Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Renault Trafic - Πέμπτη φορά αντλία βενζίνης

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Renault Trafic - Πέμπτη φορά αντλία βενζίνης

Δημοσίευσηαπό NIKOSSIN » Τετ 19 Αύγ, 2015 13:52

Στό επαγγελματικό renault trafic, απο την τοποθέτηση του υγαερίου πριν τρία χρόνια και 40.000 χιλ. Εχω αλλάξει πέντε φορές την τρόμπα βενζίνης μου εχει στοιχίσει σχεδόν 2.000 ευρώ. Εχω δοκιμάσει όλους τους τρόπους με πάντα γεμάτο το ρεζερβουάρ, με το μισό γεμάτο, με ενα τέταρτο βενζίνη, να καίω όλη την βενζίνη κάθε ενάμιση με δύο μήνες. Αυτός που μου τοποθέτησε το υγραέριο μου λέει οτι αυτό γίνετε γιατί η τρόμπα δεν εχει επιστροφή βενζίνης και ειναι συνέχεια με πίεση. Σήμερα που αγόρασα νέα τρόμπα ο πωλητής μου είπε οτι η μόνη λύση ειναι η τοποθέτηση ενός ρελέ που οταν ενεργοποιήτε το υγραέριο να κόβει το ρεύμα στην τρόμπα. Εγώ εχω πάρει την απόφαση να μην το ξαναδουλέψω με υγραέριο γιατί αντί να κάνω οικονομία εχω βάλει και πολλά παραπάνω. Παρακαλώ όποιος απο εσάς γνωρίζει κάτι γιά αυτόν το ρελέ να μου απαντήση.
NIKOSSIN
 
Δημοσιευσεις: 21
Εγγραφή: Δευτ 31 Οκτ, 2011 17:28

Re: RENAULT TRAFIC ΠΕΜΠΤΗ ΦΟΡΑ ΑΝΤΛΙΑ ΒΕΝΖΙΝΗΣ

Δημοσίευσηαπό gakost » Τετ 19 Αύγ, 2015 16:40

5 φορές τρόμπα .... τι να πω.

1) Δεν μπορείς τουλάχιστον να αλλάξεις μόνο το ηλεκτρικό κομμάτι της αντλίας και πάει τόσο ακριβά;

2) Εγγύηση δεν έχει η αντλία;
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Re: RENAULT TRAFIC ΠΕΜΠΤΗ ΦΟΡΑ ΑΝΤΛΙΑ ΒΕΝΖΙΝΗΣ

Δημοσίευσηαπό NIKOSSIN » Τετ 19 Αύγ, 2015 17:53

Η αντιπροσωπεια δεν καλυπτει την εγγυηση γιατι εχει γινει μετατροπη σε υγραεριο.
Και η τρομπα δεν ειναι διερουμενη για να μπορεσω να αλλαξω μονο την αντλια και κανει 315 ευρω συν τα εργατικα,
γιατι πρεπει να κατεβει ολο το ρεζερβουαρ για να αλλαξω την τρομπα
NIKOSSIN
 
Δημοσιευσεις: 21
Εγγραφή: Δευτ 31 Οκτ, 2011 17:28

Re: RENAULT TRAFIC ΠΕΜΠΤΗ ΦΟΡΑ ΑΝΤΛΙΑ ΒΕΝΖΙΝΗΣ

Δημοσίευσηαπό geopapad0p » Τετ 19 Αύγ, 2015 20:23

Γραφει ρητα η εγγυηση οτι δεν ισχυει σε περιπτωση εγκαταστασης υγραεριου; και που ξερει ο πωλητης τι εχεις κανει στο αυτοκινητο σου; ειδε την αδεια;
D-4D...
geopapad0p
 
Δημοσιευσεις: 104
Εγγραφή: Τρί 09 Οκτ, 2012 10:57

Re: RENAULT TRAFIC ΠΕΜΠΤΗ ΦΟΡΑ ΑΝΤΛΙΑ ΒΕΝΖΙΝΗΣ

Δημοσίευσηαπό NickSt » Τετ 19 Αύγ, 2015 21:17

Την πρώτη μπορεί να τη "φάει" ο πωλητής , τη δεύτερη θα "ψυλιαστεί" πουστιά και την τρίτη θα κάνει αγωγή και θα ζητάει καμιά ...εκατοστή τρόμπες σε μετρητά !!!..

