Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Καθυστερει η αλλαγη απο βενζινη σε υγραεριο οταν ειναι κρυο

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: καθυστερει η αλλαγη απο βενζινη σε υγραεριο οταν ειναι κ

Δημοσίευσηαπό glamor » Παρ 05 Οκτ, 2012 10:23

πολύ εγκαταστάτες για κάποιο λόγο όταν περισσεύουν καλώδια όπως το λ τα κόβουν (αυτό έχει γίνει σε έμενα με το καλώδιο αισθητήρα θερμοκρασία)
είσαι σίγουρος ότι δεν παίρνει από το πνεύμονα? αν θυμάμαι καλά ο μάστορας μου ξεβίδωσε μια βίδα και το τοποθέτησε.
πάντως από το πρόγραμμα που έχω σου δίνω μια εικόνα πως είναι
Εικόνα
yaris 99 1000cc Lovato χωρίς λαδιέρα
μέχρι τώρα πάνω από 105000km +....
Άβαταρ μέλους
glamor
 
Δημοσιευσεις: 187
Εγγραφή: Τρί 12 Απρ, 2011 15:31

Re: καθυστερει η αλλαγη απο βενζινη σε υγραεριο οταν ειναι κ

Δημοσίευσηαπό tgi » Δευτ 15 Απρ, 2019 19:39

Καλημέρα σας
Έχω έναν πνεύμονα NGIS και ο εγκαταστάτης μου έχει βάλει θερμοκρασία αλλαγής από την Βενζίνη στο Υγραέριο στους 42°C
Ομως καθυστερεί πολύ η αλλαγή από βενζίνη σε υγραέριο!!!
Κανει 7-10 λεπτά και περίπου 3 χιλιόμετρα
μπορώ να το χαμηλώσω?
Ποιό είναι το χαμηλότερο όριο?
Citroen C4 GP
2009-2019 με Icom JTG
2019 μέχρι σήμερα EuropeGas
190.000 χιλ. με Υγραέριο
Άβαταρ μέλους
tgi
 
Δημοσιευσεις: 548
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 13:07
Τοποθεσία: Αθηνα - Ν.Ηρακλειο

Re: καθυστερει η αλλαγη απο βενζινη σε υγραεριο οταν ειναι κ

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Τρί 16 Απρ, 2019 00:17

Αν το χαμηλώσεις πιθανόν να κάνει λίγες διακοπές όταν γυρίζει σε αέριο.
Όταν αργει να γυρίσει να υποθέσω ότι κίνησε σε ανοικτό δρόμο και τρέχεις...ενώ αν κινηθείς σε πόλη από φανάρι σε φανάρι γυρίζει γρηγορότερα? Παρομοιο θέμα με αυτό που περιγράφω παραπάνω είχα και εγώ, και βρήκα ότι το αισθητήριο θερμοκρασίας του πνεύμονα ήταν εκτεθειμένο και μάλλον έτρωγε κρύο αέρα εν κίνηση και μου καθυστερουσε την αλλαγή. Το μόνωσα με μαυρο μονωτικό για σωλήνες και ταιραπ και το πρόβλημα αυτό εξαφανίστηκε.
Εσύ πρέπει να σιγουρευτείς ότι ο θερμοστάτης σου είναι πλήρως κλειστός μέχρι να φτάσει στη θερμοκρασία λειτουργίας του. Αν είναι ψιλοανοικτος στη ψυχρή λειτουργία δυσκολεύει στο να ανεβάσει θερμοκρασία το ψυκτικό . Τσεκαρε το με κρύο μοτέρ εντελώς, βάλτο μπρος και δες αν τα κολαρα του ψυγείου είναι κρύα μέχρι τους 70+ ενώ ταυτόχρονα δες τα κολαρα του πνεύμονα που θα πρέπει να κάψουν αρκετά πιο γρήγορα.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: καθυστερει η αλλαγη απο βενζινη σε υγραεριο οταν ειναι κ

