Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Citroen saxo με συστημα omvl (ρελαντί)

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: Citroen saxo με συστημα omvl (ρελαντί)

Δημοσίευσηαπό someone » Δευτ 22 Φεβ, 2016 17:06

καλησπερα, μου ειπαν οτι θα αλλαχτει το εσωτερικο της μπεκιερας γιατι μαλλον αυτο θα ευθυνεται για τα κοπιασματα και τα σβησιματα, στα 90 ευρω ευρω με εργασια και φπα το ανταλλακτικο 37 μου ειπε, πως σας φαινεται σα τιμη; σερβις που ρωτησα 65 ευρω μου ειπαν και μου φανηκαν πολλα. 35 40 πληρωσε ενας φιλος
someone
 
Δημοσιευσεις: 12
Εγγραφή: Δευτ 08 Φεβ, 2016 16:44

Re: Citroen saxo με συστημα omvl (ρελαντί)

Δημοσίευσηαπό manoliss » Δευτ 22 Φεβ, 2016 22:14

λοιπον αμα είναι να δωσεις 90 ευρα και να λυσεις το πρόβλημα σου και γενικα να ρυθμισει το αμαξι να δουλευει καλα δωστα..αμα είναι να δωσεις 90 ευρα και να μην λυσεις το πρόβλημα τοτε εχασες..οποτε κανε καλη ξηγα και προχωρα.....
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss
 
Δημοσιευσεις: 715
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:37

Re: Citroen saxo με συστημα omvl (ρελαντί)

Δημοσίευσηαπό someone » Πέμ 17 Μαρ, 2016 00:14

το πρόβλημα δε λύθηκε δυστυχώς. το πηγα σε συνεργειο γνωστου μου καθως ειπαν πως αυτο με το ρελαντι ειναι θεμα του αυτοκινητου γενικα και οχι του υγραεριου. τα παιδια απο το συνεργειο μετα απο ψαξιμο μου ειπαν πως το αμαξι δεν εχει τπτ και οτι το θεμα ειναι πως οταν περναει στο υγραεριο μπερδευει τον εγκεφαλο του αυτοκινητου κατι τετοιο και κανει αυτο στο ρελαντι, το ρυθμισαν παλι μόνο στη βενζίνη και εχει τώρα 7 μερες το κουναω μόνο με βενζινη Και δουλεύει ρολοι ουτε ρεταρισμα ουτε σβησιμο. ξερετε κανεναν που να ασχολειται ρε παιδια με αυτο το συστημα, να παω να το φτιαξει και να τελειωνω. μου περναει απο το μυαλο να το ξηλωσω να το δωσω 200 300 ευρω να τελειωνω.
someone
 
Δημοσιευσεις: 12
Εγγραφή: Δευτ 08 Φεβ, 2016 16:44

Re: Citroen saxo με συστημα omvl (ρελαντί)

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Πέμ 17 Μαρ, 2016 03:05

Στον εχω αναφερει στο 3ο ποστ. :-? Εσυ σε ποιον πηγες?
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Citroen saxo με συστημα omvl (ρελαντί)

Δημοσίευσηαπό manoliss » Παρ 18 Μαρ, 2016 10:57

βρες έναν εγκαταστατη να κοιταξει εξ αρχης την εγκατασταση ηλεκτρολογικα...και μετα να ξαναδει ρυθμισεις τα παντα...φιλε σε μοτερ σαν το δικο σου το αεριο δουλευει αριστα....
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss
 
Δημοσιευσεις: 715
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:37

Re: Citroen saxo με συστημα omvl (ρελαντί)

Δημοσίευσηαπό chrded » Τρί 28 Φεβ, 2017 12:28

Και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω. Citroen saxo 1.1 μοντέλο 2000 με σύστημα Lovato. Ξεκινάω με βενζίνη, κάνει προθέρμανση και το γυρίζω αέριο. Όλα καλά. Κυκλοφορώ όσο θέλω, μετά το σβήνω. Μετά για να το ξαναβάλω μπρος πρέπει να το βάλω στη βενζίνη αλλιώς μπερδεύεται ο εγκέφαλος και δεν κρατάει στο ρελαντί στη βενζίνη. Βέβαια ακόμα και με αυτή τη σειρά αν το κάνω μετά από κάποιο διάστημα (περίπου 200km) το κάνει ξανά, δηλαδή το ρελαντί ρετάρει. Ο μόνος τρόπος για να επανέλθει είναι να βγάλω τον πόλο της μπαταρίας και όλα επανέρχονται σε άψογη κατάσταση. Εκτός αυτού εγώ έχω πρόβλημα και με την κατανάλωση η οποία είναι πολύ υψηλή 11lt/100km εκτός πόλης. Σημειωτέον ότι πριν βάλω αέριο, με βενζίνη εκτός πόλης κινιόμουν με κατανάλωση 6,5-7 αναλόγως την ταχύτητα. Δεν ξέρω αν αυτά τα 2 συνδέονται αλλά αυτό με το μπέρδεμα του εγκεφάλου, κάποιος τρόπος θα υπάρχει να λυθεί....
chrded
 
