Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Πρόβλημα στο σβήσιμο του κινητήρα

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Πρόβλημα στο σβήσιμο του κινητήρα

Δημοσίευσηαπό chrid » Τετ 30 Μαρ, 2011 22:10

Μόλις έγινε η τοποθέτηση κιτ της BRC 4ης γενιάς.Όλα καλά στη λειτουργία αλλά κατά το σβήσιμο του κινητήρα το αμάξι ''παρπάρισε''! :?
Αστεία έκφραση αλλά έτσι μπορώ να χαρακτηρίσω τον ήχο.Όπως κάνουν τα ταξί ,ένα τέτοιο θόρυβο.Πήγα να ανάψω τον κινητήρα για έλεγχο και ζορίστηκε να πάρει μπρος (πήρε με τη 2η).Έσβησα και πάλι τη μηχανή αλλά και πάλι ο ίδιος ήχος κατα το σβήσιμο του ''παρπαρίσματος''. :crazy: Έκτοτε το κάνει συνέχεια σε άναμα και σβήσιμο.
Τι συμβαίνει,έτυχε σε κάποιον άλλο?Θέλει νέα ρύθμιση?ΗELP!
SEAT LEON 1.6 ΜΟΝ.2003 ΜΕ ΣΥΣΤΗΜΑ BRC 4ης ΓΕΝΙΑΣ
Άβαταρ μέλους
chrid
 
Δημοσιευσεις: 57
Εγγραφή: Κυρ 27 Μαρ, 2011 19:31

Re: Πρόβλημα στο σβήσιμο του κινητήρα

Δημοσίευσηαπό dim63 » Πέμ 31 Μαρ, 2011 13:10

chrid έγραψε:Μόλις έγινε η τοποθέτηση κιτ της BRC 4ης γενιάς.Όλα καλά στη λειτουργία αλλά κατά το σβήσιμο του κινητήρα το αμάξι ''παρπάρισε''! :?
Αστεία έκφραση αλλά έτσι μπορώ να χαρακτηρίσω τον ήχο.Όπως κάνουν τα ταξί ,ένα τέτοιο θόρυβο.Πήγα να ανάψω τον κινητήρα για έλεγχο και ζορίστηκε να πάρει μπρος (πήρε με τη 2η).Έσβησα και πάλι τη μηχανή αλλά και πάλι ο ίδιος ήχος κατα το σβήσιμο του ''παρπαρίσματος''. :crazy: Έκτοτε το κάνει συνέχεια σε άναμα και σβήσιμο.
Τι συμβαίνει,έτυχε σε κάποιον άλλο?Θέλει νέα ρύθμιση?ΗELP!


kαλημερα,

ελπιζω να μην ειναι τιποτα,παντως ο εγκαταστατης σου πρεπει να σου πει, μια βολτα απο εκει καλο θα ηταν.
Mazda tribute 2.3 bigas-geartech αεριου χωρις λαδια-ξυδια
dim63
 
Δημοσιευσεις: 279
Εγγραφή: Τετ 16 Φεβ, 2011 11:10

Re: Πρόβλημα στο σβήσιμο του κινητήρα

Δημοσίευσηαπό chrid » Πέμ 21 Απρ, 2011 23:16

Επανέρχομαι στο θέμα και θέλω να τονίσω ότι το πρόβλημα ως δια μαγείας λύθηκε.Παρ'όλα αυτά μία περίπου στις 5 φορές κατά σβήσιμο ο κινητήρας ρετάρει πολύ έντονα..τόσο πολύ σαν να κουνιέται όλο το καπό :crazy: αυτό δεν το κάνει πάντα όπως είπα..Μήπως φτάινε τα μίγματα?Μήπως η αντλία εχει πρόβλημα?Όταν σβήνω με βενζίνη,όλα καλά..Τι λέτε? :think:
SEAT LEON 1.6 ΜΟΝ.2003 ΜΕ ΣΥΣΤΗΜΑ BRC 4ης ΓΕΝΙΑΣ
Άβαταρ μέλους
chrid
 
Δημοσιευσεις: 57
Εγγραφή: Κυρ 27 Μαρ, 2011 19:31

Re: Πρόβλημα στο σβήσιμο του κινητήρα

Δημοσίευσηαπό challenger » Πέμ 21 Απρ, 2011 23:27

Κι εγώ ΒRC 4ης γενιάς έχω και μου το κάνει αραιά.
challenger
 
Δημοσιευσεις: 80
Εγγραφή: Τρί 29 Μαρ, 2011 15:06

Re: Πρόβλημα στο σβήσιμο του κινητήρα

Δημοσίευσηαπό chrid » Τρί 26 Απρ, 2011 20:16

Με παραξενευει το γεγονος οτι δεν το κανει συνεχεια. Υπαρχει πςριπτωση να φταινε τα μπουζι; παντως απο εβδομαδα θα παω μια βολτα στον εγκαταστατη γιατι αρχισε πολυ συχνα να μπαινει μονο του στη βενζινη στα καλα καθουμενα, αλλο κι αυτο παλι!
SEAT LEON 1.6 ΜΟΝ.2003 ΜΕ ΣΥΣΤΗΜΑ BRC 4ης ΓΕΝΙΑΣ
Άβαταρ μέλους
chrid
 
