Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Πρόβλημα με το δείκτη δεξαμενής βενζινης

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: Πρόβλημα με το δείκτη δεξαμενής βενζινης

Δημοσίευσηαπό referravag » Κυρ 14 Μάιος, 2017 05:04

Gkarag32 έγραψε:Καλησπέρα σας,

μπορεί κάποιος να μου πει ποιο είναι το κατάλληλο AEB emulator για το αμάξι μου;

Peugeot 207 , 1,4Lt, 2006, engine type KFU

Ευχαριστώ πολύ.


Από το site της AEB:

http://www.aeb.it/Products/Products/ProdID/46
Εικόνα

Το δικό σου μάλλον θέλει το P407 Type ή αλλιώς AEB393. Στο δικό μας που έχει Valvetronic κινητήρα BMW έχει τοποθετήσει μάλλον το VT Type. Και λέω μάλλον γιατί δεν το έχω δει. Το θέμα όμως είναι ότι δουλεύει. Τον επαναφέρει τον δείκτη κάθε μερικά άναψε σβήσε. Λειτουργεί τέλος πάντων! :lol:
Peugeot 207 1.4 VTi
Citroën C4 1.4
KIT: BRC P&D MY10
Petrol Rst: LPGTECH EmuTECH Pb-Level-02
referravag
 
Δημοσιευσεις: 441
Εγγραφή: Τετ 15 Οκτ, 2014 03:15

Re: Πρόβλημα με το δείκτη δεξαμενής βενζινης

Δημοσίευσηαπό george7009 » Δευτ 15 Μάιος, 2017 09:29

Κάθε 15 μέρες βάζε ένα 10άρικο βενζίνη και θα δεις το δείκτη στην θέση του μετά από πλήρωση βενζίνης .
Εγώ δεν έχω βάλει emulator και κάνω αυτή την διαδικασία .
Δεν πιστεύω ότι αξίζει να δώσεις το 50άρικο .
Με 50 ευρώ lpg κάνω περίπου στα 1000 χλμ .
Peugeot 207 1.4 16v KFU ET3J4

BRC Plug & Drive
Άβαταρ μέλους
george7009
 
Δημοσιευσεις: 416
Εγγραφή: Πέμ 07 Αύγ, 2014 08:47

Re: Πρόβλημα με το δείκτη δεξαμενής βενζινης

Δημοσίευσηαπό Gkarag32 » Τρί 23 Μάιος, 2017 16:01

george7009 έγραψε:Κάθε 15 μέρες βάζε ένα 10άρικο βενζίνη και θα δεις το δείκτη στην θέση του μετά από πλήρωση βενζίνης .
Εγώ δεν έχω βάλει emulator και κάνω αυτή την διαδικασία .
Δεν πιστεύω ότι αξίζει να δώσεις το 50άρικο .
Με 50 ευρώ lpg κάνω περίπου στα 1000 χλμ .


και εγώ αυτό κάνω από το '13 που έχω υγραέριο. Βέβαια τόσα km δε μου βγάζει!

referravag η απορία μου είναι αν κάνει το ΑΕΒ393 (Peugeot from 2007) ή το ΑΕΒ392 καθώς το δικό μου είναι κατασκευής 2006.

Έχω "ψηθεί" να βάλω το ρελεδάκι για να αποφύγω την ανασφάλεια του γεμίσματος με 10ρικο. :)
Gkarag32
 
Δημοσιευσεις: 5
Εγγραφή: Τρί 09 Μάιος, 2017 15:53

Re: Πρόβλημα με το δείκτη δεξαμενής βενζινης

Δημοσίευσηαπό referravag » Τετ 24 Μάιος, 2017 03:44

george7009 έγραψε:Κάθε 15 μέρες βάζε ένα 10άρικο βενζίνη και θα δεις το δείκτη στην θέση του μετά από πλήρωση βενζίνης .
Εγώ δεν έχω βάλει emulator και κάνω αυτή την διαδικασία .
Δεν πιστεύω ότι αξίζει να δώσεις το 50άρικο .
Με 50 ευρώ lpg κάνω περίπου στα 1000 χλμ

Αποκλείεται!!! Σε βενζίνη κατά μέσο όρο πρέπει να είσαι από 6 στην καλύτερη με 6,6l/100km με τον κινητήρα που έχεις! Άρα με υγραέριο πρέπει να είσαι τουλάχιστον κάπου στα 7,2l/100χλμ στην καλύτερη. Δηλ στην καλύτερη 72 λίτρα lpg για 1000χλμ. Με τιμή λίτρου 80λεπτά για να πεις ότι βάζεις κάπου αξιόπιστα με καλή ποιότητα βγαίνει 57ευρώ + 9-10 λίτρα βενζίνη περίπου που χαλάς σε μικροψεκασμούς με τιμή λίτρου 1,50 πες θες άλλα 15 ευρώ βενζίνη. Άρα 57+15=72 ευρώ περίπου θες για 1000χλμ... Χοντρικά κοντά στα 70 ευρώ πες.

