Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Καμμένη αντλία βενζίνης :(

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: Καμμένη αντλία βενζίνης :(

Δημοσίευσηαπό anj890 » Παρ 31 Οκτ, 2014 14:03

vaxalis έγραψε:Μέτρησε συμπίεση.


Συμπίεση? Αντλία ήταν. Πιο συγκεκριμένα η ανεπίστροφη βαλβίδα δεν κρατούσε την πίεση. Την άλλαξα και όλα οκ. Το θέμα είναι γιατί χάλασε πάλι σε 1,5 χρόνο.
anj890
 
Δημοσιευσεις: 108
Εγγραφή: Δευτ 16 Ιούλ, 2012 10:01

Re: Καμμένη αντλία βενζίνης :(

Δημοσίευσηαπό vaxalis » Παρ 31 Οκτ, 2014 16:49

anj890 έγραψε:
vaxalis έγραψε:Μέτρησε συμπίεση.


Συμπίεση? Αντλία ήταν. Πιο συγκεκριμένα η ανεπίστροφη βαλβίδα δεν κρατούσε την πίεση. Την άλλαξα και όλα οκ. Το θέμα είναι γιατί χάλασε πάλι σε 1,5 χρόνο.

οπως το καταλαβα νομιζα οτι δεν ειχες βρει τι ητανε τελικα,οκ σορυ χαλανε γιατι πρεπει να εχουμε μεσα βενζινη αρκετη με λαμπακι η λιγο βενζινη καιγονται,πρεπει να εχουμε μισο τουλαχιστον για να ειναι ολη η αντλια μεσα στην βενζινη να ψυχετε.
vaxalis
 
Δημοσιευσεις: 297
Εγγραφή: Τρί 28 Δεκ, 2010 01:33

Re: Καμμένη αντλία βενζίνης :(

Δημοσίευσηαπό fokion » Κυρ 02 Νοέμ, 2014 10:09

Ελα αυτο να το πεις στο ΚΙΑ που εχει ξεχασει ( και πριν το υγραεριο ) τι εστι βενζινα πανω απο την πρωτη γραμμη...
Απλά απωρω τι διαρκεια ζωης εχει το λαμπακι του αδειου ρεζερβουαρ που δεν εχει καει τοσα χρονια....
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Καμμένη αντλία βενζίνης :(

Δημοσίευσηαπό papoys » Τετ 17 Δεκ, 2014 17:34

Προς γνώση και επειδή πιστεύω πως πρέπει να μοιραζόμαστε σαν φόρουμ ορισμένα πράγματα ακούστε τι έπαθα.Πριν
ένα χρόνο περίπου άλλαξα το τρομπάκι βενζίνης το οποίο τάχε παίξει.Την Παρασκευή το βράδυ σε ταξείδι μου στα Γιάννενα
δεν έπαιρνε μπρος και τόβαλα με τη μέθοδο ανάγκης με υγραέριο.

Το Σάββατο πρωί δεν έπαιρνε με τίποτε μπροστά ούτε με τη μέθοδο ανάγκης γιατί η θερμοκρασία ήταν -1.
Έτσι φώναξα οδική (προς τιμή τους σε μία ώρα ήταν 25 χιλ. σε χωριό μακρυά από τα Γιάννενα) και το πήγα σε
συνεργείο στα Γιάννενα σκεπτόμενος αν θα βρώ λόγω Σαββάτου τρόμπα βενζίνηςκαι πόσο θα πάει το μαλλί.
Δικιμάζει ο μάστορας (όπως απεδείχθη στη συνέχεια τσακάλι) βάζει και αυτί πάνω από την τρόμπα,λέει στο
συνέταιρο κάτι ακούω αλλά δεν παίρνει.Αναγκαστικά την ανοίγει και μου λέει "μάλλον τυχερός είσαι".
"Βασίλη" λέει στο συνεταιρο "φέρε ένα σφηχτηράκι" .Το βάζει σφίγει κλείνει,γυρίζει το κλειδί και όλα εντάξει.

