Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Πρόβλημα με vialle σε Auris

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: προβλημα με vialle σε auris

Δημοσίευσηαπό chrisd » Παρ 19 Οκτ, 2012 18:07

Eγω μονο σε συγκεκριμενο βενζιναδικο εχω προβλημα,το οποιο βενζιναδικο δεν συστηνεται για το καλο του μειγμα.
Οπωτε δεν ειναι θεμα τρυπων στην πολλαπλη.
Corolla G6 1.8 153ps
Με σχεδον 150.000χλμ.Θελω να καψω βαλβιδες αλλα το ICOM δεν με αφηνει.......
chrisd
 
Δημοσιευσεις: 392
Εγγραφή: Δευτ 18 Απρ, 2011 17:44

Re: προβλημα με vialle σε auris

Δημοσίευσηαπό hlias » Παρ 19 Οκτ, 2012 18:52

chrisd έγραψε:Eγω μονο σε συγκεκριμενο βενζιναδικο εχω προβλημα,το οποιο βενζιναδικο δεν συστηνεται για το καλο του μειγμα.
Οπωτε δεν ειναι θεμα τρυπων στην πολλαπλη.



ενας τεχνικος με αρκετη εμπειρια εγραψε καποιες αιτιες που θεωρει πιο πιθανες, σε σχεση με τις απαντησεις που πηρε απο τον ιδιοκτητη. αν νομιζεις οτι τα ξερεις καλυτερα απ αυτον τοτε δωσε λυση εσυ, αλλιως σταματα τις ξερολες, φιλτραρε το τι γραφει και το τι ρωταει, γιατι μονο ετσι μπορει να βγεις κερδισμενος.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: προβλημα με vialle σε auris

Δημοσίευσηαπό lancialybra » Παρ 19 Οκτ, 2012 20:14

Θα προσθέσω ότι πολλές φορές δεν διαβάζουμε το τι γράφει το μήνυμα, το διάβάζουμε στα γρήγορα, προφανώς η δεξιότητα της κατανόησης του γραπτού λόγου μας "ξεφεύγει" λιγάκι και γίνεται αμέσως η στραβή ή ως γνήσιοι νεοέλληνες την "πετάμε την κοτσάνα μας" δίχως να πολυσκεφτούμε...

Σε κάποιο άλλο νήμα, είχα ένα σχετικό σχόλιο χωρίς αιτία και αφορμή, εντελώς αναίτια!

Στο θέμα μας, εγκαταστάτης υγρού ψεκασμού, όταν έψαχνα περί εγκατάστασης κιτ υγραερίου, σε ερώτησή μου σχετικά με μικροκοψίματα που διαπίστωσα σε Avensis φίλου μου με υγρό ψεκασμό, σε σταθερή πορεία σε ταξίδι, μου απάντησε επί λέξη "δεν μπορώ να σου εγγυηθώ ότι δεν θα έχεις σε πορεία ταξιδιού κομίματα εκεί στη ζώνη των 90-120 χιλιομέτρων - είναι απολύτως φυσιολογικό για υγρό ψεκασμό και οφείλεται στην απότομη θερμοκρασιακή μεταβολή του καυσίμου από το πολύ παγωμένο στο πολύ καυτό στο εσωτερικό του θαλάμου καύσης"

Ασχέτως το πως μου το περιέγραψε ο άνθρωπος (άλλωστε πάρα πολλοί επαγγελματίες χρησιμοποιούν όχι ορολογία αλλά γλαφυρή περιγραφή για να απλοποιήσουν τις έννοιες σε ανθρώπους που δεν είναι του επαγγέλματος), φαίνεται ότι είναι ένας συνήθης τρόπος λειτουργίας σε υγρό ψεκασμό.
Lancia Lybra 1.8LX '00 - BRC "Plug & Drive"
http://lancialybra.mlemo.gr
lancialybra
 
Δημοσιευσεις: 102
Εγγραφή: Τρί 03 Ιούλ, 2012 13:45

Re: προβλημα με vialle σε auris

Δημοσίευσηαπό chrisd » Σάβ 20 Οκτ, 2012 08:28

Φιλε Ηλια σεβαστη η αποψη του καθε εγκαταστατη αρκει να υπαρχει εμπειρια πανω σε αναλογα συστηματα.
Ξερολας οπως γραφεις ουτε ημουν ουτε θα υπαρξω ποτε απλα γνωριζω πολυ καλα το συστημα μου με τα οποια πλεονεκτηματα/μειονεκτηματα.
Μιας και ανεφερες την λεξη εμπειρια εγκαταστατη πανω στο υγραεριο και χωρις να θελω να προσβαλω καποιον οταν εβαλα εγω υγραεριο στο δικο μου ηταν 7 πιστοποιημενοι εγκταταστατες σε ολη την Ελλαδα,οπωτε γνωριζω πολυ καλα ποιοι ειναι οι εμπειροι εγκαταστατες.