Δημοσίευσηαπό manoliss » Τρί 16 Απρ, 2019 17:32

tgi έγραψε:Καλημέρα σας
Έχω έναν πνεύμονα NGIS και ο εγκαταστάτης μου έχει βάλει θερμοκρασία αλλαγής από την Βενζίνη στο Υγραέριο στους 42°C
Ομως καθυστερεί πολύ η αλλαγή από βενζίνη σε υγραέριο!!!
Κανει 7-10 λεπτά και περίπου 3 χιλιόμετρα
μπορώ να το χαμηλώσω?
Ποιό είναι το χαμηλότερο όριο?

με πια θερμοκρασια παιρνει ενδειξη της obd η του πνευμωνα?
μηπως εχει χρονο για να γυρισει αεριο?
για κοιτα τις στροφες εκει που λεει για την μεταβαση και αν λεει κατα την επιταχυνση η επιβραδυνση
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss
 
Δημοσιευσεις: 715
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:37

Re: Καθυστερει η αλλαγη απο βενζινη σε υγραεριο οταν ειναι κ

Δημοσίευσηαπό Jpk1983 » Κυρ 30 Οκτ, 2022 15:35

Καλό μεσημέρι έχω ένα kia picanto με σύστημα tartarini παλιό καμιά δεκαετία και παρατήρησα την τελευταία βδομάδα αργεί να γυρίσει σε αέριο συνέδεσα ένα διαγνωστικό elm327 obd και είδα ότι γυρνάει στους 85 βαθμούς κελσίου μετά από κανένα δεκάλεπτο δηλαδή.να κοιτάξω κάτι από μηχανολογικά;π.χ αισθητήρα θερμοκρασίας και θερμοστάτη;η να καθαρίσω το κύκλωμα ψύξης;η παίζει να τα έχει παίξει κάτι από το Κιτ;πριν κανένα χρόνο είχα αλλάξει βαλβίδα θερμοκρασία στο υγραέριο
Jpk1983
 
Δημοσιευσεις: 17
Εγγραφή: Κυρ 02 Ιαν, 2022 21:34

Re: Καθυστερει η αλλαγη απο βενζινη σε υγραεριο οταν ειναι κ

Δημοσίευσηαπό Kom » Τετ 02 Νοέμ, 2022 16:15

Jpk1983 έγραψε:Καλό μεσημέρι έχω ένα kia picanto με σύστημα tartarini παλιό καμιά δεκαετία και παρατήρησα την τελευταία βδομάδα αργεί να γυρίσει σε αέριο συνέδεσα ένα διαγνωστικό elm327 obd και είδα ότι γυρνάει στους 85 βαθμούς κελσίου μετά από κανένα δεκάλεπτο δηλαδή.να κοιτάξω κάτι από μηχανολογικά;π.χ αισθητήρα θερμοκρασίας και θερμοστάτη;η να καθαρίσω το κύκλωμα ψύξης;η παίζει να τα έχει παίξει κάτι από το Κιτ;πριν κανένα χρόνο είχα αλλάξει βαλβίδα θερμοκρασία στο υγραέριο


Ειναι πιθανον και η συσταση του υγραεριου απο το πρατηριο να επηρρεαζει.
Δοκιμασε αν θελεις και απο αλλο πρατηριο αφου αδειασει η δεξαμενη.
Kom
 
