Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Μυρίζει υγραέριο

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: Μυρίζει υγραέριο

Δημοσίευσηαπό hlias » Τετ 03 Ιούλ, 2013 16:07

βλεπω οτι η δεξαμενη εχει μεινει ανεπαφη, αρα η εκρηξη δεν εγινε απο την δεξαμενη...το πιο πιθανο η εκρηξη να εγινε μεσα στο αυτοκινητο, αν ο συλιγισμος μου ειναι σωστος τοτε εχει γινει τρομερο λαθος εγκαταστασης, η οποιαδηποτε διαρροη πρεπει να οδηγητε εκτος του οχηματος.
γιαυτο ξαναλεω προσεχτε ποιος κανει την τοποθετηση, πρεπει να εφαρμοζει τους κανονες ασφαλειας και να μην τους γραφει στα μαλακα του.
καλα εκανες και εβαλες αυτες τις φωτο φιλε, χρειαζετε σωστη τοποθετηση και οχι φτηνη.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Μυρίζει υγραέριο

Δημοσίευσηαπό anj890 » Τετ 03 Ιούλ, 2013 21:27

Καλησπέρα και πάλι. Τελικά δεν απάντησε κανένας εγκαταστάτης πως σχετίζεται η μυρωδιά με τη λειτουργία του κλιματισμού. Ίσως στιγμιαία εκτόνωση από τη βαλβίδα εκτόνωσης του πνεύμονα και με τη λειτουργία του κλιματισμού να φερνε τη μυρωδιά μέσα? Δεν ξέρω, δεν μου πάει αλλού το μυαλό, δεδομένου κιόλας ότι όσες φορές άνοιξα το καπό δεν μύριζε τίποτα απολύτως, ούτε από τα μπεκ, ούτε από κάτι άλλο, ούτε και από το χώρο της δεξαμενής.

Όπως και να 'χει, δεν μου το έχει ξανακάνει. Αν το ξανακάνει, θα πάω να το κοιτάξουν με το μηχάνημα που ανιχνεύει τις διαρροές.
anj890
 
Δημοσιευσεις: 108
Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ, 2012 10:01

Re: Μυρίζει υγραέριο

Δημοσίευσηαπό Qgas » Τετ 03 Ιούλ, 2013 21:49

anj890 έγραψε:Καλησπέρα και πάλι. Τελικά δεν απάντησε κανένας εγκαταστάτης πως σχετίζεται η μυρωδιά με τη λειτουργία του κλιματισμού. Ίσως στιγμιαία εκτόνωση από τη βαλβίδα εκτόνωσης του πνεύμονα και με τη λειτουργία του κλιματισμού να φερνε τη μυρωδιά μέσα? Δεν ξέρω, δεν μου πάει αλλού το μυαλό, δεδομένου κιόλας ότι όσες φορές άνοιξα το καπό δεν μύριζε τίποτα απολύτως, ούτε από τα μπεκ, ούτε από κάτι άλλο, ούτε και από το χώρο της δεξαμενής.

Όπως και να 'χει, δεν μου το έχει ξανακάνει. Αν το ξανακάνει, θα πάω να το κοιτάξουν με το μηχάνημα που ανιχνεύει τις διαρροές.



Θέμα

1 διαρροή κάποιου κολιέ σε συγκεκριμένη στιγμή περισσότερες ανάγκης καυσίμου
2 διαρροή ρακορ
3 εκτόνωση πνεύμονα δίπλα στη είσοδο αέρα του κλιματιστικου
4 καποιοι πνεύμονες μπερδεύουν νερο και υγραεριο

Ο εγκαταστατης σου θα σου πει !
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Μυρίζει υγραέριο

Δημοσίευσηαπό anj890 » Πέμ 04 Ιούλ, 2013 10:24

Qgas έγραψε:
anj890 έγραψε:Καλησπέρα και πάλι. Τελικά δεν απάντησε κανένας εγκαταστάτης πως σχετίζεται η μυρωδιά με τη λειτουργία του κλιματισμού. Ίσως στιγμιαία εκτόνωση από τη βαλβίδα εκτόνωσης του πνεύμονα και με τη λειτουργία του κλιματισμού να φερνε τη μυρωδιά μέσα? Δεν ξέρω, δεν μου πάει αλλού το μυαλό, δεδομένου κιόλας ότι όσες φορές άνοιξα το καπό δεν μύριζε τίποτα απολύτως, ούτε από τα μπεκ, ούτε από κάτι άλλο, ούτε και από το χώρο της δεξαμενής.

Όπως και να 'χει, δεν μου το έχει ξανακάνει. Αν το ξανακάνει, θα πάω να το κοιτάξουν με το μηχάνημα που ανιχνεύει τις διαρροές.



