Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Fabia 1.4 101 μεγαλη καταναλωση και πολλα προβληματα.

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: fabia 1.4 101 μεγαλη καταναλωση και πολλα προβληματα.

Δημοσίευσηαπό BMW1796 » Παρ 13 Σεπ, 2013 13:32

thiagozentil έγραψε:Καλημερα,

Κατ'αρχας ειναι ευκολο να καταλαβετε οτι ο κος ΛΑΚΑΜΑΣ οπως λεει παρακατω ειναι εγκαταστατης υγραεριοκινησης και ανταγωνιστης του κοντογουλιδη κ ειναι προφανες ο λογος που γραφει ολες τις παρακατω ανακριβειες.

Επίσης μπορειτε να καταλαβετε οτι επειδη δεν εχει δουλεια στο συνεργειο ειναι ολη μερα στο ιντερνετ και κατηγορει συναδελφους του με το επιπεδο του να ειναι χαμηλοτερο του σκυλου μου.

Θελω να του επισημανω οτι υπαρχουν νομοι κ μπορει να καλεστει απο τη δικαιοσυνη να αποδειξει ολες αυτεσ τις συκοφαντιες - κατηγοριες - ανακριβειες.

Επισης να ενημερωσω τουσ χρηστες του φορουμ οτι δεν εχει τοποθετησει υγραεριο ουτε στο 1/10 των αυτοκινητων που εχει τοποθετησει ο κοντογουλιδης με πελατες τεραστιες εταιρειες οπως η ACS h FEDEX k κ πολλες αλλες με στολους 80+ αυτοκινητων.

Το οτι μου χουν ερθει δεκαδες αυτοκινητα του ΛΑΚΑΜΑ ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΗ QGAS (που μπαινει κ κατηγορει) για διορθωση εγκαταστασης του ειναι γεγονος - ομως δεν εχω βγει να γραψω ποτε κατι η να κατηγορησω καποιον συναδελφο ουτε στο ιντερνετ αλλα ουτε στο συνεργειο σε προσωπικη επαφη.

Συνεχιζοντας, οποιοσ θελει μπορει να ρωτησει τους επισημους προμηθευτες της BRC για τον αριθμο των συστηματων BRC που εχω τοποθετησει κ ακομα τοποθετω κ κατα ποσο εχουν προβληματα απο τις εγκαταστασεις μας. το τηλ ειναι 4611212.
Ο αλλος μας λεει οτι μας εχει κοψει η BRC που ημαστε μακραν ο καλυτερος πελατης της- τι αλλο θα ακουσουμε θεε μου.

Επισης ν αναφερω οτι ουδεποτε εχει παθει καπακι το συγκεκριμενο connect που λεει απο δικη μας εγκατασταση.

Τελειωνοντας να ενημερωσω οτι στο συνεργειο του Κοντογουλιδη δουλευουν 6 ατομα (5 ελληνες και ενας αλβανος που τοποθετει μπουκαλες και ειναι αψογος στη δουλεια του). ΠΡΟΣ ενημερωση των ρατσιστων.

Εσυ ρε φιλε με το FABIA μη γινεσαι κατινα στα forum. Σου εχω κανει δωρεαν διαγνωση για ολα τα προβληματα που αντιμετωπιζει το αυτοκινητο σου στη βενζινη που το χεις εντελως κακοσυντηρημενο και αυτο ειναι το ευχαριστω? Οτι θελεις μπορεις να ερθεις απο το συνεργειο Λ. Αθηνων 282, ΧΑΙΔΑΡΙ, ΤΗΛ. 2105813424 να το λυσουμε.

ΚΑΛΟ ΧΕΙΜΩΝΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ








dathens έγραψε:
fabiawrc έγραψε:ο εγκαταστατης ειναι ο http://www.gasautocar.gr στο χαιδαρι-δαφνι.ειναι εγκεκριμενος εχει αδεια απο το υπουργειο και απο οσο ξερω εχει πολυ μεγαλο πελατολογιο.

τον προτιμησα γιατι ειχα ακουσει καλα λογια και ειναι διπλα απο το σπιτι μου.

