Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Πρόβλημα με vialle σε Auris

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Πρόβλημα με vialle σε Auris

Δημοσίευσηαπό karago55 » Πέμ 18 Οκτ, 2012 01:39

παιδες βοηθεια. καποιες φορες ενω κινουμαι μου παρουσιαζει στιγμιαιες διακοπες και επανερχεται αμεσως. δε γινεται συνεχεια αυτο και ουτε σε συγκεκριμενες ταχυτητες. πηγα το αυτοκινητο στον εγκαταστατη μου, το ελεξε, το εβαλε και στον εγκεφαλο αλλα δεν εδειξε τιποτα. ξερει κανεις τι μπορει να συμβαινει;
karago55
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Σάβ 26 Μάιος, 2012 00:59

Re: προβλημα με vialle σε auris

Δημοσίευσηαπό LPGas » Πέμ 18 Οκτ, 2012 09:47

Το συγκεκριμένο σύμπτωμα στο παρουσιάζει έπειτα από σταθερή οδήγηση σε ανοιχτό δρόμο? Στο κάνει λιγότερο συχνά μέσα στην πόλη?
LPGas - BRC Gas Service
210-4100025
lpgas.gr
υγραεριοκινηση
Άβαταρ μέλους
LPGas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 1281
Εγγραφή: Δευτ 09 Μάιος, 2011 15:53
Τοποθεσία: Φωκαίας 4 - Πειραιάς - 2104100025

Re: προβλημα με vialle σε auris

Δημοσίευσηαπό karago55 » Πέμ 18 Οκτ, 2012 16:40

ακριβως ετσι, οπως τα λες φιλε μου.
karago55
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Σάβ 26 Μάιος, 2012 00:59

Re: προβλημα με vialle σε auris

Δημοσίευσηαπό mik » Παρ 19 Οκτ, 2012 09:46

και εγω το ιδο θεμα εχω με το vialle.
βασικα εμενα το παρουσιασε μετα απο 7 μηνες περιπου( η εγκατασταση εγινε Μαιο και αρχισε να το κανει Δεκεμβριο)
εκει που πηγαινα στην εθνικη με 100-120 εκανε στιγμιαιες διακοπες σε ακανονιστους χρονους.
Τον απριλιο παλι εξαφανιστηκε σχεδον(το εκανε αραια και που)
Αρχισα να υποψιαζομαι την ποιοτητα αεριου που μπαινει στο αμαξι(λογω και αλλαγης μειγματων απο τις εταιριες)
μιλησα και πριν απο κανενα μηνα με τον εγκαταστατη και μου ειπε οτι φταει το αεριο(δεν εχει σωστη αναλογια μειγματος) και το εχουν αναφερει στην vialle και το ψαχνει
και ενα παραδειγμα
την προηγουμενη εβδομαδα το αμαξι πηγαινε μια χαρα συνεχεια
παω στο βενζιναδικο και βαζω 20 ευρω μιας και ειχε σχεδον αδειασει
μετα απο καμια 15 χιλιομετρα αρχισε να το κανει παλι ξαφνικα
απο τον συγκεκριμενο βαζω τακτικα αεριο και αλλες φορες κανει αλλες οχι
βαζω απο διαφορους και προσπαθω να βρω την εταιρια με το σωστοτερο μειγμα(λεμε τωρα)

οι πιο σχετικοι απο εμενα ας δωσουν καμια ιδεα τι μπορει να φταιει
γιατι μπορει ο εγκαταστατης να λεει οτι φταιει το αεριο και εγω να το ειχα εστιασει καπου εκει με τις ενδειξεις που εχω αλλα μπορει να ειναι κατι αλλο και οι πιο εμπειροι απο εμας οπως ο Lpgas θα ξερει περισοοτερα μιας και ειναι και εγκαταστατης και μπορει να καταλαβει αμα ειναι αερολογιες η πραγματικα μπορει να επηρεαζει στον υγρο ψεκασμο
Ford Maverick 2.3 with vialle lpfi system
mik
 
