Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Λανθασμένη ένδειξη υγραερίου

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Προβλημα με τα λαμπακια ενδειξης υγραεριου

Δημοσίευσηαπό Lewntrik » Κυρ 03 Ιούλ, 2011 10:27

Γεια σας φιλοι μου νεος στο forum αλλα καθ γενικα νεος στην υγραεριοκινηση,εχω το εξης προβλημα τα λαμπακια της ενδειξης υγραεριου(4) οσα χιλιομετρα και να κανω μενουν ολα αναμενα και καποια στιγμη μου τελιωνει εντελως το υγραεριο και γυριζει σε βενζινη. Μπορει καποιος να με βοηθησει με τις γνωσεις του ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ προκαταβολικα
Lewntrik
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ 03 Ιούλ, 2011 10:17

Re: Προβλημα με τα λαμπακια ενδειξης υγραεριου

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Κυρ 03 Ιούλ, 2011 11:27

Lewntrik έγραψε:Γεια σας φιλοι μου νεος στο forum αλλα καθ γενικα νεος στην υγραεριοκινηση,εχω το εξης προβλημα τα λαμπακια της ενδειξης υγραεριου(4) οσα χιλιομετρα και να κανω μενουν ολα αναμενα και καποια στιγμη μου τελιωνει εντελως το υγραεριο και γυριζει σε βενζινη. Μπορει καποιος να με βοηθησει με τις γνωσεις του ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ προκαταβολικα


Καλως ηλθες :thumbup:
Ειναι καθαρα θεμα ρυθμισης. Να πας στον εγκαταστατη σου να στο διορθώσει.
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Προβλημα με τα λαμπακια ενδειξης υγραεριου

Δημοσίευσηαπό Lewntrik » Δευτ 04 Ιούλ, 2011 01:28

Ευχαριστω φιλε θα το παω ξανα για ρυθμιση και ας ελπισουμε να πανε ολα καλα
Lewntrik
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ 03 Ιούλ, 2011 10:17

Re: Προβλημα με τα λαμπακια ενδειξης υγραεριου

Δημοσίευσηαπό gkandris » Σάβ 09 Ιούλ, 2011 22:39

και εμενα που εχω βαλει συστημα της tartarini ετσι ακριβως μου εκανε ηταν ολα αναμμενα και σε καποια φαση εσβησαν αποτομα και γυρισε στην βενζινη αλλα απο οτι μου ειπε ο εγκαταστατης θελουν ρυθμιση
gkandris
 
Δημοσιευσεις: 8
Εγγραφή: Σάβ 09 Ιούλ, 2011 22:29

Re: Προβλημα με τα λαμπακια ενδειξης υγραεριου

Δημοσίευσηαπό tiger100674 » Τετ 17 Αύγ, 2011 23:17

γεια σας.και εγω εχω συστυμα ταρταρινι και ενω οδηγουσα εσβησαν τα λαμπακια αν και ειχε αεριο και γυρισε στη βενζινη.το πηγα συνεργειο και τωρα λειτουργει κανονικα.ομως τα λαμπακια δεν τα εμπιστευομαι δεν μπορω να ξερω ποσο αεριο μου εχει απομεινη.τον ελεγχο τον κανω με τον χιλιομετρητη.το δρομολογιο που κανω καθε μερα ειναι στανταρ.
SEAT CORDOBA 2004 1,4cc 16v 101hp TARTARINI χωρις λαδιερα
Άβαταρ μέλους
tiger100674
 
Δημοσιευσεις: 17
Εγγραφή: Παρ 04 Μαρ, 2011 17:46

Λανθασμένη ένδειξη υγραερίου

Δημοσίευσηαπό haris321 » Τρί 24 Δεκ, 2013 21:55

καλησπέρα σας.θελω να σας κανω μια ερωτηση.
αγορασα ένα ολοκαινουριο αυτοκινητο και από την αντιπροσωπεία μου βαλανε υγραεριο για καυσιμο παραλληλα με βενζινη.
η καταναλωση σε βενζινη είναι 5λιτρα/100κμ δηλαδή με 1,70 το λιτρο =8,5 ευρο τα 100 κμ.
με 0.90 τιμη υγραερίου είναι 4,50 τα 100κμ.
εβαλα εχθες πρωτο γεμισμα βενζίνης 20 ευρο, και πρωτο γεμισμα υγραερίου αλλα 20 ευρο.
η ενδειξη πηγε στα 3 πρασινα λαμπάκια και σημερα μετα από 125 χλμ καταναλωσης με γκαζι η ενδειξη πηγε στο κοκκινο του γκαζιού.οτι δηλαδή εχει σχεδόν αδειασει.
είναι μαθηματικα αδυνατον αυτό εκτος αν το αυτοκινητο εχει καταναλωση βενζίνης 12 λιτρα/100.πραγμα απιθανο για αυτοκινητο 999κιβυκα.μηπως ξερετε τι μπορει να συμβαινει?
haris321
 