τωρα αν δεν εχει κανει καλα την δουλεια του δεν μπορω να το διαπιστωσω αν δεν εχει βαλει σωστα το συστημα η το αμαξι μου θελει αλλαγες σε διαφορα εξαρτηματα.



Βρε βρε ο Κοντογουλιδης με άλλο ονομα !!! Δεν φτσιει το αμάξι φίλε μου ο μάστορας αδεια εχει αλλα απο γκάζι @@@@@ εγω παθώς και μαθώς ... με BRC που έβαζε και έκαιγε τα μισα μοτέρ ο Αλβανός εγκαταστατης του και τον έκοψε ο Ιταλός με τα BRC , το γύρισε στο ρομανο αυτός τα βάζει οπως όπως τα τρυπάει επάνω .. Όλα μέσα και μια auto ρύθμιση και δρόμο !!

1000 € καπάκι εγω σε 5 μήνες απο την τοποθέτηση όταν του είπα φτιαχτο σφύριξε αδιάφορα !! Να σε πάω στο μηχανικό μου να στο φτιάξει με 500 € κτλ ΛΑΚΑΜΑΣ ΜΕΓΑΛΟΣ άσχετος με το υγραεριο και για δείτε τι λέω του έκανα καταγγελία στο υπουργειο διότι εμένα υπέγραψε ένας στον ασπροπυργο μηχανολόγος που και αυτόν θα τον πάω κολόφεραντζα !! Όχι το μαγαζι !!


:o :o :o :shock: :shock: :-w :-w
ΒΜW N42B18 VALVETRONIC LPG PRINS VSI 2SKODA FELICIA 1300cm LPG TARTARINI
BMW1796
 
Δημοσιευσεις: 264
Εγγραφή: Κυρ 08 Ιούλ, 2012 21:34
Τοποθεσία: ΙΛΙΟΝ

Re: fabia 1.4 101 μεγαλη καταναλωση και πολλα προβληματα.

Δημοσίευσηαπό manoliss » Κυρ 15 Σεπ, 2013 23:23

το προβλημα ειναι προβλημα στο αμαξι αλλα υπαρχει και αλλο ενα προβλημα .....
οτι η αναδουλεια γενικα φερνει γκρινια....και θεωρω οτι ειναι αντισυναδελφικο να ονοματιζουμε πραγματα και καταστασεις....
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss
 
Δημοσιευσεις: 715
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:37

Re: fabia 1.4 101 μεγαλη καταναλωση και πολλα προβληματα.

Δημοσίευσηαπό chrisd » Δευτ 16 Σεπ, 2013 09:48

Ρε παιδια τι διαβαζουμε εδω μεσα?
Καθε ενας εχεις της π@@τσας τον χαβα εδω μεσα.
Καταρχην δεν ειναι σωστο να γινεται δυσφημιση σε εναν επαγγελματια χωρις στοιχεια ετσι απλα και ανωνυμα σε ενα φορουμ,ασχετα αν αυτος Μπορει να ειναι ασχετος η οχι.
Απο την αλλη δεν μπορουμε να ξερουμε ο καθε κατοχος αυτοκινητου τι συντηρηση εχει κανει στο οχημα του.Μπορει αυτο να ειναι χρεπι και κατα τα αλλα να του φταιει το υγραεριο.
Εγω εχω δει ποσα ρημαδια σε πρατηρια υγραεριου που λεω παναγια μου πως δουλευει ετσι.
Μπαινω σε διαφορα Γερμανικα Φορουμ και αυτο το μπουρ@@λο γινεται μονο στα Ελληνικα,ο ενας να φαει τον αλλον.
Corolla G6 1.8 153ps
Με σχεδον 150.000χλμ.Θελω να καψω βαλβιδες αλλα το ICOM δεν με αφηνει.......
chrisd
 
Δημοσιευσεις: 392
Εγγραφή: Δευτ 18 Απρ, 2011 17:44

Re: fabia 1.4 101 μεγαλη καταναλωση και πολλα προβληματα.

