες της BRC ή/και της Prins????

Οπως επεισεις εχει ακουστει επανηλημενα οτι στο συγκεκριμενο αυτοκινητο ( και σε αρκετα αλλα) λιωνει ο πρωκαταλυτης και αρχιζει μια αλυσιδωτή αντιδραση.

Εξ ου και πολλοι,, καλως ή κακως, τον καταργουνε...



Nαι αλλά αυτά δεν τα ξέρουν όλοι...
Εγινε ο κάθενας εγκαταστατης και απλά σου πέτάει 4 μπεκ και μια μπουκάλα και ολα καλα...
Ουτε κανενα ψυχολογικό εχουμε να γεννάμε ξαφνικά προβλήματα απο το πουθενά...

Εγω πχ παιδεύτηκα αρκετά στην αρχή και το πρόβλημα μου ηταν μια απλή αλλαγή πολλαπλασιαστών...
Αν πηγαινα και μου ελεγε ο αλλος εξαρχής ξέρεις εχεις ενα παλιό αμαξι και 99% θα χρειαστεί να αλλαξουμε αυτό και αυτό και αυτό θα ενιωθα πολύ καλυτερα απο το να ειμαι το μπαλάκι αναμεσα σε μηχανικό εγκαταστατη και φόρουμ στο ιντερνετ...
Δλδ αν ειναι για μια μετατροπή να κάτσεις να διαβάσεις τα 1000 μύρρια για να ξέρεις εσυ απο πριν τι πρέπει και τι δεν πρέπει να γίνει στο αμαξι σου, ε καλύτερα να μη την κανεις...
ximikos00
 
Δημοσιευσεις: 125
Εγγραφή: Κυρ 22 Μάιος, 2011 20:33

Re: Ζημιά κινητήρα σε NISSAN X-TRAIL Τ30

Δημοσίευσηαπό pupis » Παρ 23 Ιουν, 2017 13:11

Ναι ευτυχώς τις τιμές της συμπίεσης τις έχω εκτυπωμένες μαζί με τις τάσεις των αισθητήρων λ που δείχνουν ότι ο προκαταλύτης ήταν εντάξει στην αρχή σε χαρτί της αντιπροσωπείας με τα στοιχεία του αυτοκινήτου μου.
Αν υπήρχε θέμα με το συγκεκριμένο τύπο αυτοκινήτου έπρεπε να μου το πουν πριν κάνω την εγκατάσταση και όχι να το ανακαλύψω μόνος μου κατόπιν εορτής, τουλάχιστον έτσι λέει η λογική.
Οσο για την πραγματογνωμοσυνη από το ΤΕΕ αυτό κι’αν είναι εύκολο διότι εννοείται ότι θα κρατήσω ότι αλλαχθεί αλλά και πλήρες υλικό (φωτο, μέταλλα, πόρισμα μηχανικών και ότι άλλο χρειαστεί)
Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις παιδιά
NISSAN X-TRAIL T30 / 2007 QR20DE 2000cc
AC STAG Q-BOX Plus
pupis
 
Δημοσιευσεις: 9
Εγγραφή: Πέμ 22 Ιουν, 2017 09:48

Re: Ζημιά κινητήρα σε NISSAN X-TRAIL Τ30

Δημοσίευσηαπό fokion » Παρ 23 Ιουν, 2017 22:34

με το συμπαθιο αλλα η λογική λεει επεισεις οτι το ψαχνεις πριν την παθεις κι οχι αφου την παθεις.....

και το αυτοκινητο και τον εγκατασταση και και και και.....

ενα μπογιατζη να βαψεις το σπιτι και ρωτας 10 γνωστους.....
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Ζημιά κινητήρα σε NISSAN X-TRAIL Τ30

Δημοσίευσηαπό fokion » Παρ 23 Ιουν, 2017 22:55

Και για να μην κανω συνεχως edit συνεχιζω.

Και sorry επεισεις που στο λεω αλλα δεν μπορείς να ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ την εσωτερική κατάσταση του κινητηρα πριν βαλεις το υγραεριο με τον ιδιο τρόπο που λες οτι θα το αποδείξεις μετά.

η συμπίεση απλως λεει οτι τη δεδομενη στιγμη ειχες καλη συμπιεση. Η οποια μπορει να κατερευσε αμεσως μετα. Και μια μπιελα μεχρι να πεταχτει απο το κορμό στη θεση της ειναι....