Δημοσιευσεις: 6
Εγγραφή: Παρ 05 Απρ, 2013 01:02

Re: Λανθασμένη ένδειξη υγραερίου

Δημοσίευσηαπό hlias » Τρί 24 Δεκ, 2013 22:33

η ενδειξη με τα λαμπακια του αεριου εχει μικρη ακριβεια, την πραγματικη καταναλωση θα την δεις μολις αδειασει το υγραεριο, και καποια στιγμη περνας μια βολτα απο το συνεργειο για να σου ρυθμισουν σωστοτερα τα λαμπακια.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Απορία με στάθμη υγραερίου

Δημοσίευσηαπό unstoppablegr » Τετ 07 Μάιος, 2014 03:13

Απο σήμερα καιγω ειμαι κάτοχος συστήματος υγραεριοκίνησης Landirenzo σε ενα Citroen C3 1.4 2005. Μπορω να πω δουλευουν ολα παρα πολυ καλα και η εγκατασταση ηταν αψογη.Εχω μια μικρη απορια μονο !!!! Οταν εφυγα απο το συνεργειο ειχε μεσα 30 λιτρα υγραεριο και 4 γραμμες εδειχνε στο οργανακι του υγραεριου.Απλα παρατηρησα μετα οτι επεσε στις 3 γραμμες και μετα που σταματησα για λιγο ειχε πεσει στις 2 και μετα ξανα πηγε στις 3 γραμμες και σε κατι φασεις παει στις 4 παλι.Ας πουμε σε κατηφορα η ανηφορα χανει μια γραμμη και επανερχεται οπως και σε λακουβα παρατηρησα οτι γινετε(οχι παντα).Παιζει τοσο μεγαλο ρολο η κλιση που μπορει να εχει το αυτοκινητο? (αρα και το ντεποζιτο). Βεβαια δε λεω ο ανθρωπος μου ειπε αν δω τιποτα αποκλισεις στο οργανακι να του το πω να το δει.Θελει καποια ρυθμιση αυτο? εχει τυχει σε κανεναν ποτε?
Citroen C3 1400cc - Σύστημα Landirenzo EVO χωρίς λαδιέρα - 6000 χιλιομετρα
Άβαταρ μέλους
unstoppablegr
 
Δημοσιευσεις: 193
Εγγραφή: Τετ 07 Μάιος, 2014 03:05

Re: Λανθασμένη ένδειξη υγραερίου

Δημοσίευσηαπό papoys » Τετ 07 Μάιος, 2014 14:56

Κάνε 2-3 αδειάσματα-γεμίσματα και δες πως συμπεριφέρετι το λαμπάκι.

Αν δεις μεγάλες αποκλίσεις πήγαινε στον εγκαταστάτη για ρύθμιση.Πάντως μην περιμένης μεγάλες ακρίβειες.Και μένα δεν
δουλεύει τέλεια αλλά τόχω συνηθίσει - μηδενίζω και τα χιλιόμετρα κάθε φορά που φουλάρω και ξέρω που βρίσκομαι.

Πάντως αν δεν έχης μεγάλο πρόβλημα με τα λαμπάκια μη πας με το παραμικρό για ρυθμίσεις γιατί όπως είπαμε ποτέ
δεν πρόκειται να φτιάξης λαμπάκια με ακρίβεια.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Λανθασμένη ένδειξη υγραερίου

Δημοσίευσηαπό unstoppablegr » Πέμ 08 Μάιος, 2014 01:08

για να καταλαβω κιεγω τα λαμπακια ειναι πολυ ενδεικτικα? ας πουμε τωρα απο 4 λαμπακια που ηταν εχω κανει 85 χιλιομετρα ακριβως και παιζει μεταξυ 2 και 3 λαμπακια. νταξι καταλαβαινω οτι οντως δεν ειναι πολυ ακριβειας γιατι αν ηταν θα μου ηταν πιο φτηνο τελικα να καιω βενζινη ! :P
δηλαδη θα ανεβοκατεβαινουν? το θεμα ειναι ασχετα με το τι λενε τα λαμπακια καποια στιγμη απλα θα αναψει το κοκκινο που σημαινει οτι θα τελειωνει σιγα σιγα? η υπαρχει και καμια περιπτωση ξαφνικα απο το 1 λαμπακι να με πεταξει στη βενζινη επειδη τελειωσε το υγραεριο?
και τωρα μια σχετικη ερωτηση.το αμαξι αυτο μεσα στι πολη εκαιγε 7 λιτρα περιπου βενζινη.με υγραεριο λογικα θα καιει γυρω στα 8 - 8,3 περιπου?δεν κοιταω τι λεει το αμαξι γιατι δεν ξερω αν ειναι εμπιστο.Βεβαια μου ειπε ο μηχανικος οτι οταν θα παω στα 1000 χιλιομετρα για την τελικη ρυθμιση θα δω μια διαφορα στη καταναλωση. ισχυει αυτο?
Citroen C3 1400cc - Σύστημα Landirenzo EVO χωρίς λαδιέρα - 6000 χιλιομετρα
Άβαταρ μέλους
unstoppablegr
 
Δημοσιευσεις: 193
Εγγραφή: Τετ 07 Μάιος, 2014 03:05

Επόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot], manos16 και 134 επισκέπτες