Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Πρόβλημα με το δείκτη δεξαμενής βενζινης

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: Πρόβλημα με τον δείχτη δεξαμενής βενζινης

Δημοσίευσηαπό tolis68 » Τρί 26 Ιουν, 2012 00:55

kαλησπερα σας

ειμαι εγκαταστατης και ειμαι στο χωρο του υγραεριου 13 χρονια και δουλευω με την BRC.
τα αυτοκινητα που εχω συναντηση με προβλημα στο δεικτη της βενζινης ειναι τα γαλικα (peugeot-renault-citroen) απο το 2ο 6μηνο του 2004 και μετα.
επισης τα χοντα απο το 2010 και μετα (μοντελα αμερικης)
η ΒRC εχει emulator και διορθωνει το προβλημα κατα 80-90 τις εκατο
μπαινει και σε αυτοματα
το προβλημα ειναι οτι το αυτοκινητο μετραει την ποσοτητα του καυσιμου στο τεποζιτο και την καταναλωση απο τα μπεκ του αυτοκινητου
ετσι οταν το γυρναμε στο υγραεριο βλεπει οτι τα μπεκ δουλευουν αλλα δεν κατεβαινει η σταθμη στο τεποζιτο και θεωρει οτι χαλασε το φλοτερ με αποτελεσμα να ριχνει το δεικτη της βενζινης.
ετσι μας προστατευει το αυτοκινητο απο το να μεινουμε απο καυσιμο σε καποια ερημια !!!!!!!!!!!!

αυτα :-? :-? :-? :-?
tolis68
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 8
Εγγραφή: Παρ 01 Ιούλ, 2011 14:06

Re: Πρόβλημα με τον δείχτη δεξαμενής βενζινης

Δημοσίευσηαπό pk33 » Τρί 26 Ιουν, 2012 11:33

Τι γίνεται όμως σε αυτά τα αυτοκίνητα αν "καταλάβει" ο υπολογιστής ταξιδιου ότι έχει αδειάσει, ενω μπορεί να είναι γεμάτο; Θα δουλεύει το αυτοκίνητο ή ο υπολογιστης ταξιδίου θα αρνείται να το βάλει μπρός;
pk33
 
Δημοσιευσεις: 27
Εγγραφή: Τετ 08 Φεβ, 2012 17:53

Re: Πρόβλημα με τον δείχτη δεξαμενής βενζινης

Δημοσίευσηαπό tolis68 » Τρί 26 Ιουν, 2012 19:37

καλησπερα
ο υπολογιστης ταξιδιου στα αυτοκινητα μετραει μονο απο τον παλμο τον μπεκ και τιποτε αλλο

:wave: :wave: :wave:
tolis68
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 8
Εγγραφή: Παρ 01 Ιούλ, 2011 14:06

Re: Πρόβλημα με τον δείχτη δεξαμενής βενζινης

Δημοσίευσηαπό antonis777 » Τετ 27 Ιουν, 2012 14:11

tsakozzz έγραψε:
antonis777 έγραψε:για καποιο λογο μου ο δεικτης της βενζινης ειναι στο "Ε" ενο ειναι φουλ! τι γινεται?!


μηπως κόλλησε το φλοτερ???

τελικά αυτο ηταν! ευχαριστω πολυ!
antonis777
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Δευτ 25 Ιουν, 2012 15:47

Re: Πρόβλημα με τον δείχτη δεξαμενής βενζινης

Δημοσίευσηαπό tsakozzz » Πέμ 28 Ιουν, 2012 12:52

antonis777 έγραψε:
tsakozzz έγραψε:
antonis777 έγραψε:για καποιο λογο μου ο δεικτης της βενζινης ειναι στο "Ε" ενο ειναι φουλ! τι γινεται?!


μηπως κόλλησε το φλοτερ???

τελικά αυτο ηταν! ευχαριστω πολυ!


Εχω μαντικές ικανότητες!!!
Φθηνά την γλίτωσες δλδ!! τι κερνάς? χαχαχαχα
Άβαταρ μέλους
tsakozzz
 
Δημοσιευσεις: 167
Εγγραφή: Δευτ 14 Μάιος, 2012 16:09

Re: Πρόβλημα με τον δείχτη δεξαμενής βενζινης

Δημοσίευσηαπό pk33 » Πέμ 28 Ιουν, 2012 17:28

tolis68 έγραψε:καλησπερα
ο υπολογιστης ταξιδιου στα αυτοκινητα μετραει μονο απο τον παλμο τον μπεκ και τιποτε αλλο

:wave: :wave: :wave:


Στο δικό μου τουλάχιστον (grand Scenic III) η κατανάλωση υπολογίζεται από τον εγκέφαλο. Άρα το ερώτημα είναι τι θα γίνει όταν ο υπολογισμός δείξει ότι δεν υπάρχει καθόλου βενζίνη, ενώ στην πραγματικότητα υπάρχει μεσα στο τεπόζιτο βενζινη.
pk33
 
Δημοσιευσεις: 27
Εγγραφή: Τετ 08 Φεβ, 2012 17:53

Re: Πρόβλημα με τον δείχτη δεξαμενής βενζινης

Δημοσίευσηαπό autokremis » Πέμ 28 Ιουν, 2012 22:40

pk33 έγραψε:
tolis68 έγραψε:καλησπερα
ο υπολογιστης ταξιδιου στα αυτοκινητα μετραει μονο απο τον παλμο τον μπεκ και τιποτε αλλο

:wave: :wave: :wave:


Στο δικό μου τουλάχιστον (grand Scenic III) η κατανάλωση υπολογίζεται από τον εγκέφαλο. Άρα το ερώτημα είναι τι θα γίνει όταν ο υπολογισμός δείξει ότι δεν υπάρχει καθόλου βενζίνη, ενώ στην πραγματικότητα υπάρχει μεσα στο τεπόζιτο βενζινη.



