Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Προβληματα στην ομαλη λειτουργια του κινητηρα

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Προβληματα στην ομαλη λειτουργια του κινητηρα

Δημοσίευσηαπό LPGhostWriter » Κυρ 14 Νοέμ, 2010 19:49

Η μετατροπη ενος αυτοκινητου με συστημα LPG δεν παυει να ειναι μια σοβαρη μεταποιηση στο συστημα καυσεως του κινητηρα.
Η ποιοτητα των συστηματων που κυκλοφορουν στην αγορα ποικιλει απο απαραδεκτη εως τελεια, το ιδιο και η ποιοτητα τοποθετησης εγκαταστασης στα καταστηματα.
Απο την αλλη οσο πιο καινουριο ειναι το αυτοκινητο τοσο πιο τεχνολογικα εξελιγμενο ειναι, αρα και πιο ευαισθητο και δυστροπο στις μετατροπες- μεταποιησεις.
Αναμενομενο ειναι λοιπον αναμεσα σε τοσο μεγαλο πληθος μετατροπων, να εμφανιστουν καποιες δυσλειτουργιες στου κινητηρες, να παρουσιαστουν προβληματα εκκινησης, αποδοσης και να αναψουν ακομη και λαμπακια στο καντραν του αυτοκινητου για ελεγχο του κινητηρα.
Η εμπειρια του καθενος μας και η συλλογη-καταγραφη των προβληματων σε θεματικες ενοτητες θα αποδειχθει πολυτιμη για τον καθε αναγνωστη!
LPGhostWriter
Διαχειριστής
 
Δημοσιευσεις: 201
Εγγραφή: Κυρ 14 Νοέμ, 2010 13:17

Re: Προβληματα στην ομαλη λειτουργια του κινητηρα

Δημοσίευσηαπό giorgos » Τρί 28 Δεκ, 2010 21:55

Καλησπέρα σας, Καταρχήν, θα ήθελα να σας συγχαρώ για τη συγκροτημένη και χρήσιμη προσπάθειά σας.
Έχω παραγγείλει ένα σύστημα (νομίζοντας ότι είναι ιταλικό) και, τελικά, είναι τούρκικο (Aldesa).
Θα ήθελα, εάν είναι κάποιος χρήστης του ίδιου συστήματος, να μου πει εάν αντιμετώπισε κάποιο πρόβλημα.
Έχω ένα Ford Mondeo 1800cc, μον 2006.
Τι μού προτείνετε; Να ξεχάσω την προκαταβολή (50 ευρώ) και να πάω σε κάποιον με ιταλικά συστήματα ή να το τοποθετήσω;
Πάντως, η συγκεκριμένη εταιρεία, όπως είδα στο ίντερνετ, φαίνεται σοβαρή.
Σας ευχαριστώ.
giorgos
 
Δημοσιευσεις: 4
Εγγραφή: Τρί 28 Δεκ, 2010 21:45

Re: Προβληματα στην ομαλη λειτουργια του κινητηρα

Δημοσίευσηαπό LPGhostWriter » Τετ 29 Δεκ, 2010 09:53

Ευχαριστουμε Γιωργο! :)

Τι εννοεις το παρηγγειλες νομιζοντας οτι ειναι Ιταλικο, αλλα σου βγηκε Τουρκικο?
Απο το internet το παρηγγειλες ή δεν σε ενημερωσε ο εισαγωγεας για την προελευση του προιοντος?
Τα Aldesa ειναι πιο δημοφιλη στην Βορεια Ελλαδα.
Ακουει η Μακεδονια?? :lol: :lol:
LPGhostWriter
Διαχειριστής
 
Δημοσιευσεις: 201
Εγγραφή: Κυρ 14 Νοέμ, 2010 13:17

Re: Προβληματα στην ομαλη λειτουργια του κινητηρα

Δημοσίευσηαπό giorgos » Τετ 29 Δεκ, 2010 21:34

Όχι, δεν το παρήγγειλα από το ίντερνετ.
Πήγε κάποιος φίλος σε αυτόν τον τεχνικό, και μού είπε πως έχει ιταλικά συστήματα .
Εγώ, μη έχοντας εντρυφήσει στο θέμα, τού έκανα ένα σωρό ερωτήσεις, εκτός από το ποια μάρκα θα τοποθετούσε!!
Είπαμε, αδαής.
Τέλος πάντων.
Στα Γιάννενα πήγα. Τι να κάνω τώρα;
Λέει κάτι το συγκεκριμένο σύστημα;
giorgos
 
