Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Πρόβλημα με το δείκτη δεξαμενής βενζινης

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Πρόβλημα με ένδειξη βενζίνης

Δημοσίευσηαπό unstoppablegr » Δευτ 19 Μάιος, 2014 02:42

Εχω ένα μικρο θεματακι! Εχω ενα citroen c3 και ως γνωστον στα γαλλικα εχουμε προβλημα με τον δεικτη της βενζινης....
Απλα η απορια μου ειναι η εξης :
Σημερα γεμισα το υγραεριο και πριν καμια βδομαδα εβαλα γυρω στα 12 λιτρα βενζινη.
Ο δεικτης της βενζινης ομως ειναι στο λαμπακι και μου βγαζει στο τριπ 3 γραμμες που σημαινει θεωρητικα τρεχα βαλε βενζινη αλλιως σπρωχνεις....πως θα ξερω γενικα καθε ποτε θα πρεπει να βαζω βενζινη ; εφοσον η βενζινη ειναι μονο για την εκκινηση θεωρητικα ποσο θα καταναλώνει ανα 100 χιλιομετρα?καποιος μου ειχε πει περιπου 1,5λιτρο/100αλλα δεν ξερω κατα ποσο ισχυει. πως μπορω να το υπολογισω ; Το ξερω οτι και να μεινω απο βενζινη ξεκιναει και με υγραεριο αλλα προτιμω να μη το φτασω μεχρι εκει.και σχετικα με το εγκεφαλακι που βαζουνε το ειχα συζητησει με τον εγκαταστατη αλλα μου ειπε δεν αξιζει να πεταξω τα λεφτα μου για κατι που μια δουλευει μια δε δουλευει και μου ειπε θα παρει την εταιρια να ρωτησει αν υπαρχει κατι που μπορουμε να κανουμε. Απο την αλλη ειχα μιλησει με ηλεκτρολογο και μου ειπε θα το κοιταξει αν γινετε να περασει εξωτερικο αναλογικο μετρητη καπως...αλλα και παλι δεν θα ηθελα να φτασω και εκει δεν εχω ορεξη για αλλες μετατροπες. Γνωριζει κανεις επι του θεματος ;; η εστω να υπολογιζω καθε ποτε πρεπει να βαζω βενζινη.
Citroen C3 1400cc - Σύστημα Landirenzo EVO χωρίς λαδιέρα - 6000 χιλιομετρα
Άβαταρ μέλους
unstoppablegr
 
Δημοσιευσεις: 193
Εγγραφή: Τετ 07 Μάιος, 2014 03:05

Re: Πρόβλημα με το δείκτη δεξαμενής βενζινης

Δημοσίευσηαπό gakost » Σάβ 24 Μάιος, 2014 03:50

Το έχω ξαναγράψει το θεωρώ δεδομένο ότι το ρελεδάκι που κάνει επαναφορά του δείκτη της βενζίνης θα έπρεπε να είναι στην τιμή. Το ότι ζητάνε λεφτά για να βάλουνε μετά είναι πολύ :thumbdown: . Τι εννοεί ο εγκαταστάτης σου μια δουλεύει και μια δεν δουλεύει; Κάθε φορά που βάζει μπρος θα έχεις σωστή ένδειξη και πλασματική κατανάλωση βενζίνης μέχρι να σβήσεις τον κινητήρα. Επίσης δεν το βλέπω πεταμένα λεφτά να ξέρεις πόσο καύσιμο έχεις.
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Re: Πρόβλημα με το δείκτη δεξαμενής βενζινης

Δημοσίευσηαπό Qgas » Σάβ 24 Μάιος, 2014 23:25

gakost έγραψε:Το έχω ξαναγράψει το θεωρώ δεδομένο ότι το ρελεδάκι που κάνει επαναφορά του δείκτη της βενζίνης θα έπρεπε να είναι στην τιμή. Το ότι ζητάνε λεφτά για να βάλουνε μετά είναι πολύ :thumbdown: . Τι εννοεί ο εγκαταστάτης σου μια δουλεύει και μια δεν δουλεύει; Κάθε φορά που βάζει μπρος θα έχεις σωστή ένδειξη και πλασματική κατανάλωση βενζίνης μέχρι να σβήσεις τον κινητήρα. Επίσης δεν το βλέπω πεταμένα λεφτά να ξέρεις πόσο καύσιμο έχεις.



