Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Πρόβλημα σε Αλφα 156

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: Πρόβλημα σε Αλφα 156

Δημοσίευσηαπό hlias » Κυρ 28 Οκτ, 2012 14:05

BOURTZI έγραψε:
alexandros99 έγραψε:στελνω το πρωτο εμβολο το οποιο το εχω σε φωτο
δεν υπαρχει κατι λειωμενο στη μηχανη και δεν ειχα ποτε ενδειξη θερμοκρασιας
ανεβασα κατι δειτε το

Δεν ειμαι ρεκτιφιε αλλα μπορω να διακινδυνευσω για μια απαντηση.
Οταν εχουμε το πανω ελατηριο σπασμενο ψαχνουμε για φτωχο καυσιμο και αστοχιες αναφλεξης,οταν εχουμε κατω ελατηριο σπασμενο και λουκι ψαχνουμε για υπερβολικη φθορα στο λουκι που προερχεται απο πολλα χλμ η απο συμπιεση που ξεφευγει απο το πανω ελατηριο λογω φθορας του.
Στην δικια σου περιπτωση βλεπω οτι το διακενο αναμεσα στα δυο ελατηρια ειναι πολυ λερωμενο αρα θεωρω οτι ολα εγιναν λογω υπερβολικης φθορας του κινητηρα.Επισης νομιζω οτι στο σημειο που το ελατηριο ειχε σπασει το διακενο αυτο θα ηταν ακομη πιο βρωμικο.
Με πασα επιφυλαξη και χωρις να θελω να υπερκαλυψω τον μαστορα που εχει μπροστα του τον κινητηρα σου.



συμφωνω απολυτα :P
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Πρόβλημα σε Αλφα 156

Δημοσίευσηαπό xarismito » Δευτ 10 Ιούλ, 2017 13:41

Καλημέρα και απο εμένα. Για να μην ανοίγω νέο θέμα ας πω εδώ το πρόβλημά μου.
Εχω τοποθετήσει στο αυτοκίνητο μου (alfa romeo mito) ένα σύστημα zavoli. Καταρχήν να πω πως το αυτοκίνητο ανήκει στον πεθερό μου και δεν εκανα εγώ την επιλογή του συστήματος και ούτε με ενδιέφερε. Το πρόβλημα είναι πως μετά την τοποθέτηση στα 3000 χιλ έκαψε φλάντζα κεφαλής. Ο μηχανικός είπε πως δεν έχει να κάνει με την υγραεριοκίνηση αν και το αυτοκίνητο είχε τότε μόλις 80.000 χιλιόμετρα. Αφου την άλλαξε όλα καλά μέχρι προχθες που το ξαναπήγε διότι όταν ήταν ανοιχτό το aircondition το αυτοκίνητο δεν κρατούσε ρελαντι με αποτέλεσμα να σβήνει μόλις άφηνες το γκάζι. Το κράτησε πάλι ο μηχανικός 2 μέρες..το ρύθμισε και είπε πως όλα είνια καλά...
Το πήρα λοιπόν εγώ για να πάω θεσσαλονίκη και έξω απ τη θήβα το αυτοκίνητο άρχισε να ρετάρει με αποτέλεσμα να καλέσω οδική για να έρθει να το πάρει. Με μια πρόχειρη ματιά μάλλον είναι φλάντζα πάλι... Φυσιολογικό ή να το πάρω να το χτυπάω στο κεφάλι του μηχανικού? Επίσης το zavoli τι λέει ως σύστημα???

Ευχαριστώ και συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο..
xarismito
 
Δημοσιευσεις: 5
Εγγραφή: Δευτ 10 Ιούλ, 2017 13:30

Re: Πρόβλημα σε Αλφα 156

Δημοσίευσηαπό sso » Δευτ 10 Ιούλ, 2017 17:56

xarismito έγραψε:... Φυσιολογικό ή να το πάρω να το χτυπάω στο κεφάλι του μηχανικού? ...

Μάλλον το δεύτερο!!!
Φυσιολογικό δεν μπορεί να είναι απο τη στιγμή που το κράτησε δυο μέρες και το έφτιαξε (αν βέβαια παρουσίασε το ίδιο πρόβλημα πάλι)!!!
Toyota Corolla 1.4 VVTI
Bigas
sso
 
Δημοσιευσεις: 330
Εγγραφή: Παρ 12 Αύγ, 2016 15:25

Re: Πρόβλημα σε Αλφα 156

Δημοσίευσηαπό xarismito » Δευτ 10 Ιούλ, 2017 22:16

είναι η 2η φορά που με αφήνει απο τότε που έγινε υγραέριο. μέχρι τότε δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα. Το θέμα είναι να αποδείξω πως είναι μαλακία δικιά του γιατί την πρώτη φορά που έκαψε φλάντζα μου είπε πως ήταν τυχαίο και δεν έχει να κάνει με το υγραέριο.
Αυριο θα ξέρω απο άλλο μηχανικό που το πήγα τι είναι τελικά και ελπίζω να μην είναι μεγάλη η ζημιά.
xarismito
 
