Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Πρόβλημα με το δείκτη δεξαμενής βενζινης

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Λανθασμένη ένδειξη βενζίνης!!!

Δημοσίευσηαπό l3g3nd » Δευτ 31 Οκτ, 2011 10:06

Τα γράφω πολύ συνοπτικά...

Παραλαμβάνω το 206 μου με το σύστημα του υγραερίου εγκατεστημένο πέμπτη απόγευμα.

Φουλάρω υγραέριο (μου έβαλαν 10 ευρώ και συμπλήρωσα με άλλα 34 ευρώ) και έχω βενζίνη περίπου στην μέση.
Ξεκινάω παρασκευή πρωί να κάνω ένα ταξίδι 340 χιλιομέτρων και να μην σας τα πολυλογώ, στα 190 χιλιόμετρα η ένδειξη του υγραερίου μου άναψε κόκκινο λαμπάκι + ότι η βενζίνη έδειχνε πορτοκαλί λαμπάκι (ρεζέρβα)! Δεν το πίστευα!

Τελικά βάζω βενζίνη 50 ευρώ και αργότερα αφού βρήκα υγραέριο, έβαλα άλλα 22 λίτρα!!! (άρα και η ένδειξη του υγραερίου δεν δουλεύει σωστά, γιατί ήταν στην μέση, μου έδειχνε ότι τελείωσε)

Τι να πω... και την εγκατάσταση την έκανε αντιπροσωπεία της Peugeot... :sick: :x :x :evil: :evil:
Τελευταία επεξεργασία από l3g3nd και Δευτ 07 Νοέμ, 2011 16:51, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Peugeot 206 XT 1.4 8V TipTronic Stefanelli 15000 km και συνεχίζω!
Άβαταρ μέλους
l3g3nd
 
Δημοσιευσεις: 85
Εγγραφή: Παρ 14 Οκτ, 2011 14:44

Re: Καίει και βενζίνη και υγραέριο!!!

Δημοσίευσηαπό maevius » Δευτ 31 Οκτ, 2011 13:28

Φίλε τα Πεζο θέλουν ένα ρελεδάκι για να μην μπερδεύει ο εγκέφαλος την κατανάλωση βενζινης με το υγραεριο....αμα ψλαξεις στο φόρουμ θα βρεις και άλλους και λύση στο πρόβλημα.
OPEL INSIGNIA 1,8 (2009) με Zavoli
ΟPEL CORSA C 1.4 (2003) με Prins silverline
Άβαταρ μέλους
maevius
 
Δημοσιευσεις: 928
Εγγραφή: Κυρ 31 Ιούλ, 2011 19:30

Re: Καίει και βενζίνη και υγραέριο!!!

Δημοσίευσηαπό l3g3nd » Δευτ 31 Οκτ, 2011 13:55

Φίλε μου, δεν νομίζω ότι είναι θέμα ένδειξης, αλλά κατανάλωσης! Μόλις γέμισα βενζίνη, ο δείκτης της βενζίνης ανέβηκε κανονικά, στα 3/4 περίπου! Ενώ είχε πιάσει ρεζέρβα!
Peugeot 206 XT 1.4 8V TipTronic Stefanelli 15000 km και συνεχίζω!
Άβαταρ μέλους
l3g3nd
 
Δημοσιευσεις: 85
Εγγραφή: Παρ 14 Οκτ, 2011 14:44

Re: Καίει και βενζίνη και υγραέριο!!!

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Δευτ 31 Οκτ, 2011 16:01

l3g3nd έγραψε:Φίλε μου, δεν νομίζω ότι είναι θέμα ένδειξης, αλλά κατανάλωσης! Μόλις γέμισα βενζίνη, ο δείκτης της βενζίνης ανέβηκε κανονικά, στα 3/4 περίπου! Ενώ είχε πιάσει ρεζέρβα!


Καποια συστηματα καινε ΚΑΙ βενζινη (οχι συνεχεια αλλα σε ορισμενες στροφες) για διαφορους λογους. Το θεμα ειναι αν ο εγκαταστατης σε ενημερωσε γι'αυτο και δεν εμεινε απλα στο οτι το συστημα που βαζει g@μει και δερνει...
Θα βοηθησει αν μας πεις ποιο συστημα υγραεριου εχεις βαλει .

Οσο για τις ενδείξεις στα λαμπακια του υγραεριου, δεν ειναι αξιόπιστες. Εαν παλι δεν βγαζεις αρκετα χλμ με υγραεριο σε αντιστοιχια με τα λιτρα που περνει η ρεζερβα, μαλλον εχεις προβλημα με το φλοτερ.
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Καίει και βενζίνη και υγραέριο!!!