Δημοσίευσηαπό fabiawrc » Παρ 20 Σεπ, 2013 02:51

απαντηση στον manolis
1:καθαρισμος πεταλουδας εχει γινει καθως και βασικη ρυθμιση αυτης.το φιλτρο αερα εχει αλλαχτει πριν 10.000χλμ.
2:τα μπουζι θα τα αλλαξω εχουν περιπου 25.000χλμ.
3:για τα μικτροτερα μπεκ,μου ειπε ο ηλεκτρολογος οτι αυτα ειναι για το fabia 1.9mm.μικρα μεγαλα δεν ξερω αν ειναι,εχω ρωτησει 5 εγκαταστατες και μου λενε οτι κακως μουν εχουν βαλει 1.9 πρεπει να μπει 1.6 με 1.7 το πολυ.
4:ο λ με την βενζινη λειτουργει μια χαρα.κανενα σφαλμα,ουτε καταναλωση μεγαλαλη στην βενζινη.

αν η πολλαπλη ειναι τρυπημενη σωστα δεν τον γνωριζω.τα σωληνακια απο οτι ειδα εχουν ιδιο μηκος.

οι σωληνες νερου προς τον πνευμονα ειναι πανω απο το υψος του παγουριου του ψυγειου.οταν αλλαξα νερα στο κυκλωμα του ψυγειου,τα νερα δεν πηγαιναν με τιποτα στο πνευμονα,και ετσι βγηκαν τα κολαρα απο τον πνευμονα για να φυγει ο αερας και να κυκλοφορησει το νερο.χρειαστηκε 2 φορες αυτο.δεν γνωριζω και στα αλλα αμαξια ετσι γινεται αμα αλλαξεις νερα και εχεις υγραεριο?

απαντηση προς thiagozentil.

κατινα δεν γινομαι.παιρνω γνωμες απο αλλους να δω τι διαολο γινεται με το αμαξι μου.ουτε εχω κραξει,ουτε εχω πει κατι κακο προς το παρον,και μαλιστα ειπα οτι ο ηλεκτρολογος ειναι πολυ προθυμος και συνεννοησιμος.οταν μου λετε οτι δεν βλεπετε κατι και ολα ειναι φυσιολογικα στην εγκατασταση που εχετε κανει στο αμαξι μου,ε δεν μπορει καπου θα παρω και εγω καποιες γνωμες.

.ηρθα στο μαγαζι σας εμπιστευκα λογο μεγαλου πελατολογιου,ηρθα ρωτησα,μου ειπατε κανενα προβλημα,θα μπει και θα δουλεψει μια χαρα.ρωτησα για λαμπακια,οχι κανενα προβλημα.

οκ λοιπον και εγω σκαω 750 μετρητα και παιρνω το αμαξι μετα απο 2 ημερες.με το που το πηρα μετα απο 10 λεπτα μου αναψε chek engine.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΩΡΕΑΝ ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΠΟΥ ΜΕ ΚΑΝΕΤΕ ΝΑ ΝΙΩΘΩ ΚΑΙ ΥΠΟΧΡΕΟΣ ΚΙΟΛΑΣ ας μαθουν λοιπον και τα μελη τα παρακατω για να δουν που εγινε η δωρεαν διαγνωση.

το αμαξι ειχε προβλημα στον θερμοστατη ΕΙΣ ΓΝΩΣΗ ΜΟΥ,το οποιο σας ενημερωσα ΕΓΩ απο την αρχη και σας ειπα οτι ειναι θεμα ημερων να τον αλλαξω,καθως και καθαρισμο πεταλουδας και βασικη ρυθμιση.

αλλαζω θερμοστατη,βαλβιδα θερμοκρασιας,γινεται καθαρισμος πεταλουδας και βασικη ρυθμιση.ερχομαι ξανα και μου κανετε εκ νεου ρυθμιση.φευγω το αμαξι συμπεριφερεται ελαχιστα καλυτερα,το chek αναβει αμεσως στα πρωτα 5 χλμ.ξαναερχομαι ξανα ρυθμιση παλι λαμπακι.η καταναλωση στο αεριο ΤΕΡΑΣΤΙΑ.μπερδεματα,κομπιασματα.

