Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Τρέμουλο στο ρελαντί σε Yaris

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Τρέμουλο στο ρελαντί σε Yaris

Δημοσίευσηαπό fanis81 » Παρ 25 Οκτ, 2013 12:12

Καλημέρα σε όλους. Είμαι κάτοχος ενός Yaris 1.3 87HP του 2008 και θα ήθελα την βοήθεια σας στο παρακάτω πρόβλημα. Το τελευταίο 3μήνο εμφανίζει κάποιες μικρές αρρυθμίες στο ρελαντί που γίνονται αντιληπτές λόγω κραδασμών (δυστυχώς λόγω ηλεκτρονικού στροφομέτρου δεν φαίνονται εύκολα). Αν εκείνη την στιγμή το γυρίσω σε βενζίνη το πρόβλημα εξαφανίζεται.
Δεν εμφανίζει πουθενα αλλού πρόβλημα, ούτε στο τράβηγμα του, ούτε κομπιάσματα κλπ.
Το αυτοκίνητο έχει 67.000km εκ των οποίων τα 16.000km τους τελευταίους 13 μήνες (λέτε να είναι σημαδειακό!!! :? :shock: ) με γκάζι. Επίσης του έχω αλλάξει τα μπουζί του με αντίστοιχα υγραερίου της Denso.

Το έχω πάει 2 φορές στον εγκαταστάτη, την 1η έβγαλε τα μπεκ και τα φύσηξε-καθάρισε και σύνδεσε το laptop με την θύρα του έξτρα εγκεφάλου (όχι την obd του αυτοκινήτου) και έκανε κάτι ρυθμίσεις (και καλά).....μετά από κανά μήνα το πρόβλημα εμφανίστηκε και πάλι. Του το πάω πάλι, την 2η φορά σύνδεσε μόνο το laptop έκανε πάλι κάτι ρυθμίσεις πάλι (το αμάξι ήταν στο ρελαντί και στην οθόνη του υπολογιστή του έβλεπε ένα γράφημα που ανέβαινε αναλογικά με κάτι ενδείξεις πάνω του. Το γύριζε σε βενζίνη ορισμένες φορές όπου η γραμμή μετατοπιζόταν ελαφρώς προς τα πάνω. Στο τέλος ενώ με αέριο "έπιασε" ένα σημείο της γραφικής και το ανέβασε λίγο πιο ψηλά).

Για μαντέψτε!!! μετά από μιά βδομάδα τα ίδια πάλι....Τι μπορώ να κάνω??Να το πάω αλλού?
fanis81
 
Δημοσιευσεις: 10
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ, 2012 12:31

Re: Τρέμουλο στο ρελαντί σε Yaris

Δημοσίευσηαπό LPGas » Παρ 25 Οκτ, 2013 16:54

Το συγκεκριμένο αυτοκίνητα έχει πάρα πολύ χαμηλό ρελαντί, με αποτέλεσμα οποιαδήποτε αλλαγή στον τρόπο με τον οποίο ψεκάζουν τα μπεκ υγραερίου να δημιουργεί τρέμουλο.
Τι σύστημα έχεις? Τα μπεκ είναι τύπου βενζίνης ή απλές ηλεκτροβαλβίδες?
LPGas - BRC Gas Service
210-4100025
lpgas.gr
υγραεριοκινηση
Άβαταρ μέλους
LPGas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 1281
Εγγραφή: Δευτ 09 Μάιος, 2011 15:53
Τοποθεσία: Φωκαίας 4 - Πειραιάς - 2104100025

Re: Τρέμουλο στο ρελαντί σε Yaris

Δημοσίευσηαπό pank » Παρ 25 Οκτ, 2013 21:10

Στη δική μου περίπτωση μετά από ένα διάστημα 1-2 εβδομάδες που είχα παρόμοιο τρέμουλο στο ρελαντί με LPG και όχι στη βενζίνη κάποια στιγμή και ενώ ήμουν σε φανάρι ρετάρισμα και άνοιγμα λυχνίας μηχανής. Αποτέλεσμα χάλασε ένα μπεκ (Rail horizon) το οποίο αντικαταστάθηκε εντός εγγύησης ευτυχώς.
Αυτό πριν 6 μήνες. Σήμερα εδώ και 3 μέρες έχω πάλι τρέμουλο στο ρελαντί.
pank
 
Δημοσιευσεις: 110
Εγγραφή: Κυρ 13 Ιαν, 2013 00:58
Τοποθεσία: ΑΦΙΔΝΕΣ

Re: Τρέμουλο στο ρελαντί σε Yaris

Δημοσίευσηαπό fanis81 » Παρ 25 Οκτ, 2013 21:31

Έχω το σύστημα της Emmegas, η πολλαπλή βαλβίδα (τα λέω σωστά?) είναι της Tomasetto, ο πνεύμονας & η βαλβίδα παροχής είναι της MG( made in Italy γράφει πάνω). Τα μπέκ είναι της Rail και γράφουν πάνω "July 2012, E8, LPG-CNG CLASS NO.2, 67R-014303, 110R-004304"

Δεν με ενοχλούν ιδιαίτερα αυτές οι αρρυθμίες απλα το ψάχνω γιατί δεν το έκανε από την αρχή.
fanis81
 
Δημοσιευσεις: 10
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ, 2012 12:31

Re: Τρέμουλο στο ρελαντί σε Yaris

Δημοσίευσηαπό Qgas » Παρ 25 Οκτ, 2013 22:03

fanis81 έγραψε:Έχω το σύστημα της Emmegas, η πολλαπλή βαλβίδα (τα λέω σωστά?) είναι της Tomasetto, ο πνεύμονας & η βαλβίδα παροχής είναι της MG( made in Italy γράφει πάνω). Τα μπέκ είναι της Rail και γράφουν πάνω "July 2012, E8, LPG-CNG CLASS NO.2, 67R-014303, 110R-004304"

Δεν με ενοχλούν ιδιαίτερα αυτές οι αρρυθμίες απλα το ψάχνω γιατί δεν το έκανε από την αρχή.