Τι είχε γίνει.Στην προηγούμενη αλλαγή όπως μου είπε ο πρωτος μάστορας έβαλε το ίδιο σφηχτηράκι το οποίο δεν
έσφιγγε με κατσαβίδι αλλά με πένσα και όπως μου είπα ήταν μίας χρήσης γιατίμετά τοάνοιγμα χαλαρώνουν και
η βενζίνη δεν είχε καλή συμπίεση.Στο τέλος πετάχτηκε τελείως και πάπαλα.
Α και το άλλο πριν πληρώσω και φύγω μου λέει ο Βασίλης για τον συνέταιρο.
-Καλός μάστορας.
-Όχι μόνο καλός αλλά και τίμιος ,συμπλήρωσα εγώ.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Καμμένη αντλία βενζίνης :(

Δημοσίευσηαπό taxtsom » Πέμ 18 Δεκ, 2014 10:14

σωστος ο παππους κ ο γιαννιωτης μαστορας :thumbup:
ΒΜW 316 ti Compact LPG by Alfa Gas
taxtsom
 
Δημοσιευσεις: 260
Εγγραφή: Πέμ 12 Ιαν, 2012 18:29

Re: Καμμένη αντλία βενζίνης :(

Δημοσίευσηαπό fokion » Πέμ 18 Δεκ, 2014 13:01

Δηλαδη αν καταλαβα καλα δεν χαλασε το τρομπακι αλλα εφυγε το σωληνακι απο πανω του και δεν εστελνε βενζινη. Σωστα???
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Καμμένη αντλία βενζίνης :(

Δημοσίευσηαπό papoys » Πέμ 18 Δεκ, 2014 16:42

Ακριβώς έτσι.
Μπήκε το σωληνάκι στη θέση του με καινούργιο σφικτηράκι και όλα εντάξει.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Καμμένη αντλία βενζίνης :(

Δημοσίευσηαπό kostaskapa » Τρί 30 Δεκ, 2014 16:25

Το ίδιο πρόβλημα με καμμένη αντλία βενζίνης τον περασμένο Οκτώβρη. Δεν παίρνει με το υγραέριο - έμεινα απο μπαταρία, και αναγκάζομαι να το πάω με την οδική βοήθεια στο συνεργείο που μου σύστησε ο πωλητής που αγόρασα το αυτοκίνητο πριν απο ένα χρόνο. Ο μηχανικός απόλυτος γνώστης, μου λέει ότι του έχω κουβαλήσει μια βόμβα μέσα στο μαγαζί του και μου κάνει χάρη που θα το ελέγξει, γιατί το υγραέριο είναι επικίνδυνο. Μου βρίσκει μια αντλία noname, την τοποθέτησε, μου είπε ότι δεν υπάρχει εγγύηση και ότι δεν δίνει κανείς εγγύηση για τρόμπα, και μην έρθεις και ζητάς τα ρέστα άν καεί γιατί έχεις υγραέριο.
Μην μου πείτε ότι ήταν καστανάς ρε παιδιά, γιατί δεν είχε φουφού στο μαγαζί του. :))
Με την πρώτη μιζιά δεν πήρε. Πήρα με την τρίτη. Για δεκαπέντε μέρες το αυτοκίνητο έπαιρνε μετά την δεύτερη-τρίτη προσπάθεια.
Και ξαφνικά μια Κυριακή πρωϊ το αυτοκίνητο δεν παίρνει. Ούτε και με το υγραέριο. Μια απο τα ίδια. Την επόμενη μέρα το πήγα με την οδική βοήθεια εκεί που έχω εγκαταστήσει το υγραέριο. Έβαλα την γνήσια τρόμπα της VDO και μέχρι σήμερα ( 2 μήνες μετά ) παίρνει με το τσάκ στην μίζα. Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω λύσει το θέμα εκκίνησης του κινητήρα με το υγραέριο. Άν μείνω απο αντλία δεν υπάρχει περίπτωση νε ξεκινήσει με το υγραέριο. Το αυτοκίνητο είναι Audi A4 B6 ( τέλη του 2001 ).
Ο εγκαταστάτης μου λέει ότι ο εγκέφαλος του αυτοκινήτου δημιουργεί το πρόβλημα αυτό γιατί κάνει διακοπή στο υγραέριο όταν πατάω μίζα για να εκκινήσω τον κινητήρα.
Έχει κανείς το ίδιο αυτοκίνητο. Έχει και εκείνος το ίδιο πρόβλημα; Ή μόνο στο δικό μου ο εγκέφαλος της Audi δεν υποστηρίζει την εκκίνηση του κινητήρα με υγραέριο;
Καλές γιορτές σε όλους σας - Καλά ταξίδια - Καλή Χρονιά
Audi A4 1.8T Quattro 2002 Σύστημα Prins - Q GAS 20.000 χιλιόμετρα
kostaskapa
 
Δημοσιευσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ 18 Δεκ, 2014 17:52

Re: Καμμένη αντλία βενζίνης :(

Δημοσίευσηαπό antonis132 » Τρί 30 Δεκ, 2014 17:12

(~~)
Τελευταία επεξεργασία από antonis132 και Τετ 31 Δεκ, 2014 19:24, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
antonis132
 
Δημοσιευσεις: 435
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 14:34

Re: Καμμένη αντλία βενζίνης :(

Δημοσίευσηαπό kostaskapa » Τρί 30 Δεκ, 2014 22:59

antonis132 έγραψε:καταρχην σταματηστε να πετατε τα χρηματα σας σε κακους επαγγελματιες που στο κατω-κατω θα πληρωθει για την εργασια δεν θα στην κανει τζαμπα, οπως ειχε στραβωσει και δεν ηθελε να το βαλει στο συνεργειο του ξερεις που οδηγει... το παιζω δυσκολος επειδη βρηκα απελπισμενο κοροιδο να κονομησω, εβγαλε και απο το φθηνο ανταλλακτικο και απο την εργασια πολυ παραπανω απο το προβλεπομενο
στο audi a4 b4 κατα 99% εχεις τοποθετησει συστημα αεριου ψεκασμου, δεν αναφερεις τι μαρκα αλλα στην πλειοψηφια τους ολες οι εταιρεις εχουν σε περιπτωση εκτακτης αναγκης πατωντας το κουμπι χειροκινητης εναλλαγης υγραεριο-βενζινη ενω παραλληλα μιζαρεις θα παρει μπρος με υγραεριο
σαν αυτοκινητο ειναι πολυ καλο μοντελο το συγκεκριμενο audi και πρεπει να λειτουργει υποδειγματικα με υγραεριο, αν δεν εκκινει με υγραεριο ο εγκεφαλος υγραεριου δεν θα υποστηριζει αυτη τη λειτουργια
η εταιρεια vdo βγαζει αρκετα ποιοτικα ανταλλακτικα δεν θα χαλασει ετσι αμεσως
δοκιμασε να κανεις ενα καθαρισμο των μπεκ βενζινης και να αλλαξεις ενα φιλτρο βενζινης και πες μας αν βελτιωθει η κατασταση
Καλες γιορτες και σε σενα!


Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα πλέον με την λειτουργία του κινητήρα φίλε antonis132. Ξεκινάει με βενζίνη και μόλις ζεσταθεί γυρνάει αυτόματα στο υγραέριο.
Έχω μπορώ να σου πώ καλύτερη συμπεριφορά κινητήρα με το υγραέριο, παρά με την βενζίνη Το πρόβλημα είναι ότι δεν ξεκινάει άν χρειαστεί αποκλειστικά με υγραέριο. Όσο για το σύστημα το αναφέρω στο τέλος του πόστ στην υπογραφή μου και γνωρίζω ότι υποστηρίζει την εκκίνηση με υγραέριο.
Audi A4 1.8T Quattro 2002 Σύστημα Prins - Q GAS 20.000 χιλιόμετρα
kostaskapa
 
Δημοσιευσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ 18 Δεκ, 2014 17:52

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 28 επισκέπτες