Λύση..
..το σύστημα που κόβει την λειτουργία της όταν δουλεύει με αέριο και την ενεργοποιεί όταν γυρίζει στη βενζίνη...
NickSt
 
Δημοσιευσεις: 651
Εγγραφή: Τετ 06 Νοέμ, 2013 22:44

Re: RENAULT TRAFIC ΠΕΜΠΤΗ ΦΟΡΑ ΑΝΤΛΙΑ ΒΕΝΖΙΝΗΣ

Δημοσίευσηαπό NIKOSSIN » Τετ 19 Αύγ, 2015 22:46

Αν γνωρίζεις από που μπορώ να το αγοράσω. Και απαντωντας στο φίλο ποιο πανω όσο αναφορά για την εγγύηση το συνεργείο δεν με καλύπτει γιατί εκ των υστέρων έμαθα ότι η Renault δεν καλύπτει συγκεκριμένες βλάβες που προέρχονται αποκλειστικά από την χρήση υγραερίου.
NIKOSSIN
 
Δημοσιευσεις: 21
Εγγραφή: Δευτ 31 Οκτ, 2011 17:28

Re: RENAULT TRAFIC ΠΕΜΠΤΗ ΦΟΡΑ ΑΝΤΛΙΑ ΒΕΝΖΙΝΗΣ

Δημοσίευσηαπό manoliss » Τετ 19 Αύγ, 2015 23:06

NickSt έγραψε:Την πρώτη μπορεί να τη "φάει" ο πωλητής , τη δεύτερη θα "ψυλιαστεί" πουστιά και την τρίτη θα κάνει αγωγή και θα ζητάει καμιά ...εκατοστή τρόμπες σε μετρητά !!!..

Λύση..
..το σύστημα που κόβει την λειτουργία της όταν δουλεύει με αέριο και την ενεργοποιεί όταν γυρίζει στη βενζίνη...

και λυνεις το πρόβλημα σου μια και καλη....
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss
 
Δημοσιευσεις: 715
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:37

Re: RENAULT TRAFIC ΠΕΜΠΤΗ ΦΟΡΑ ΑΝΤΛΙΑ ΒΕΝΖΙΝΗΣ

Δημοσίευσηαπό Qgas » Πέμ 20 Αύγ, 2015 00:03

Σταματα να βάζεις κακή βενζίνη απο φθηνά ΑΠ ΠΡΑΤΗΡΙΑ και μην την άφηνεις να παλιώνει βάζε 10 € πάνω απο το 1/4 του τεπιζιτου σου και μόλις πέσει κάτω απο το 1/4 πάλι 10 € ..
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: RENAULT TRAFIC ΠΕΜΠΤΗ ΦΟΡΑ ΑΝΤΛΙΑ ΒΕΝΖΙΝΗΣ

Δημοσίευσηαπό fokion » Πέμ 20 Αύγ, 2015 08:08

Αυτη η αντλια βενζινης εχει την ικανοητα να μεταβαλει την ποσοτητα καυσιμου που παρεχει????

ναι οι βασικές γνωσεις αυτοκινητου που εχω μου χτυπανε κατι καμπανακια...

το ΚΙΑ δουλευει με επιστροφή της περισευουμενης
το ΙΒΙΖΑ μολις πιασει πιεση κοβει....

κατι δε μου "καθεται" ή εχω χασει τεχνολογικά "επεισοδια"...
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: RENAULT TRAFIC ΠΕΜΠΤΗ ΦΟΡΑ ΑΝΤΛΙΑ ΒΕΝΖΙΝΗΣ

Δημοσίευσηαπό NIKOSSIN » Πέμ 20 Αύγ, 2015 09:12

Επειδη οι τεχνολογικες γνωσεις μου ειναι ελαχιστες, το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν βαζω την φθηνοτερη βενζινη.Παρακαλω οποιος απο εσας γνωριζει η εχει τοποθετηση αυτον τον ρελε να μου γραψει πληροφοριες. Για να το πω στον εγκαταστατη του υγραεριου μπας και βρω λυση στο προβλημα. Αγαπητε fokion δεν καταλαβαινω τι ενοεις με αυτο που μου γραφεις.
NIKOSSIN
 
Δημοσιευσεις: 21
Εγγραφή: Δευτ 31 Οκτ, 2011 17:28

Επόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 66 επισκέπτες