Δημοσίευσηαπό l3g3nd » Δευτ 31 Οκτ, 2011 16:43

Είναι αλήθεια ότι το post του taxgas με ηρέμησε αρκετά από ένα άλλο τόπικ παρόμοιο του προβλήματός μου...
taxgas έγραψε:Απ'οτι φαίνεται όλοι όσοι έχουν γαλλικό Αυτοκίνητο και βάλανε LPG έχουν λανθασμένη ένδειξη κατανάλωσης βενζίνης.
Εγώ έχω ένα C4 1.4 με σύστημα 4ης Γενιάς STEFANELI και μου παρουσιάζει ακριβώς το ίδιο κι εμένα.
Έπαθα πλάκα την πρώτη φορά που πήγα ταξίδι που νόμιζα ότι θα έμενα στο δρόμο από βενζίνη, αλλά διαπίστωσα ότι μετά από κάποια
ανοιγοκλειματα του κινητήρα η ένδειξη επανερχεται στα πραγματικά επίπεδα.
Λοιπόν μην ανησυχείτε δεν καίει βένζίνη απλά είναι ηλεκτονικός ο τρόπος υπολογισμού καυσίμου και γι αυτό έχει και λανθασμένη ένδειξη.

... γιατί έχω και εγώ ένα Peugeot 206 και βέβαια φοράω και εγώ το ίδιο σύστημα. Το κακό στην όλη υπόθεση είναι ότι ο δείκτης της βενζίνης ήταν κάπου στην μέση και μου φαίνεται δύσκολο να χρειαζόταν 50 ευρώ για να γεμίσει. Να πω την αλήθεια δεν κοίταξα τιμές στο πρατήριο (ήταν 28η Οκτωβρίου και 6:30 το πρωί, βάλε ότι είχα τρελαθεί και από το άγχος ότι θα μείνω πρωινιάτικα στο δρόμο), και βέβαια όταν γέμισε το ρεζερβουάρ έφτασε τα 3/4 περίπου. Όταν ξεκίνησα από εκεί για να φύγω (από Αίγιο), σταμάτησα την τροφοδοσία του υγραερίου (γιατί μου έδειχνε ότι εξαντλήθηκε, ασχέτως αν είχα κάνει 190 χιλιόμετρα) και πηγαίνοντας προς Βόνιτσα, λίγο μετά το Μεσολόγγι και πριν τον καλό δρόμο έβαλα σε μια Shell AutoGas επιπλέον ΜΟΝΟ 22 λίτρα. Θεωρώ ότι υπάρχει μεγάλη διαφορά στις ενδείξεις και ότι αν είναι έτσι υπάρχει ένα θέμα! Δεν μπορεί να μου κάνει απεικόνιση μόνο το μισό ντεπόζιτο! Είναι εξωφρενικό!
Peugeot 206 XT 1.4 8V TipTronic Stefanelli 15000 km και συνεχίζω!
Άβαταρ μέλους
l3g3nd
 
Δημοσιευσεις: 85
Εγγραφή: Παρ 14 Οκτ, 2011 14:44

Re: Καίει και βενζίνη και υγραέριο!!!

Δημοσίευσηαπό christoi » Δευτ 31 Οκτ, 2011 18:38

Στο δικό μου, ο υπολογιστής ταξιδίου κάτω από τα 150km αυτονομία βενζίνης, δεν κάνει reset, οπότε απλώς συμβιώνω με το "Range 0 km !!!". Μέχρι τα 150, μηδενίζει κανονικά.
Αντιθέτως, η αναλογική ένδειξη στο καντράν, λειτουργεί κανονικά, ακόμα και κατά την διάρκεια ταξιδίου.

Κάπου υπήρχε ένα θέμα μέσα στο φόρουμ για την τοποθέτηση ρελαί ως λύση, αλλά ψάχνω εδώ και 10 λεπτά και δεν το βρίσκω :eh: :eh:
Opel Astra H 1.4 Romano με περισσότερα από 80.000km και λιγότερα από 100.
Άβαταρ μέλους
christoi
 
Δημοσιευσεις: 600
Εγγραφή: Παρ 06 Μάιος, 2011 21:02

Re: Καίει και βενζίνη και υγραέριο!!!

