Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

αυτοματη αλλαγη απο αεριο σε βενζινη οταν τελειωσει το αεριο

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

αυτοματη αλλαγη απο αεριο σε βενζινη οταν τελειωσει το αεριο

Δημοσίευσηαπό mlt74 » Σάβ 07 Μάιος, 2011 09:33

Καλημερα σε ολους! Πριν κανα 8 μηνο εκανα και γω μετατροπη και το μονο ας πουμε προβληματακι που ειχα και εχω απο την αρχη ειναι πως οταν τελειωσει το υγραεριο δεν γυρναει αυτοματα σε βενζινη -ενω θα επρεπε-αλλα πρεπει εγω να πατησω το διακοπτακι ! το συστημα ειναι BRC "4ης γενιας δηλαδη με αεριο ψεκασμο".Μηπως γνωριζει κανεισ κατι σχετικα με το θεμα?

Επισης να αναφερω και πως μετα απο κανα τριμηνο αντιληφθηκα πως ο δεικτης του αντιψυκτικου ( το πλαστικο δοχειο ) ειχε κατεβει λιγο κατω απο την τελευταια γραμμη και φυσικα συμπληρωσα 1 λτ αντιψυκτικου.Σε ελεγχο που πραγματοποιησα αμεσως μετα στο συνεργειο δεν φανηκε να χανει απο καπου αντιψυκτικο δεν ηταν δηλαδη θεμμα διαροης.Και απαντηση για το τι μπορει να εγινε δεν πηρα! Το αυτοκινητο suzuki sx4 ειχε κανει service πριν 2 εβδομαδες και φυσικα ειχε ελεχθει και το αντιψυκτικο! Ο δεικτης δεν ανεβασε θερμοκρασια ουτε και ειχα κανα προβλημα ουσιαστικα,απλα αναρωτιεμαι γιατι και που μπορει να εφυγε 1 λιτρο αντιψυκτικου ! Ξανα δεν κατεβηκε ο δεικτης απο τοτε και εχουν περασει 2 μηνες περιπου ! Γνωριζει κανεις κατι μ αυτο?
Το αυτοκινητο δουλευει μια χαρα ως τωρα ...ουτε μπερδευει...ουτε τιποτα αλλο παραξενο !
Ευχαριστω !
mlt74
 
Δημοσιευσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ 07 Μάιος, 2011 09:11

Re: αυτοματη αλλαγη απο αεριο σε βενζινη οταν τελειωσει το α

Δημοσίευσηαπό challenger » Σάβ 07 Μάιος, 2011 09:48

Κι εγώ έχω brc 4ης, αλλά γυρνάει μόνο του σε βενζίνη. Πριν γυρίσει όμως κάνει μερικά χιλιόμετρα με το ζόρι. Δηλαδή πατάω το γκάζι και κόβει ταχύτητα, ρετάρει αρκετά, και μετά από λίγο το γυρνάει σε βενζίνη.
Εσύ το έχεις αφήσει και σου έσβησε επειδή τελείωσε το υγραέριο? Μήπως δεν περίμενες αρκετά? Μπορεί να είχε μερικές σταγόνες ακόμα.
challenger
 
Δημοσιευσεις: 80
Εγγραφή: Τρί 29 Μαρ, 2011 15:06

Re: αυτοματη αλλαγη απο αεριο σε βενζινη οταν τελειωσει το α

Δημοσίευσηαπό dathens » Σάβ 07 Μάιος, 2011 11:09

Γυρνάει άμα το αφήσεις και δεν έχει άλλο αν όχι θα πρέπει να σου σβήσει κάνει το μπιπ μπιπ άστο να δεις ,

Όσο για το αντιψυκτικο συνεβει και σε μένα τα πίνει λίγο ο κινητηρας με το γκαζακι το θέλει το κρασακι του , επίσης εμένα ήπιε μετα απο 7000 χιλ γκαζιου και κανα κιλο λαδακι κατα τ´αλλα όλα καλα ....

Τώρα φυσικά ο εγκαταστατης λέει ότι δεν εχει σχέση με το Υγραεριο αλλά δεν νομίζω πρεπει να είμαστε προσεκτικοι στα σέρβις να βάζουν το σωστο λάδι σε ποσότητα και ποιοτητα και τα σωστά υγρά το λίγο κλεψιμο μπορει να μην είχε επιπτώσεις με την βενζίνη με το αέριο όμως έχει αρκετά ....
ml 350 2005 w164 Prins αθάνατο 160.000 km LPG 227.000 συνολικά
dathens
 
Δημοσιευσεις: 1252
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν, 2011 01:51

Re: αυτοματη αλλαγη απο αεριο σε βενζινη οταν τελειωσει το α

Δημοσίευσηαπό mlt74 » Δευτ 09 Μάιος, 2011 21:20

challenger έγραψε:Κι εγώ έχω brc 4ης, αλλά γυρνάει μόνο του σε βενζίνη. Πριν γυρίσει όμως κάνει μερικά χιλιόμετρα με το ζόρι. Δηλαδή πατάω το γκάζι και κόβει ταχύτητα, ρετάρει αρκετά, και μετά από λίγο το γυρνάει σε βενζίνη.
Εσύ το έχεις αφήσει και σου έσβησε επειδή τελείωσε το υγραέριο? Μήπως δεν περίμενες αρκετά? Μπορεί να είχε μερικές σταγόνες ακόμα.

