Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

BRC σε Peugeot 207 GT - Προβλήματα

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

BRC σε Peugeot 207 GT - Προβλήματα

Δημοσίευσηαπό President » Πέμ 18 Φεβ, 2016 12:47

Αγαπητοί φίλοι,

έκανα την επιλογή μετά από 150.000 χλμ, να βάλω υγραέριο στο PEUGEOT 207 GT. Επέλεξα την BRC και σύστημα άμεσου ψεκασμού.
Από την στιγμή που το έβαλα παρατηρήθηκαν κάποια προβλήματα, τα οποία θα ήθελα να συζητήσουμε. (αν υπάρχει σχετικό θέμα ενημερώστε με)
α) στο ρελαντί είτε κρύο (πχ το πρωί όταν φεύγω από το σπίτι) είτε ζεστό (πχ, σε ένα φανάρι στην κίνηση) κάνει ένα κλώτσημα κάθε φορά που ξεκινάω. Αν απενεργοποιήσω το αεριο ξεκινάει κανονικά.
β) παρατηρήθηκε ένα παίξιμο στο δείκτη θερμοκρασίας νερού, από τους 90, στους 80 και πάλι στους 90 κλπ. Δεν θυμάμαι να το είχα πριν την εγκατάσταση του αερίου
γ) ένδειξη DEPOLLUTION SYSTEM FAULTY, η οποία δεν ήταν εξαρχής όταν το είχα στη βενζίνη, παρουσιάστηκε μετά την εγκατάσταση και κατά την οποία το αυτοκίνητο μπαίνει σε SAFE MODE, (3000στρ - 130χλμ/ωρα). Είχα αλλάξειπριν την εγκατάσταση του αερίου, την φούσκα του κολλάρου στην τουρμπίνα που είχε σκίσει και δεν είχα ποτέ πρόβλημα εκ τοτε.

Κάποια ιδέα για το που μπορεί να οφείλονται τα παραπάνω?
Οι εγκαταστάτες είπαν:
α) Είναι του συστήματος και πρέπει να το έχω στις 2000 στροφές για να γίνεται πιο ομαλή η εναλλαγή. Πράγμα που δεν το καταλαβαίνω, άσε που είναι κουραστικό και αν το ξεχάσω τρομάζεις κιόλας, πράγμα που μπορεί να προκαλέσει κ κανένα ατύχημα σε κανένα φανάρι.
β)Έχει θέμα ο θερμοστάτης και θέλει άλλαγμα.
γ) Έχει θέμα η σκάστρα της τουρμπίνας και θέλει άλλαγμα. Αλλά αν βγάλω τους πόλους της μπαταρίας, να σβήσω το πρόβλημα και το δουλέψω μόνο βενζίνη, δεν κάνει κάποιο θέμα, το αμάξι δίνει κανονικά και δεν ανάβει καμία ένδειξη

Δε ξέρω τι να πιστεψω, όποια βοήθεια - γνώμη, θεμιτή
President
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ 18 Φεβ, 2016 12:28

Re: BRC σε Peugeot 207 GT - Προβλήματα

Δημοσίευσηαπό referravag » Πέμ 18 Φεβ, 2016 20:27

Καλησπέρα. Αυτό που σου είπε ο εγκαταστάτης για το α) σχετικά με τις στροφές παίζει ρόλο... Όταν πάει να γίνει εναλλαγή από βενζίνη σε υγραέριο θέλει λίγο χρόνο μέχρι να ανέβει η πίεση του υγραερίου και βασικά μέχρι να προλάβει να φτάσει το υγραέριο στον θάλαμο καύσης...

Στις 26 Ιανουαρίου σε δύσκολη ανηφόρα πήγε να αλλάξει η φίλη μου χειροκίνητα από βενζίνη σε υγραέριο με αποτέλεσμα να κάνει αυτό το κλώτσημα που λες, να βγάλει την ένδειξη Depollution System Faulty και να κρεμάσει τελείως ο κινητήρας...

Πάω να την μαζέψω και βάζω το διαγνωστικό να δω τι έχει συμβεί και αν έχει κρατήσει σφάλματα ο εγκέφαλος του αυτοκινήτου. Είχε κρατήσει 3 σφάλματα λοιπόν. 1338, 1340 και 1336 αν τα θυμάμαι καλά... Το ένα έχει να κάνει με την ανάφλεξη, το άλλο με αισθητήρα στροφάλου και το άλλο με τον αισθητήρα εκκεντροφόρου. "Bordelo" με λίγα λόγια... Μετά από πολύυυ googlarisma βρήκα ότι πρόκειται για misfire στον 4ο κύλινδρο. Έσβησα τα σφάλματα με το διαγνωστικό και ξανά έβαλα μπροστά για να δούμε τι γίνεται και αν θα το ξανά εμφανίσει... Δεν εμφάνισε τίποτα, πήρε κανονικά, άλλαξε και σε υγραέριο, το αλλάξαμε και χειροκίνητα, πήγαμε και σε στον μηχανικό μας τον τοπικό δεν βρήκε κάτι (αλλάξαμε μόνο τα λάδια).