Θέμα

1 διαρροή κάποιου κολιέ σε συγκεκριμένη στιγμή περισσότερες ανάγκης καυσίμου
2 διαρροή ρακορ
3 εκτόνωση πνεύμονα δίπλα στη είσοδο αέρα του κλιματιστικου
4 καποιοι πνεύμονες μπερδεύουν νερο και υγραεριο

Ο εγκαταστατης σου θα σου πει !


Το 1 το αποκλείω γιατί όσες φορές το παρατήρησα δεν το ζόριζα το αυτοκίνητο, κάποιες φορές μάλιστα μου το κανε στο ρελαντί.
Όσον αφορά το 4, ο πνεύμονας που φοράει είναι ο RPG09 της Autogas Italia
anj890
 
Δημοσιευσεις: 108
Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ, 2012 10:01

Re: Μυρίζει υγραέριο

Δημοσίευσηαπό chrisd » Πέμ 04 Ιούλ, 2013 16:12

lpgexplosion έγραψε:Συστήματα που δουλεύουν υπό μεγάλη πίεση αργά η γρήγορα καταλήγουν έτσι. Δεν είναι δυνατόν ένα σύστημα σε 10 bar να έχει διάρκεια στον χρόνο .
Ενα αποτέλεσμα ( πατήστε enter)
http://blida-rdjel.over-blog.com/articl ... 46875.html
Εικόνα



Καλο ειναι φιλε μου πριν ποσταρουμε(πρωτο ποστ κιολας) να ξερουμε τι γραφουμε και οχι οτι μ@λακια μας κατεβει στο κεφαλι.
Απο αυτα που γραφεις καταλαβαινω οτι εισαι παντελος ασχετος πανω στο υγραεριο.
Να σε ενημερωσω λοιπον οτι το δικο μου συστημα δουλευει σχεδον στα 10 Bar εδω και 3 χρονια και πιστεψε με σαν τις φωτος που ανεβασες δεν προκειται να καταληξει.
Επισης απο το username σου καταλαβαινω οτι πρεπει να εισαι ο γνωστος σε ολους μας που μπαινει γραφει την μ@λακια του και φευγει.
Το εν λογο ατυχημα αν θυμαμαι καλα και αν ειναι αυτο δεν ειναι πολυ παλιο και απο οσα ειχα ακουσει εγινε απο λαθος του οδηγου που πηγε να γεμισει με CNG και λογο υψηλης πιεσης εσκασε η δεξαμενη.τωρα πως ταιριασε ο κονεκτορας και πως δεν εσκασε η βαλβιδα ασφαλειας αυτο ειναι κατι που και εγω οταν μου το ειπαν εμεινα με την απορια.
Corolla G6 1.8 153ps
Με σχεδον 150.000χλμ.Θελω να καψω βαλβιδες αλλα το ICOM δεν με αφηνει.......
chrisd
 
Δημοσιευσεις: 392
Εγγραφή: Δευτ 18 Απρ, 2011 17:44

Re: Μυρίζει υγραέριο

Δημοσίευσηαπό papoys » Πέμ 04 Ιούλ, 2013 21:55

Το υγραέριο είναι μια εναλακτική πηγή ενέργειας είτε το θέλουν κάποιοι ή όχι.

Δηλαδή οι Αθηναίοι πρέπει να φύγουν από τα σπίτια τους και να πάρουν τα βουνά :lol: :lol: επειδή όλοι οι δρόμοι είναι
ζωσμένοι με σωλήνες που περιέχουν φυσικό αέριο και ως εκ τούτου υπάρχει πιθανότητα έκρηξης.??

Ατυχήματα είτε με αέριο είτε με βενζίνη γίνονταν και θα γίνονται

Ας είμαστε σοβαροί.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Μυρίζει υγραέριο

Δημοσίευσηαπό papoys » Τρί 09 Ιούλ, 2013 07:40

anj890 έγραψε:Καλησπέρα και πάλι. Τελικά δεν απάντησε κανένας εγκαταστάτης πως σχετίζεται η μυρωδιά με τη λειτουργία του κλιματισμού. Ίσως στιγμιαία εκτόνωση από τη βαλβίδα εκτόνωσης του πνεύμονα και με τη λειτουργία του κλιματισμού να φερνε τη μυρωδιά μέσα? Δεν ξέρω, δεν μου πάει αλλού το μυαλό, δεδομένου κιόλας ότι όσες φορές άνοιξα το καπό δεν μύριζε τίποτα απολύτως, ούτε από τα μπεκ, ούτε από κάτι άλλο, ούτε και από το χώρο της δεξαμενής.