Δεν το εχω δοκιμασει ετσι οπως λες.θα το δοκιμασω και θα σου πω ! Να σαι καλα !...αλλα και παλι νομιζω πως λογικα δεν θα επρεπε να στο κανει και σενα αυτο.Το θεμα ειναι να γυρναει απο μονο του διχως να σου δημιουργει προβλημα με την ταχυτητα που εχεις.Αλλωστε αυτος ειναι και ο λογος να γυρναει μονο του γιατι σκεπσου εκεινη την ωρα να κανεισ καμια προσπεραση και ξαφνικα να αρχισει να ρεταρει.......!
mlt74
 
Δημοσιευσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ 07 Μάιος, 2011 09:11

Re: αυτοματη αλλαγη απο αεριο σε βενζινη οταν τελειωσει το α

Δημοσίευσηαπό mlt74 » Δευτ 09 Μάιος, 2011 21:25

dathens έγραψε:Γυρνάει άμα το αφήσεις και δεν έχει άλλο αν όχι θα πρέπει να σου σβήσει κάνει το μπιπ μπιπ άστο να δεις ,

Όσο για το αντιψυκτικο συνεβει και σε μένα τα πίνει λίγο ο κινητηρας με το γκαζακι το θέλει το κρασακι του , επίσης εμένα ήπιε μετα απο 7000 χιλ γκαζιου και κανα κιλο λαδακι κατα τ´αλλα όλα καλα ....

Τώρα φυσικά ο εγκαταστατης λέει ότι δεν εχει σχέση με το Υγραεριο αλλά δεν νομίζω πρεπει να είμαστε προσεκτικοι στα σέρβις να βάζουν το σωστο λάδι σε ποσότητα και ποιοτητα και τα σωστά υγρά το λίγο κλεψιμο μπορει να μην είχε επιπτώσεις με την βενζίνη με το αέριο όμως έχει αρκετά ....

Οταν λες λαδακι? εννοεις πως σου "ηπιε" λαδι μηχανης? Γιατι εγω ειπα μονο για αντιψυκτικο !και με το αντιψυκτικο στο "ηπιε" μια φορα μονο,η συμπληρωνεις καθε τοσο?
Ευχαριστω !
mlt74
 
Δημοσιευσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ 07 Μάιος, 2011 09:11

Re: αυτοματη αλλαγη απο αεριο σε βενζινη οταν τελειωσει το α

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Δευτ 09 Μάιος, 2011 21:51

Εγω θα ηθελα να ρωτησω το εξης πανω σ'αυτο το θεμα.

Στο icom συμβαινει σε καποιους να μην γυρνα σε βενζινη οταν τελειωνει το lpg , αλλα να σβηνει και να αναβει (και ειναι λογικο) check engine...

Ο λογος που μου ειπε ο εγκαταστατης μου, ειναι οτι Ο ΝΕΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ που βαζουν εδω και καιρο, δεν συνεργαζεται σωστα με τον παλιο εσθητηρα πιεσης που βρισκεται στην ρεζερβα lpg(και δεν εχει αλλαχθει με τον νεο...).
Αυτο συνεβει και τωρα τελευταια σε 1 φιλο μου(τελειωσε το lpg και το αμαξι του εσβησε...)και μολις πηγε και εβαλε τον παλιο εγκεφαλο διορθωθηκε.

Οντως ειναι αυτο ρε μαστορια ή ειναι τιποτε αλλο ?
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: αυτοματη αλλαγη απο αεριο σε βενζινη οταν τελειωσει το α

Δημοσίευσηαπό dathens » Δευτ 09 Μάιος, 2011 22:37

mlt74 έγραψε:
dathens έγραψε:Γυρνάει άμα το αφήσεις και δεν έχει άλλο αν όχι θα πρέπει να σου σβήσει κάνει το μπιπ μπιπ άστο να δεις ,

Όσο για το αντιψυκτικο συνεβει και σε μένα τα πίνει λίγο ο κινητηρας με το γκαζακι το θέλει το κρασακι του , επίσης εμένα ήπιε μετα απο 7000 χιλ γκαζιου και κανα κιλο λαδακι κατα τ´αλλα όλα καλα ....

Τώρα φυσικά ο εγκαταστατης λέει ότι δεν εχει σχέση με το Υγραεριο αλλά δεν νομίζω πρεπει να είμαστε προσεκτικοι στα σέρβις να βάζουν το σωστο λάδι σε ποσότητα και ποιοτητα και τα σωστά υγρά το λίγο κλεψιμο μπορει να μην είχε επιπτώσεις με την βενζίνη με το αέριο όμως έχει αρκετά ....

Οταν λες λαδακι? εννοεις πως σου "ηπιε" λαδι μηχανης? Γιατι εγω ειπα μονο για αντιψυκτικο !και με το αντιψυκτικο στο "ηπιε" μια φορα μονο,η συμπληρωνεις καθε τοσο?
Ευχαριστω !


