Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Μυρωδιά αερίου...

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Μυρωδιά αερίου...

Δημοσίευσηαπό dbotsios » Τετ 04 Μάιος, 2011 23:31

Καλησπέρα,

Εδώ και δύο μήνες διαθέτω σύστημα LPG της Landirenzo σε Daihatsu Terios 1.5. Ολα καλά μέχρι τώρα, έχω κάνει 3500 χλμ, αλλά έχω να παρατηρήσω ότι 2-3 φορές μου έχει μυρίσει το καυσαέριο μέσα στην καμπίνα.

Την 1η φορά είχα παρκάρει κάπου το αυτοκίνητο και όταν γύρισα, μύριζε η καμπίνα .... τη γνωστή μυρωδιά πριτς :) :)
Την 2η φορά άρχισε να μυρίζει όταν μπήκα σε κλειστό parking
Και κανά-δυό φορές ακόμα σε εξωτερικούς χώρους.

Σκέφτομαι μήπως η μυρωδιά προέρχεται από την εξάτμιση και βρίσκει χώρο και μπαίνει στο αυτοκίνητο από την πόρτα του πορτ-μπαγκαζ. Σκέφτομαι επίσης μήπως είναι απλά τυχαία γεγονότα.

Γενικότερα, τι παίζει με τις μυρωδιές ? Είναι συχνό φαινόμενο ?
Daihatsu Terios 1.5, LPG Landirenzo
dbotsios
 
Δημοσιευσεις: 6
Εγγραφή: Τετ 04 Μάιος, 2011 22:45

Re: Μυρωδιά αερίου...

Δημοσίευσηαπό GREGORI » Τετ 04 Μάιος, 2011 23:40

Στη βενζινα οταν δουλευει σου μυριζουν υδρογονθρακες μια "γλυκια μυρωδια "?
υπαρχει σωστη στεγανωση πισω πορτας ? (λαστιχο κτλ)
Jetta 1.6 mpi Ζavoli άνευ λαδιέρας - 55000 ++χλμ -1200 hour LPG/215 hour βενζινη/
GREGORI
 
Δημοσιευσεις: 263
Εγγραφή: Πέμ 16 Δεκ, 2010 23:36

Re: Μυρωδιά αερίου...

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Τετ 04 Μάιος, 2011 23:51

dbotsios έγραψε:Καλησπέρα,
μου έχει μυρίσει το καυσαέριο μέσα στην καμπίνα.


Καλως ηλθες φιλε στην παρεα :thumbup: .Εισαι σιγουρος οτι ειναι απο την καυση του υγραεριου και οχι κατι ασχετο ? Αυτο στο λεω γιατι οταν το lpg καιγεται, δεν μυριζει τιποτα... π.χ. οπως το γκαζακι του καφε...

dbotsios έγραψε:Την 1η φορά είχα παρκάρει κάπου το αυτοκίνητο και όταν γύρισα, μύριζε η καμπίνα .... τη γνωστή μυρωδιά πριτς


Αν μυριζει πριτςςς :sick: :lol: μηπως ειχε πατησει κανενας τιποτα και μυριζει ετσι ή ψόφησε τιποτα μεσα στο αμαξι ΓΙΑΤΙ το lpg οπως ξερεις ΔΕΝ μυριζει σαν πριτςςς :sick: :think: :lol: αλλα εχει την μυρωδια των ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΩΝ προσθετων οσμων(για να το καταλαβαινουμε επειδη ειναι ΑΟΣΜΟ)

dbotsios έγραψε:Σκέφτομαι μήπως η μυρωδιά προέρχεται από την εξάτμιση και βρίσκει χώρο και μπαίνει στο αυτοκίνητο από την πόρτα του πορτ-μπαγκαζ. Σκέφτομαι επίσης μήπως είναι απλά τυχαία γεγονότα.


Υπαρχει και η περιπτωση να βγαινει ακαυτο το lpg απο την εξατμηση, και αυτο θα σήμαινε ''πλουσιο μιγμα''και θα θελει ρυθμηση απο τον μαστορα.
Τωρα, αν οντως μυριζει lpg εχεις διαρροη :shock: μικρη αλλα...υπαρχει. Τοτε πρεπει να την εχεις ή στο μερος της μηχανης ή το πιο πιθανο στο χωρο της ρεζερβας(και γι'αυτο σου μυριζει στο πορτ μπαγκαζ...)

dbotsios έγραψε:Γενικότερα, τι παίζει με τις μυρωδιές ? Είναι συχνό φαινόμενο ?


Γενικοτερα δεν θα πρεπει να μυριζει ΠΟΤΕ, παρα μονο οταν βαζετε στο πρατηριο...
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Μυρωδιά αερίου...

