Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Vectra C Z18XER μειωμένη απόδοση;

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: Vectra C Z18XER μειωμένη απόδοση;

Δημοσίευσηαπό tedd » Τρί 20 Σεπ, 2016 15:04

Λογικό είναι νομιζω να μην ειναι σταθερά τα τριμς , αφού συνεχώς γίνεται διόρθωση του ποσοστού αέρα/καυσίμου. Με πιο πρόγραμμα τα παρακολουθείς? και τι min max τιμες σου δείχνει? Το obd scanner σωστο είναι να το συνδεουμαι πριν γυρισουμαι τον διακόπτη και το βγαζουμαι αφου σβυσουμαι μηχανή.

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Nissan Almera Mk II (N16) 1497cc
BRC Sequent 24
Εικόνα
tedd
 
Δημοσιευσεις: 588
Εγγραφή: Τρί 10 Μάιος, 2011 20:39

Re: Vectra C Z18XER μειωμένη απόδοση;

Δημοσίευσηαπό viallesi » Τρί 20 Σεπ, 2016 17:10

Kriskapsis έγραψε:Παιδιά εγώ θα ήθελα να ρωτήσω λίγο κάτι σχετικά με το long trim..Εχω obd scanner που μπαίνει στην θύρα,το συνδέω με το κινητό και βγάζω να δω την μέτρηση για το long trim αλλά σε μένα πηγαίνει η τιμή σαν τρελή εννοώ ότι δεν κάθεται κάπου σταθερά.Συνέχεια αλλάζει....


Αν σου αλλάζει συνέχεια σαν τρελό το long απλά δεν συνεργάζεται με το obd του αυτοκινήτου σου ή έχεις πάρει "λάθος" OBD reader.
viallesi
 
Δημοσιευσεις: 452
Εγγραφή: Τετ 04 Μαρ, 2015 11:32

Re: Vectra C Z18XER μειωμένη απόδοση;

Δημοσίευσηαπό viallesi » Τρί 20 Σεπ, 2016 17:11

tedd έγραψε:Λογικό είναι νομιζω να μην ειναι σταθερά τα τριμς , αφού συνεχώς γίνεται διόρθωση του ποσοστού αέρα/καυσίμου. Με πιο πρόγραμμα τα παρακολουθείς? και τι min max τιμες σου δείχνει? Το obd scanner σωστο είναι να το συνδεουμαι πριν γυρισουμαι τον διακόπτη και το βγαζουμαι αφου σβυσουμαι μηχανή.

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αυτό ισχύει για το short (ρυθμός δευτερολέπτου). Το long αλλάζει πολύ πιο αργά (ρυθμός λεπτού)
viallesi
 
Δημοσιευσεις: 452
Εγγραφή: Τετ 04 Μαρ, 2015 11:32

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 37 επισκέπτες