Στο θεμα μας τωρα.Εγω ειπα την προσωπικη μου εμπειρια για το τι φταιει στο δικο μου αμαξι και εχω αναλογα προβληματα,απο εκει και περα το αν θα την δεχτει κανεις η οχι ειναι δικο του προβλημα.
Καλος η κακος υπαρχει μεγαλη διαφορα στα μειγματα απο βενζιναδικο σε βενζιναδικο και να τονισω επισης οτι υγρος ψεκασμος και κακο μειγμα δεν τα πανε καθολου καλα.
Επισης δεν ξερω τι εγκεφαλακι βαζει η vialle αλλα σε Icom υπηρχαν περιπου τα ιδια προβληματα με τις παλιες σειρες εγκεφαλων κατι που λυθηκε με τους καινουργιους.Καλο θα ηταν να μας πεις επισης αν το συστημα ειναι ρυθμισμενο να ψεκαζει και βενζινη για <<προστασια>> των βαλβιδων.
Επισης σε ποια περιοχη γεμιζεις συνηθως αεριο.
Corolla G6 1.8 153ps
Με σχεδον 150.000χλμ.Θελω να καψω βαλβιδες αλλα το ICOM δεν με αφηνει.......
chrisd
 
Δημοσιευσεις: 392
Εγγραφή: Δευτ 18 Απρ, 2011 17:44

Re: προβλημα με vialle σε auris

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Σάβ 20 Οκτ, 2012 10:05

lancialybra έγραψε:...όταν έψαχνα περί εγκατάστασης κιτ υγραερίου, σε ερώτησή μου σχετικά με μικροκοψίματα που διαπίστωσα σε Avensis φίλου μου με υγρό ψεκασμό, σε σταθερή πορεία σε ταξίδι, μου απάντησε επί λέξη "δεν μπορώ να σου εγγυηθώ ότι δεν θα έχεις σε πορεία ταξιδιού κομίματα εκεί στη ζώνη των 90-120 χιλιομέτρων - είναι απολύτως φυσιολογικό για υγρό ψεκασμό και οφείλεται στην απότομη θερμοκρασιακή μεταβολή του καυσίμου από το πολύ παγωμένο στο πολύ καυτό στο εσωτερικό του θαλάμου καύσης"

Δηλαδη, η ''αποτομη'' θερμοκρασιακη μεταβολη συμβαινει ΜΟΝΟ στο φασμα των 90-120 ??? :wtf:
Ως συνηθως, ασχετοι οπως ειναι οι περισσοτεροι τεχνικοι δεν μπορουν να κρατηθουν και να μην πουν την μαλακια τους...
Τι ποιο φυσιολογικο απο το να σου πει οτι ''φιλε μου θελει ψαξιμο''...''δεν μπορω να πω απο περιγραφης τι εχει''...κτλ αλλα οχι !!!! το ''μεgάλο μαστορα'' πρεπει να δειξει οτι το κατεχει αντικειμενο.... :ymapplause: :ymapplause:


chrisd έγραψε: να τονισω επισης οτι υγρος ψεκασμος και κακο μειγμα δεν τα πανε καθολου καλα.

Λογικο ειναι, οπως ολα τα συστηματα ειτε αεριου ειναι ειτε υγρου με μαπα μιγμα. Ο υγρος ομως συμπεριφερεται αψογα σε σχεση με τον αεριο στην καταναλωση ιδιων υποθετικα ''κακων'' μιγματων . Ο αεριος θα εμφανίσει περισσοτερες δυσλειτουργιες σε σχεση με τον υγρο. Για παραδειγμα, στον υγρο ψεκασμο με σκαρτο μιγμα (λαθος αναλογιες και οχι σαβουρα-λαδια κτλ) τις περισσοτερες φορες παρουσιαζει μονο μειωμένη αποδοση.
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: προβλημα με vialle σε auris

Δημοσίευσηαπό hlias » Σάβ 20 Οκτ, 2012 11:03

chrisd έγραψε:Φιλε Ηλια σεβαστη η αποψη του καθε εγκαταστατη αρκει να υπαρχει εμπειρια πανω σε αναλογα συστηματα.
Ξερολας οπως γραφεις ουτε ημουν ουτε θα υπαρξω ποτε απλα γνωριζω πολυ καλα το συστημα μου με τα οποια πλεονεκτηματα/μειονεκτηματα.
Μιας και ανεφερες την λεξη εμπειρια εγκαταστατη πανω στο υγραεριο και χωρις να θελω να προσβαλω καποιον οταν εβαλα εγω υγραεριο στο δικο μου ηταν 7 πιστοποιημενοι εγκταταστατες σε ολη την Ελλαδα,οπωτε γνωριζω πολυ καλα ποιοι ειναι οι εμπειροι εγκαταστατες.

