Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Δεν κρατάει σταθερό ρελαντί

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: ΔΕΝ ΚΡΑΤΑΕΙ ΣΤΑΘΕΡΟ ΡΕΛΑΝΤΙ

Δημοσίευσηαπό dti » Δευτ 11 Απρ, 2011 17:21

Ψάξε να βρεις ποιος άλλος εγκαθιστά το συγκεκριμένο σύστημα (αλήθεια ποιας εταιρείας είναι;)
Αν δεν βγάλεις άκρη, ψάξε και στο Internet...
S-MAX 2.5T Titanium (2007.75) LPG Powered by Vialle LPi
dti
 
Δημοσιευσεις: 1012
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 18:29

Re: ΔΕΝ ΚΡΑΤΑΕΙ ΣΤΑΘΕΡΟ ΡΕΛΑΝΤΙ

Δημοσίευσηαπό petros » Τρί 12 Απρ, 2011 19:40

φιλε ειμαι ετοιμος να παρω τα βουνα η να παω σε κανα δικηγορο με το πουστη που εμπλεξα...παω σημερα και του λεω τη παρουσιαζει(ρεταρει ο δεικτης υγραεριου δειχνει συνεχως το ιδιο)...κανει καμια ωριτσα και μου λεει οκ..το παιρνω και οντως δουλευε αψωγα σε ολες τις στροφες...χαρουμενος παιρνω το νισσαν και γυρναω σπιτι...στο δρομο θυμαμαι οτι δε ρωτησα τον μα(λα)στορα τη γενιας ειναι η παπαρια που εβαλε,λεω δε γ....ς θα παω σπιτι και θα το τσεκαρω τη γραφει και θα το ψαξω στο ιντερνετ..ανοιγω το καπο και βλεπω τη φιρμα....ockan :twisted:..τα πηρα ασχημα γιατι βρομουσε τουρκια το θεμα απο την ονομασια και μονο...ανεβενω και τσεκαρω,οντως τουρκικο....αυτα που μου ειχε πει ηταν..το τουρκικο 1000 το ιταλικο 1200,του ειπα την αληθεια οτι ειχε βαλει ενας φιλος ιταλικο με 1000 (στη ξανθη εμαθα με 800 το ιταλικο-παπαρινι πως το λενε :D )επειδει ομως τον ειχα σε υπολυψη του ειπα καντα 1100 να το βαλω σε σενα το ιταλικο..οκ??οκ συμφωνησε..το εβαλε εδωσα ο μακακας τα 1100 και δεν ειδα τη ειχε βαλει γιατι δεν περιμενα να κανει τετοιες χοντραδες..
φταιω εγω τωρα να του τραβηξω καμια μυνηση για απατη??
petros
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ 09 Απρ, 2011 21:21

Re: ΔΕΝ ΚΡΑΤΑΕΙ ΣΤΑΘΕΡΟ ΡΕΛΑΝΤΙ

Δημοσίευσηαπό tiger100674 » Πέμ 14 Απρ, 2011 16:21

LOLIS έγραψε:
tiger100674 έγραψε:καλησπερα.ειναι ταρταρινι χωρις λαδιερα 4ης γεννιας. μου κανανε μια ρυθμιση για να μη σβηνει οταν δουλευει στο ρελαντι ( στο φαναρι π.χ) να γυριζει στη βενζινη ομως παλι μου εσβησε .και το καταλαβα γιατι καθε βδομαδα εβαζα 10 ευρω βενζινη .


αυτοκινητο seat cordoba 1.4 16v 101 hp


tiger καλημερα επειδη σκεφτομαι και εγω να βαλω tartarini σε jeep cherokee πες μας σε παρακαλω που το εχεις βαλει αυτο ?