Gkarag32 έγραψε:Έχω "ψηθεί" να βάλω το ρελεδάκι για να αποφύγω την ανασφάλεια του γεμίσματος με 10ρικο.

Φίλε Gkarag32 εγώ σου συστήνω να το βάλεις. 50ευρώ μια φορά θα τα δώσεις και θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Δεν συμφωνώ με τη σύγκριση του γεμίσματος που θα κάνεις και τα χρήματα που θα γλιτώσεις που κάνει πιο πάνω ο φίλος Γιώργος. Είναι πολύ καλύτερη λύση από το να βάζεις κάθε τόσο 10 ευρώ και το θέμα είναι ότι ξέρεις ανά πάσα στιγμή πόση βενζίνη έχεις μέσα... Καμία σχέση με το να μην έχεις το σύστημα αυτό καθώς έχεις επίγνωση του τι γίνεται και δεν αγχώνεσαι μη μείνεις πουθενά επειδή δεν ξέρεις αν όντως έχει καταναλωθεί η βενζίνη ή όχι. Η λύση του 10ευρου δεν είναι λύση καθώς κάποιες φορές τυχαίνει να μην αναβαίνει πάντα ο δείκτης με δεκάευρο μετά από συμπλήρωμα βενζίνης... Απλά ρώτα τον εγκαταστάτη σου για σιγουριά πιο μοντέλο ταιριάζει... Αν δεν παίζει το ένα θα παίζει σίγουρα το άλλο. Δεν νομίζω ότι αν σου βάλει το λάθος μοντέλο δηλ και δεν δουλέψει ότι θα σου πει δεν στο αλλάζω... :) Μπορείς να στείλεις και email στην AEB να τους ρωτήσεις.
Peugeot 207 1.4 VTi
Citroën C4 1.4
KIT: BRC P&D MY10
Petrol Rst: LPGTECH EmuTECH Pb-Level-02
referravag
 
Δημοσιευσεις: 441
Εγγραφή: Τετ 15 Οκτ, 2014 03:15

Re: Πρόβλημα με το δείκτη δεξαμενής βενζινης

Δημοσίευσηαπό tgi » Τετ 24 Μάιος, 2017 09:03

referravag έγραψε:
Gkarag32 έγραψε:Έχω "ψηθεί" να βάλω το ρελεδάκι για να αποφύγω την ανασφάλεια του γεμίσματος με 10ρικο.

Φίλε Gkarag32 εγώ σου συστήνω να το βάλεις. 50ευρώ μια φορά θα τα δώσεις και θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Δεν συμφωνώ με τη σύγκριση του γεμίσματος που θα κάνεις και τα χρήματα που θα γλιτώσεις που κάνει πιο πάνω ο φίλος Γιώργος. Είναι πολύ καλύτερη λύση από το να βάζεις κάθε τόσο 10 ευρώ και το θέμα είναι ότι ξέρεις ανά πάσα στιγμή πόση βενζίνη έχεις μέσα... Καμία σχέση με το να μην έχεις το σύστημα αυτό καθώς έχεις επίγνωση του τι γίνεται και δεν αγχώνεσαι μη μείνεις πουθενά επειδή δεν ξέρεις αν όντως έχει καταναλωθεί η βενζίνη ή όχι. Η λύση του 10ευρου δεν είναι λύση καθώς κάποιες φορές τυχαίνει να μην αναβαίνει πάντα ο δείκτης με δεκάευρο μετά από συμπλήρωμα βενζίνης... Απλά ρώτα τον εγκαταστάτη σου για σιγουριά πιο μοντέλο ταιριάζει... Αν δεν παίζει το ένα θα παίζει σίγουρα το άλλο. Δεν νομίζω ότι αν σου βάλει το λάθος μοντέλο δηλ και δεν δουλέψει ότι θα σου πει δεν στο αλλάζω... :) Μπορείς να στείλεις και email στην AEB να τους ρωτήσεις.

Εγώ έχω βάλει το ρελεδάκι και με έχει γλυτώσει από τουλάχιστον 2 αντλίες βενζίνης!!!
:-BD :-BD :-BD
Citroen C4 GP
2009-2019 με Icom JTG
2019 μέχρι σήμερα EuropeGas
190.000 χιλ. με Υγραέριο
Άβαταρ μέλους
tgi
 
Δημοσιευσεις: 548
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 13:07
Τοποθεσία: Αθηνα - Ν.Ηρακλειο

Re: Πρόβλημα με το δείκτη δεξαμενής βενζινης

Δημοσίευσηαπό referravag » Τετ 24 Μάιος, 2017 15:46

Μισό λεπτό! Ρελεδάκι εννοούμε τον emulator? Γιατί εγώ κατάλαβα ότι μιλάμε για τον emulator της AEB σε όλα τα προηγούμενα... Αν μιλάμε για τον emulator της AEB τότε ναι εννοείται να το βάλεις... Αν μιλάμε για σύστημα που "κόβει" τελείως την αντλία βενζίνης θα έλεγα όχι... Δεν θα ήθελα να φανταστώ τι θα μπορούσε να συμβεί εάν μείνεις από υγραέριο πάνω σε προσπέραση με 100+χλμ/ω, μέχρι να πιάσει τη σωστή πίεση η αντλία της βενζίνης...
Peugeot 207 1.4 VTi
Citroën C4 1.4
KIT: BRC P&D MY10
Petrol Rst: LPGTECH EmuTECH Pb-Level-02
referravag
 