Δημοσιευσεις: 4
Εγγραφή: Τρί 28 Δεκ, 2010 21:45

Re: Προβληματα στην ομαλη λειτουργια του κινητηρα

Δημοσίευσηαπό doukias » Παρ 31 Δεκ, 2010 21:26

giorgos έγραψε:Καλησπέρα σας, Καταρχήν, θα ήθελα να σας συγχαρώ για τη συγκροτημένη και χρήσιμη προσπάθειά σας.
Έχω παραγγείλει ένα σύστημα (νομίζοντας ότι είναι ιταλικό) και, τελικά, είναι τούρκικο (Aldesa).
Θα ήθελα, εάν είναι κάποιος χρήστης του ίδιου συστήματος, να μου πει εάν αντιμετώπισε κάποιο πρόβλημα.
Έχω ένα Ford Mondeo 1800cc, μον 2006.
Τι μού προτείνετε; Να ξεχάσω την προκαταβολή (50 ευρώ) και να πάω σε κάποιον με ιταλικά συστήματα ή να το τοποθετήσω;
Πάντως, η συγκεκριμένη εταιρεία, όπως είδα στο ίντερνετ, φαίνεται σοβαρή.
Σας ευχαριστώ.


φιλε μου μεινε μακρια απο τους τουρκους.
ειμαι εγκαταστατης.(κατερινη).τοποθετησα αρκετα aldesa κ ως μαθητευομενος και ευτυχως λιγα ως εγκαταστατης πλεον.αποτελεσμα?
απο τα πολαπλα προβληματα και απο την κακη ποιοτητα υλικων τους μουντζωσα και πηγα στο ιταλικο (θα το πω) BRC.
εκτος απο εγγεφαλους λυομενα μπεκ κακους πνευμονες κλπ με το πρωτο κρυο μου γυρισαν ολοι με διακοπες με σβυσιματα και τετοια.
βεβαια ενημερωνα τον πελατη οτι ειναι τουρκικο αλλα το προτιμουσαν και λογο χαμηλου κοστους.
εμπλεξα απο φιλοτιμο καθοτι θεωρησα σωστο να υποστηριξω τον αρχιμαστορα μου .τελικα την εκανα.
τοποθετω μονο ιταλικα .και εχω το κεφαλι και τους πελατες μου ησυχους.κανενα μα κανενα προβλημα.
σιγουρα υπαρχουν και αλλα καλα συστηματα αλλα μακρια πο τουρκικα και διαφορα αλλα φθηνα συστηματα.
αυτη ειναι η αποψη μου/
κανε ερευνα .θα σου συνιστουσα 4ης γενιας.
αυτα απο μενα και ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

doukias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 19
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 14:14

Re: Προβληματα στην ομαλη λειτουργια του κινητηρα

Δημοσίευσηαπό giorgos » Σάβ 01 Ιαν, 2011 16:01

φιλε μου μεινε μακρια απο τους τουρκους.
ειμαι εγκαταστατης.(κατερινη).τοποθετησα αρκετα aldesa κ ως μαθητευομενος και ευτυχως λιγα ως εγκαταστατης πλεον.αποτελεσμα?
απο τα πολαπλα προβληματα και απο την κακη ποιοτητα υλικων τους μουντζωσα και πηγα στο ιταλικο (θα το πω) BRC.
εκτος απο εγγεφαλους λυομενα μπεκ κακους πνευμονες κλπ με το πρωτο κρυο μου γυρισαν ολοι με διακοπες με σβυσιματα και τετοια.
βεβαια ενημερωνα τον πελατη οτι ειναι τουρκικο αλλα το προτιμουσαν και λογο χαμηλου κοστους.
εμπλεξα απο φιλοτιμο καθοτι θεωρησα σωστο να υποστηριξω τον αρχιμαστορα μου .τελικα την εκανα.
τοποθετω μονο ιταλικα .και εχω το κεφαλι και τους πελατες μου ησυχους.κανενα μα κανενα προβλημα.
σιγουρα υπαρχουν και αλλα καλα συστηματα αλλα μακρια πο τουρκικα και διαφορα αλλα φθηνα συστηματα.
αυτη ειναι η αποψη μου/
κανε ερευνα .θα σου συνιστουσα 4ης γενιας.
αυτα απο μενα και ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

[/quote]


Φίλε μου, καταρχήν σε ευχαριστώ για την απάντησή σου και εύχομαι σε όλους ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ.