Στο θεμα μας τωρα.Εγω ειπα την προσωπικη μου εμπειρια για το τι φταιει στο δικο μου αμαξι και εχω αναλογα προβληματα,απο εκει και περα το αν θα την δεχτει κανεις η οχι ειναι δικο του προβλημα.
Καλος η κακος υπαρχει μεγαλη διαφορα στα μειγματα απο βενζιναδικο σε βενζιναδικο και να τονισω επισης οτι υγρος ψεκασμος και κακο μειγμα δεν τα πανε καθολου καλα.
Επισης δεν ξερω τι εγκεφαλακι βαζει η vialle αλλα σε Icom υπηρχαν περιπου τα ιδια προβληματα με τις παλιες σειρες εγκεφαλων κατι που λυθηκε με τους καινουργιους.Καλο θα ηταν να μας πεις επισης αν το συστημα ειναι ρυθμισμενο να ψεκαζει και βενζινη για <<προστασια>> των βαλβιδων.
Επισης σε ποια περιοχη γεμιζεις συνηθως αεριο.



στα 3 χρονια σχεδον που δουλευετε το υγραεριο στην αθηνα εχει μαζευτει πλεον αρκετη τεχνογνωσια, ενας εμπειρος τεχνιτης που ψαχνετε, διαβαζει και ενημερωνετε δεν χρειαζετε πολυ χρονο για να μπορεσει να τα βγαλει περα.
εσυ εχεις εμπειρια απο ενα ή δυο αμαξια, ενας εγκαταστατης απο ποσα ? απο αυτα μαζευετε και η γνωση.
η γνωση ενος τεχνιτη φαινετε σε μεγαλο βαθμο, απο τις στοχευμενες ερωτησεις που κανει στον "αρρωστο" ετσι ωστε να βρει γρηγορα λυση στο προβλημα.
διαγνωση χωρις να δεις και να ελεγξεις καποια δεδομενα, δεν μπορει να γινει ευκολα, αλλα σε ενα φορουμ καταλαβαινετε οτι αυτο δεν γινετε. οπωτε ρωταμε καποια δεδομενα και δινουμε πιο πολυ θεωρητικες απαντησεις.
τον κυριο lp gaz δεν τον γνωριζω, και καποιες φορες εχω διαφωνησει μαζι του, αλλα απο την "συμπεριφορα" και τα γραφωμενα του δειχνει οτι γνωριζει καλα.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: προβλημα με vialle σε auris

Δημοσίευσηαπό harmim » Σάβ 20 Οκτ, 2012 15:46

chrisd έγραψε:Φιλε Ηλια σεβαστη η αποψη του καθε εγκαταστατη αρκει να υπαρχει εμπειρια πανω σε αναλογα συστηματα.
Ξερολας οπως γραφεις ουτε ημουν ουτε θα υπαρξω ποτε απλα γνωριζω πολυ καλα το συστημα μου με τα οποια πλεονεκτηματα/μειονεκτηματα.
Μιας και ανεφερες την λεξη εμπειρια εγκαταστατη πανω στο υγραεριο και χωρις να θελω να προσβαλω καποιον οταν εβαλα εγω υγραεριο στο δικο μου
ηταν 7 πιστοποιημενοι εγκταταστατες σε ολη την Ελλαδα,οπωτε γνωριζω πολυ καλα ποιοι ειναι οι εμπειροι εγκαταστατες.

Στο θεμα μας τωρα.Εγω ειπα την προσωπικη μου εμπειρια για το τι φταιει στο δικο μου αμαξι και εχω αναλογα προβληματα,απο εκει και περα το αν θα την δεχτει κανεις η οχι ειναι δικο του προβλημα.
Καλος η κακος υπαρχει μεγαλη διαφορα στα μειγματα απο βενζιναδικο σε βενζιναδικο και να τονισω επισης οτι υγρος ψεκασμος και κακο μειγμα δεν τα πανε καθολου καλα.
Επισης δεν ξερω τι εγκεφαλακι βαζει η vialle αλλα σε Icom υπηρχαν περιπου τα ιδια προβληματα με τις παλιες σειρες εγκεφαλων κατι που λυθηκε με τους καινουργιους.Καλο θα ηταν να μας πεις επισης αν το συστημα ειναι ρυθμισμενο να ψεκαζει και βενζινη για <<προστασια>> των βαλβιδων.
Επισης σε ποια περιοχη γεμιζεις συνηθως αεριο.