Ο υπολογιστής μετρά από τον πλωτήρα του ντεπόζιτου όταν βάζεις καύσιμο αλλά γενικά η μέτρηση γίνεται από το ABS δηλαδή τα χιλιόμετρα που διανύεις πήγαινε στην RENAULT να σου αλλάξει την ρύθμιση στον εγκέφαλο και όλα μια χαρά info@gasdieselcenter.gr
autokremis
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 15
Εγγραφή: Τετ 20 Ιουν, 2012 22:45
Τοποθεσία: Αιγινίο Πιερίας

Re: Πρόβλημα με τον δείχτη δεξαμενής βενζινης

Δημοσίευσηαπό dathens » Παρ 29 Ιουν, 2012 09:00

autokremis έγραψε:
pk33 έγραψε:
tolis68 έγραψε:καλησπερα
ο υπολογιστης ταξιδιου στα αυτοκινητα μετραει μονο απο τον παλμο τον μπεκ και τιποτε αλλο

:wave: :wave: :wave:


Στο δικό μου τουλάχιστον (grand Scenic III) η κατανάλωση υπολογίζεται από τον εγκέφαλο. Άρα το ερώτημα είναι τι θα γίνει όταν ο υπολογισμός δείξει ότι δεν υπάρχει καθόλου βενζίνη, ενώ στην πραγματικότητα υπάρχει μεσα στο τεπόζιτο βενζινη.



Ο υπολογιστής μετρά από τον πλωτήρα του ντεπόζιτου όταν βάζεις καύσιμο αλλά γενικά η μέτρηση γίνεται από το ABS δηλαδή τα χιλιόμετρα που διανύεις πήγαινε στην RENAULT να σου αλλάξει την ρύθμιση στον εγκέφαλο και όλα μια χαρά info@gasdieselcenter.gr


Είναι σίγουρο αυτο που λες ; Σε όλα τα reunault ? φίλος με megane TCE του είπαν δεν έχει ο εγκέφαλος του τέτοια δυνατότητα και το έχει με το ξεγελαστηρι !! Μόνο στα εργοστασιακά LPG υπάρχει η επιλογη άλλος όμως τελιως εγκέφαλος !!
ml 350 2005 w164 Prins αθάνατο 160.000 km LPG 227.000 συνολικά
dathens
 
Δημοσιευσεις: 1252
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν, 2011 01:51

Re: Πρόβλημα με τον δείχτη δεξαμενής βενζινης

Δημοσίευσηαπό antonis777 » Σάβ 30 Ιουν, 2012 18:34

tsakozzz έγραψε:
antonis777 έγραψε:
tsakozzz έγραψε:
antonis777 έγραψε:για καποιο λογο μου ο δεικτης της βενζινης ειναι στο "Ε" ενο ειναι φουλ! τι γινεται?!


μηπως κόλλησε το φλοτερ???

τελικά αυτο ηταν! ευχαριστω πολυ!


Εχω μαντικές ικανότητες!!!
Φθηνά την γλίτωσες δλδ!! τι κερνάς? χαχαχαχα

μια μπυρα... βαζω τη μπυρα. βαζεις τα λευτα?!
antonis777
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Δευτ 25 Ιουν, 2012 15:47

Re: Πρόβλημα με τον δείχτη δεξαμενής βενζινης

Δημοσίευσηαπό west » Δευτ 09 Ιούλ, 2012 13:29

Σε Citroen Xsara 2004 β'εξαμηνο, εχω το ιδιο προβλημα με τον δεικτη βενζινης.

Ο εγκαταστατης, αφου τον πηρα τηλεφωνο να τον ενημερωσω για το προβλημα μου ειπε οτι υπαρχει αυτο το θεμα με τα γαλλικα αυτοκινητα αλλα με την επανεκκινηση ο δεικτης υποτιθεται οτι θα επανερχεται. Σε μενα ομως δεν συμβαιει αυτο.
Επισης δεν μου ανεφερε το οτιδηποτε για τους emulator που διαβαζω στο τοπικ.
Το κιτ που φοραω ειναι zavoli.
Υπαρχει καποιο emulator για το συγκεκριμενο κιτ ή μπαινουν σε ολα?
Θα επρεπε ο εγκαταστατης να με ενημερωσει οτι θα υπαρχει το συγκεκριμενο προβλημα?
Την εγκατασταση του, μπορει να την κανει οποιοσδηποτε ηλεκτρολογος αυτοκινητων ή ειναι προτιμοτερο να παω στον εγκαταστατη?

Υ.Σ. Οι γνωσεις μου αγγιζουν το μηδεν οσον αφορα τα μηχανολογικα.
west
 
Δημοσιευσεις: 10
Εγγραφή: Σάβ 10 Σεπ, 2011 12:58

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot] και 27 επισκέπτες