Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Δεν κρατάει σταθερό ρελαντί

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: ΔΕΝ ΚΡΑΤΑΕΙ ΣΤΑΘΕΡΟ ΡΕΛΑΝΤΙ

Δημοσίευσηαπό chrid » Παρ 06 Μάιος, 2011 10:54

astragjtg έγραψε:Θυμιστε μου. Το brc περνει προγραματισμο ? Αν ναι, τοτε θελει να ανεβασει το μιγμα στο ρελαντι.

Μάλλον παίρνει,αν εννοείς το ίδιο πράγμα με εμένα καθώς όταν πήγα για ρύθμιση,το έβαλε στον εγκέφαλο και ρύθμισε τα μίγματα .Συγκεκριμένα μου είπε ''είναι πολύ χαμηλό το μίγμα που περνάει από το πνεύμονα,θα το ανεβάσω''.Διόρθωσε ο υπολογιστής 10 σφάλματα περίπου,έγινε προγραμματισμός από την αρχή και στη βόλτα που έγινε όλα καλά.Τώρα διαπιστώνω όμως ότι στα απότομα πατήματα γκαζιού δημιουργείται αυτό το πρόβλημα (όχι πάντα)..
SEAT LEON 1.6 ΜΟΝ.2003 ΜΕ ΣΥΣΤΗΜΑ BRC 4ης ΓΕΝΙΑΣ
Άβαταρ μέλους
chrid
 
Δημοσιευσεις: 57
Εγγραφή: Κυρ 27 Μαρ, 2011 19:31

Re: ΔΕΝ ΚΡΑΤΑΕΙ ΣΤΑΘΕΡΟ ΡΕΛΑΝΤΙ

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Παρ 06 Μάιος, 2011 14:29

chrid έγραψε:
astragjtg έγραψε:Θυμιστε μου. Το brc περνει προγραματισμο ? Αν ναι, τοτε θελει να ανεβασει το μιγμα στο ρελαντι.

Μάλλον παίρνει,αν εννοείς το ίδιο πράγμα με εμένα καθώς όταν πήγα για ρύθμιση,το έβαλε στον εγκέφαλο και ρύθμισε τα μίγματα .Συγκεκριμένα μου είπε ''είναι πολύ χαμηλό το μίγμα που περνάει από το πνεύμονα,θα το ανεβάσω''.Διόρθωσε ο υπολογιστής 10 σφάλματα περίπου,έγινε προγραμματισμός από την αρχή και στη βόλτα που έγινε όλα καλά.Τώρα διαπιστώνω όμως ότι στα απότομα πατήματα γκαζιού δημιουργείται αυτό το πρόβλημα (όχι πάντα)..


Αν δεν φταιει και το μιγμα απο το πρατηριο που βαζεις, τοτε μαλλον δεν υπαρχει καλη χαρτογραφηση σε καποια σημεια-ειδικα οταν ο κινητηρας χρειαζεται πιο πολυ καυσιμο(αποτομο γκαζι κτλ..). Αν τελικα ειναι ετσι....θελει αρκετη δουλεια μεχρι να το πετυχεις...
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: ΔΕΝ ΚΡΑΤΑΕΙ ΣΤΑΘΕΡΟ ΡΕΛΑΝΤΙ

Δημοσίευσηαπό greeks » Σάβ 07 Μάιος, 2011 10:36

tiger100674 έγραψε:οταν σταματαω το αυτοκινητο το ρελαντι παιζει 500-1050 στροφες τρις τεσσερις φορες και μετα σταθεροποιηται ή σβηνει

apoti ksero exi kati eggefalakia poy to sindevoun sta mpek benzinas kai kai ston eggefalo to ygraerioy kai meta den exis provlima metis strofes
greeks
 
Δημοσιευσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ 05 Μάιος, 2011 15:22

Re: ΔΕΝ ΚΡΑΤΑΕΙ ΣΤΑΘΕΡΟ ΡΕΛΑΝΤΙ

Δημοσίευσηαπό ntarntanian1 » Δευτ 17 Οκτ, 2011 18:14

γεια σας θα ηθελα να σας πω οτι και μενα το λεον στο ρελαντι παιζουν η στροφες καποιες φορες αυτο οφειλετε Α) εχει βαλβιδα καυσαεριων και χρειαζετε καθαρισμα που και που και Β) στην πεταλουδα γκαζιου αν ειναι κα8αρη και αυτη. δεν προλαβαινει να κανει διορθωση ο εγγεφαλος στο μειγμα εγω μειωσα το νεκρο χρονο τον μπεκ για να το φερω στα ζυγια του.........εχω συστημα Landi Renzo omegas.

