Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Μυρίζει υγραέριο

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: Μυρίζει υγραέριο

Δημοσίευσηαπό hlias » Δευτ 01 Δεκ, 2014 12:47

ή διαρροη ή πολυ πλουσιο μειγμα οταν ειναι κρυο και σου μυριζει ακαυτο υγραεριο απο την εξατμηση, αυτα σκεφτομαι μονο.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Μυρίζει υγραέριο

Δημοσίευσηαπό antonis132 » Δευτ 01 Δεκ, 2014 13:49

tgv έγραψε:Να ρωτήσω και γω μήπως μπορείτε να με διαφωτίσετε...

εδώ και περίπου 2 εβδομάδες κάθε πρωί που η μηχανή είναι κρύα στην αλλαγή καυσίμου μυρίζει η καμπίνα.
μετά όλη μέρα τίποτα!

Έχω ρύθμιση να έχω βενζίνη στο ρελαντί και οι αλλαγές καυσίμου είναι συχνές σε μένα.
το πρωί όμως μυρίζει.
Στον εγκαταστάτη που πήγα ήδη είχε ζεσταθεί η μηχανή και ο αισθητήρας που έβαλαν δεν έδειξε τίποτα. Σήμερα το πρωί σταμάτησα στην άκρη του δρόμου άνοιξα καπώ και κάτω από το καπάκι της μηχανής είχε μυρωδιά.
όχι έντονη να μην μπορείς να σταθείς, αλλά μύριζε.
Η μόνη λύση για να εντοπίσουν τη διαρροή είναι να αφήσω βράδυ το αυτοκίνητο στον εγκαταστάτη και να παω το πρωί να το ξεκινήσουμε μαζί!

σχετικά με το ...βιογραφικό μου:
έχω Bora 1,6V, σύστημα Lovato EU4 εγκατάσταση το 2012 και έχω συμπληρώσει 36.000χλμ με υγραέριο.
από βλάβες μέχρι σήμερα είχα: αλλαγή ενός μπεκ, ρεταρίσματα και έκανα τη ρύθμιση με το ρελαντί να βγαίνει πάντα στη βενζίνη και πρόσφατα μία αλλαγή βαλβίδας στην πλήρωση λόγω διαρροής.

αυτά και ακούω ευπρόσδεκτα τις γνώμες σας.

το να εχεις συνεχεια εναλλαγη υγραεριο σε βενζινη οταν ειναι σε ρελαντι δεν ειναι σωστο σου καλυβει προβλημα και πιθανον δεν εχει σωστο μειγμα, το πρωτο ελαστικο σωληνακι που θα εχει διαρροη στο υγραεριο συνηθως ειναι αυτο που παιρνει απο τον πνευμονα λογω θερμοκρασιων
αν επιτρεπεται σε ποιον εγκαταστατη Θεσ/νικη το περασες & το συντηρει;
ο εγκεφαλος υγραεριου δεν ειναι ενας μαυρος πλαστικος και γραφει easy-fast;
antonis132
 
Δημοσιευσεις: 435
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 14:34

Re: Μυρίζει υγραέριο

Δημοσίευσηαπό tgv » Δευτ 01 Δεκ, 2014 14:27

antonis132 έγραψε:
tgv έγραψε:Να ρωτήσω και γω μήπως μπορείτε να με διαφωτίσετε...

εδώ και περίπου 2 εβδομάδες κάθε πρωί που η μηχανή είναι κρύα στην αλλαγή καυσίμου μυρίζει η καμπίνα.
μετά όλη μέρα τίποτα!

