Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Καμμένη αντλία βενζίνης :(

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: Καμμένη αντλία βενζίνης :(

Δημοσίευσηαπό clk240v6LPG » Δευτ 13 Οκτ, 2014 18:15

κ εμενα μου ειχε καει η αντλια παιδια. το δουλευα υγραεριο κ ειχα ξεχασει να βαλω βενζινα κ ειχε μεσα ενα λιτρο. καηκε ,ακουστικε ενα σφιριγμα κ τελος.

βρηκα μια με 50ευρω κ την εβαλα . απο τοτε ολο 5 ευρω βενζινα βαζω., ισα να παρει μπρος κ να γυρισει υγραεριο δε ξαναειχα προβλημα κ πανε 2 χρονια.

μαλλον στη περιπτωση μ θα χαλασε γτ θα χαλαγε ουτως η αλλως.
clk240v6LPG
 
Δημοσιευσεις: 45
Εγγραφή: Δευτ 25 Νοέμ, 2013 18:06

Re: Καμμένη αντλία βενζίνης :(

Δημοσίευσηαπό NickSt » Δευτ 13 Οκτ, 2014 19:22

clk240v6LPG έγραψε:κ εμενα μου ειχε καει η αντλια παιδια. το δουλευα υγραεριο κ ειχα ξεχασει να βαλω βενζινα κ ειχε μεσα ενα λιτρο. καηκε ,ακουστικε ενα σφιριγμα κ τελος.

βρηκα μια με 50ευρω κ την εβαλα . απο τοτε ολο 5 ευρω βενζινα βαζω., ισα να παρει μπρος κ να γυρισει υγραεριο δε ξαναειχα προβλημα κ πανε 2 χρονια.

μαλλον στη περιπτωση μ θα χαλασε γτ θα χαλαγε ουτως η αλλως.


Θα "πάρεις στο χέρι" λίαν συντόμως και αυτή !!!!. Οπωσδήποτε πρέπει να έχεις 1/4 τουλάχιστον βενζίνη στο ρεζερβουάρ σου για να ψύχεται η αντλία ./.εκτός και αν έχεις αυτόματο σύστημα που διακόπτει την λειτουργία της όταν γυρίζει στο υγραέριο ...
NickSt
 
Δημοσιευσεις: 651
Εγγραφή: Τετ 06 Νοέμ, 2013 22:44

Re: Καμμένη αντλία βενζίνης :(

Δημοσίευσηαπό clk240v6LPG » Δευτ 13 Οκτ, 2014 20:02

δε χαλαει.
αλλα αυτο το συστημα π λες δε το εχω ξανακουσει
clk240v6LPG
 
Δημοσιευσεις: 45
Εγγραφή: Δευτ 25 Νοέμ, 2013 18:06

Re: Απ: Καμμένη αντλία βενζίνης :(

Δημοσίευσηαπό anikologr » Δευτ 13 Οκτ, 2014 23:32

clk240v6LPG έγραψε:δε χαλαει.
αλλα αυτο το συστημα π λες δε το εχω ξανακουσει

Πως ξέρεις ότι δεν χαλάει δηλαδή;
Hyundai i30 1.4 LPG + Λιπαντήρα Υποπίεσης 30.000 klm
anikologr
 
Δημοσιευσεις: 667
Εγγραφή: Κυρ 20 Μαρ, 2011 15:23

Re: Καμμένη αντλία βενζίνης :(

Δημοσίευσηαπό fokion » Τετ 15 Οκτ, 2014 14:31

NickSt έγραψε:
clk240v6LPG έγραψε:κ εμενα μου ειχε καει η αντλια παιδια. το δουλευα υγραεριο κ ειχα ξεχασει να βαλω βενζινα κ ειχε μεσα ενα λιτρο. καηκε ,ακουστικε ενα σφιριγμα κ τελος.

βρηκα μια με 50ευρω κ την εβαλα . απο τοτε ολο 5 ευρω βενζινα βαζω., ισα να παρει μπρος κ να γυρισει υγραεριο δε ξαναειχα προβλημα κ πανε 2 χρονια.

μαλλον στη περιπτωση μ θα χαλασε γτ θα χαλαγε ουτως η αλλως.


Θα "πάρεις στο χέρι" λίαν συντόμως και αυτή !!!!. Οπωσδήποτε πρέπει να έχεις 1/4 τουλάχιστον βενζίνη στο ρεζερβουάρ σου για να ψύχεται η αντλία ./.εκτός και αν έχεις αυτόματο σύστημα που διακόπτει την λειτουργία της όταν γυρίζει στο υγραέριο ...


Εμενα σε λιγο θα καει το λαμπακι του αδειου...... :D :D :D :D :D :D :D
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Καμμένη αντλία βενζίνης :(

Δημοσίευσηαπό clk240v6LPG » Τετ 22 Οκτ, 2014 15:54

lol. πιστευω οτι σε αυτους που χαλα ειτε το ξεφτιλιζουν στο να εχουν πολυ πολυ λιγο ειτε ειναι μουφα μαρκα αμαξι. εμενα το λαμπακι αναβει στις 2 γραμμες. 2 γραμμες ειναι 10 λιτρα. ε 10 λιτρα ειναι αρκετα για αντλια πιστευω. τωρα 10 λιτρα σε αλλο αμαξι μπορει ναναι κ το ενα τριτο δε ξερω, δεν εχουν ολα την ιδια χωρητικοτητα βενζινης.
fokion έγραψε:
NickSt έγραψε:
clk240v6LPG έγραψε:κ εμενα μου ειχε καει η αντλια παιδια. το δουλευα υγραεριο κ ειχα ξεχασει να βαλω βενζινα κ ειχε μεσα ενα λιτρο. καηκε ,ακουστικε ενα σφιριγμα κ τελος.