Κοιτα εδω για το λάδι τα νερα μόνο μια φορα έχασε και τέρμα αν και υπήρξε κάτι με τα νερα αν δεις παλιοτερα post μου σχετικά με εκτός δρόμου διαδρομή
viewtopic.php?f=3&t=287&p=3236&sid=71e96457f471143cd83a8bba1f86e686#p3236
ml 350 2005 w164 Prins αθάνατο 160.000 km LPG 227.000 συνολικά
dathens
 
Δημοσιευσεις: 1252
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν, 2011 01:51

Re: αυτοματη αλλαγη απο αεριο σε βενζινη οταν τελειωσει το α

Δημοσίευσηαπό sharkan192 » Παρ 20 Μάιος, 2011 23:10

ΠΡΟΣ mlt74

ΛΟΙΠΟΝ
πηγαινε στον εγκαταστατη σου και μπριζωσε το
μετα παμε στο μενου
setting up
change over
advanced

μετα διπλα στο deltapminimun γραψε 450

και πιο κατω απο αυτο γραφει
waiting time to re-changeover to petrol και γραψε 0,5


ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ
sharkan192
 
Δημοσιευσεις: 15
Εγγραφή: Κυρ 06 Μαρ, 2011 23:18

Re: αυτοματη αλλαγη απο αεριο σε βενζινη οταν τελειωσει το α

Δημοσίευσηαπό Nikolas » Κυρ 22 Μάιος, 2011 00:23

mlt74 έγραψε:Καλημερα σε ολους! Πριν κανα 8 μηνο εκανα και γω μετατροπη και το μονο ας πουμε προβληματακι που ειχα και εχω απο την αρχη ειναι πως οταν τελειωσει το υγραεριο δεν γυρναει αυτοματα σε βενζινη -ενω θα επρεπε-αλλα πρεπει εγω να πατησω το διακοπτακι ! το συστημα ειναι BRC "4ης γενιας δηλαδη με αεριο ψεκασμο".Μηπως γνωριζει κανεισ κατι σχετικα με το θεμα?

Επισης να αναφερω και πως μετα απο κανα τριμηνο αντιληφθηκα πως ο δεικτης του αντιψυκτικου ( το πλαστικο δοχειο ) ειχε κατεβει λιγο κατω απο την τελευταια γραμμη και φυσικα συμπληρωσα 1 λτ αντιψυκτικου.Σε ελεγχο που πραγματοποιησα αμεσως μετα στο συνεργειο δεν φανηκε να χανει απο καπου αντιψυκτικο δεν ηταν δηλαδη θεμμα διαροης.Και απαντηση για το τι μπορει να εγινε δεν πηρα! Το αυτοκινητο suzuki sx4 ειχε κανει service πριν 2 εβδομαδες και φυσικα ειχε ελεχθει και το αντιψυκτικο! Ο δεικτης δεν ανεβασε θερμοκρασια ουτε και ειχα κανα προβλημα ουσιαστικα,απλα αναρωτιεμαι γιατι και που μπορει να εφυγε 1 λιτρο αντιψυκτικου ! Ξανα δεν κατεβηκε ο δεικτης απο τοτε και εχουν περασει 2 μηνες περιπου ! Γνωριζει κανεις κατι μ αυτο?
Το αυτοκινητο δουλευει μια χαρα ως τωρα ...ουτε μπερδευει...ουτε τιποτα αλλο παραξενο !
Ευχαριστω !


καλησπέρα
το πιό πιθανό είναι,μετά την τοποθέτηση να μην συμπληρώθηκε το ψυκτικό που διέρευσε κατα την τοποθέτηση(όταν κοπούν τα κολάρα για να συνδεθεί ο πνεύμονας)
τώρα για το ότι ελέχθηκε στο σέρβις, δεν θα ήμουν και πολύ σίγουρος.
Nikolas
 
Δημοσιευσεις: 19
Εγγραφή: Δευτ 02 Μάιος, 2011 21:32

Re: αυτοματη αλλαγη απο αεριο σε βενζινη οταν τελειωσει το α

Δημοσίευσηαπό ssnick » Δευτ 23 Μάιος, 2011 18:27

Καλησπερα παιδια!

Παρατηρησα κι εγω πως μετα την εγκατασταση υγραεριου ειχε αδειασει εντελως το δοχειο του ψυκτικου....δηλαδη ουτε σταγονα δεν ειχε μεσα, ενω πριν την μετατροπη ηταν μια χαρα. Προσθεσα ψυκτικο και ειδα πως μετα απο μια μερα ειχε κατεβει η σταθμη λιγο απο την γραμμη του full που του ειχα βαλει. Παιζει να μου εχουν κανει τιποτα στην μετατροπη υγραεριου και να εχω καμια διαρροη η ειναι σε ολους το φαινομενο να καιει ψυκτικο το αυτοκινητο μετα απο μετατροπη υγραεριου??
ssnick
 
Δημοσιευσεις: 6
Εγγραφή: Δευτ 02 Μάιος, 2011 09:14

Επόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 23 επισκέπτες