Όπως και να 'χει, δεν μου το έχει ξανακάνει. Αν το ξανακάνει, θα πάω να το κοιτάξουν με το μηχάνημα που ανιχνεύει τις διαρροές.


Και εγώ τελευταία παρατήρησα ότι το πρωί που θα ξεκινήσω και πριν προλάβει να ζεσταθεί καλά η μαχανή μου φέρνει
μυρωδιά υγραερίου όταν ανοίξω τον αέρα κλιματισμού.
Μόλις ζεσταθεί καλά η μαχανή σταματάει να το κάνει.
Επίσης όλη μέρα δεν μου το ξανακάνει και ας κρυώσει η μαχανή του αυτοκινήτου.
Το επόμενο πρωί και πάλι μέχρι να ζεσταθεί η μηχανή θα μου το ξανακάνει.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Μυρίζει υγραέριο

Δημοσίευσηαπό anj890 » Τρί 09 Ιούλ, 2013 08:19

papoys έγραψε:
anj890 έγραψε:Καλησπέρα και πάλι. Τελικά δεν απάντησε κανένας εγκαταστάτης πως σχετίζεται η μυρωδιά με τη λειτουργία του κλιματισμού. Ίσως στιγμιαία εκτόνωση από τη βαλβίδα εκτόνωσης του πνεύμονα και με τη λειτουργία του κλιματισμού να φερνε τη μυρωδιά μέσα? Δεν ξέρω, δεν μου πάει αλλού το μυαλό, δεδομένου κιόλας ότι όσες φορές άνοιξα το καπό δεν μύριζε τίποτα απολύτως, ούτε από τα μπεκ, ούτε από κάτι άλλο, ούτε και από το χώρο της δεξαμενής.

Όπως και να 'χει, δεν μου το έχει ξανακάνει. Αν το ξανακάνει, θα πάω να το κοιτάξουν με το μηχάνημα που ανιχνεύει τις διαρροές.


Και εγώ τελευταία παρατήρησα ότι το πρωί που θα ξεκινήσω και πριν προλάβει να ζεσταθεί καλά η μαχανή μου φέρνει
μυρωδιά υγραερίου όταν ανοίξω τον αέρα κλιματισμού.
Μόλις ζεσταθεί καλά η μαχανή σταματάει να το κάνει.
Επίσης όλη μέρα δεν μου το ξανακάνει και ας κρυώσει η μαχανή του αυτοκινήτου.
Το επόμενο πρωί και πάλι μέχρι να ζεσταθεί η μηχανή θα μου το ξανακάνει.


Τελικά δεν είχε σχέση με τη λειτουργία του κλιματισμού. Είχε λασκάρει ένα σφιγκτηράκι μεταξύ σωλήνα και φίλτρου με αποτέλεσμα να είχε μία μικρή διαρροή. Απλά επειδή το φίλτρο είναι τοποθετημένο κοντά στους αεραγωγούς, όταν άναβα τον κλιματισμό έφερνε τη μυρωδιά μέσα. Το πρόβλημα λύθηκε μέσα σε δύο λεπτά.
anj890
 
Δημοσιευσεις: 108
Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ, 2012 10:01

Re: Μυρίζει υγραέριο

Δημοσίευσηαπό papoys » Παρ 19 Ιούλ, 2013 14:39

Πήγα και εγώ πριν 2 μέρες στον εγκαταστάτη και τελικά ήταν και μένα ένα λαστιχάκι που είχε λασκάρει και είχε
μικρή διαρροή όπως μου είπε ο μάστορας.

Το έσφιξε έκανε και έναν έλεγχο και τώρα δύο μέρες τέρμα η μυρωδιά.
Πιθανώς η διαρροή να ήταν αρκετή γιατί τον τελευταίο καιρό είχε ανέβει αρκετά και η κατανάλωση.
Οπότε παιδιά ενόψει καλοκαιριού και διακοπών (όσοι μπορούνε βέβαια) ένας έλεγχος δεν βλάπτει. 8-)
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Μυρίζει υγραέριο

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Κυρ 16 Νοέμ, 2014 12:36

Χθες μετα απο ταξιδι κανω μια σταση, σβηνω, ξαναξεκιναω σε 5 λεπτα και λιγα μετρα μετα που πηγε να κανει την εναλλαγη σε υγραεριο μου σβηνει και μυρισε ολη η καμπινα υγραεριο. Το αφησα στην ακρη 10 λεπτα να ξεμυρισει, και κατοπιν που το βαλα παλι μπρος δεν ειχε κανενα προβλημα ουτε μυρωδια. Τι να εγινε? Θα παω αυριο στον μαστορα να το δει..
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 68 επισκέπτες