Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Μυρίζει υγραέριο

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: μυρωδια στην καμπινα

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Τρί 09 Οκτ, 2012 23:57

antonis132 έγραψε:και εγω εχω μια μυρωδια που νομιζω σαν να ειναι απο υγραεριο θα τη χαρακτηριζα μια μυρωδια σαν ''φιλτραρισμενο'' υγραεριο

Δεν ''φιλτράρεται'' το υγραεριο ουτε και η οσμη του. Απλα χανει πολυ λιγο σε σημειο που να ειναι ισως και ακινδυνο αλλα πρεπει να το φτιαξεις καλου κακου...
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Μυριζει υγραεριο στην καμπινα.

Δημοσίευσηαπό bazukis » Δευτ 01 Απρ, 2013 00:15

Εδω και 3 μηνες μυριζει υγραεριο στην καμπινα αλλα μονο οταν κανω καποια σταση μετα απο πορεια και οχι κατα την διαρκεια της πορειας.Πηγα στον εγκαταστατη εκανε τον ελεγχο με τον αφρο σε ολο το συστημα δεν εχανε πουθενα,διαπιστωσε ομως οτι μυριζε ο σωληνας μεταφορας αεριου απο τον πνευμονα εως το φιλιτρο,αλλαχτηκε με καινουργιο το προβλημα παραμενει το ιδιο.Το εχω παει αλλες τρεις φορες μου αλλαξε και το φιλτρο αεριου δεν μυριζει πλεον ο σωληνας αλλα η μυρωδια παραμενει,σε μεγαλη σταση μετα απο πορεια μυριζει γυρο απο την μηχανη εντονα αεριο και με κλειστο το καπο οταν ξεκινησω μετα απο 200 300 μετρα σταματαει να μυριζει.Θα ηθελα τα φωτα σας γιατι δεν ξερω ποσο επικινδυνο ειναι αυτο,ο εγκαταστατης παντος μου λεει πως δεν υπαρχει θεμα. Το kit που εχω ειναι της lovato.
Toyota Avensis 1,6
Lovato
bazukis
 
Δημοσιευσεις: 20
Εγγραφή: Παρ 09 Δεκ, 2011 09:07

Re: μυρωδια στην καμπινα

Δημοσίευσηαπό apagogeas » Δευτ 01 Απρ, 2013 02:21

Μια άποψη, το ακροφύσιο εκτόνωσης του πνεύμονα στο έχει ελεύθερο; Μήπως εκτονώνεται τίποτα από εκει;
apagogeas
 
Δημοσιευσεις: 385
Εγγραφή: Δευτ 18 Μαρ, 2013 22:42

Re: μυρωδια στην καμπινα

Δημοσίευσηαπό bazukis » Τετ 03 Απρ, 2013 15:40

apagogeas έγραψε:Μια άποψη, το ακροφύσιο εκτόνωσης του πνεύμονα στο έχει ελεύθερο; Μήπως εκτονώνεται τίποτα από εκει;

Μου ειπε ο μαστορας πως ο πνευμονας δεν εχει ακροφυσιο εκτονωσης.
Toyota Avensis 1,6
Lovato
bazukis
 
Δημοσιευσεις: 20
Εγγραφή: Παρ 09 Δεκ, 2011 09:07

Re: μυρωδια στην καμπινα

Δημοσίευσηαπό hlias » Τετ 03 Απρ, 2013 17:58

bazukis έγραψε:
apagogeas έγραψε:Μια άποψη, το ακροφύσιο εκτόνωσης του πνεύμονα στο έχει ελεύθερο; Μήπως εκτονώνεται τίποτα από εκει;

Μου ειπε ο μαστορας πως ο πνευμονας δεν εχει ακροφυσιο εκτονωσης.



αν και δεν θελω να γραφω κατα συναδελφου σε αυτη την περιπτωση δεν μπορω να κανω αλλιως γιατι αυτον τον "μαστορα" δεν τον θεωρω ουτε τεχνιτη ουτε συναδελφο.
1. ο πνευμονας εχει ακροφυσιο εκτονωσης πιεσης, πιστευω να το γνωριζει αυτο ο εγκαταστατης σου, αν οχι δεν ειναι απλα επικινδυνος αλλα εγκληματιας. αν δε γνωριζει το αντικειμενο ή να το μαθει ή να μην κανει εγκαταστασεις.
2. για να εχεις μυρωδια συχνα τοτε σιγουρα υπαρχει διαρροη, αν δεν μπορει να τη βρει τοτε να το κοιταξεις σε αλλον εγκαταστατη γιατι αυτος απλα δεν μπορει να σου δωσει λυση. μυρωδια υγραεριου που δεν ειναι σοβαρη δεν υπαρχει.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Μυρίζει υγραέριο

Δημοσίευσηαπό anj890 » Κυρ 30 Ιουν, 2013 21:51

Καλησπέρα. Τις τελευταίες 2-3 μέρες, όταν ανοίγω τον κλιματισμό, μυρίζει στιγμιαία υγραέριο. Η μυρωδιά εξααφανίζεται αμέσως, αλλά το κάνει σχεδόν κάθε φορά που βάζω κλιματισμό. Το περίεργο είναι ότι ξεκίνησε έτσι ξαφνικά. Το σύστημα είναι Bardolini. Καμία ιδέα κανείς?
anj890
 
Δημοσιευσεις: 108
Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ, 2012 10:01

Re: Μυρίζει υγραέριο

Δημοσίευσηαπό contrast61 » Κυρ 30 Ιουν, 2013 23:33

Πήγαινε στον εγκατάστατη σου πιθανώς κάποιο σωληνακι χάνει η έχει λασκαρει κάποιο σφιχτηρακι
contrast61
 
Δημοσιευσεις: 28
Εγγραφή: Δευτ 17 Οκτ, 2011 22:33

Re: Μυρίζει υγραέριο

Δημοσίευσηαπό kyriak » Τετ 03 Ιούλ, 2013 10:15

Συστήματα που δουλεύουν υπό μεγάλη πίεση αργά η γρήγορα καταλήγουν έτσι. Δεν είναι δυνατόν ένα σύστημα σε 10 bar να έχει διάρκεια στον χρόνο .
Ενα αποτέλεσμα ( πατήστε enter)
http://blida-rdjel.over-blog.com/articl ... 46875.html
Εικόνα
kyriak
 
Δημοσιευσεις: 160
Εγγραφή: Παρ 28 Σεπ, 2012 23:54

Re: Μυρίζει υγραέριο

Δημοσίευσηαπό taxtsom » Τετ 03 Ιούλ, 2013 13:09

ρε συ πας καλα? Βαλτός εισαι? Ειναι εικονες αυτες που ανεβαζεις? γνωριζεις υπο ποίες συνθηκες ελαβε χωρα το εν λογω ατυχημα? :twisted:
ΒΜW 316 ti Compact LPG by Alfa Gas
taxtsom
 
Δημοσιευσεις: 260
Εγγραφή: Πέμ 12 Ιαν, 2012 18:29

Re: Μυρίζει υγραέριο

Δημοσίευσηαπό contrast61 » Τετ 03 Ιούλ, 2013 15:34

Πω ρε φίλε
contrast61
 
Δημοσιευσεις: 28
Εγγραφή: Δευτ 17 Οκτ, 2011 22:33

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot] και 38 επισκέπτες