Δημοσιευσεις: 79
Εγγραφή: Σάβ 26 Μαρ, 2011 16:10

Re: προβλημα με vialle σε auris

Δημοσίευσηαπό LPGas » Παρ 19 Οκτ, 2012 12:30

Όχι, δεν φταίει το υγραέριο σε καμία περίπτωση. Τα συμπτώματα από κακής ποιότητας υγραέριο δεν είναι αυτά.
Αυτό που συμβαίνει και στα 2 αυτοκίνητα είναι ο σχηματισμός πάγου LPG κατά την έκχυση του μέσα στην πολλαπλή. Έπειτα από αρκετή συσσώρευση πάγου, το κομματάκι σπάει, πέφτει μέσα στο κύλινδρο με άμεσο αποτέλεσμα το μπούκωμα – κλότσημα που αισθάνεται ο οδηγός.

Οι 2 κύριοι λόγοι που μπορεί να συμβαίνει αυτό είναι:

1) Λάθος τρύπημα ή λάθος γωνιά έκχυσης του υγραερίου στην πολλαπλή
2) Ελαττωματικό ή κατεστραμμένο σωληνάκι έκχυσης υγραερίου.

Δυστυχώς στον υγρό ψεκασμό για να ελεγχτούν τα παραπάνω πρέπει να βγει ξανά έξω η πολλαπλή και να γίνει προσεκτικός οπτικός έλεγχος και να διορθωθεί το λάθος.
LPGas - BRC Gas Service
210-4100025
lpgas.gr
υγραεριοκινηση
Άβαταρ μέλους
LPGas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 1281
Εγγραφή: Δευτ 09 Μάιος, 2011 15:53
Τοποθεσία: Φωκαίας 4 - Πειραιάς - 2104100025

Re: προβλημα με vialle σε auris

Δημοσίευσηαπό chrisd » Παρ 19 Οκτ, 2012 14:17

LPGas έγραψε:Όχι, δεν φταίει το υγραέριο σε καμία περίπτωση. Τα συμπτώματα από κακής ποιότητας υγραέριο δεν είναι αυτά.
Αυτό που συμβαίνει και στα 2 αυτοκίνητα είναι ο σχηματισμός πάγου LPG κατά την έκχυση του μέσα στην πολλαπλή. Έπειτα από αρκετή συσσώρευση πάγου, το κομματάκι σπάει, πέφτει μέσα στο κύλινδρο με άμεσο αποτέλεσμα το μπούκωμα – κλότσημα που αισθάνεται ο οδηγός.

Οι 2 κύριοι λόγοι που μπορεί να συμβαίνει αυτό είναι:

1) Λάθος τρύπημα ή λάθος γωνιά έκχυσης του υγραερίου στην πολλαπλή
2) Ελαττωματικό ή κατεστραμμένο σωληνάκι έκχυσης υγραερίου.

Δυστυχώς στον υγρό ψεκασμό για να ελεγχτούν τα παραπάνω πρέπει να βγει ξανά έξω η πολλαπλή και να γίνει προσεκτικός οπτικός έλεγχος και να διορθωθεί το λάθος.



Δεν θελω να σε προσβαλω αλλα ειναι λαθος αυτα που γραφεις παραπανω.
Τα ιδια συμπτωματα εχω και εγω μονο οταν βαζω υγραεριο απο καποιο συγκεκριμενο πρατηριο στον Αλιμο.δεν τραβαει σωστα το αμαξι,καιει περισοτερο απο συνηθως,και εχω κοψιματα κατα την λειτουργια.Μολις φουλαρο στην shell στα Καλυβια το αμαξι πεταει,κοψιματα δεν εχω,και γενικα καμοια σχεση σαν ποιοτητα αεριου το ενα με το αλλο.
οπωτε τα 2 παραπανω καταριπτονται.

Υ.Γ 1... ο υγρος ψεκασμος δεν ψεκαζει σε καμοια περιπτωση πανω στην πολλαπλη αλλα ακριβως πισω απο τις βαλβιδες εισαγωγης.
2...Τα ιδια προβληματα εχω και οταν φουλαρο αεριο στο φτηνο βενζιναδικο στην Λαρισα.Ειναι καθαρα θεμα μειγματων.
Corolla G6 1.8 153ps
Με σχεδον 150.000χλμ.Θελω να καψω βαλβιδες αλλα το ICOM δεν με αφηνει.......
chrisd
 
Δημοσιευσεις: 392
Εγγραφή: Δευτ 18 Απρ, 2011 17:44

Re: προβλημα με vialle σε auris

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Παρ 19 Οκτ, 2012 14:49

Ο ανθρωπος ειπε ''2 κύριοι λογοι που μπορει...'' , δεν κοβει το λαιμο του οτι αυτο συμβαινει ντε και καλα. Τα πορίσματα που βγαινουν εξ αποστασεως, αυτα εχουν...

