Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Opel corsa c 1.4 twinport

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: opel corsa c 1.4 twinport

Δημοσίευσηαπό apagogeas » Τετ 06 Αύγ, 2014 03:31

droseros12 έγραψε:πηγα στο μαστορα και εγινε καθαρισμος μπεκ και πολλαπλης.ειχε πιασει λεει μουργα μεσα η πολλαπλη ηταν σε κακα χαλια.αφου πηρα το αμαξι το δουλευα βενζινη μονο για 6-7 μερες.ολα καλα τα πρωινα που το εβαζα μπροστα δεν ετρεμε μεχρι να ζεσταθει.μια μερα ηθελα να παω καπου μακρια και το γυρισα αεριο.την αλλη μερα το πρωι το βαζω μπροστα και εκανε παλι τα ιδια.ετρεμε η μηχανη μπροστα μεχρι να ζεσταθει και να πεσει το ρελαντι.το ξαναγυρισα βενζινη και το περπατουσα ετσι.για τις επομενες μερες που το δουλευα μονο βενζινη παλι ολα οκ το πρωι δεν ετρεμε το αμαξι.χθες το εβαλα παλι στο αεριο και εκανα 200 χιλιομετρα και σημερα το πρωι παλι τα ιδια το βαλα μπροστα και ετρεμε.τι σκατα παιζει?εχει κανεις καμια ιδεα?

Ξεφεύγουν τα trims πιθανότατα. Η αιτία είναι το δύσκολο να βρεθεί και περιλαμβάνει λάθος ρύθμιση ή κάπου διαρροή (απορρόφηση αέρα) στο κύκλωμα του υγραερίου, ενδεχομένως και κάτι άλλο. Έλεγξε τα trims πρώτα.
apagogeas
 
Δημοσιευσεις: 385
Εγγραφή: Δευτ 18 Μαρ, 2013 22:42

Re: opel corsa c 1.4 twinport

Δημοσίευσηαπό droseros12 » Τετ 06 Αύγ, 2014 11:30

drspiros έγραψε:Γιατί δε γράφεις και τι σύστημα έχεις, μήπως κάποιος σου δώσει πιο συγκεκριμένη απάντηση;

zavoli φοραει το αμαξι 2 χρονια και κατι
droseros12
 
Δημοσιευσεις: 50
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 18:08

Re: Opel corsa c 1.4 twinport

Δημοσίευσηαπό maevius » Σάβ 09 Αύγ, 2014 20:56

Φιλε μου εχουμε το ιδιο αυτοκινητο και μου το εκανε στην αρχη αρχη μιλαμε την επομενη της εγκαταστασης. Ετρεμε τα πρωτα 2 λεπτα κρυο σαν τρακτερ. Με μια αλλαγη του ελλατωματικου αισθητηρα πιεσης και θερμοκρασιας του υγραεριου και 1000 χλμ εστρωσε απο μονο του. Τωρα μετα απο 32.000 χλμ και 2.5 χρονια ολα οκ. Για δες τον αισθητηρα.
OPEL INSIGNIA 1,8 (2009) με Zavoli
ΟPEL CORSA C 1.4 (2003) με Prins silverline
Άβαταρ μέλους
maevius
 
Δημοσιευσεις: 928
Εγγραφή: Κυρ 31 Ιούλ, 2011 19:30

Re: Opel corsa c 1.4 twinport

Δημοσίευσηαπό panosopel » Τρί 12 Αύγ, 2014 20:02

εγω εχω opel astra twinport
πλεον εχω 78000 και κατι ψιλα με υγραεριο
απο τα 40,000 με υγραεριο το αμαξι καποιες φορες τρεμει και κανει θορυβο πολυ εντονα κατα την εκιννηση και μονο
αυτο γινετε μεχρι να παρει μπρος αντε καμια φορα για 20-30 δευτερολεπτα να ζοριζετε στην βενζινη οταν μπει σε υγραεριο κανενα προβλημα

πιο παλια μου το εκανε εντονα αλλαξα τρομπα βενζινης αλλα παλι τα ιδια...

πλεον εδω και κανα χρονο ζω με αυτο το προβλημα,πηγα σε 10(τουλαχιστον) μηχανικους αμα βαλω και γκαζαδες μεσα και ο καθενας ελεγε οτι μ..κια του ερχοταν

τσαμπα λεφτα εδωσα και καμια λυση
panosopel
 
Δημοσιευσεις: 157
Εγγραφή: Παρ 07 Οκτ, 2011 18:13

Re: Opel corsa c 1.4 twinport

Δημοσίευσηαπό panosopel » Τρί 12 Αύγ, 2014 20:06

επισης τελευταια οταν φρεναρω αποτομα σβηνει το αμαξι και πεφτουν συνεχεια σε φρεναρισματα οι στροφες για αυτο κατεβαζω ταχυτητες παντα

επισης περιεργο οτι αυτο φινεται οταν το αμαξι λειτουργει σε βενζινη οταν ειμαι σε αεριο το κανει αλλα σε πολυ πολυ μικροτερο βαθμο

οφειλεται στο αεριο? ο ενας μηχανικος που πηγα κατηγορει τον αλλον για το στροφομετρο που μου αλλαξε αλλα και την τρομπα βενζινης