υ.γ. οταν αλλαζει απο βενζινη σε υγραεριο τωρα το χειμωνα τα πρωινα την καταλαβαινω την αλλαγη γινεται και σε αλουσ αυτο?
seat leon 1.6 Landi Renzo Omegas
ntarntanian1
 
Δημοσιευσεις: 36
Εγγραφή: Σάβ 03 Σεπ, 2011 13:10

Re: ΔΕΝ ΚΡΑΤΑΕΙ ΣΤΑΘΕΡΟ ΡΕΛΑΝΤΙ

Δημοσίευσηαπό tsopirs » Πέμ 27 Οκτ, 2011 14:44

Εγω με tartarini στο tigra μετα απο 2000στροφες αρχισε να μου παιζει το ρελαντι και πηγα για ρυθμιση..το ψαξαμε,αλλαξαμε μπουζι και μολις καθαρισαμε την agr ολα καλα..στο αστρα δουλευει μεχρι στιγμης καλυτερα και απο βενζινη.φυσικα ουτε βενζινες ρελαντι ουτε τιποτα στο tigra,στο astra δουλευει στο πολυ γκαζι και 2μιλισεκοντ βενζινη λογω turbo και ψηλα παλι ελαχιστο πανω απο της 5000στροφες.
Άβαταρ μέλους
tsopirs
 
Δημοσιευσεις: 513
Εγγραφή: Κυρ 17 Ιούλ, 2011 16:50

Re: ΔΕΝ ΚΡΑΤΑΕΙ ΣΤΑΘΕΡΟ ΡΕΛΑΝΤΙ

Δημοσίευσηαπό tiktis » Κυρ 08 Ιαν, 2012 22:00

το ιδιο προβλημα ειχα και εγω στο suzuki swift και τελικα το προβλημα λυθηκε.η λυση εινα η εξης:αλαγη μπεκ σε διατομη, μου ειχαν βαλει στην αρχη μπεκ 1,8 και τελικα ηθελε 2.3 τελος καλό ολα καλα.
tiktis
 
Δημοσιευσεις: 11
Εγγραφή: Πέμ 22 Δεκ, 2011 18:08

Re: Δεν κρατάει σταθερό ρελαντί

Δημοσίευσηαπό Ashaman » Παρ 16 Μαρ, 2012 18:15

ntarntanian1 έγραψε:γεια σας θα ηθελα να σας πω οτι και μενα το λεον στο ρελαντι παιζουν η στροφες καποιες φορες αυτο οφειλετε Α) εχει βαλβιδα καυσαεριων και χρειαζετε καθαρισμα που και που και Β) στην πεταλουδα γκαζιου αν ειναι κα8αρη και αυτη. δεν προλαβαινει να κανει διορθωση ο εγγεφαλος στο μειγμα εγω μειωσα το νεκρο χρονο τον μπεκ για να το φερω στα ζυγια του.........εχω συστημα Landi Renzo omegas.

υ.γ. οταν αλλαζει απο βενζινη σε υγραεριο τωρα το χειμωνα τα πρωινα την καταλαβαινω την αλλαγη γινεται και σε αλουσ αυτο?


Καλησπερα φιλε. Κι εγω Leon εχω του 2002 το σπορ με προγραμμα. Το εχω το αυτοκινητο 2 μερες μολις(με γκαζι) και μου εβαλε ο εγκαταστατης γκαζι στο βενζιναδικο στον Αλιμο, το οποιο δεν εχει τελειωσει ακομα οποτε δεν εχω παει να το γεμισω. Μου κανει τα ιδια κι εμενα ειδικα οταν βαζω μπροστα και αλλαζει μετα απο λιγο απο βενζινη σε γκαζι. Αν ειμαι εν κινησει με το γκαζι πατημενο κομπλαρει για λιγο το αυτοκινητο και μετα συνεχιζει κανονικα. Αν δεν παταω γκαζι αλλα ειμαι εν κινησει ειναι αρκετα πιο εντονο το κομπλαρισμα. Αν ειμαι σε ρελαντι ανεβοκατεβαζει στροφες απο ~600 εως ~1200 για λιγα δευτερολεπτα και αν δεν σβησει σταθεροποιειτε. Το συστημα που εχω ειναι της ρομανο. Ο εγκαταστατης λεει οτι μαλλον φταιει το καυσιμο γιατι εχει ακουσει αρκετα απο αυτους που εχει βαλει αυτος και βαζουν εκει αλλα και απο το δικο του που εβαζε εκει. Παραλληλα εχω διαβασει και καποιες τετοιες αναφορες κι εδω μεσα. Τι παιζει ρε παιδια? Απλα να περιμενω να βαλω στην BP στην Μεσογειων πριν κρινω?
Ashaman
 