Έχω ρύθμιση να έχω βενζίνη στο ρελαντί και οι αλλαγές καυσίμου είναι συχνές σε μένα.
το πρωί όμως μυρίζει.
Στον εγκαταστάτη που πήγα ήδη είχε ζεσταθεί η μηχανή και ο αισθητήρας που έβαλαν δεν έδειξε τίποτα. Σήμερα το πρωί σταμάτησα στην άκρη του δρόμου άνοιξα καπώ και κάτω από το καπάκι της μηχανής είχε μυρωδιά.
όχι έντονη να μην μπορείς να σταθείς, αλλά μύριζε.
Η μόνη λύση για να εντοπίσουν τη διαρροή είναι να αφήσω βράδυ το αυτοκίνητο στον εγκαταστάτη και να παω το πρωί να το ξεκινήσουμε μαζί!

σχετικά με το ...βιογραφικό μου:
έχω Bora 1,6V, σύστημα Lovato EU4 εγκατάσταση το 2012 και έχω συμπληρώσει 36.000χλμ με υγραέριο.
από βλάβες μέχρι σήμερα είχα: αλλαγή ενός μπεκ, ρεταρίσματα και έκανα τη ρύθμιση με το ρελαντί να βγαίνει πάντα στη βενζίνη και πρόσφατα μία αλλαγή βαλβίδας στην πλήρωση λόγω διαρροής.

αυτά και ακούω ευπρόσδεκτα τις γνώμες σας.

το να εχεις συνεχεια εναλλαγη υγραεριο σε βενζινη οταν ειναι σε ρελαντι δεν ειναι σωστο σου καλυβει προβλημα και πιθανον δεν εχει σωστο μειγμα, το πρωτο ελαστικο σωληνακι που θα εχει διαρροη στο υγραεριο συνηθως ειναι αυτο που παιρνει απο τον πνευμονα λογω θερμοκρασιων
αν επιτρεπεται σε ποιον εγκαταστατη Θεσ/νικη το περασες & το συντηρει;
ο εγκεφαλος υγραεριου δεν ειναι ενας μαυρος πλαστικος και γραφει easy-fast;


Αντώνη καλημέρα,
το σύστημα το έχω βάλει στον Εσκιάδη που είναι κοντά στο αεροδρόμιο.
να σου πω την αλήθεια δεν θυμαμαι τι γραφει ο εγκέφαλος. θα το δω το απόγευμα και θα σου απαντήσω.
οι συνεχείς αλλαγές αν καταλαβαίνω αυτό που λες είναι ότι "μπερδεύουν" το αυτοκίνητο και δεν λειτουργεί σωστα;
για το σωληνάκι θα το έχω υπόψη μου όταν θα ξαναπάω.
(πάντως με τον Εσκιάδη δεν μπορώ να πω ότι εχω πρόβλημα, όποτε πάρω τηλ. ακόμα και την ίδια μέρα με δέχονται).
tgv
 
Δημοσιευσεις: 10
Εγγραφή: Πέμ 16 Μάιος, 2013 23:00

Re: Μυρίζει υγραέριο

Δημοσίευσηαπό tgv » Δευτ 01 Δεκ, 2014 14:28

hlias έγραψε:ή διαρροη ή πολυ πλουσιο μειγμα οταν ειναι κρυο και σου μυριζει ακαυτο υγραεριο απο την εξατμηση, αυτα σκεφτομαι μονο.


οκ, ευχαριστώ Ηλία.
tgv
 
Δημοσιευσεις: 10
Εγγραφή: Πέμ 16 Μάιος, 2013 23:00

Διαρροη υγραεριου

Δημοσίευσηαπό atheosmb » Σάβ 18 Απρ, 2015 20:55

Γεια σας παιδες,

Έχω ενα Honda Civic Hybrid 2007 1,4L και το έχω κανει υβριδικό εις διπλούν.
Εχω το GFI easy Start και ολα δουλευουν κανονικα εδω και 30,000Κm που το έχω
εγκαταστήσει.Αν δεν είχα πρόβλημα δεν θα ξεκινούσα τη συζήτηση βεβαια,απο την αρχή το σύστημα μου μυρίζει μπροστά,στη
μηχανή.Ανοίγεις το καπό και μυρίζει.Δεν φαίνεται να χάνει πολύ ώστε να μου αδειάζει το ρεζερβουάρ αλλά είναι
ενοχλητικό.Επίσης μυρίζει και όταν η μηχανή είναι κλειστή.είναι επίσης ενοχλητικό όταν χρησιμοποιώ το κλιματιστικό δεν μπορώ να
επιλέξω τον αέρα απο έξω αφου θα μυρίζει υγραέριο