Εκτός αν εχεις φωτο απο τα μεταλα πχ και απο πριν...
Οπως επισεις δεν μπορεις να αποδειξεις οτι δεν εκανες κόντρες και δε χτυπαγες κόκκινα επι μισάωρο....
ή δε το αφησες χωρις λαδια ή εβαλες τυγανολαδο....
( Οκ το τραβαω απο τα μαλια με τα παραδειγματα απλά το κανω για να καταλαβεις τι εννοω..)

Θα μου πεις η εγγυηση του εγκαταστατη??? Οκ .... Καλή τυχη..........

Συγνωμη που ειμαι τοσο "κακος" αλλα σου λεω καποια πραγματα να εισαι προετοιμασμένος οτι ενδεχομενως και να συμβουν ωστε να ετοιμασεις τις "αμυνες" και τις "κινησεις" σου οπως εσυ κρίνεις καλυτερα....
Γιατι σε βλεπω πολυ σιγουρο ( που στο ευχομαι ) αλλα ανησυχώ....
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Ζημιά κινητήρα σε NISSAN X-TRAIL Τ30

Δημοσίευσηαπό papoys » Σάβ 24 Ιουν, 2017 05:15

Φίλε μακάρι να βρεις την άκρη και να αποζημιωθείς,αλλά στη χώρα που ζούμε ποτέ μην λες ποτέ και ποτέ μην είσαι σίγουρος για κάτι.

Εκείνο που θα ήθελα να προσθέσω και εγώ είναι πως μπορεί το αυτοκίνητο να είναι εκτός εγγύησης NISSAN αλλά βασική προυπόθεση είναι να γίνονται
κανονικά τα σέρβις αν όχι σε κάποιο επίσημο σε κάποιο εξουσιοδοτημένο συνεγείο το οποίο θα δώσει και την αρχική βεβαίωση,να ενημερώνονεται κανονικά
το βιβλίο σέρβις και να γίνονται όλες οι αλλαγές στην ώρα τους.
Δεν το συζητάμε ότι χρειάζεται χαρτί εμπειρογνώμονα αλλά το βασικό χαρτί είναι η βεβαίωση του συνεργείου σου για την καλή συντήρηση του αυτοκινήτου
ο τακτικός του και απαραίτητος έλεγχος ,από το οποίο και να προκύπτει ότι η αιτία για τη συγκεκριμένη βλάβη είναι το LPG και η λάθος τοποθέτηση ή
ενημέρωσή σου για κάποια πράγματα που δεν ήξερες και αυτοί ήταν υποχρεωμένοι να σε ενημερώσουν.

Και εγώ για καλό σου τα λέω όπως ο fokion για να ετοιμάσεις καλίτερα τις άμυνές σου γιατί ευτυχώς ή δυστυχώς το σύστημα έτσι λειτουργεί.
Στο τέλος δεν κερδίζει πάντα αυτός που έχει δίκιο αλλά αυτός που έχει κάνει την καλίτερη προετοιμασία και ελπίζω εσύ να είσαι αυτός. :thumbup:
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Ζημιά κινητήρα σε NISSAN X-TRAIL Τ30

Δημοσίευσηαπό fokion » Σάβ 24 Ιουν, 2017 10:06

Παππου ξεχνα την προηγουμενη κατασταση εφ οσον δεν εχει ανοιχτει πριν το μοτερ.

Με τη λογική σου αν τα σέρβις γινονται στην ωρα τους και σε εξουσιοδοτημενο και με γνησια αναλωσιμα ( οχι ανταλλακτικά - αφου δε χαλανε :D )τα αυτοκινητα δε χαλανε ποτέ??
(εξ ου και η μπουρδα της εγγυησης - δηλ δινει εγγυηση σε κινητηρα 100.000χλμ που δεν εχει καν συντηρησει ο ιδιος και δεν εχει ξαναδει ποτέ τον οδηγό να ξερει "τι σοι πραμα" ειναι????)

Κατα την ταπεινη μου γνωμη πρεπει να επικεντρωθουν αν εγινε σωστα η εγκατασταση (υλικά και εργασία) και ρυθμιση.

Και στα νομικά η αγνοια του νομου δεν ειναι ελαφρυντικό.......
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 74 επισκέπτες





cron