Δημοσιευσεις: 6
Εγγραφή: Δευτ 09 Ιαν, 2017 14:00

Re: Citroen saxo με συστημα omvl (ρελαντί)

Δημοσίευσηαπό meletis » Σάβ 18 Μαρ, 2017 23:18

Ο εγκαταστάτης που πήγες, σου έλενξε τη χαρτογράφηση, το σύνδεσε σε υπολογιστή να δεί το χάρτη?
Φίλτρα στο σύστημα έχεις αλλάξει?
Τι μπέκ έχεις μήπως θέλουν συντήρηση, πόσα χιλιόμετρα σου είπε οτι ειχε κάνει με υγραέριο?
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Citroen saxo με συστημα omvl (ρελαντί)

Δημοσίευσηαπό manoliss » Κυρ 19 Μαρ, 2017 18:01

chrded έγραψε:Και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω. Citroen saxo 1.1 μοντέλο 2000 με σύστημα Lovato. Ξεκινάω με βενζίνη, κάνει προθέρμανση και το γυρίζω αέριο. Όλα καλά. Κυκλοφορώ όσο θέλω, μετά το σβήνω. Μετά για να το ξαναβάλω μπρος πρέπει να το βάλω στη βενζίνη αλλιώς μπερδεύεται ο εγκέφαλος και δεν κρατάει στο ρελαντί στη βενζίνη. Βέβαια ακόμα και με αυτή τη σειρά αν το κάνω μετά από κάποιο διάστημα (περίπου 200km) το κάνει ξανά, δηλαδή το ρελαντί ρετάρει. Ο μόνος τρόπος για να επανέλθει είναι να βγάλω τον πόλο της μπαταρίας και όλα επανέρχονται σε άψογη κατάσταση. Εκτός αυτού εγώ έχω πρόβλημα και με την κατανάλωση η οποία είναι πολύ υψηλή 11lt/100km εκτός πόλης. Σημειωτέον ότι πριν βάλω αέριο, με βενζίνη εκτός πόλης κινιόμουν με κατανάλωση 6,5-7 αναλόγως την ταχύτητα. Δεν ξέρω αν αυτά τα 2 συνδέονται αλλά αυτό με το μπέρδεμα του εγκεφάλου, κάποιος τρόπος θα υπάρχει να λυθεί....

exei μονοποιντ το ασαξο η ειναι πολαπλου ψεκασμου?....αν ειναι μονοποιντ θελεις καλο μαστορα αν ειναι πολ/πλου ψεκασμου αναρωτιεμε γιατι να εχεις θεμα....αν εχεις τοτε ο εγκαταστατης σου ειναι κατσαπλιας...
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss
 
Δημοσιευσεις: 715
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:37

Re: Citroen saxo με συστημα omvl (ρελαντί)

Δημοσίευσηαπό chrded » Δευτ 03 Απρ, 2017 20:07

Είναι μονού ψεκασμού. Για να μειώσω την κατανάλωση στραγκάλισα την στρόφιγκα της παροχής αερίου.Το θέμα είναι ότι όταν στραγκαλίζω την στροφιγκα του αερίου μετά στη δευτέρα και στην τρίτη κάνει κενά.
Ο Εγκαταστάτης μου είπε ότι είναι φυσιολογική η κατανάλωση 11 αλλά δεν είναι καθόλου φυσιολογικο. Έπρεπε να είναι το πολύ 9 καθώς με βενζίνη ήταν στο 7-7.5. Σημειωτέον έχει βγει και η "σκούπα" γιατί σε μεγάλες ταχύτητες όπως πχ 80km/h αν βάλω κενό τότε σβήνει ο κινητήρας, μάλλον λόγω μεγαλης ροής αέρα. Με βγαλμένη σκούπα όλα οκ.

Όσον αφορά το πρόβλημα με το ρελαντί στην βενζίνη μου είπαν ότι όταν γυρίζει στο αέριο ο εγκέφαλος διαβάζει παίρνει άλλες ρυθμίσεις και όταν βάλεις μετά μπρος με βενζίνη δεν μπορεί να τις ξαναλλάξει. Γι αυτό υπάρχει ένα ειδικό emulator. Υποτίθεται ότι μου έβαλε τώρα ένα της bosch αλλά δεν κάνει δουλειά. Θα χρειαστεί να μπει κάποιος άλλος.

Με την κατανάλωση έχω απαυδήσει. Με τέτοια κατανάλωση είναι σαν να μην έβαλα ποτέ αέριο......

Κάποιος μου είπε ότι αιτία όλων είναι το μοτέρ ρελαντί, αλλά δεν ξερω αν φταίει αυτό γιατί μου το καθάρισαν όταν πέρασαν το αέριο.
chrded
 
Δημοσιευσεις: 6
Εγγραφή: Δευτ 09 Ιαν, 2017 14:00

Re: Citroen saxo με συστημα omvl (ρελαντί)

Δημοσίευσηαπό meletis » Δευτ 03 Απρ, 2017 20:15

Μηπως απλως εχει χαλασει το μοτερ ρελαντι? Εαν δοκιμαζες καποιο αλλο?

Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 43 επισκέπτες





cron