βρηκα μια με 50ευρω κ την εβαλα . απο τοτε ολο 5 ευρω βενζινα βαζω., ισα να παρει μπρος κ να γυρισει υγραεριο δε ξαναειχα προβλημα κ πανε 2 χρονια.

μαλλον στη περιπτωση μ θα χαλασε γτ θα χαλαγε ουτως η αλλως.


Θα "πάρεις στο χέρι" λίαν συντόμως και αυτή !!!!. Οπωσδήποτε πρέπει να έχεις 1/4 τουλάχιστον βενζίνη στο ρεζερβουάρ σου για να ψύχεται η αντλία ./.εκτός και αν έχεις αυτόματο σύστημα που διακόπτει την λειτουργία της όταν γυρίζει στο υγραέριο ...


Εμενα σε λιγο θα καει το λαμπακι του αδειου...... :D :D :D :D :D :D :D
clk240v6LPG
 
Δημοσιευσεις: 45
Εγγραφή: Δευτ 25 Νοέμ, 2013 18:06

Re: Καμμένη αντλία βενζίνης :(

Δημοσίευσηαπό george7009 » Τετ 22 Οκτ, 2014 18:35

Οπότε εγώ που το έχω σταθερά πάνω από την μέση , είμαι μια χαρά ...
Peugeot 207 1.4 16v KFU ET3J4

BRC Plug & Drive
Άβαταρ μέλους
george7009
 
Δημοσιευσεις: 416
Εγγραφή: Πέμ 07 Αύγ, 2014 08:47

Re: Καμμένη αντλία βενζίνης :(

Δημοσίευσηαπό clk240v6LPG » Τετ 22 Οκτ, 2014 19:41

υπερβολη. να καις κ λιγο γτ η βενζινη χανει τις ιδιοτητες της με το χρονο. εξτρα μειον ειναι η περιττη μαζα.απλα λεω την εχουμε ποθ την εχουμε με το lpg.
george7009 έγραψε:Οπότε εγώ που το έχω σταθερά πάνω από την μέση , είμαι μια χαρά ...
clk240v6LPG
 
Δημοσιευσεις: 45
Εγγραφή: Δευτ 25 Νοέμ, 2013 18:06

Re: Καμμένη αντλία βενζίνης :(

Δημοσίευσηαπό anj890 » Τετ 29 Οκτ, 2014 22:07

Λίγη βοήθεια παιδιά. Δεύτερη αντλία με μόλις 25.000 χλμ με υγραέριο. Την πρώτη φορά με άφησε στον τόπο. Πάρκαρα το πρωί, το μεσημέρι δεν ξαναπήρε μπροστά. Οδική και συνεργείο.

Τώρα είχε κανα μήνα που δυσκολευόταν στην εκκίνηση. Δεν έπαιρνε με την πρώτη. Με τη δεύτερη οκ. Στην πορεία μετά όλα οκ. Μιλάω πάντα για βενζίνη, δεδομένου ότι το υγραέριο το είχα απενεργοποιήσει. Το φούλαρα βενζίνη, την έκαψα, το ξαναφούλαρα, αλλά πάλι τα ίδια. Μία έπαιρνε, μία δεν έπαιρνε. Το πήγα συνεργείο, αισθητήρας στροφών μου λέει. Το αλλάζω, την πρώτη μέρα οκ, μετά ξανά μανά. Τώρα πλέον παίρνει με την πρώτη, αλλά ζορίζεται για να πάρει. Μιζάρω δηλαδή πιο πολύ από το κανονικό. Κάποιες φορές βέβαια παίρνει μπρος κανονικά. Μπαταρίες, μπουζί, αισθητήρες λ, κλπ, όλα καινούργια.

Το ξαναπάω συνεργείο σήμερα, μου λέει τρόμπα βενζίνης. Για την ακρίβεια βαλβίδα ανεπίστροφης, δεν κρατάει πίεση το σύστημα. Τι κάνουμε? Την αλλάζουμε ή την κρατάμε μέχρι να τα φτύσει τελείως? δεδομένου ότι απ' την στιγμή που θα πάρει μπρος όλα οκ.

2 χρόνια το έχω το σύστημα. Βardolini σε ALFA 147. Να πω κιόλας ότι δεν προσέχω. Πάντα έχει τουλάχιστον 1/3 του ρεζερβουάρ βενζίνη, την οποία ανανεώνω κάθε μήνα, άντε δύο το πολύ. Τι μπορεί να φταίει? Κάποια βλακεία του εγκαταστάτη ίσως? ή έχουν ευαίθητες αντλίες οι ALFA?
anj890
 
Δημοσιευσεις: 108
Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ, 2012 10:01

Re: Καμμένη αντλία βενζίνης :(

Δημοσίευσηαπό vaxalis » Παρ 31 Οκτ, 2014 00:50

Μέτρησε συμπίεση.
vaxalis
 
Δημοσιευσεις: 297
Εγγραφή: Τρί 28 Δεκ, 2010 01:33

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 23 επισκέπτες





cron