Δημοσιευσεις: 57
Εγγραφή: Κυρ 27 Μαρ, 2011 19:31

Re: Πρόβλημα στο σβήσιμο του κινητήρα

Δημοσίευσηαπό johnsuv » Τετ 27 Απρ, 2011 12:40

Έχω βάλει BRC από τέλος Γενάρη (4000 χλμ) και δεν έχω κανένα πρόβλημα (ούτε ρεταρίσματα, ούτε λαμπάκια μηχανής, ούτε γυρίσματα σε βενζίνη). Πιστεύω ότι δεν σου έχει κάνει σωστή ρύθμιση ο εγκαταστάτης.
johnsuv
 
Δημοσιευσεις: 45
Εγγραφή: Κυρ 23 Ιαν, 2011 23:30

Re: Πρόβλημα στο σβήσιμο του κινητήρα

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Τετ 27 Απρ, 2011 16:42

chrid έγραψε:Μήπως φτάινε τα μίγματα?Μήπως η αντλία εχει πρόβλημα?Όταν σβήνω με βενζίνη,όλα καλά..Τι λέτε? :think:


Ρε παιδια γιατι τα μπλεκετε ??? Τα αεριου ψεκασμου ΔΕΝ εχουν αντλια αλλα μονο πολυβαλβιδα.(εκτος στον αμεσο ψεκασμο)
Κατα την γνωμη μου ειναι απλα και μονο θεμα ρύθμισης. Να επιμεινεις να στο λυσει.
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Πρόβλημα στο σβήσιμο του κινητήρα

Δημοσίευσηαπό chrid » Τετ 27 Απρ, 2011 23:59

astragjtg έγραψε:
chrid έγραψε:Μήπως φτάινε τα μίγματα?Μήπως η αντλία εχει πρόβλημα?Όταν σβήνω με βενζίνη,όλα καλά..Τι λέτε? :think:


Ρε παιδια γιατι τα μπλεκετε ??? Τα αεριου ψεκασμου ΔΕΝ εχουν αντλια αλλα μονο πολυβαλβιδα.(εκτος στον αμεσο ψεκασμο)
Κατα την γνωμη μου ειναι απλα και μονο θεμα ρύθμισης. Να επιμεινεις να στο λυσει.

Τελικα πηγα στο μαστορα και μου το ρυθμισε απο την αρχη, λεγοντας μου οτι ηταν φτωχο το μιγμα.. μετα τη ρυθμιση φαινεται να λυθηκε το προβλημα αλλα ειδωμεν... επισης μου ειπε οτι το ρυθμισε να καιει και ελαχιστη βενζινα .. αυτο ειναι καλο, κακο
η αχρειαστο;;
SEAT LEON 1.6 ΜΟΝ.2003 ΜΕ ΣΥΣΤΗΜΑ BRC 4ης ΓΕΝΙΑΣ
Άβαταρ μέλους
chrid
 
Δημοσιευσεις: 57
Εγγραφή: Κυρ 27 Μαρ, 2011 19:31

Re: Πρόβλημα στο σβήσιμο του κινητήρα

Δημοσίευσηαπό dathens » Πέμ 28 Απρ, 2011 21:44

Ριθμιζετε το brc να καίει και βενζίνη ;
Καλό είναι αν γίνεται να καίει ένα δυο λίτρα στα 100 χιλ βοηθά το μοτέρ κατα ην γνώμη μου κα στη λιπανση και στη ψύξη ειδικά αν δεν έχεις λαδιερα αν θες πες μας το μάστορα γιατί το χω ξανακουσει αλλα δεν το πίστεψα ....
ml 350 2005 w164 Prins αθάνατο 160.000 km LPG 227.000 συνολικά
dathens
 
Δημοσιευσεις: 1252
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν, 2011 01:51

Re: Πρόβλημα στο σβήσιμο του κινητήρα

Δημοσίευσηαπό chrid » Παρ 29 Απρ, 2011 02:21

dathens έγραψε:Ριθμιζετε το brc να καίει και βενζίνη ;
Καλό είναι αν γίνεται να καίει ένα δυο λίτρα στα 100 χιλ βοηθά το μοτέρ κατα ην γνώμη μου κα στη λιπανση και στη ψύξη ειδικά αν δεν έχεις λαδιερα αν θες πες μας το μάστορα γιατί το χω ξανακουσει αλλα δεν το πίστεψα ....

Μου είπε ότι γίνεται και το έκανε να καίει 1 lit στα 100 χλμ..Πάντως έχει αρχίσει να μου τη δίνει η άγνοια περί του θέματος και θα αρχίσω να διαβάζω λίγο περισσότερο για το θέμα γιατί μου φαίνεται μας δουλεύουν κανονικά.. :silent:
SEAT LEON 1.6 ΜΟΝ.2003 ΜΕ ΣΥΣΤΗΜΑ BRC 4ης ΓΕΝΙΑΣ
Άβαταρ μέλους
chrid
 
Δημοσιευσεις: 57
Εγγραφή: Κυρ 27 Μαρ, 2011 19:31

Επόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 67 επισκέπτες