Φυσικα αλλα θα εινσι και αλλη η τιμη της εγκατάστασης οταν υπαρχει γσλικο αμαξι συν 50 € πχ εξ αρχής δουλευει δεν δουλευει ... Και μετα πιος ακούει το γιατι μου το έβαλες και δεν δουλεύει ;

και σε κάποιο δυσκολο που πρεπει να κατέβει το τεποζιτο τι να πεις συν 100 € ; .... διοτι εχω κανει 3 ωρες εργασία για να βάλω σε ενα berlingo και δεν χρειαζόταν τελικά διοτι εκανε ρεσετ μονο του οταν εσβηνες πανω απο 5 λεπτα το σμαξι ..

Συν οτι σε αρκετα αμάξια δεν δουλευει καθολου πχ σε 407 Peugeot παρά οτι βγαινει εμουλατορ ... για το μοντέλο αυτο μετα το 2006 δεν κανει τιποτα ..

Ποιος θα πληρώσει το βάλε βγάλε τη εργασία και το υλικο γιατι 10 γσλικά μοντελα εχουν χαζή μέτρηση καυσιμου ;

Πάντα με δοκιμή πρώτα βλέπουμε αν ρεσετάρει απο μονο του και μετα το τοποθετούμε .. Στα περισσότερα καθε πρωι το κανει απο μονο του ετσι και αλλιώς ..
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Πρόβλημα με το δείκτη δεξαμενής βενζινης

Δημοσίευσηαπό gakost » Κυρ 25 Μάιος, 2014 11:17

Συγνώμη δηλαδή αλλά αν δεν γίνει η σχετική κουβέντα και εξήγηση με τον πελάτη πριν την εγκατάσταση για μένα αγγίζει τα όρια της απάτης, παραδίδεις ένα αυτοκίνητο με πρόβλημα στον δείκτη καυσίμου...... και μετά ζητάς λεφτά για να το μπαλώσεις;;;;; Να μην πω ότι σε σοβαρές χώρες θα κοβότανε από το αντίστοιχο ΚΤΕΟ θα πω ότι δεν δουλεύει όπως θα έπρεπε να δουλεύει. Αν δεν γίνετε να δουλέψει σωστά θα έπρεπε να ενημερωθεί ο πελάτης από την αρχή και ξεκάθαρα και όχι με μισόλογα. Το κόστος προφανώς θα πρέπει να υπολογιστεί στην προσφορά αλλά και πάλι αυτός που δίνει την προσφορά οφείλει να ξέρει τι χρειάζεται και αν θα χρειαστούν 10 λεπτά ή 2 ώρες και όπως είπα να ενημερωθεί ο πελάτης. Μετά την εγκατάσταση τι επιλογές έχει; Θέλει δεν θέλει θα τα σκάσει για να (μισό)κάνει την δουλειά του και να δουλεύει το αμάξι σωστά. Τι διαφορά έχει αυτό δηλαδή με το να παραδώσει κάποιος ένα αμάξι που ανάβει συνέχεια το τσεκ εντζιν και η δικαιολογία είναι "δεν έχει τίποτα δεν διαβάσει σωστά τον Χ αισθητήρα";
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Re: Πρόβλημα με το δείκτη δεξαμενής βενζινης

Δημοσίευσηαπό Qgas » Κυρ 25 Μάιος, 2014 13:13

Παντα υπαρχει ενημέρωση για τα γσλλικα αυτοκινητα , τα mercedes a class ml 320 Vito πριν το 2003 , τα Honda civic a 1.8 κτλ .. Ενημέρωση για το κοστος του υλικού και εργασιας .. Το κακο εινσι οτι σε καποια δουλευει και σε καποια οχι ., ή καποα κανουν ρεσετ απο μόνα τους .

Μπορες να ενημερώσεις και στο επανέλεγχο να το τοποθετήσεις .. Επισης υπαρχει και κάποιος που δεν θα το πει και θα εχει χαμηλότερη τιμη στη μετατροπη .. Και υπαρχουν πολλοί απο αυτούς που το κανουν , εμεις 50 € το τοποθετούμε άσχετα αν εινσι πριν η μετα η εχει εύκολη η δύσκολη πρόσβαση στην τρόμπα βενζινης ..
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Πρόβλημα με το δείκτη δεξαμενής βενζινης

Δημοσίευσηαπό fab » Κυρ 20 Ιούλ, 2014 09:17

Γεια σας κι απο μένα. Και συγχαρητήρια για το site!

Εχθές τοποθέτησα υγραέριο σε ένα fabia 1,4 του 2001.

