Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Opel Astra H 1.8 αναμμένη λυχνία καυσαερίων

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: Opel Astra H 1.8 αναμμένη λυχνία καυσαερίων

Δημοσίευσηαπό Qgas » Σάβ 12 Ιαν, 2013 03:08

adamch έγραψε:Προς το παρόν προσανατολιζομαι στο να αλλάξω αισθητήρα εκκεντροφόρου και μετα βλέποντας και κάνοντας. Στην opel θεωρούν οτι κατα πάσα πιθανότητα ειναι τα γρανάζια του εκκεντροφόρου και οτι αν αλλάξω αισθητήρα απλα θα πετάξω τα λεφτα μου. Εσυ τι μου προτείνεις LPgas? Σημειωτέον αν δεν είχα εγκαταστησει κιτ υγραεριου τα γρανάζια θα μπορούσα να τα αλλάξω εντός της 6 ετους εγγύησης, αλλα τώρα μου λένε δεν γίνεται ανεξάρτητα απο το αν φταίει η όχι το υγραεριο για την βλάβη.


Φθηνές δικαιολογίες , δεν θέλουν να στο περάσουν εγγύηση ενώ μπορούν άνετα βρες άλλον αντιπρόσωπο Οπελ.
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Opel Astra H 1.8 αναμμένη λυχνία καυσαερίων

Δημοσίευσηαπό adamch » Σάβ 12 Ιαν, 2013 22:31

Πήγα σήμερα σε άλλη αντιπροσωπεία opel και μου είπε οτι δεν ειναι στο χέρι του να περάσει την αντικατάσταση των γραναζιών στην εγγύηση. Μου είπε οτι θα πρέπει να μείνει το αυτοκίνητο εκεί, ώστε να το δουν, να βγει φωτογραφίες απο πραγματογνώμονα και να πάρει έγκριση απο την opel ελλάς. Πάντως δε μου το ξεκοψε εξαρχής, όπως έκαναν στην άλλη αντιπροσωπεία. Θα μιλήσω τη Δευτέρα και με τα κεντρικά της opel και βλέπουμε. Αν και δε δίνω πολλές πιθανότητες να μου το καλύψουν στην εγγύηση, θα κάνω την προσπάθεια μου. Υπάρχει περίπτωση να κάνω χρήση της νομικής προστασίας της ασφάλειας για να τους πιέσω ή εμπλέκεται μόνο σε περιπτώσεις ατυχήματος;
adamch
 
Δημοσιευσεις: 60
Εγγραφή: Σάβ 05 Μάιος, 2012 16:51

Re: Opel Astra H 1.8 αναμμένη λυχνία καυσαερίων

Δημοσίευσηαπό runner » Κυρ 13 Ιαν, 2013 03:59

Δεν κοιτάς λίγο και τα μπουζί μαζί με πολλαπλασιαστές?Είχα ακριβώς το ίδιο θέμα με τον αισθητήρα φάσης εισαγωγής.Άλλαξα μπουζί.Έχω alfa romeo 159 1,8.φοράμε τον ίδιο κινητήρα αν δεν κάνω λάθος.Ο αισθητήρας έχει κάπου στα 120€
runner
 
Δημοσιευσεις: 126
Εγγραφή: Κυρ 01 Μάιος, 2011 22:38

Re: Opel Astra H 1.8 αναμμένη λυχνία καυσαερίων

Δημοσίευσηαπό labros » Κυρ 13 Ιαν, 2013 10:23

adamch έγραψε:Πήγα σήμερα σε άλλη αντιπροσωπεία opel και μου είπε οτι δεν ειναι στο χέρι του να περάσει την αντικατάσταση των γραναζιών στην εγγύηση. Μου είπε οτι θα πρέπει να μείνει το αυτοκίνητο εκεί, ώστε να το δουν, να βγει φωτογραφίες απο πραγματογνώμονα και να πάρει έγκριση απο την opel ελλάς. Πάντως δε μου το ξεκοψε εξαρχής, όπως έκαναν στην άλλη αντιπροσωπεία. Θα μιλήσω τη Δευτέρα και με τα κεντρικά της opel και βλέπουμε. Αν και δε δίνω πολλές πιθανότητες να μου το καλύψουν στην εγγύηση, θα κάνω την προσπάθεια μου. Υπάρχει περίπτωση να κάνω χρήση της νομικής προστασίας της ασφάλειας για να τους πιέσω ή εμπλέκεται μόνο σε περιπτώσεις ατυχήματος;

Η νομική προστασία δε σε καλύπτει για τέτοιου είδους διαφορές. Είναι μόνο για ατυχήματα.
chevrolet cruze 1.6 του 2010
BRC seq 32 με obd
4000 LPG
135000 σύνολο
labros
 
Δημοσιευσεις: 827
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 13:15

Re: Opel Astra H 1.8 αναμμένη λυχνία καυσαερίων

Δημοσίευσηαπό fotisly » Τετ 16 Ιαν, 2013 16:58

η διαδικασια ειναι οπως σου την ειπανε,με μια διαφορα ομως..... οι φωτογραφιες βγαινουνε απο τους ιδιους κ οχι απο εμπειρογνωμονα!!!αν αφερουνε οτι εχεις εγκαταστησει υγραεριο δεν βλεπω να σε καλυψει εγγυηση,αν δεν αναφερθει κ δεν φαινετε στις φωτο ολα ο.κ!
icom jtg υγρου ψεκασμου,πλεον lovato σε αστρα h 1.8 140 hp
prins silverline2 skoda fabia 1.4 101 hp
fotisly
 