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Δευτ 31 Οκτ, 2011 22:33

l3g3nd έγραψε:.... σταμάτησα την τροφοδοσία του υγραερίου (γιατί μου έδειχνε ότι εξαντλήθηκε, ασχέτως αν είχα κάνει 190 χιλιόμετρα)

Και γιατι το εκανες αυτο φιλε μου ? δε μου φαινεται λογικο... :wtf: Ας αφηνες να τελειωσει το υγραεριο και θα γυρναγε μονο του σε βενζινη
Αν υπολογιζεις ετσι την καταναλωση σου ειτε βενζινη ειναι ειτε υγραεριο, ποτέ δεν θα βγαλεις ακρη. Παντα απο τερμα αδειο, γεμιζουμε και βαζουμε τον χιλιομετρητη να μετρά. Οταν αδειασει το υγραεριο και σε γυρισει σε βενζινη κανεις την πραξη lt που ειχες βαλει /(διαίρεση)χλμ που εκανες χ(επι) 100 και εισαι ετοιμος. Καντο κανα 2 φορες για να δεις περιπου τι καταναλωση κανεις ανα 100χλμ τωρα με lpg. Μετρα και τη βενζινη να δεις αν οντως καις.
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Καίει και βενζίνη και υγραέριο!!!

Δημοσίευσηαπό l3g3nd » Δευτ 31 Οκτ, 2011 23:06

Φίλε astragjtg, δεν με ενημέρωσε ο εγκαταστάτης για τυχόν δυσλειτουργίες στις ενδείξεις, είτε του υγραερίου, είτε τις βενζίνης! Από την στιγμή που έβλεπα ότι και τα 2... τελειώνουν τι να σκεφτώ? Ότι είναι λάθος οι ενδείξεις? Το υγραέριο έδειχνε κόκκινο, άρα θεώρησα ότι κάπου εκεί τελειώνει και η ιστορία με αυτό! Οδηγώ σχεδόν 20 χρόνια και ποτέ δεν με έχει ''πουλήσει'' η στάθμη της βενζίνης σε οποιαδήποτε αυτοκίνητο έχω οδηγήσει! Πόσο μάλλον από την στιγμή που το ίδιο το αυτοκίνητο πριν εγκατασταθεί το σύστημα LPG έδειχνε σωστά! Το αυτοκίνητο το πήρα πέμπτη απόγευμα και παρασκευή πρωί ξεκίνησα για ταξίδι! Πάντως το μόνο σίγουρο είναι ότι κάποια στιγμή θα μάθω (είπες ήδη μια ιδέα για το πως 8α μπορούσε να μετρηθεί η κατανάλωση! ;) )
Peugeot 206 XT 1.4 8V TipTronic Stefanelli 15000 km και συνεχίζω!
Άβαταρ μέλους
l3g3nd
 
Δημοσιευσεις: 85
Εγγραφή: Παρ 14 Οκτ, 2011 14:44

Re: Καίει και βενζίνη και υγραέριο!!!

Δημοσίευσηαπό l3g3nd » Δευτ 31 Οκτ, 2011 23:12

Εν τω μεταξύ φοβόμουν αρκετά ότι όντως καίει και τα 2, άρα ότι κάποια στιγμή θα γινόμασταν ... πυροτέχνημα!

Τέσπα, αύριο θα πάω να δω τι θα μου πει! θα το αφήσω να το δει! Α! και κάτι άλλο! μου έσβησε και 2 φορές με 0 χιλιόμετρα (μόλις πήγαινα να γκαζώσω για να φύγω) !
Peugeot 206 XT 1.4 8V TipTronic Stefanelli 15000 km και συνεχίζω!
Άβαταρ μέλους
l3g3nd
 
Δημοσιευσεις: 85
Εγγραφή: Παρ 14 Οκτ, 2011 14:44

Re: Καίει και βενζίνη και υγραέριο!!!

Δημοσίευσηαπό christoi » Τρί 01 Νοέμ, 2011 00:42

Προβλήματα των 0-3.000 χιλιομέτρων. Θα διορθωθούν όλα, μην ανησυχείς.
Όσο για την ένδειξη, τα δικά μου λαμπάκια σβήνουν (4 πράσινα & 1 κόκκινο) με την εξής σειρά.

(Ένδειξη υγραερίου Ένδειξη χιλιομετρητή)
4->3 ~250-270km
3->2 ~290-300km
2->1 ~350-360km
1->κόκκινο ~400-420km
κόκκινο->τέλος ~710-720km


Άιντε βρες άκρη.
Έκανα τις μετρήσεις μου για 10 γεμίσματα, προσπαθώ να τις συνεχίζω, αλλά πλέον γνωρίζω πόσα χιλιόμετρα έχω ακόμα (στο περίπου).
Opel Astra H 1.4 Romano με περισσότερα από 80.000km και λιγότερα από 100.
Άβαταρ μέλους
christoi
 
Δημοσιευσεις: 600
Εγγραφή: Παρ 06 Μάιος, 2011 21:02

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 30 επισκέπτες