Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Καμμένη αντλία βενζίνης :(

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: Καμμένη αντλία βενζίνης :(

Δημοσίευσηαπό apagogeas » Τετ 05 Απρ, 2017 10:39

manoliss έγραψε:δηλαδηολο το συστημα της τρομπας βγηκε καλουπι απο το εργοστασιο φιξ?.......ολα βγαινουν και αλλαζουν απλα εχουν το τροπο τους και το ξερουν λιγοι και δεν το λενε....κοιτα σε παλιο φιατ που ειχα εκοψα το σκληρο σωληνακι εκαι εβαλα φιλτρο βενζινας του εμποριου μεταλλικο και το αλλαζα καθε 10.000 χλμτρα τοτε δεν ειχα αεριο τωρα ουτε φιατ εχω αλλα εχω αεριο ετσι λοιπον τι εκανα εφτασα την βενζινα στο πατο εβγαλα την τρομπα καθαρισα τεποζιτο με πανια οπως μπορουσα επισης τις σιτες της αντλιας με καθαριστικο καρμπυτερατερ αλλαξα φιλτρο καινουργια βενζινα και τελος απλα το θεμα ειναι οτι εγω προσωπικα εχω βαλει ηλεκρονικο κολπο που κοβω την αντλια 2 λεπτα μετα το γυρισμα σε αεριο και μετα απο 8 λεπτα ξαναδουλευει η αντλια για 2 λεπτα και συνεχιζει με κυκλους......απλα δεν εχω παραλληλο ψεκασμο ....

Το τελευταίο που λες είναι επικύνδυνο για τα 8 λεπτά.
Για τα υπόλοιπα, ναι είναι σχεδόν fix δηλαδή δε ξεκουμπώνεις-αλλάζεις-κουμπώνεις. Η τρόμπα έχει ένα εσωτερικό καπάκι που συγκρατείται από 2 πολύ ευαίσθητα κλιπ, λίιιιγο παραπάνω δύναμη να βάλεις έσπασαν και πάει για πέταμα. Αυτά κατάφερα να βγάλω με πολύ προσοχή και με επιπλέον πατέντες (οδοντογλυφίδες βασικά) για να εξομοιώσω ένα βοηθό που κρατά τα κλιπ ανοιχτά τόσο όσο να μη σπάσουν. Πέρα από αυτό, το φίλτρο είναι ένα πλαστικό κουτί που κλεινει από πάνω με καπάκι που έχει κολληθεί με θερμικό τρόπο ή ειδική κόλλα. Δε ξεβιδώνει, μόνο με κόψιμο ή λιώσιμο θα ανοίξει οπότε δε θεωρείται επισκευάσιμο μέρος. Τα σωληνάκια είναι επίσης βαλμένα με θερμικό τρόπο, ίσως καταφέρει κάποιος να τα βγάλει (το έκανα στη πρώτη αντλία που είχα πειραματιστεί παλιότερα) αλλά δε ξαναμπαίνουν και λόγω σκληρότητας κιόλας και σφυκτηράκια να βάλεις πιθανότατα θα έχει διαρροές. Τέλος, έχει ένα καπάκι από πάνω (εκεί που έχει τη τροφοδοσία και την έξοδο της βενζίνης για το κινητήρα) το οποίο με 2 μεταλλικές ράβδους ενώνεται με το υπόλοιπο σώμα (φλοτέρ, φίλτρο, τρόμπα) και έχει και ελατήριο για να τα απομακρύνει το σώμα από το καπάκι. Οι ράβδοι στο καπάκι έχουν κολληθεί θερμικά - δε βγαίνουν από το καπάκι με τίποτα. Στην άλλη μεριά, αφού περάσουν οι ράβδοι μέσα από τους οδηγούς του σώματος έχουν βάλει με ηλεκτροκόλληση 2 ακίδες για να κρατούνται στο σώμα. Αν βγει το καπάκι η αλλαγή τη τρόμπας είναι εύκολη. Αν τρίψω τις ακίδες στις ράβδους για να αποδεσμευτούν οι ράβδοι από το σώμα, δεν έχω τρόπο να ξαναδημιουργήσω τις ακίδες. Γενικά κατασκευή για να μη βάζεις χέρι εύκολα.
Corsa D 1.4 07' NIGS πνεύμονας/Zanardi B4 OBD/tunap. 72K km/64m -> 0.0252€/km καθ. κέρδος
apagogeas
 