Το πήγα στην αντιπροσωπεία που το εγκατέστησα και ήμουν εκεί όταν έκανε το έλεγχο στις ενώσεις και δεν έδειχνε να
έχει διαρροή.Άλλαξε τα σφικτηράκια και έβαλε jubilee clips αυτα με που σφίγγουν με κατσαβιδι.Μόνο τον πνεύμονα δεν έλεγξε
αν και άλλαξε το φιλτρο του και μου πε να το κοιτάξω,αν εχει διαρροή ακόμη είτε αλλαγή ο πνεύμονας είτε θα του γίνει επισκευή ( υπάρχουν κιτ
που αλλάζουν τις μεμβράνες και τα στεγανωτικά ).

Εσάς η γνώμη σας ποιά είναι;Αυτο είναι μειονέκτημα των LPG ( να χαλάει συχνά ο πνεύμονας ή να μυρίζει υγραέριο);
Είναι μήπως πρόβλημα που έχουν τα GFI;


Ευχαριστώ



Ευχαριστώ εκ των προτέρων
atheosmb
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ 02 Απρ, 2015 00:36

Re: Διαρροη υγραεριου

Δημοσίευσηαπό Qgas » Κυρ 19 Απρ, 2015 00:24

Μπορει κα να εχουν διαρροη οι σωληνες υγραεριου συμβαινει συχνα να μυριζουν λιγο αν δεν εινσι καλης ποιοτητας
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Διαρροη υγραεριου

Δημοσίευσηαπό manoliss » Κυρ 19 Απρ, 2015 14:30

καποια στιγμη μου ειχε μυρισει και εμενα και ανακαλυψα ότι ειχε κρυφο σκισιμο σε σωληνα που δεν φαινετε...για ψαξτο λιγο....
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss
 
Δημοσιευσεις: 715
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:37

Re: Μυρίζει υγραέριο

Δημοσίευσηαπό atheosmb » Κυρ 24 Μάιος, 2015 17:51

Έχω μιλήσει με τον εγκαταστάτη μου κ σαν λύση μου πρότεινε την επιδιόρθωση του πνεύμονα.
Βασικά επιμένει ότι κ μια φορά να έχεις γεμίσεις απο μποτίλια κ όχι απο πρατήριο θα μυρίζει κ
οτι η λύση είναι η αλλαγή πνεύμονα
atheosmb
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ 02 Απρ, 2015 00:36

Re: Μυρίζει υγραέριο

Δημοσίευσηαπό fokion » Δευτ 25 Μάιος, 2015 09:43

atheosmb έγραψε:.
Βασικά επιμένει ότι κ μια φορά να έχεις γεμίσεις απο μποτίλια κ όχι απο πρατήριο


Οριστε???
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Μυρίζει υγραέριο

Δημοσίευσηαπό manoliss » Δευτ 25 Μάιος, 2015 17:38

atheosmb έγραψε:Έχω μιλήσει με τον εγκαταστάτη μου κ σαν λύση μου πρότεινε την επιδιόρθωση του πνεύμονα.
Βασικά επιμένει ότι κ μια φορά να έχεις γεμίσεις απο μποτίλια κ όχι απο πρατήριο θα μυρίζει κ
οτι η λύση είναι η αλλαγή πνεύμονα

τι ειπε τωρα ο αρχηγος...!!!!!!!!
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss
 
Δημοσιευσεις: 715
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:37

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 87 επισκέπτες