καλησπερα LOLIS .το εβαλα στον Εσκιαδη και απο τα προβληματα που διαβαζω σε γενικες γραμμες δουλευει καλα μαλλον και θα πρεπει να ειμαι και ευχαριστημενος.τελικα το θα δουλευει οπως ακριβως και με τη βενζινη ειναι μπαρουφα μεγαλη απ οτι φαινεται με ολα αυτα που γραφοντε εδω :evil:
SEAT CORDOBA 2004 1,4cc 16v 101hp TARTARINI χωρις λαδιερα
Άβαταρ μέλους
tiger100674
 
Δημοσιευσεις: 17
Εγγραφή: Παρ 04 Μαρ, 2011 17:46

Re: ΔΕΝ ΚΡΑΤΑΕΙ ΣΤΑΘΕΡΟ ΡΕΛΑΝΤΙ

Δημοσίευσηαπό tiger100674 » Πέμ 14 Απρ, 2011 16:33

petros έγραψε:καλησπερα και συγχαρητηρια για την κινηση να φτιαξετε το φορουμ αυτο.εχω ενα νισσαν αλμερα 2006 ν16,εβαλα πριν λιγες μερες το κιτ υγραεριου και εχω προβληματα και αποριες...πριν παω και τους παρει ο διαολος θα ηθελα να ξερω αν και κατα ποσο εχω δικιο...τα προβληματα -ερωτηματα.
1)ο κινητηρας ρεταρει οταν αλλαζει το καυσιμο οσο ειναι κρυος,οταν ζεσταθει δεν το κανει...
2)οποτε οι στροφες πεφτουνε κατω απο 1000 τοτε καιει μονο βενζινη και οταν ανεβουνε πανω απο 1000 τοτε γυρναει παλι σε υγραεριο(αυτος μου λεει ετσι πρεπει εγω ομως διαβαζω αλλα)...
3)δε μου ειπε ο μ.....ς οτι μπορω να βαλω και δεξαμενη μακροστενη και μου εβαλε την δεξαμενη στη ρεζερβα και ηθελε μετα να μου πουλησει και ενα πολυ καλο κιτ ρεζερβας...(σε αυτο μαλλον φταιω εγω αλλα δεν ειπε οτι ξερεις ρε φιλε γινετε και αυτο!!!!
ευχαριστω :thumbup:




το να γυριζει στη βενζινη πετρο ειναι ελληνικη μαϊμουνια :ugeek: και για ακομη μια φορα ο ελλην πρωτοπορει :D
SEAT CORDOBA 2004 1,4cc 16v 101hp TARTARINI χωρις λαδιερα
Άβαταρ μέλους
tiger100674
 
Δημοσιευσεις: 17
Εγγραφή: Παρ 04 Μαρ, 2011 17:46

Re: ΔΕΝ ΚΡΑΤΑΕΙ ΣΤΑΘΕΡΟ ΡΕΛΑΝΤΙ

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Πέμ 14 Απρ, 2011 17:31

tiger100674 έγραψε:το να γυριζει στη βενζινη πετρο ειναι ελληνικη μαϊμουνια :ugeek: και για ακομη μια φορα ο ελλην πρωτοπορει :D


Δεν ειναι ετσι φιλε μου. Καποιες εταιρίες εχουν αναπτυξει αυτον τον τροπο λειτουργιας του κιτ παραγωγης τους. Δυστυχώς δεν ειναι και τοοοσο πρωτοπόρος ο Ελλην(τουλαχιστον σ'αυτον τον τομεα γιατι σε αλλους διαπρεπουν...)
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: ΔΕΝ ΚΡΑΤΑΕΙ ΣΤΑΘΕΡΟ ΡΕΛΑΝΤΙ

Δημοσίευσηαπό tiger100674 » Σάβ 16 Απρ, 2011 21:09

καλησπερα astragjtg.Αν ειναι ετσι οπως τα λες θα πρεπει να μας το λενε και να διαλεξουμε εφοσον υπαρχει και αλλο κιτ που δεν καιει καθολου βενζινη (ρωτησα στη δουλεια μου και αλλους συναδελφους που εχουν υγραεριο και κανενας δεν καει και βενζινη) και επισης αν καει και βενζινη θα πρεπει να το ρυθμισουν απο την αρχη με αυτο τον τροπο και οχι μετα απο 5 μηνες ανεπιτυχους προσπαθειας ξαφινικα να το ρυθμισουν κατ αυτο τον τροπο.
ομως εμενα με σβηνει και κλωτσαει και ετσι παλι οποτε κατι αλλο φταιει