Κατα την γνωμη μου οι 2 λογοι που παραθετει ο LPgas, ειναι οντως πολυ πιθανο να συμβαινουν απο την ωρα που δεν συντρεχει θεμα ρυθμίσεων(θα το κανει συνεχεια) και θεμα καυσιμου(αν ειναι θεμα καυσιμου, θα το κανει ΜΟΝΟ οταν βαλεις απο συγκεκριμενο πρατηριο και μονο τοτε).
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: προβλημα με vialle σε auris

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Παρ 19 Οκτ, 2012 14:59

chrisd έγραψε:Υ.Γ 1... ο υγρος ψεκασμος δεν ψεκαζει σε καμοια περιπτωση πανω στην πολλαπλη αλλα ακριβως πισω απο τις βαλβιδες εισαγωγης.
2...Τα ιδια προβληματα εχω και οταν φουλαρο αεριο στο φτηνο βενζιναδικο στην Λαρισα.Ειναι καθαρα θεμα μειγματων.

1) Ο LPgas, αναφερει την περιπτωση λαθους ή αστοχια υλικου, δεν το λεει οτι ετσι δουλευει γενικα ο υγρος ψεκασμος.
Εχεις δει σωληνακια που μπηκαν στραβα ή παραπανω απ' οτι επρεπε στην πολλαπλή ? Ξερεις που θα πανε τα σωληνακια αν οι τρυπες στην εισαγωγή δεν εχουν γινει υπο τη σωστη γωνια ?
2)Αν γινεται συνεχεια, κατι συμβαινει. Αν γινεται ΜΟΝΟ μετα απο πληρωση....τι κανει νιαου νιαου στα κεραμιδια ??? Φυσικα και φταιει το καυσιμο.
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: προβλημα με vialle σε auris

Δημοσίευσηαπό LPGas » Παρ 19 Οκτ, 2012 15:30

Το γεγονός ότι και τα 2 αυτοκίνητα κάνουν κοψίματα ανεξαρτήτως που φουλάρουν σημαίνει πως το σύμπτωμα δεν σχετίζεται με την ποιότητα του υγραερίου.

Επίσης δεν τους αυξάνει την κατανάλωση, παρά μόνο αισθάνονται αυτές τις διακοπές μετά από αρκετή ώρα cruising.
Αυτό το σύμπτωμα είναι 95% σχηματισμός πάγου, όπως ανέφερα πιο πάνω.

Από τη στιγμή λοιπόν που οι εγκαταστάτες τους επιβεβαίωσαν ότι από ρύθμιση είναι άψογο (θεωρητικά έλεγξαν και την πίεση του καυσίμου), και δεν ανάβουν λαμπάκια κινητήρα, τότε συμβουλεύω να ξεκινήσουν από εκεί.
LPGas - BRC Gas Service
210-4100025
lpgas.gr
υγραεριοκινηση
Άβαταρ μέλους
LPGas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 1281
Εγγραφή: Δευτ 09 Μάιος, 2011 15:53
Τοποθεσία: Φωκαίας 4 - Πειραιάς - 2104100025

Re: προβλημα με vialle σε auris

Δημοσίευσηαπό zgouriazmenos » Παρ 19 Οκτ, 2012 16:52

Αυτό με τον πάγο το είχα σκεφτεί και εγώ για το δικό μου. Οι θερμοκρασίες όμως που επικρατούν εκεί μέσα δεν είναι αρκετά υψηλές για να επιτρέπουν τη δημιουργία πάγου? (ερώτηση κάνω γιατί δεν κατέχω και πολλά)
zgouriazmenos
 
Δημοσιευσεις: 46
Εγγραφή: Τρί 16 Αύγ, 2011 11:26

Επόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 34 επισκέπτες





cron