δεν ξερω τι γινεται γενικως:)
panosopel
 
Δημοσιευσεις: 157
Εγγραφή: Παρ 07 Οκτ, 2011 18:13

Re: Opel corsa c 1.4 twinport

Δημοσίευσηαπό unstoppablegr » Τρί 12 Αύγ, 2014 21:01

Μου φαινεται σχεδον ιδιο το προβλημα σου με αυτο που εχω.............. citroen c3 εχω.
Οταν η μηχανη ειναι κρυα και ξεκιναω το αμαξι μπουκωνει στις χαμηλες στροφες μεχρι να ζεσταθει. Δηλαδη απο τις 1300 - 2100 στροφες και στο πατωμα να το εχω το γκαζι ειναι λες και δεν μπορει να επιταχυνει και κανει κοψιματα και τρεμει, και αν δεν γεμισω αρκετα την πρωτη μεχρι τις 3 - 3500 στροφες και παω να βαλω 2α παιζει και να μου σβησει. Αυτα τα κανει ΜΟΝΟ στη βενζινη, το αστειο ειναι οτι μολις γυρισει στο υγραεριο οοολα εξαφανιζονται ! Εχω παει καιγω σε 4 - 5 συνεργεια ολοι μου λενε διαφορετικη εκδοχη. Τσαμπα λεφτα ! Ο ενας φταιει το υγραεριο , ο αλλος θελουν ρυθμισμα οι βαλβιδες και να αλλαξεις μπουζι , αλλος τα μπεκ , αλλος θελει αναβαθμιση ο εγκεφαλος του αυτοκινητου... εννοειται ακομα δεν εχουμε βγαλει ακρη. Και ο πιο γαματος ηταν ο τελευταιος που μου ειπε οτι μπορει να μην καθετε καποια γειωση καλα και πρεπει να μου κανει βιδες ολο το αμαξι για να το δει. Ε νταξι τωρα. βαρεθηκα...
Citroen C3 1400cc - Σύστημα Landirenzo EVO χωρίς λαδιέρα - 6000 χιλιομετρα
Άβαταρ μέλους
unstoppablegr
 
Δημοσιευσεις: 193
Εγγραφή: Τετ 07 Μάιος, 2014 03:05

Re: Opel corsa c 1.4 twinport

Δημοσίευσηαπό papoys » Παρ 01 Απρ, 2016 17:25

Μάλλον είναι ένα άλυτο πρόβλημα.
Και εγώ τελευταία το ίδιο πρόβλημα έχω τα πρωινά.Εάν ανεβάσω στροφές πνίγεται.Οπότε πάω με δευτέρα , τρίτη αλλά με όσο το δυνατόν χαμηλές
στροφές 1500-2000 το πολύ μέχρι να γυρίσει υγραέριο οπότε όλα οκ. Τρώω κανά μπινελίκι καμιά φορά από τους πίσω αλλά δε βαριέσαι.
Εάν το βάλω βενζίνη μετά από 10-20 χιλιόμετρα το πρόβλημα εξαφανίζεται και το πρωί ξεκινάει κανονικά.

Από όσα βλέπω το ίδιο πρόβλημα έχουν πολύ οπότε να μην ξοδεύομαι.Δεν είναι δα και τίποτε σπουδαίο.
Εάν κάποιος βρει λύση ας σφυρίξει. :mrgreen: :mrgreen:
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Opel corsa c 1.4 twinport

Δημοσίευσηαπό apagogeas » Τρί 05 Απρ, 2016 10:22

Πόσο καιρό έχετε τη βενζίνα στο ντεπόζιτο; Γενικά μπουκώματα είχα παλιά, αλλά τότε κρατούσα και τη βενζίνη αρκετά περισσότερο από ότι τώρα. Εδώ και πολλούς μήνες (από πέρυσι το καλοκαίρι) τη καίω σχεδόν όλη (να ανάβει λαμπάκι βενζίνης) πριν γεμίσω το πολύ μέχρι τη μέση (για να προλάβω να τη κάψω πάλι) γιατί απ'όσο κατάλαβα στα corsa με τις ευαίσθητες αντλίες "έσπαζε" η βενζίνη και άφηνε κεριά και κατάλοιπα που ζόριζαν τις αντλίες (έκαψα 2 ως τώρα) και γινόταν misfire από την υποβάθμιση της βενζίνης μέχρι να γυρίσει σε υγραέριο (που όλα δούλευαν άψογα). Από τότε που εφαρμόζω αυτή τη τακτική να καίω όλο σχεδόν το ντεπόζιτο, δε μου ξαναέκανε κιχ, ούτε ίχνος μπουκώματος και η αντλία ακούγεται σαν καινούργια.
Corsa D 1.4 07' NIGS πνεύμονας/Zanardi B4 OBD/tunap. 72K km/64m -> 0.0252€/km καθ. κέρδος
apagogeas
 
Δημοσιευσεις: 385
Εγγραφή: Δευτ 18 Μαρ, 2013 22:42

Re: Opel corsa c 1.4 twinport

Δημοσίευσηαπό viallesi » Τρί 05 Απρ, 2016 12:31

Μην κρατάτε βενζίνη πάνω απο 3 μήνες στο ντεπόζιτο.
viallesi
 
Δημοσιευσεις: 452
Εγγραφή: Τετ 04 Μαρ, 2015 11:32

Re: Opel corsa c 1.4 twinport

Δημοσίευσηαπό aggelooos2000 » Τρί 05 Απρ, 2016 14:41

Επειδη και εγω εκανα τη βλακεια και κρατουσα τη βενζινη για μηνες, και μαλιστα με μηδενικη καταναλωση λογο υγρου ψεκασμου, πλεον μου κανει κοψιματα στο πολυ γκαζι με βενζινη. Υποψιαζομαι οτι η αντλια επιασε κολα. Εχω δοκιμασει το fuel line cleaner της protec αλλα χωρις αποτελεσμα. Εχει κανεις να προτεινει καποιο καλυτερο και δυνατοτερο καθαριστικο βενζινης?
aggelooos2000
 
Δημοσιευσεις: 26
Εγγραφή: Τετ 26 Νοέμ, 2014 23:59

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 17 επισκέπτες