Δημοσιευσεις: 85
Εγγραφή: Τρί 08 Ιουν, 2021 18:55

Re: Καθυστερει η αλλαγη απο βενζινη σε υγραεριο οταν ειναι κ

Δημοσίευσηαπό meletis » Πέμ 03 Νοέμ, 2022 17:17

Jpk1983 έγραψε:Καλό μεσημέρι έχω ένα kia picanto με σύστημα tartarini παλιό καμιά δεκαετία και παρατήρησα την τελευταία βδομάδα αργεί να γυρίσει σε αέριο συνέδεσα ένα διαγνωστικό elm327 obd και είδα ότι γυρνάει στους 85 βαθμούς κελσίου μετά από κανένα δεκάλεπτο δηλαδή.να κοιτάξω κάτι από μηχανολογικά;π.χ αισθητήρα θερμοκρασίας και θερμοστάτη;η να καθαρίσω το κύκλωμα ψύξης;η παίζει να τα έχει παίξει κάτι από το Κιτ;πριν κανένα χρόνο είχα αλλάξει βαλβίδα θερμοκρασία στο υγραέριο
Ο θερμοστάτης σου είναι εντάξει έχει ελεγχθεί ; Μήπως μένει ανοικτός ;
Δες και από πού παίρνει θερμοκρασία ο μειωτηρας υγραερίου έχει δικό του αισθητήρα π.χ map ή θερμοκρασίας .
Αντιψυκτικό έχει κανονικά το αμάξι ;

Στάλθηκε από το M2010J19SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1431
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Καθυστερει η αλλαγη απο βενζινη σε υγραεριο οταν ειναι κ

Δημοσίευσηαπό johnfree » Πέμ 10 Νοέμ, 2022 20:54

το εκανε και σε εμενα την καθυστερηση να γυρισει σε υγραεριο σε πνευμονα brc και εβγαλα τον αισθητηρα θερμοκρασιας που ειναι βιδωμενος πανω στον πνευμονα και εβαλα θερμικη παστα απο κατω, αυτη που ειναι για επεξεργαστες και το προβλημα λυθηκε.
πλεον πριν καν κουνηθει το οργανο του αυτοκινητου απο 50c εχει ηδη μπει σε υγραεριο.
ευτυχως ηταν ευκολη η λυση σε εμενα.
johnfree
 
Δημοσιευσεις: 15
Εγγραφή: Τετ 18 Μάιος, 2011 15:29

Re: Καθυστερει η αλλαγη απο βενζινη σε υγραεριο οταν ειναι κ

Δημοσίευσηαπό Jpk1983 » Σάβ 12 Νοέμ, 2022 07:56

Ως δια μαγείας μέσα στο προηγούμενο σ/κ που είχε και ψυχρά άρχισε να λειτουργεί κανονικά το σύστημα και να γυρνάει στα φυσιολογικά λεπτά -θερμοκρασια.υπαρχει περίπτωση να είναι κάτι μηχανολογικό του αμαξιού;π.χ θερμοστάτης; έχε κανένας κάποια ιδεα-γνωμη;
Jpk1983
 
Δημοσιευσεις: 17
Εγγραφή: Κυρ 02 Ιαν, 2022 21:34

Re: Καθυστερει η αλλαγη απο βενζινη σε υγραεριο οταν ειναι κ

Δημοσίευσηαπό Kom » Σάβ 12 Νοέμ, 2022 12:37

Jpk1983 έγραψε:Ως δια μαγείας μέσα στο προηγούμενο σ/κ που είχε και ψυχρά άρχισε να λειτουργεί κανονικά το σύστημα και να γυρνάει στα φυσιολογικά λεπτά -θερμοκρασια.υπαρχει περίπτωση να είναι κάτι μηχανολογικό του αμαξιού;π.χ θερμοστάτης; έχε κανένας κάποια ιδεα-γνωμη;

Οπως εγραψα ειναι η συσταση του καυσιμου. Την χειμερινη περιοδο την αλλαχουν τα πρατηρια. Δηλαδη δεν εχει ομοια συσταση τον χειμωνα και ομοια το καλοκαιρι.
Συν οτι αλλαζει αναλογως την θερμοκρασαι το πως το δουλευει η μηχανη.
Kom
 
Δημοσιευσεις: 85
Εγγραφή: Τρί 08 Ιουν, 2021 18:55

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot] και 20 επισκέπτες





cron