Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Μυρίζει υγραέριο

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: Μυρίζει υγραέριο

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Τετ 19 Νοέμ, 2014 13:35

Καποια ιδεα ρε παιδια?
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Μυρίζει υγραέριο

Δημοσίευσηαπό LPGas » Τετ 19 Νοέμ, 2014 23:07

Το ξαναέκανε;
LPGas - BRC Gas Service
210-4100025
lpgas.gr
υγραεριοκινηση
Άβαταρ μέλους
LPGas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 1281
Εγγραφή: Δευτ 09 Μάιος, 2011 15:53
Τοποθεσία: Φωκαίας 4 - Πειραιάς - 2104100025

Re: Μυρίζει υγραέριο

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Τετ 19 Νοέμ, 2014 23:55

Οχι, δουλευει αριστα 3 μερες τωρα.
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Μυρίζει υγραέριο

Δημοσίευσηαπό apagogeas » Πέμ 20 Νοέμ, 2014 01:47

Μια άποψη για τη μυρωδιά, το μόνο εμφανές σημείο που μπορεί να διαφύγει υγραέριο στιγμιαία για κάποιο λόγο είναι από τη βαλβίδα εκτόνωσης του πνεύμονα. Αν ήταν από κανονική διαρροή θα μύριζε συνέχεια. Αν προέρχεται από την βαλβίδα εκτόνωσης, τι μπορεί να προκαλέσει αύξηση πίεσης στον πνεύμονα σε σημείο να γίνει εκτόνωση; Μου έχει τύχει και μένα 2 ή 3 φορές στους 20 μήνες να μυρίσει για λίγο και μετά τίποτα αλλά δε θυμάμαι σε τι συνθήκες ήταν όταν το μύρισα.
Corsa D 1.4 07' NIGS πνεύμονας/Zanardi B4 OBD/tunap. 72K km/64m -> 0.0252€/km καθ. κέρδος
apagogeas
 
Δημοσιευσεις: 385
Εγγραφή: Δευτ 18 Μαρ, 2013 22:42

Re: Μυρίζει υγραέριο

Δημοσίευσηαπό glamor » Παρ 21 Νοέμ, 2014 01:39

αν δεν κάνω λάθος αυτή βαλβίδα εκτόνωσή δεν πρέπει να είναι ελευθέρας βοσκής αλλά να μπει στην εισαγωγή (μετά τους αισθητήρες)
yaris 99 1000cc Lovato χωρίς λαδιέρα
μέχρι τώρα πάνω από 105000km +....
Άβαταρ μέλους
glamor
 
Δημοσιευσεις: 187
Εγγραφή: Τρί 12 Απρ, 2011 15:31

Re: Μυρίζει υγραέριο

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Παρ 21 Νοέμ, 2014 11:22

Ναι εχει σωληνακι στην ανακουφιση και γυριζει στην εισαγωγη και σε ενα μαυρο κουτακι. Η μυρωδια πως βγηκε?
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Μυρίζει υγραέριο

Δημοσίευσηαπό tgv » Δευτ 01 Δεκ, 2014 01:02

Να ρωτήσω και γω μήπως μπορείτε να με διαφωτίσετε...

εδώ και περίπου 2 εβδομάδες κάθε πρωί που η μηχανή είναι κρύα στην αλλαγή καυσίμου μυρίζει η καμπίνα.
μετά όλη μέρα τίποτα!

Έχω ρύθμιση να έχω βενζίνη στο ρελαντί και οι αλλαγές καυσίμου είναι συχνές σε μένα.
το πρωί όμως μυρίζει.
Στον εγκαταστάτη που πήγα ήδη είχε ζεσταθεί η μηχανή και ο αισθητήρας που έβαλαν δεν έδειξε τίποτα. Σήμερα το πρωί σταμάτησα στην άκρη του δρόμου άνοιξα καπώ και κάτω από το καπάκι της μηχανής είχε μυρωδιά.
όχι έντονη να μην μπορείς να σταθείς, αλλά μύριζε.
Η μόνη λύση για να εντοπίσουν τη διαρροή είναι να αφήσω βράδυ το αυτοκίνητο στον εγκαταστάτη και να παω το πρωί να το ξεκινήσουμε μαζί!