Δημοσιευσεις: 441
Εγγραφή: Τετ 15 Οκτ, 2014 03:15

Re: Πρόβλημα με το δείκτη δεξαμενής βενζινης

Δημοσίευσηαπό tgi » Τετ 24 Μάιος, 2017 16:03

referravag έγραψε:Μισό λεπτό! Ρελεδάκι εννοούμε τον emulator? Γιατί εγώ κατάλαβα ότι μιλάμε για τον emulator της AEB σε όλα τα προηγούμενα... Αν μιλάμε για τον emulator της AEB τότε ναι εννοείται να το βάλεις... Αν μιλάμε για σύστημα που "κόβει" τελείως την αντλία βενζίνης θα έλεγα όχι... Δεν θα ήθελα να φανταστώ τι θα μπορούσε να συμβεί εάν μείνεις από υγραέριο πάνω σε προσπέραση με 100+χλμ/ω, μέχρι να πιάσει τη σωστή πίεση η αντλία της βενζίνης...

Εγώ εννοώ το ρελεδάκι (αυτό που κόβει την τροφοδοσία ρεύματος της αντλίας βενζίνης για να μην κάνει ασκοπη λειτουργία της αντλίας)
όσον αφορά αυτό που λές :
...Δεν θα ήθελα να φανταστώ τι θα μπορούσε να συμβεί εάν μείνεις από υγραέριο πάνω σε προσπέραση με 100+χλμ/ω, μέχρι να πιάσει τη σωστή πίεση η αντλία της βενζίνης...
δεν μου έχει συμβεί ποτέ. Παράδειγμα : έτρεχα με 150 στην εθνική κατεβαίνωντας από Θεσσαλονίκη προς Λαμία για να γεμίσω υγραέριο με full φορτίο και γύρισε από υγραέριο σε βενζίνη χωρίς "κιχ"!
Citroen C4 GP
2009-2019 με Icom JTG
2019 μέχρι σήμερα EuropeGas
190.000 χιλ. με Υγραέριο
Άβαταρ μέλους
tgi
 
Δημοσιευσεις: 548
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 13:07
Τοποθεσία: Αθηνα - Ν.Ηρακλειο

Re: Πρόβλημα με το δείκτη δεξαμενής βενζινης

Δημοσίευσηαπό tedd » Τετ 24 Μάιος, 2017 16:10

Η στραβη μια φορα γίνεται!!!

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Nissan Almera Mk II (N16) 1497cc
BRC Sequent 24
Εικόνα
tedd
 
Δημοσιευσεις: 588
Εγγραφή: Τρί 10 Μάιος, 2011 20:39

Re: Πρόβλημα με το δείκτη δεξαμενής βενζινης

Δημοσίευσηαπό Gkarag32 » Πέμ 25 Μάιος, 2017 14:42

referravag έγραψε:Μισό λεπτό! Ρελεδάκι εννοούμε τον emulator? Γιατί εγώ κατάλαβα ότι μιλάμε για τον emulator της AEB σε όλα τα προηγούμενα... Αν μιλάμε για τον emulator της AEB τότε ναι εννοείται να το βάλεις... Αν μιλάμε για σύστημα που "κόβει" τελείως την αντλία βενζίνης θα έλεγα όχι... Δεν θα ήθελα να φανταστώ τι θα μπορούσε να συμβεί εάν μείνεις από υγραέριο πάνω σε προσπέραση με 100+χλμ/ω, μέχρι να πιάσει τη σωστή πίεση η αντλία της βενζίνης...


Φίλε referravag, ρελεδάκι εννοώ το emulator, για το άλλο με την αντλία ούτε κατά διάνοια. Φοβάμαι ότι μία φορά θα γίνει η ζημιά.
Gkarag32
 
Δημοσιευσεις: 5
Εγγραφή: Τρί 09 Μάιος, 2017 15:53

Re: Πρόβλημα με το δείκτη δεξαμενής βενζινης

Δημοσίευσηαπό referravag » Πέμ 25 Μάιος, 2017 18:35

Gkarag32 έγραψε:Φίλε referravag, ρελεδάκι εννοώ το emulator, για το άλλο με την αντλία ούτε κατά διάνοια. Φοβάμαι ότι μία φορά θα γίνει η ζημιά.

tedd έγραψε:Η στραβη μια φορα γίνεται!!!


+1000
Peugeot 207 1.4 VTi
Citroën C4 1.4
KIT: BRC P&D MY10
Petrol Rst: LPGTECH EmuTECH Pb-Level-02
referravag
 
Δημοσιευσεις: 441
Εγγραφή: Τετ 15 Οκτ, 2014 03:15

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot], Google Adsense [Bot] και 38 επισκέπτες





cron