Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Παραμένει μόνιμα στη βενζίνη

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Παραμένει μόνιμα στη βενζίνη

Δημοσίευσηαπό Stive64 » Τρί 22 Αύγ, 2017 19:35

Εχω τοποθετήσει κιτ της ΑΕΒ εδώ και 1500 χλμ στο suzuki jimny mod 2008 πριν 20 ημέρες δύο φορές επιχείρησα να το γυρίσω στη βενζίνη για να κανω 10 χλμ και μετά παραμένει με την έναυση του κινητήρα στη βενζίνη και χειροκίνητα απο το μπουτον το γυρίζω στο υγραέριο την πρώτη φορά ο εγκαταστάτης μου άλλαξε 2 εγκεφάλους και το διόρθωσε τώρα 2 η φορα το ίδιο και μένω μακριιά απο τηον εγκαταστάτη ο οποίος μου είπε οτι δεν το έχει ξανασυναντήσει και οτι θα ρωτήσει την προμηθεύτρια εταιρία για το πρόβλημα . Δηλαδή μετά απο επιλογή μου να το θέσω σε κίνηση με βενζίνη για καποια χλμ μετά γίνεται μόνιμη η επιλογή της βενζίνης με τηνεκκίνηση και για να το γυρίσω στο υγραέριο πρέπει πάντα να πατάω το μπουτόν
Stive64
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Τρί 22 Αύγ, 2017 19:03

Re: Παραμένει μόνιμα στη βενζίνη

Δημοσίευσηαπό referravag » Τετ 23 Αύγ, 2017 18:39

Stive64 έγραψε:Εχω τοποθετήσει κιτ της ΑΕΒ εδώ και 1500 χλμ στο suzuki jimny mod 2008 πριν 20 ημέρες δύο φορές επιχείρησα να το γυρίσω στη βενζίνη για να κανω 10 χλμ και μετά παραμένει με την έναυση του κινητήρα στη βενζίνη και χειροκίνητα απο το μπουτον το γυρίζω στο υγραέριο την πρώτη φορά ο εγκαταστάτης μου άλλαξε 2 εγκεφάλους και το διόρθωσε τώρα 2 η φορα το ίδιο και μένω μακριιά απο τηον εγκαταστάτη ο οποίος μου είπε οτι δεν το έχει ξανασυναντήσει και οτι θα ρωτήσει την προμηθεύτρια εταιρία για το πρόβλημα . Δηλαδή μετά απο επιλογή μου να το θέσω σε κίνηση με βενζίνη για καποια χλμ μετά γίνεται μόνιμη η επιλογή της βενζίνης με τηνεκκίνηση και για να το γυρίσω στο υγραέριο πρέπει πάντα να πατάω το μπουτόν


Δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις... Και στο BRC αν το γυρίσεις σε βενζίνη από το κουμπί και σβήσεις, την επόμενη φορά που θα βάλεις μπροστά έχει αποθηκεύσει την τελευταία σου ρύθμιση , ότι δηλ το είχες σε βενζίνη και θέλει χειροκίνητα εναλλαγή σε υγραέριο την επόμενη φορά που θα βάλεις μπρος. Αν σβήσεις με υγραέριο, τότε την επόμενη φορά που θα βάλεις μπροστά, παίρνει κανονικά μπρος με βενζίνη και μόλις ζεσταθεί γυρίζει μόνο του σε υγραέριο όπως πρέπει.

Απ ότι κατάλαβα το ίδιο σου κάνει και εσένα. Δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα...
Peugeot 207 1.4 VTi
Citroën C4 1.4
KIT: BRC P&D MY10
Petrol Rst: LPGTECH EmuTECH Pb-Level-02
referravag
 
Δημοσιευσεις: 441
Εγγραφή: Τετ 15 Οκτ, 2014 03:15

Re: Παραμένει μόνιμα στη βενζίνη

Δημοσίευσηαπό apagogeas » Τετ 23 Αύγ, 2017 21:07

Αν το γυρίσεις χειροκίνητα σε βενζίνη και σβήσεις το κινητήρα, τότε στην επόμενη εκκίνηση θα μείνει στη χειροκίνητη ρύθμιση βενζίνης και δε θα σου γυρίσει αυτόματα σε υγραέριο. Αν σβησεις το κινητήρα με υγραέριο, τότε στην επόμενη εκκίνηση θα πρέπει να σου γυρίσει αυτόματα σε υγραέριο μετά που θα ζεσταθεί η μηχανή. Παρομοίως δε καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα.
Corsa D 1.4 07' NIGS πνεύμονας/Zanardi B4 OBD/tunap. 72K km/64m -> 0.0252€/km καθ. κέρδος
apagogeas
 
Δημοσιευσεις: 385
Εγγραφή: Δευτ 18 Μαρ, 2013 22:42

Re: Παραμένει μόνιμα στη βενζίνη

Δημοσίευσηαπό Stive64 » Πέμ 24 Αύγ, 2017 09:20

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας δεν γνώριζα ότι είναι φυσιολογικό αυτό που λέτε σωστά ειναι διότι όντως το έσβησα με βενζίνη και εγω το αντιμετώπισα ως πρόβλημα αγνοιά μου και πάλι ευχαριστώ
Stive64
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Τρί 22 Αύγ, 2017 19:03


Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot], manos16 και 133 επισκέπτες