σχετικά με το ...βιογραφικό μου:
έχω Bora 1,6V, σύστημα Lovato EU4 εγκατάσταση το 2012 και έχω συμπληρώσει 36.000χλμ με υγραέριο.
από βλάβες μέχρι σήμερα είχα: αλλαγή ενός μπεκ, ρεταρίσματα και έκανα τη ρύθμιση με το ρελαντί να βγαίνει πάντα στη βενζίνη και πρόσφατα μία αλλαγή βαλβίδας στην πλήρωση λόγω διαρροής.

αυτά και ακούω ευπρόσδεκτα τις γνώμες σας.
tgv
 
Δημοσιευσεις: 10
Εγγραφή: Πέμ 16 Μάιος, 2013 23:00

Re: Μυρίζει υγραέριο

Δημοσίευσηαπό hlias » Δευτ 01 Δεκ, 2014 01:33

αυτο που λες μονο, στο ρελαντι γιατι βενζινη?
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Μυρίζει υγραέριο

Δημοσίευσηαπό papoys » Δευτ 01 Δεκ, 2014 08:22

Και εμένα θυμάμαι στην αρχή που τόχα βάλει και μετά το πρώτο σέρβις στα 1500 χιλ. το πρωί και κατά την εναλαγή από
βενζίνη σε lpg μύριζε λιγάκι στη συνέχεια σταματούσε.

Είχα πάειστον εγκαταστάτη έκανε έναν οπτικό έλεγχο,έσφιξε κάποιες βίδες και οκ.
Από τότε δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα.Πιστεύω κάπου υπήρχε χαλαρό σφίξιμο το οποίο με τη θέρμανση της μηχανής
και τις διαστολές των μετάλων έκλεινε γιαυτό μύριζε μόνο το πρωί που ήταν κρύο.
Ο εγκαταστάτης δεν είχε εντοπίσει κάπου κάποιο εμφανές πρόβλημα αλλά το πιθανότερο κατεμένα με το σφίξιμο που
έκανε σε κάποιες βίδες-λαστιχάκια διόρθωσε τοπρόβλημα χωρίς και αυτός να καταλάβει που ήταν.
Θεωρώ πως ένας έλεγχο- σφίξιμο σε κάποιες βίδες-παξιμάδια δεν θα ήταν κόπος για τον εγκαταστάτη.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Μυρίζει υγραέριο

Δημοσίευσηαπό tgv » Δευτ 01 Δεκ, 2014 11:54

hlias έγραψε:αυτο που λες μονο, στο ρελαντι γιατι βενζινη?

Ηλία, στην αρχή δούλευε ρολόι μετά απο μερικά χιλιόμετρα παρατήρησα ότι σε κίνηση μέσα στην πόλη και από φανάρι σε φανάρι (μένω στη Θεσνικη) όταν σταματούσα δηλ. μετά από λίγη κίνηση, η μηχανή ρετάριζε και μερικές φορές έσβηνε στα φανάρια μάλιστα πατούσα πάντα αρκετό γκάζι στα φανάρια να έχω ψηλές στροφές μη τυχόν και μου σβήσει στην Τσιμισκή ή Εγνατία (κέντρο).

Έκανα αρκετά παράπονα (μάλιστα έχω κάνει και topic στο φορουμ εδώ) και μου πρότειναν να κάνουμε αυτή τη ρύθμιση. απο τότε έχω κάνει πάνω απο 20.000 χλμ και δεν είχα πρόβλημα. πιστευω ότι αυτό έκανε καλο και στη μηχανή γιατί στις χαμηλές στροφές καίει βενζίνη, έτσι δεν θερμαίνεται τόσο πολύ στην πόλη και από την άλλη κατά κάποιο τρόπο λιπαίνεται.

τώρα για τη μυρωδιά την πρωινή αυτό είναι καινούριο φασούλι και δεν ξέρω αν φταίει η αλλαγή καιρού αλλά θα κοιτάξω και αυυτό που είπε ο papoys ότι δηλ. μπορεί κάποια ελαστικά μέρη να χαλάσαν με τη χρήση και να φάνηκε στο πρώτο κρύο.

Ηλία, μια που βλέπω είσαι εγκαταστάτης μπορείς να σκεφτείς κάτι άλλο;

ευχαριστώ και πάλι
tgv
 
Δημοσιευσεις: 10
Εγγραφή: Πέμ 16 Μάιος, 2013 23:00

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot], manos16 και 116 επισκέπτες