Όταν λες ότι θα συνιστούσες 4ης γενιάς, τι εννοείς; Το Aldesa δεν είναι 4ης γενιάς;
Έχω βρει και κάποιον άλλον που τοποθετεί με τα ίδια λεφτά (1400) BRC και με τη λαδιέρα (ΑΡΤΑ).
Δηλαδή, προτείνεις ανεπιφύλακτα να πάω στο ιταλικό;
giorgos
 
Δημοσιευσεις: 4
Εγγραφή: Τρί 28 Δεκ, 2010 21:45

Re: Προβληματα στην ομαλη λειτουργια του κινητηρα

Δημοσίευσηαπό doukias » Κυρ 02 Ιαν, 2011 13:43

giorgos έγραψε:Φίλε μου, καταρχήν σε ευχαριστώ για την απάντησή σου και εύχομαι σε όλους ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ.

Όταν λες ότι θα συνιστούσες 4ης γενιάς, τι εννοείς; Το Aldesa δεν είναι 4ης γενιάς;
Έχω βρει και κάποιον άλλον που τοποθετεί με τα ίδια λεφτά (1400) BRC και με τη λαδιέρα (ΑΡΤΑ).
Δηλαδή, προτείνεις ανεπιφύλακτα να πάω στο ιταλικό;


αν βλεπεις τουρκικα σηριαλ και γουσταρεις βαλε τουρκικο.
εγω απλα ειπα για ιταλικο αλλα ο καθενας κανει τις επιλογες του.
doukias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 19
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 14:14

Re: Προβληματα στην ομαλη λειτουργια του κινητηρα

Δημοσίευσηαπό Nikos » Πέμ 20 Ιαν, 2011 18:05

Καλησπέρα σε όλους έχω την εντύπωση οτι τα περισσότερα ford καίνε βαλβίδες....μήπως με 5ης είναι καλύτερα ?
Nikos
 
Δημοσιευσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ 20 Ιαν, 2011 17:55

Re: Προβληματα στην ομαλη λειτουργια του κινητηρα

Δημοσίευσηαπό dti » Πέμ 20 Ιαν, 2011 23:19

Εκτός από τον προβληματικό Duratec 1800 cc ξέρεις κάποιο άλλο συγκεκριμένο κινητήρα της Ford με πραγματικό πρόβλημα μετά από εγκατάσταση υγραερίου;
Μέχρι στιγμής, έχουν γίνει αρκετές εγκαταστάσεις συστημάτων 4ης γενιάς σε Focus με 1600άρι κινητήρα, χωρίς να αναφερθεί κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα. Επίσης σε C-MAX με vialle κανένα πρόβλημα.
Ομοίως και στο δικό μου S-MAX με τον 2.5Τ.
S-MAX 2.5T Titanium (2007.75) LPG Powered by Vialle LPi
dti
 
Δημοσιευσεις: 1012
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 18:29

Re: Προβληματα στην ομαλη λειτουργια του κινητηρα

Δημοσίευσηαπό LPGhostWriter » Παρ 21 Ιαν, 2011 09:48

Nikos έγραψε:Καλησπέρα σε όλους έχω την εντύπωση οτι τα περισσότερα ford καίνε βαλβίδες....μήπως με 5ης είναι καλύτερα ?


Προτεινω να αναφερομαστε σε συστηματα αεριου ψεκασμου και υγρου ψεκασμου. Αποψη μου ειναι οτι ολα τα περι 4ης,5ης, 6ης, 7ης γενιας ειναι μαρκετιστικα κολπα και καταντουν αστεια στην προσπαθεια των εταιρειων να βρισκονται στο προσκηνιο.
Απο την στιγμη που η συσταση του υγραεριου και η ελλειψη προσθετων ειναι ιδια (ειτε σε υγρη ειτε σε αερια μορφη), γιατι του υγρου ψεκασμου τα συστηματα να ευνοουν στην μειωση φθορας των βαλβιδων?
Ουτως ή αλλως ακομη και Vialle αναφερει στους καταλογους της οτι συγκεκριμενα αυτοκινητα χρειαζονται ενισχυμενες βαλβιδες για να μην εχουν προβληματα με το LPG.
LPGhostWriter
Διαχειριστής
 
Δημοσιευσεις: 201
Εγγραφή: Κυρ 14 Νοέμ, 2010 13:17

Επόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot], manos16 και 104 επισκέπτες