Για την ιστορία να αναφέρω ότι και εμένα μου πέφτει ο δείκτης βενζίνης και το trip computer. Και πρέπει να πω ότι σου έρχεται ξαφνικό να βαζεις τελικα υγραεριο και να βλέπεις την βενζίνη να πέφτει.

Δευτέρα πάω για το module και πιστεύω θα λυθεί το θεμα και εστω και μία σωστή ένδειξη βενζίνης εμένα μου αρκεί.
fab
 
Δημοσιευσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ 20 Ιούλ, 2014 08:33

Re: Πρόβλημα με το δείκτη δεξαμενής βενζινης

Δημοσίευσηαπό Qgas » Δευτ 21 Ιούλ, 2014 00:19

Module για το Fabia δεν νομίζω οτι υπαρχει .. Θα πρεπει να ζήσεις με αυτο ..
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Πρόβλημα με το δείκτη δεξαμενής βενζινης

Δημοσίευσηαπό fab » Τρί 22 Ιούλ, 2014 23:36

Τελικά δεν μπόρεσα να πάω εχθές για το module, ψιλοτρέχω αυτόν το καιρό. και το συνεργείο είναι κορυδαλλό.
Είναι να πάρω και την νεα άδεια οπότε θα πάω μια και καλή.

Ελπίζω να υπάρχει το module. Θα ρίξω ενημέρωση. πιστεύω μέχρι τελος της εβδομάδας να λήξη το θεμα καλά.
fab
 
Δημοσιευσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ 20 Ιούλ, 2014 08:33

Re: Πρόβλημα με το δείκτη δεξαμενής βενζινης

Δημοσίευσηαπό fab » Τετ 23 Ιούλ, 2014 15:06

Παιδιά όλα καλά. πριν ξεκινήσει να περάσει το module έκανε ένα reset βγάζοντας την μπαταρία και ο δείκτη επανήλθε. το πήγα και μια βόλτα και η βελόνια Παυλόπουλος. Έβαλα και λίγη βενζίνη την μέτρησε κανονικά. Ολα Καλά, λοιπόν. :thumbup:
fab
 
Δημοσιευσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ 20 Ιούλ, 2014 08:33

Re: Πρόβλημα με το δείκτη δεξαμενής βενζινης

Δημοσίευσηαπό subuteo » Τρί 02 Σεπ, 2014 22:35

Καλησπέρα και απο μένα.

Μια ενημέρωση για κατόχους Peugeot 207 με κινητήρα VTi (μοντέλα 2007 και νεώτερα) και για κατόχους Citroen C3 16V.

Στα συγκεκριμένα μοντέλα (κωδικοί κινητήρων 5FW και 8FS αντίστοιχα) το κατάλληλο μοντέλο emulator ΔΕΝ είναι το γνωστό ΑΕΒ 393 ουτε το 393Η . Το σωστό emulator είναι το ΑΕΒ GAUGE EMULATOR TYPE VT (Model no 628450000). Η λειτουργία του διαφέρει κάπως απο τα συνηθισμένα fuel emulators της AEB

1. Και εδώ όπως και σε όλα τα emulators της AEB , ο δείκτης "συγχρονίζεται" στη σωστή στάθμη μετά από σβήσιμο - αναμμα του κινητήρα. Καθ΄οδόν η στάθμη πέφτει ("εικονικά" φυσικά)
2. Διαφορά πρώτη: Χρειάζεται τουλάχιστον 3 λεπτά σβηστό κινητήρα και ΜΕΤΑ αναμμα με μίζα, για να γίνει το reset της στάθμης. Το γεγονός αυτό αναφέρεται και στο manual , απλά πιθανόν οι μάστορες που το εγκαθιστούν να πάνε μόνο βάση σχεδιαγράμματος και να νομίσουν οτι δεν δουλεύει.
3. Διαφορά δεύτερη: Το emulator ΔΕΝ λειτουργεί εάν η στάθμη της βενζίνης είναι κάτω από το 1/4 του ντεπόζιτου. Φροντίστε να έχετε επαρκη ποσότητα στο ρεζεβουάρ.
4 (Μικρο)διαφορά τρίτη. Ο κανόνας του τρίλεπτου ισχύει ΚΑΙ για την στιγμή που θα πάτε για ανεφοδιασμό στην αντλία βενζίνης. Εάν περάσουν λιγότερο από τρία λεπτά, η βελόνα ΔΕΝ θα κινηθεί. Πρέπει και εδω το αυτοκινητο να μεινει σβηστό για τρια λεπτα
subuteo
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Δευτ 01 Σεπ, 2014 16:40

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 78 επισκέπτες





cron