Δημοσιευσεις: 394
Εγγραφή: Τρί 03 Μάιος, 2011 21:54

Re: Opel Astra H 1.8 αναμμένη λυχνία καυσαερίων

Δημοσίευσηαπό panosopel » Τετ 16 Ιαν, 2013 22:46

επειδη εχω το ιδιο αυτοκινητο αλλα 1.6 ας γραψω εδω
σημερα που το πατησα λιγο δηλαδη εφτασε καπου 4500χλ.στροφες μου αναψε το λαμπακι και το αμαξι απ εκει και μετα ηταν να σαν εκοβε μονο του εδινα γκαζι και δεν πηγαινε...
σταματαω στην ακρη το σβηνω το αναβω και μετα πηγαινε κανονικα χωρις βεβαια να φτασω τοσες στροφες

τι μπορει να ειναι?μου το ειχε κανει και πριν 4-5μηνες αλλα απ τοτε εχω να φτασω τοσες στροφες.
αρυθμιστο ψηλα?κακο καυσιμο η κατι αλλο?

το περιεργο ειναι οτι το λαμπακι δν εσβησε παρα μονο οταν εσβησα το αμαξι
panosopel
 
Δημοσιευσεις: 157
Εγγραφή: Παρ 07 Οκτ, 2011 18:13

Re: Opel Astra H 1.8 αναμμένη λυχνία καυσαερίων

Δημοσίευσηαπό antonis132 » Πέμ 17 Ιαν, 2013 02:29

ισως να επιανε θερμοκρασιες σε αυτο το ευρος στροφων με καυση υγραεριου και ο εγκεφαλος βενζινης το εκοβε για να αποφευχθει η ζημια :roll:
antonis132
 
Δημοσιευσεις: 435
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 14:34

Re: Opel Astra H 1.8 αναμμένη λυχνία καυσαερίων

Δημοσίευσηαπό gakost » Πέμ 17 Ιαν, 2013 12:43

labros έγραψε:
adamch έγραψε:Υπάρχει περίπτωση να κάνω χρήση της νομικής προστασίας της ασφάλειας για να τους πιέσω ή εμπλέκεται μόνο σε περιπτώσεις ατυχήματος;

Η νομική προστασία δε σε καλύπτει για τέτοιου είδους διαφορές. Είναι μόνο για ατυχήματα.

Διάβασε το συμβόλαιο σου τι λέει, δεν έχουν όλες οι εταιρείες τις ίδιες καλύψεις. Άλλες το καλύπτουν, άλλες όχι, κάποιες έχουν απαλλαγή άλλες όχι. Σε κάθε περίπτωση με το συμβόλαιο σου δώσανε και τους όρους, διάβασε τους πρώτα πριν κάνεις τίποτα
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Re: Opel Astra H 1.8 αναμμένη λυχνία καυσαερίων

Δημοσίευσηαπό adamch » Πέμ 17 Ιαν, 2013 18:48

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις-τελικά το αμάξι δεν μπήκε στην διαδικασία που ανέφερα, γιατί σύμφωνα με αυτούς η βλάβη δεν ήταν στα γρανάζια του εκκεντροφόρου, αλλά στον αισθητήρα. Άλλαξα τον αισθητήρα και προς το παρόν το αυτοκίνητο πηγαίνει καλά. Ας ελπίσουμε να μην ξανανάψει το λαμπάκι.
adamch
 
Δημοσιευσεις: 60
Εγγραφή: Σάβ 05 Μάιος, 2012 16:51

Re: Opel Astra H 1.8 αναμμένη λυχνία καυσαερίων

Δημοσίευσηαπό adamch » Κυρ 16 Οκτ, 2016 21:26

Πρόσφατα μετά από αλλαγή λαδιών (έβαλα για δοκιμή τα Liqui Moly Top Tec 4600) μου άναψε πάλι η λυχνία των καυσαερίων. Με το σύστημα γκάζι- φρένο η βλάβη που μου βγάζει είναι η ecn 36504. Συνδέοντας το αυτοκίνητο στο διαγνωστικό της Opel βγάζει ότι δεν υπάρχει σήμα στον αισθητήρα θέσης εκκεντροφόρου (σβήσαμε τη βλάβη και μετά από καμιά 50km η λυχνία άναψε ξανά). Έχω 150.000km αυτή τη στιγμή στο αυτοκίνητο (Opel Astra H Twintop Z18XER) και στις 100.000km (τον Ιανουάριο του 2013) είχα αλλάξει την βαλβίδα ελέγχου εκκεντροφόρου (http://www.parts4autos.gr/p.valvida-...GM.431712.html) λόγω αντίστοιχης βλάβης (P0365 και Ρ0014). Σύμφωνα με την τωρινή βλάβη θα πρέπει να αλλάξω αυτόν τον αισθητήρα (http://www.parts4autos.gr/p.aisthiti...GM.432076.html); Έχει κανείς παιδιά καμιά ιδέα ποιον αισθητήρα πρέπει να αλλάξω, για να μην αλλάζω τον έναν αισθητήρα μετά τον άλλο; Σημειωτέον ότι πρόσφατα μου έκανε νούμερα το σύστημα υγραερίου (Brc Sequent 24 από τις 85000km) και ενώ ήταν ζεστό το αυτοκίνητο (είχε ήδη γυρίσει το σύστημα σε υγραέριο), έκανε διαρκείς εναλλαγές από υγραέριο σε βενζίνη και αντίστροφα (με το μεγαλύτερο διάστημα να είναι λειτουργία με βενζίνη). Πιστεύετε ότι η βλάβη έχει να κάνει με το υγραέριο;
adamch
 
Δημοσιευσεις: 60
Εγγραφή: Σάβ 05 Μάιος, 2012 16:51

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 28 επισκέπτες





cron