το αμαξι το μονο προβλημα που εχει το οποιο ειναι σποραδικο,ειναι τρεμοπαιγμα στο ρελαντι το οποιο το κανει μια στο τοσο.ε οταν το επιασε και ειχα βαλει υγραεριο εσβηνε ισως λογω μεγαλου μειγματος.ηρθα παλι και μου ειπατε για οτι μπορει να φταιει το σωληνακι υποπιεσης να ειναι τρυπιο και να παω να το δω.τρυπιο δεν ειναι.αυτο θεωρειται δηλαδη δωρεαν διαγνωση και πρεπει και να πληρωσω και απο πανω?να νιωσω υποχρεος οπως αυτο θελετε να καταλαβουν τα μελη εδω μεσα?

μου ειπατε οτι ο ηλεκτρολογος ειναι σε αδεια και θα γυρισει σε 2 εβδομαδες.κανενα προβλημα εκ μερους μου περιμενα,φυσικα ολο αυτο το καιρο το αμαξι το δουλευω μονο σε βενζινη και μια απο αυτες τις μερες θα ερθω για να γινει κατι απο τα παρακατω.

1:η το αμαξι φτιαχνεται και ρυθμιζεται σωστα,χωρις να εχει προβληματα στο υγραεριο.
2:θα μου δωσετε πισω τα χρηματα μου και ξηλωνετε το συστημα.
3:αν δεν γινει κατι απο τα 2 θα μιλησετε με την δικηγορο μου το INKA και την προστασια του καταναλωτη.

ξεκαραθα απλα και ωραια.
skoda fabia sedan 1.4 101 16v elegance. lpg kit=romano 40.000χλμ
fabiawrc
 
Δημοσιευσεις: 29
Εγγραφή: Παρ 23 Αύγ, 2013 02:56

Re: fabia 1.4 101 μεγαλη καταναλωση και πολλα προβληματα.

Δημοσίευσηαπό OBSERVER » Τετ 27 Νοέμ, 2013 14:42

τελικα λυση δοθηκε στο προβλημα?
OBSERVER
 
Δημοσιευσεις: 14
Εγγραφή: Τετ 27 Νοέμ, 2013 14:11

Re: fabia 1.4 101 μεγαλη καταναλωση και πολλα προβληματα.

Δημοσίευσηαπό antonis132 » Τετ 27 Νοέμ, 2013 15:33

ναι δοθηκε :clap:
antonis132
 
Δημοσιευσεις: 435
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 14:34

Re: fabia 1.4 101 μεγαλη καταναλωση και πολλα προβληματα.

Δημοσίευσηαπό OBSERVER » Τετ 27 Νοέμ, 2013 15:56

απο το συνεργειο στο Χαιδαρι ή απο αλλου?
OBSERVER
 
Δημοσιευσεις: 14
Εγγραφή: Τετ 27 Νοέμ, 2013 14:11

Re: fabia 1.4 101 μεγαλη καταναλωση και πολλα προβληματα.

Δημοσίευσηαπό pank » Παρ 29 Νοέμ, 2013 01:23

hlias έγραψε:
manoliss έγραψε:oxι για μενα τσεκαρε πρωτα την εγκατασταση αν εχει τρυπυθει σωστα η πολαπλη και αλλα τα οποια θελουν σοβαρους μαστορους για να τα δουν κοινως χωρις παρεξηγηση πηγαινε σε καποιον που να ξερει δως του ενα μεροκαματο καλο να το ψαξει ετσι εκανες και ενας φιλος μου εδωσε 70 ευρα και ελυσε ολα τα προβληματατα του για μενα κανε αυτο να ξενοιασεις και οχι φτηνες λυσεις χωρις αποδοση,,,
συγνωμη αλλα ειμαι εκνευρισμενος να ακουω πραγματα απο κατσαπλιαδες εγκαταστατες η αλλιως απο αλεξιπτωτιστες εγκαταστατες...


Μανωλη το αυτοκινητο εχει προβλημα πριν βαλει υγραεριο, οτι και να κανει ο εγκαταστατης δεν προκειτε να το στρωσει αν δεν φτιαχτει στην βενζινα πρωτα.
fabiawrc με το "δεν νομιζω οτι εχουν φθαρει" δουλεια δεν γινετε, πηγαινε σε καποιον τεχνικο να τσεκαρει το αυτοκινητο σου και να αλλαξεις οτι χρειαζετε για να δουλεψει σωστα και στα δυο καυσιμα.