Υ.Γ το να καιει 10 ευρω βενζινη την εβδομαδα το θεωρεις σωστο δλδ;
SEAT CORDOBA 2004 1,4cc 16v 101hp TARTARINI χωρις λαδιερα
Άβαταρ μέλους
tiger100674
 
Δημοσιευσεις: 17
Εγγραφή: Παρ 04 Μαρ, 2011 17:46

Re: ΔΕΝ ΚΡΑΤΑΕΙ ΣΤΑΘΕΡΟ ΡΕΛΑΝΤΙ

Δημοσίευσηαπό dti » Σάβ 16 Απρ, 2011 21:35

Κάτι πρέπει να παίζει ή με τα kit της tartarini, ή με τους εγκαταστάτες που τα τοποθετούν. Έχω διαβάσει τουλάχιστον σε 3 περιπτώσεις παρόμοια κατάσταση, ρύθμιση να καίει βενζίνη, μετά από πολλή ταλαιπωρία, ανεπιτυχείς ρυθμίσεις, κλειδωμένους εγκεφάλους που δεν δέχονται ρυθμίσεις, κλπ.
S-MAX 2.5T Titanium (2007.75) LPG Powered by Vialle LPi
dti
 
Δημοσιευσεις: 1012
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 18:29

Re: ΔΕΝ ΚΡΑΤΑΕΙ ΣΤΑΘΕΡΟ ΡΕΛΑΝΤΙ

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Σάβ 16 Απρ, 2011 22:58

tiger100674 έγραψε:καλησπερα astragjtg.Αν ειναι ετσι οπως τα λες θα πρεπει να μας το λενε και να διαλεξουμε εφοσον υπαρχει και αλλο κιτ που δεν καιει καθολου βενζινη (ρωτησα στη δουλεια μου και αλλους συναδελφους που εχουν υγραεριο και κανενας δεν καει και βενζινη) και επισης αν καει και βενζινη θα πρεπει να το ρυθμισουν απο την αρχη με αυτο τον τροπο και οχι μετα απο 5 μηνες ανεπιτυχους προσπαθειας ξαφινικα να το ρυθμισουν κατ αυτο τον τροπο.
ομως εμενα με σβηνει και κλωτσαει και ετσι παλι οποτε κατι αλλο φταιει

Υ.Γ το να καιει 10 ευρω βενζινη την εβδομαδα το θεωρεις σωστο δλδ;


Δεν ξερω τι γινεται με το κιτ αλλα το μονο σιγουρο ειναι οτι εμπλεξες με λαλακα μαστορα. ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΟΥΝΤΑΙ ΑΥΤΑ.
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: ΔΕΝ ΚΡΑΤΑΕΙ ΣΤΑΘΕΡΟ ΡΕΛΑΝΤΙ

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Σάβ 16 Απρ, 2011 23:44

Προσεχετε σε ποιον κανετε την εγκατασταση. Δεν ξερουν οι περισσοτεροι. Επιασαν λαπτοπ πρωτη φορα στη ζωη τους τωρα που εχει ψωμι η δουλεια.
Μην εκπλαγητε στο μελλον(μερικοι ισως και τωρα) αν ακουσετε οτι το οτι σβηνει το αμαξι, ή οτι ρεταρει ειναι απολυτα φυσιολογικο. :clap:
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: ΔΕΝ ΚΡΑΤΑΕΙ ΣΤΑΘΕΡΟ ΡΕΛΑΝΤΙ

Δημοσίευσηαπό dathens » Σάβ 16 Απρ, 2011 23:57

Για να δείτε πόσο τα πράγματα στην Ελλάδα είναι φλου η μερσεντες hellas εκανε συμφωνία με την tartarni για τα μερσεντες στα 2700 με τοποθέτηση ρομποπολος εκκα κτλ τώρα θα γελάσει ( θα κλαψει κοσμάκης ) μετα τις εγγυήσεις που θα δίνουν για δυο χρόνια στους πελατες τους , πηγαίνει ο γκαζας στα εξουσιοδοτημενα για τοποθέτηση
ml 350 2005 w164 Prins αθάνατο 160.000 km LPG 227.000 συνολικά
dathens
 
Δημοσιευσεις: 1252
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν, 2011 01:51

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot], manos16 και 132 επισκέπτες