Θέλει καθαρισμό καλιμπραρισμα και αλλαγη ελατηριων στα μπεκ η μια αλλαγη της μπεκιερας αυτής .. Μετα θέλει ρύθμιση απο την αρχή. Συνηθισμένο φαινόμενο σε μπεκ ηλεκτροβαλβιδας. Προτιμάτε μπεκ τυπου βενζίνης ( injection )
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Τρέμουλο στο ρελαντί σε Yaris

Δημοσίευσηαπό chrisgsi » Σάβ 26 Οκτ, 2013 02:04

Μου κανει κ μενα το ενλογω τρεμουλο στο ρελαντι μονο με υγραεριο...φοραω το P & D της BRC με πορτοκαλι μπεκ
chrisgsi
 
Δημοσιευσεις: 90
Εγγραφή: Πέμ 03 Οκτ, 2013 20:21

Re: Τρέμουλο στο ρελαντί σε Yaris

Δημοσίευσηαπό fanis81 » Σάβ 26 Οκτ, 2013 12:38

Καλημέρα & σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας...Από τις απαντήσεις σας καταλαβαίνω ότι το πρόβλημα λύνεται οριστικά με την αντικατάσταση των μπεκ με αντίστοιχα τύπου injection.(η αντικατάσταση του ελατηρίου είναι κάτι προσωρινό.....Qgas η ηλεκτροβαλβίδα αυτή με ελατήριο είναι παρόμοια με αυτές των συστημάτων πεπιεσμένου αέρα (διέγερση με πηνίο)?)

1) Αν αφήσω τα μπεκ θα δημιουργηθεί πρόβλημα μελλοντικά?
2) Έχω ακόμα 10 μήνες εγγύηση για το σύστημα και η ερώτηση είναι πως επιβάλεις στον εγκαταστάτη να βάλει κάτι άλλο πέρα από αυτό που δουλεύει??....ακόμα και μπεκιέρα να αλλάξει μετά από πίεση πάλι του ίδιου τύπου θα βάλει....
3)Το να πάω σε άλλον εγκαταστάτη μπορεί να συνδυαστεί η σωστή μπεκιέρα με το υπάρχον σύστημα?

Ευχαριστώ & καλό 3ήμερο σε όλους
fanis81
 
Δημοσιευσεις: 10
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ, 2012 12:31

Re: Τρέμουλο στο ρελαντί σε Yaris

Δημοσίευσηαπό fanis81 » Τρί 29 Οκτ, 2013 13:52

Καλημέρα στο forum...Η ασταθεια-τρέμουλο στο ρεαντι μπορεί να δημιοργήσει πρόβλημα??
fanis81
 
Δημοσιευσεις: 10
Εγγραφή: Παρ 21 Σεπ, 2012 12:31

Re: Τρέμουλο στο ρελαντί σε Yaris

Δημοσίευσηαπό LPGas » Τρί 29 Οκτ, 2013 13:57

chrisgsi έγραψε:Μου κανει κ μενα το ενλογω τρεμουλο στο ρελαντι μονο με υγραεριο...φοραω το P & D της BRC με πορτοκαλι μπεκ


Το τρέμουλο στο κάνει από την αρχή?
Αν ναι, κάτι δεν έχουν συνδέσει ή τοποθετήσει σωστά.
Έχουμε εγκαταστήσει BRC σε πολλά Honda και το ρελαντί είναι πιο γλυκό στο υγραέριο από τη βενζίνη.
LPGas - BRC Gas Service
210-4100025
lpgas.gr
υγραεριοκινηση
Άβαταρ μέλους
LPGas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 1281
Εγγραφή: Δευτ 09 Μάιος, 2011 15:53
Τοποθεσία: Φωκαίας 4 - Πειραιάς - 2104100025

Re: Τρέμουλο στο ρελαντί σε Yaris

Δημοσίευσηαπό chrisgsi » Τετ 30 Οκτ, 2013 00:12

LPGas έγραψε:
chrisgsi έγραψε:Μου κανει κ μενα το ενλογω τρεμουλο στο ρελαντι μονο με υγραεριο...φοραω το P & D της BRC με πορτοκαλι μπεκ


Το τρέμουλο στο κάνει από την αρχή?
Αν ναι, κάτι δεν έχουν συνδέσει ή τοποθετήσει σωστά.
Έχουμε εγκαταστήσει BRC σε πολλά Honda και το ρελαντί είναι πιο γλυκό στο υγραέριο από τη βενζίνη.


Corsa d gsi εχω....δεν το πρόσεξα για να σ πω την αλήθεια μ αν το έκανε απο την αρχη
chrisgsi
 
Δημοσιευσεις: 90
Εγγραφή: Πέμ 03 Οκτ, 2013 20:21

Επόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot], manos16 και 117 επισκέπτες