Δημοσιευσεις: 29
Εγγραφή: Τετ 07 Μαρ, 2012 16:14

Re: Δεν κρατάει σταθερό ρελαντί

Δημοσίευσηαπό panosopel » Παρ 16 Μαρ, 2012 19:30

Ashaman έγραψε:
ntarntanian1 έγραψε:γεια σας θα ηθελα να σας πω οτι και μενα το λεον στο ρελαντι παιζουν η στροφες καποιες φορες αυτο οφειλετε Α) εχει βαλβιδα καυσαεριων και χρειαζετε καθαρισμα που και που και Β) στην πεταλουδα γκαζιου αν ειναι κα8αρη και αυτη. δεν προλαβαινει να κανει διορθωση ο εγγεφαλος στο μειγμα εγω μειωσα το νεκρο χρονο τον μπεκ για να το φερω στα ζυγια του.........εχω συστημα Landi Renzo omegas.

υ.γ. οταν αλλαζει απο βενζινη σε υγραεριο τωρα το χειμωνα τα πρωινα την καταλαβαινω την αλλαγη γινεται και σε αλουσ αυτο?


Καλησπερα φιλε. Κι εγω Leon εχω του 2002 το σπορ με προγραμμα. Το εχω το αυτοκινητο 2 μερες μολις(με γκαζι) και μου εβαλε ο εγκαταστατης γκαζι στο βενζιναδικο στον Αλιμο, το οποιο δεν εχει τελειωσει ακομα οποτε δεν εχω παει να το γεμισω. Μου κανει τα ιδια κι εμενα ειδικα οταν βαζω μπροστα και αλλαζει μετα απο λιγο απο βενζινη σε γκαζι. Αν ειμαι εν κινησει με το γκαζι πατημενο κομπλαρει για λιγο το αυτοκινητο και μετα συνεχιζει κανονικα. Αν δεν παταω γκαζι αλλα ειμαι εν κινησει ειναι αρκετα πιο εντονο το κομπλαρισμα. Αν ειμαι σε ρελαντι ανεβοκατεβαζει στροφες απο ~600 εως ~1200 για λιγα δευτερολεπτα και αν δεν σβησει σταθεροποιειτε. Το συστημα που εχω ειναι της ρομανο. Ο εγκαταστατης λεει οτι μαλλον φταιει το καυσιμο γιατι εχει ακουσει αρκετα απο αυτους που εχει βαλει αυτος και βαζουν εκει αλλα και απο το δικο του που εβαζε εκει. Παραλληλα εχω διαβασει και καποιες τετοιες αναφορες κι εδω μεσα. Τι παιζει ρε παιδια? Απλα να περιμενω να βαλω στην BP στην Μεσογειων πριν κρινω?




Ποτε δεν ειχα θεμα με ρεταρισματα κτλπ μεχρι που εβαλα απο Αλιμο...
panosopel
 
Δημοσιευσεις: 157
Εγγραφή: Παρ 07 Οκτ, 2011 18:13

Re: Δεν κρατάει σταθερό ρελαντί

Δημοσίευσηαπό Ashaman » Σάβ 17 Μαρ, 2012 16:08

panosopel έγραψε:Ποτε δεν ειχα θεμα με ρεταρισματα κτλπ μεχρι που εβαλα απο Αλιμο...

Μεχρι που εβαλες ε?? Τοσο καλα!!! Υπαρχουν κι αλλοι ρε παιδια με τετοια θεματα απο το πρατηριο του Αλιμου?
Ashaman
 
Δημοσιευσεις: 29
Εγγραφή: Τετ 07 Μαρ, 2012 16:14

Re: Δεν κρατάει σταθερό ρελαντί

Δημοσίευσηαπό konos » Σάβ 17 Μαρ, 2012 22:47

Ashaman έγραψε:
ntarntanian1 έγραψε:γεια σας θα ηθελα να σας πω οτι και μενα το λεον στο ρελαντι παιζουν η στροφες καποιες φορες αυτο οφειλετε Α) εχει βαλβιδα καυσαεριων και χρειαζετε καθαρισμα που και που και Β) στην πεταλουδα γκαζιου αν ειναι κα8αρη και αυτη. δεν προλαβαινει να κανει διορθωση ο εγγεφαλος στο μειγμα εγω μειωσα το νεκρο χρονο τον μπεκ για να το φερω στα ζυγια του.........εχω συστημα Landi Renzo omegas.