Στη δική μου περίπτωση το αυτοκίνητο ήταν άψογο πριν την εγκατάσταση αλλά δυστυχώς ο μάστορας που πήγα (Τσοπελογιάννης) δεν το κατέχει το άθλημα. Παρόμοια προβλήματα, μπουκώματα κλπ και παρότι έχω πάει αρκετές φορές δεν έχει βγει άκρη. Έχω δώσει προσωρινή λύση γυρνώντας σε βενζίνη στο ρελαντί. Στο μεταξύ άλλαξα αρκετά πράγματα στο αυτοκίνητο αλλά στο ρελαντί το υγραέριο ποτέ δεν δούλεψε. Το δε κόστος της αρχικής εγκατάστασης έχει ανέβει αρκετά με τα προβλήματα που βγήκαν, με αποτέλεσμα η απόσβεση της τοποθέτησης αυξήθηκε κατά ένα χρόνο. Στα παραπάνω δεν έχω ακόμα υπολογίσει την αμοιβή του δικηγόρου γιατί απότι φαίνεται προς τα εκεί πάμε.

Μήπως να μαζευόμαστε σιγά - σιγά για καμιά ομαδική αγωγή (στείλτε pm). Ο δικηγόρος μου είπε ότι αν βρεθούν επιπλέον άτομα σίγουρα θα στοιχίσει φθηνότερα.
pank
 
Δημοσιευσεις: 110
Εγγραφή: Κυρ 13 Ιαν, 2013 00:58
Τοποθεσία: ΑΦΙΔΝΕΣ

Re: Fabia 1.4 101 μεγαλη καταναλωση και πολλα προβληματα.

Δημοσίευσηαπό manoliss » Παρ 29 Νοέμ, 2013 13:17

ε μα υποτιθετε οτι γινετε η μετατροπη σε αμαξι που δουλευει σωστα....ειδαλλως εαν εχει κακη λειτουργεια στην βενζινα γινετε κακιστη και στο υγραεριο...
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss
 
Δημοσιευσεις: 715
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:37

Re: Fabia 1.4 101 μεγαλη καταναλωση και πολλα προβληματα.

Δημοσίευσηαπό fabiawrc » Τρί 17 Δεκ, 2013 02:59

λοιπον παιδες στο αμαξι αλλαξαμε καποια πραγματα και το αμαξι δουλευει φτου φτου ρολοι.

μειωθηκαν τα σωληνακια των μπεκ απο 30 ποντους στα 5 εκατοστα.περαστηκε νεα αναβαθμιση στον εγκεφαλο.

το αμαξι δουλευει τελεια ακριβως σαν βενζινη.κανενα μα κανενα κολημα.η αποκριση στο γκαζι υπαρχει αλλα ειναι ελαχιστη.δεν κανει κανενα κομπιασμα.

το λαμπακι ομως αναβε παλι για αργη αποκριση λ,και η καταναλωση επεσε αλλα λιγο ομως μετα απο δοκιμες που εκανα.

ξανα συνεργειο,περαστηκε καινουργια αναβαθμιση + καποιες ρυθμισεις.

αποτελεσμα εχω κανει 600 χλμ,δεν εχει αναψει chek engine και επιτελους η καταναλωση ηρθε εκει που επρεπε.
το αμαξι καιει σε ρυθμους πολης 9.30 λιτρα υγραεριο απο 11.50-12.50 και 8.30 λιτρα βενζινη.αρα ειμαι καλα.σε ταξιδι δεν το εχω δοκιμασει να δω ποσο θα πεσει.

με 20 ευρω υγραεριο εκανα 235 χλμ οταν με 20 βενζινη κανω 140-150.καθολου ασχημα.

ευχαριστω λοιπον την gas auto car και ειδικα τον Αγγελο που ειναι παρα πολυ προθυμος και συζητισημος για οτιδηποτε πανω στο αμαξι. ;)
skoda fabia sedan 1.4 101 16v elegance. lpg kit=romano 40.000χλμ
fabiawrc
 
Δημοσιευσεις: 29
Εγγραφή: Παρ 23 Αύγ, 2013 02:56

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 33 επισκέπτες