Δημοσιευσεις: 385
Εγγραφή: Δευτ 18 Μαρ, 2013 22:42

Re: Καμμένη αντλία βενζίνης :(

Δημοσίευσηαπό meletis » Πέμ 06 Απρ, 2017 00:00

Στο Honda Accord εχω διανύσει 370.000 χλμ και τις 52.000 με υγραέριο.
Κανένα πρόβλημα ,αλλάζω και φίλτρο βενζίνης ανα 40.000χλμ.
Ανα 1500 χλμ δουλεύω και για 15-20 χιλιομετρα βενζίνη και δεν την αφήνω να πέσει κάτω απο το 1/4
Σε Corsa C που είχα με είχε αφήσει 3 φορές η αντλία και δεν το ειχα μετατρέψει με υγραέριο.
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Καμμένη αντλία βενζίνης :(

Δημοσίευσηαπό siswhs » Παρ 07 Οκτ, 2022 23:30

Kαμμενη αντλια βενζινης σε Α-class 2005 με 430000χλμ και την αλλαζω πρωτη φορα.Το υγραεριο το εχω απο αρχη Μαρτιου με 410000χλμ και παντα ειχα πανω απο το μισο γεματο το ντεποζιτο.Μπορεσα να εκκινησω 3 φορες τον κινητηρα με το υγραεριο αλλα μετα τιποτα.Πριν 2 μηνες γυριζοντας απο ταξιδι το γυρισα στην βενζινη αλλα ξεκινησαν να πεφτουν οι στροφες το γυρισα ξανα σε υγραεριο και ολα καλα.3 φορες το γυρισα σε βενζινη και εκανε το ιδιο.Απο τοτε μεχρι προχθες ολα καλα με τα 2 καυσιμα,μετα ξεκινησε ενας θορυβος σαν να δουλευει ενα μοτερακι σε ψηλες στροφες ετσι τουλαχιστον το ακουγα και μετα δεν επαιρνε μποστα ο κινητηρας
siswhs
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Κυρ 11 Σεπ, 2022 14:56

Re: Καμμένη αντλία βενζίνης :(

Δημοσίευσηαπό meletis » Παρ 07 Οκτ, 2022 23:38

siswhs έγραψε:Kαμμενη αντλια βενζινης σε Α-class 2005 με 430000χλμ και την αλλαζω πρωτη φορα.Το υγραεριο το εχω απο αρχη Μαρτιου με 410000χλμ και παντα ειχα πανω απο το μισο γεματο το ντεποζιτο.Μπορεσα να εκκινησω 3 φορες τον κινητηρα με το υγραεριο αλλα μετα τιποτα.Πριν 2 μηνες γυριζοντας απο ταξιδι το γυρισα στην βενζινη αλλα ξεκινησαν να πεφτουν οι στροφες το γυρισα ξανα σε υγραεριο και ολα καλα.3 φορες το γυρισα σε βενζινη και εκανε το ιδιο.Απο τοτε μεχρι προχθες ολα καλα με τα 2 καυσιμα,μετα ξεκινησε ενας θορυβος σαν να δουλευει ενα μοτερακι σε ψηλες στροφες ετσι τουλαχιστον το ακουγα και μετα δεν επαιρνε μποστα ο κινητηρας
Και εγώ με ανάλογα χιλιόμετρα σε Honda Accord είχα αλλάξει αντλία καυσίμου.
Δε νομίζω ότι ευθύνεται το υγραέριο τόσο , άλλωστε αναλώσιμο είναι και η αντλία καυσίμου.
Δες και το ρεζερβουάρ καυσίμου σε τι κατάσταση είναι , μήπως το καθαρίσεις με τη ευκαιρία .

Στάλθηκε από το M2010J19SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 78 επισκέπτες





cron