υ.γ. οταν αλλαζει απο βενζινη σε υγραεριο τωρα το χειμωνα τα πρωινα την καταλαβαινω την αλλαγη γινεται και σε αλουσ αυτο?


Καλησπερα φιλε. Κι εγω Leon εχω του 2002 το σπορ με προγραμμα. Το εχω το αυτοκινητο 2 μερες μολις(με γκαζι) και μου εβαλε ο εγκαταστατης γκαζι στο βενζιναδικο στον Αλιμο, το οποιο δεν εχει τελειωσει ακομα οποτε δεν εχω παει να το γεμισω. Μου κανει τα ιδια κι εμενα ειδικα οταν βαζω μπροστα και αλλαζει μετα απο λιγο απο βενζινη σε γκαζι. Αν ειμαι εν κινησει με το γκαζι πατημενο κομπλαρει για λιγο το αυτοκινητο και μετα συνεχιζει κανονικα. Αν δεν παταω γκαζι αλλα ειμαι εν κινησει ειναι αρκετα πιο εντονο το κομπλαρισμα. Αν ειμαι σε ρελαντι ανεβοκατεβαζει στροφες απο ~600 εως ~1200 για λιγα δευτερολεπτα και αν δεν σβησει σταθεροποιειτε. Το συστημα που εχω ειναι της ρομανο. Ο εγκαταστατης λεει οτι μαλλον φταιει το καυσιμο γιατι εχει ακουσει αρκετα απο αυτους που εχει βαλει αυτος και βαζουν εκει αλλα και απο το δικο του που εβαζε εκει. Παραλληλα εχω διαβασει και καποιες τετοιες αναφορες κι εδω μεσα. Τι παιζει ρε παιδια? Απλα να περιμενω να βαλω στην BP στην Μεσογειων πριν κρινω?


Παιδιά και εγώ με Seat Leon 1.6 του 2005 έχω αραιά και που σκαμπανεβάσματα στο ρελαντί. Έχω σύστημα prins. Αρχικά ήταν αρκετά έντονα, αλλά μετά από ρυθμίσεις και επίσκεψη σε άλλον εγκαταστάτη, περιορίστηκαν πάρα πολύ (1-2 φορές τον μήνα με το αμάξι να κινείται καθημερινά, ενώ έχω κάνει και τρίμηνο χωρίς κιχ). Σίγουρα η ποιότητα του καυσίμου παίζει ρόλο, αλλά δεν είναι η μοναδική παράμετρος. Έχω κάνει 45000 χλμ με lpg μέχρι τώρα και από την Αλίμου έχω βάλει 4 φορές μετρημένες. Συνολικά το 90% των χλμ που έχω κάνει είναι με γέμισμα από Delta Auto Gas στη Λαχαναγορά του Ρέντη. Κάποιες φορές το ρελαντί έπαιζε πιο έντονα, όταν έβαζα από πρατήρια που δεν ήξερα, αλλά δεν εξαλείφθηκε ποτέ. Πιστεύω και εγώ ότι έχει να κάνει με το γκάζι, ίσως επειδή είναι, κακά τα ψέμματα, λίγο αργό στην πρώτη ταχύτητα. Επίσης έχω παρατηρήσει ότι εμφανίζεται να κινηθώ με πολύ χαμηλές στροφές (800-900, π.χ. σε πολύ δύσκολο παρκάρισμα ή πολύ στενό χώρο). Έχω δει όμως ότι αν γυρίσω σε βενζίνη για 1-2 λεπτά, το παίξιμο εξαφανίζεται, οπότε σίγουρα κάτι δεν προλαβαίνει να διαβάσει ο εγκέφαλος. Ενδιαφέρον αυτό για τον νεκρό χρόνο των μπεκ, θα το συζητήσω με τον εγκαταστάτη όταν ξαναπάω.
konos
 
Δημοσιευσεις: 43
Εγγραφή: Σάβ 13 Αύγ, 2011 08:55

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 28 επισκέπτες