Δημοσίευσηαπό dbotsios » Πέμ 05 Μάιος, 2011 00:12

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Βενζίνη όχι, δεν έχει μυρίσει ποτέ.

Αν είχα διαροή, το αυτοκίνητο θα μύριζε μόνιμα, άρα μάλλον δεν έχω.
Η εξήγηση που δίνεις για το πλουσιο μίγμα και το άκαυστο LPG μου φαίνεται λογική και θα το κοιτάξω.
Εχω μυρίσει και την εξάτμισή μου και δεν μπορώ να πω ότι είναι εντελώς άοσμη.

Η μυρωδιά πάντως είναι αυτή που μυρίζει κάποιος όταν περνάει έξω από τη Motor oil στην Κόρινθο. Αυτή η φωτιά που καίει στα φουγάρα LPG δεν είναι ?
Daihatsu Terios 1.5, LPG Landirenzo
dbotsios
 
Δημοσιευσεις: 6
Εγγραφή: Τετ 04 Μάιος, 2011 22:45

Re: Μυρωδιά αερίου...

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Πέμ 05 Μάιος, 2011 00:31

dbotsios έγραψε:Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Βενζίνη όχι, δεν έχει μυρίσει ποτέ.

Αν είχα διαροή, το αυτοκίνητο θα μύριζε μόνιμα, άρα μάλλον δεν έχω.
Η εξήγηση που δίνεις για το πλουσιο μίγμα και το άκαυστο LPG μου φαίνεται λογική και θα το κοιτάξω.
Εχω μυρίσει και την εξάτμισή μου και δεν μπορώ να πω ότι είναι εντελώς άοσμη.

Η μυρωδιά πάντως είναι αυτή που μυρίζει κάποιος όταν περνάει έξω από τη Motor oil στην Κόρινθο. Αυτή η φωτιά που καίει στα φουγάρα LPG δεν είναι ?


Η διαρροη αναλογα απο που ειναι, δεν μυριζει παντα... Βαλε χωρια τις συστολες διαστολες των υλικων απο τις θερμοκρασιες(π.χ. μεμβρανες πνευμονα) κατα την λειτουργεια του αυτοκινητου...(αυτο οντως εχει συμβει και σε πολλους αλλους...).
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Μυρωδιά αερίου...

Δημοσίευσηαπό INCTEK » Παρ 06 Μάιος, 2011 19:08

Παρατήρησε μήπως σου μυρίζει μόνο μετά το φουλάρισα. Αν ναι τότε κάτι θέλει σφίξιμο στο σύστημα πλήρωσης. Αν όχι, πρέπει να το ελέγξει κάποιος με ηλεκτρονικό gas detector, η με πρακτικό gas detector (κοινώς σαπουνάδα)!

Χρήστος
Κινήσου έξυπνα....κινήσου με την IncTek
www.inctek.gr
Άβαταρ μέλους
INCTEK
 
Δημοσιευσεις: 63
Εγγραφή: Παρ 18 Φεβ, 2011 20:04

Re: Μυρωδιά αερίου...

Δημοσίευσηαπό harispug » Κυρ 23 Ιούλ, 2017 13:29

Νομίζω έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με τον φίλο παραπάνω. Όταν γυρνάω κάποιες φορές να το πάρω και στο υπόγειο parking της δουλειάς μου μυρίζει λίγο. Επίσης παρατήρηση μια αύξηση στην κατανάλωση αλλά δεν μπορώ να ζυγίσω αν είναι από το καλοκαίρι(μπαίνει πιο γρήγορα το υγραέριο από τη βενζίνη στο ξεκίνημα και καίει λιγότερη βενζίνη) και το ac ή έχει σχέση.
harispug
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ 25 Δεκ, 2014 01:18

Re: Μυρωδιά αερίου...

Δημοσίευσηαπό papoys » Κυρ 23 Ιούλ, 2017 18:06

Καλός έλεγχος σε όλες τις ενώσεις και τα κολάρα μέχρι τα μπεκ.

Και εμένα παλιά μου μύριζε ελαφρά μετά από κάποιο σέρβις.Μετά από καλό έλεγχο και σφίξιμο όλων των συνδέσεων μέχρι τα μπεκ το πρόβλημα εξαφανίσθηκε.
Έχανε από κάποιο κολάρο το οποίο δεν είχε σφιχτεί καλά.Πιθανόν ο εγκαταστάτης το βρήκε το έσφιξε αλλά δεν μου είπε που ήταν να μην του τα χώσω. :)) :))
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας


Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 45 επισκέπτες