Δημοσιευσεις: 5
Εγγραφή: Δευτ 10 Ιούλ, 2017 13:30

Re: Πρόβλημα σε Αλφα 156

Δημοσίευσηαπό erimitis » Τρί 11 Ιούλ, 2017 08:33

Φιλέ Χάρη Μίτο και υγραέριο χωρίς πρόβλημα λίγο δύσκολο μου φαίνεται καταρχήν.
Κάνε επισκευή την φλαντζα και δούλεψε το αυτοκίνητο με βενζινα για κάνα μήνα να δεις οτι όντως λειτουργει σωστα

Στάλθηκε από το Lenovo_P1m μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
erimitis
 
Δημοσιευσεις: 440
Εγγραφή: Τρί 12 Απρ, 2011 20:17

Re: Πρόβλημα σε Αλφα 156

Δημοσίευσηαπό xarismito » Τετ 12 Ιούλ, 2017 11:30

Αναμονή απ το μηχανικό να δούμε τι έχει το αμάξι και από που το έπαθε. Εύχομαι πραγματικά να είναι κανένας πολλαπλασιαστής και να γλιτώσω τη μεγάλη ζημιά.

Τελικά για το zavoli ξέρει κανείς να μου πει τι λέει ???
xarismito
 
Δημοσιευσεις: 5
Εγγραφή: Δευτ 10 Ιούλ, 2017 13:30

Re: Πρόβλημα σε Αλφα 156

Δημοσίευσηαπό xarismito » Τετ 12 Ιούλ, 2017 18:02

Μόλις με ενημέρωσε ο μηχανικός οτι τη φλάντζα τη γλιτώσαμε και καθαρίσαμε με έναν πολλαπλασιαστή και αλλαγή των μπουζί. Ειδικά το ένα μπουζί μου είπε πως είχε κόψει εντελώς... Φαντάζομαι απο τα λίγα που γνωρίζω πως είναι λόγω κακής καύσης και φυσικά χρεώνεται στο υγραέριο γιατί όσο ήταν βενζίνη το αυτοκίνητο τέτοια προβλήματα δεν είχα.
Τελικά τι λέτε να κάνω? απεγκατάσταση του υγραερίου να ηρεμήσω ή όχι?
xarismito
 
Δημοσιευσεις: 5
Εγγραφή: Δευτ 10 Ιούλ, 2017 13:30

Re: Πρόβλημα σε Αλφα 156

Δημοσίευσηαπό tedd » Πέμ 13 Ιούλ, 2017 00:19

Βρες εναν σωστο και επαγγελματια εγκαταστατη να ελεγξει αμα ειναι σωστη η εγκατασταση και να στο ρυθμίσει. Πιθανον ο υπαίτιος ειναι ο ασχετος εγκαταστατης και οχι το υγραεριο. Βεβαια μπορει να ειναι απλα μια συμπτωση αυτο που επαθες, καλιστα μπορει να το πάθει και καποιος μονο με βενζινη. Οποτε ισως τζαμπα κατηγορουμε το εγκσταστατη και το υγραεριο. Βεβαια μια 2η γνωμη δε θα έβλαπτε.

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Nissan Almera Mk II (N16) 1497cc
BRC Sequent 24
Εικόνα
tedd
 
Δημοσιευσεις: 588
Εγγραφή: Τρί 10 Μάιος, 2011 20:39

Re: Πρόβλημα σε Αλφα 156

Δημοσίευσηαπό erimitis » Πέμ 13 Ιούλ, 2017 15:25

Φίλος το ίδιο το επαθα και γω στο αβενσις.Δούλεψε σε πρωτη φάση καμία 500 χλμ το αμάξι βενζίνη να δεις οτι δεν είναι απο βενζίνη.
Το ποιο πιθανόν είναι οτι κάποιο μπεκ υγραερίου δεν ψεκάζει σωστα το οποίο θα το δεις σε δεύτερο χρονο.
Μην δουλέψεις υγραέριο γιατί αν σου κουρεψει το μπουζί πας για μεγάλη ζημια

Στάλθηκε από το Lenovo_P1m μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
erimitis
 
Δημοσιευσεις: 440
Εγγραφή: Τρί 12 Απρ, 2011 20:17

Re: Πρόβλημα σε Αλφα 156

Δημοσίευσηαπό Qgas » Παρ 14 Ιούλ, 2017 00:14

xarismito έγραψε:Μόλις με ενημέρωσε ο μηχανικός οτι τη φλάντζα τη γλιτώσαμε και καθαρίσαμε με έναν πολλαπλασιαστή και αλλαγή των μπουζί. Ειδικά το ένα μπουζί μου είπε πως είχε κόψει εντελώς... Φαντάζομαι απο τα λίγα που γνωρίζω πως είναι λόγω κακής καύσης και φυσικά χρεώνεται στο υγραέριο γιατί όσο ήταν βενζίνη το αυτοκίνητο τέτοια προβλήματα δεν είχα.
Τελικά τι λέτε να κάνω? απεγκατάσταση του υγραερίου να ηρεμήσω ή όχι?


Καλά σε πιο συμβατό μοτέρ με αέριο σκέφτεσαι απεγκατάσταση ; στον 1 μήνα θα θες να ξαναβάλεις ..
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 56 επισκέπτες