Mπορεις αν δε σου κανει κοπο να μου στειλεις τα ονοματα αυτων με p.m?Θα σου ημουν υποχρεος..Σε ευχαριστω!!
harmim
 
Δημοσιευσεις: 97
Εγγραφή: Τετ 20 Απρ, 2011 22:14

Re: προβλημα με vialle σε auris

Δημοσίευσηαπό chrisd » Σάβ 20 Οκτ, 2012 16:50

Hλια το κεφαλαιο τεχνογνωσια ειναι μια πονεμενη ιστορια και δεν θελω να συνεχισω γιατι με αυτα που θα πω θα ειμαστε αλλες 10 σελιδες εκτος θεματος οπωτε παραμενουμε στο θεμα μας.
Εχω ακουσει κατα καιρους διαφορες βλακειες για τα συστηματα υγρου ψεκασμου και δεν μπορω να μενω απαθεις.
Καταρχην δεν ξερουμε το παιδι σε ποιον εγκαταστατη εβαλε το συστημα και αν ψεκαζει και βενζινη για λιπανση οπως λενε καποιοι των βαλβιδων και τι ρυθμισεις εχουν γινει επανω σε αυτο το κομματι.
Επισης ο LPGAS που αναφερεις μονο και μονο απο την ειδικοτητα του μηχανολογος-μηχανικος οφειλω να σεβαστο την γνωμη του,ασχετα αν την δεχομαι η οχι.

Astra εκει που εισαι εσυ εχετε fgas με μειγματα δυναμιτες χειμωνα-καλοκαιρι.τραβα βαλε στον <<φτηνο>> στην Λαρισα η στον Αλιμο και ελα να μου πεις αν θα βγαζεις τα ιδια χιλιομετρα και αν το αμαξι θα δουλεψει σωστα.
Και δεν θα ξεχασω στην Γερμανια χειμωνα που ημουνα με μειγμα 60 προπανιο και 40 βουτανιο τι εκανε το αμαξι,δεν το εχω ξαναδει να παει ετσι.τρελο ροπιασμα.Καταναλωση?
εκει εκανα πρωτη φορα στην ζωη μου 580 χιλιομετρα με 38 λιτρα.εδω Ελλαδα ειμαι στα καλα βενζιναδικα 400 και στα μαπα 300- με κοψιματα και το αμαξι να μην τραβαει σωστα.οπως καταλαβαινεις εκει στηριζω τα οσα γραφω για μειγματα.
Μακαρι να μπορουσα να εβαζα και σκετο προπανιο.
Corolla G6 1.8 153ps
Με σχεδον 150.000χλμ.Θελω να καψω βαλβιδες αλλα το ICOM δεν με αφηνει.......
chrisd
 
Δημοσιευσεις: 392
Εγγραφή: Δευτ 18 Απρ, 2011 17:44

Re: προβλημα με vialle σε auris

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Σάβ 20 Οκτ, 2012 18:29

chrisd έγραψε:Astra εκει που εισαι εσυ εχετε fgas με μειγματα δυναμιτες χειμωνα-καλοκαιρι.τραβα βαλε στον <<φτηνο>> στην Λαρισα η στον Αλιμο και ελα να μου πεις αν θα βγαζεις τα ιδια χιλιομετρα και αν το αμαξι θα δουλεψει σωστα.


Μακαρι να μπορουσα να εβαζα και σκετο προπανιο.

Συμφωνω οτι στην καταναλωση και στην αποδοση του κινητηρα βλεπουμε ολοι τα ιδια με μαπα μιγμα αλλα οχι σε σημειο που να βλαστημάς (διακοπες, λαμπακια, σβησηματα κτλ). Δεν μου εχει τυχει τετοια καταντια.

Οσο για το προπανιο το συστημα το δεχεται χωρις κανενα προβλημα, βρες τροπο να εμπλουτίσεις το μιγμα αν το θες ( π.χ. αντλια ). Σ'αυτο δεν υπαρχει ευκολη λυση δυστυχώς...
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: προβλημα με vialle σε auris

Δημοσίευσηαπό chrisd » Σάβ 20 Οκτ, 2012 18:32

Λαμπακια και σβησιματα δεν ειχα ποτε μου.ειπαμε οχι και σε τετοιο βαθμο.
αλλα κοψιματα και αυξημενη καταναλωση την εχω στο μαπα μειγμα.
οσο για το προπανιο που ανεφερα ολα γινονται αρκει να υπαρχει χρονος.
Corolla G6 1.8 153ps
Με σχεδον 150.000χλμ.Θελω να καψω βαλβιδες αλλα το ICOM δεν με αφηνει.......
chrisd
 
Δημοσιευσεις: 392
Εγγραφή: Δευτ 18 Απρ, 2011 17:44

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 44 επισκέπτες