Αυτό που καταλαβαίνω εγώ ότι έγινε είναι ότι δεν πρόλαβε το υγραέριο να τρέξει όλο το μήκος των σωλήνων και να φτάσει έγκαιρα στον 4ο κύλινδρο με αποτέλεσμα να προκύψει το σφάλμα. Παρόμοιο κλώτσημα σε ανηφόρα αλλά χωρίς σφάλματα μας έχει συμβεί μια φορά πάλι σε ανηφόρα με άδεια δεξαμενή υγραερίου την στιγμή που αρχίζει να ζορίζει η ανηφόρα και πάει να γυρίσει την λειτουργία σε βενζίνη γιατί δεν επαρκεί η πίεση του υγραερίου.

Από αυτά τα δύο περιστατικά αυτό που έχω καταλήξει και εφαρμόζουμε ευλαβικά πλέον είναι ότι όταν ο κινητήρας έχει μεγάλο φορτίο είτε σε ανηφόρα είτε σε ίσιο επίπεδο δεν πρέπει να κάνουμε τότε εναλλαγή καυσίμου... Δηλαδή όταν ο κινητήρας έχει μεγάλες απαιτήσεις σε τροφοδοσία καυσίμου δεν πρέπει να αλλάζουμε από το ένα στο άλλο γιατί του κόβουμε την παροχή στιγμιαία γι' αυτό και τα κλωτσήματα...

Αυτά είχα να παρατηρήσω για το κλώτσημα αν και εγώ έχω άλλο σύστημα συμβατό με αυτοκίνητα έμμεσου ψεκασμού. Από θερμοκρασίες είμαστε νορμάλ όπως και στη βενζίνη. Μήπως έχει αρχίσει και τα παίζει ο θερμοστάτης; Μήπως έχει κολλήσει μισο ανοιχτός;
Peugeot 207 1.4 VTi
Citroën C4 1.4
KIT: BRC P&D MY10
Petrol Rst: LPGTECH EmuTECH Pb-Level-02
referravag
 
Δημοσιευσεις: 441
Εγγραφή: Τετ 15 Οκτ, 2014 03:15

Re: BRC σε Peugeot 207 GT - Προβλήματα

Δημοσίευσηαπό Qgas » Πέμ 18 Φεβ, 2016 23:30

Στα άμέσου ψεκασμού μοτερ θέλει

Α το αμάξι να ειναι καλα συντηρημένο γιατι δεν αλλάζεις τη φούσκα και το θερμοστάτη ;

Ισχύει σε όλα τα αμάξια οταν κάτι δεν πάει καλα στη βενζινη δε φαίνετε αλλα στο Υγραεριο με τη μια εμφανίζεται,

Πχ χθες σε ενα HRv Honda vtech του 1999 με την τοποθέτηση βγάζει τσεκ ο λάμδα με τη μια τσεκ,

μόλις μπήκε στο Υγραεριο ειχε έναν ιμιτασιόν 6 χρόνια στο αμάξι ..με την βενζινη κανενα θέμα στο ρελαντί αν και εμπλούτιζε συνέχεια ..

Βάζοντας wide band λάμδα για τη ρύθμιση ρυθμίστηκε βλέπουμε οτι ο μπροστά οτι ηταν σαν να μην υπήρχε ..
Αντικατάσταση με ενα καινούργιο κανενα τσεκ .. Φταίει εδω το Υγραεριο ; Στη βενζινη ακούνητος αγέλαστος τσεκ δεν ειχε το αμάξι ..

Β πάντα να κοιτάτε οτι υπαρχει το μοτερ στη λίστα των εταιριών το άκριβες μοτερ πχ 5fx η 5fv . Αν ειναι παραπλήσιο δεν παίζει ..

Γ πάντα προτιμήστε υγρό ψεκαςμο στα αμεςου αν αντέχουν οι αντλίες υψηλής .. Αλλιως εταιρίες με πείρα στα άμεσου Prins Aeb Romano ..
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: BRC σε Peugeot 207 GT - Προβλήματα

Δημοσίευσηαπό President » Πέμ 25 Φεβ, 2016 17:27

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και τους 2.
Θα δούμε τι θα βγάλει το σύστημα όταν θα το πάω για τις τελικές ρυθμίσεις, καθώς όπως ανέφερα είμαι στην αρχή και θα πάω μετά από 1500χλμ, να το φιξάρουμε το όλο θέμα.
Και θα επανέλθω με τα σχόλια τους και τις ερωτήσεις που θα έχω για το φόρουμ.
President
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ 18 Φεβ, 2016 12:28


Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot] και 64 επισκέπτες