Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Κόκκινη σκόνη στην εξάτμιση...

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Κόκκινη σκόνη στην εξάτμιση...

Δημοσίευσηαπό skepas » Τετ 04 Μάιος, 2016 17:50

Καλησπέρα και χρόνια πολλά! Έχω ένα ξαρά πικάσο του 04 8βαλβιδο και έχω τοποθετήσει ένα κιτ της went gas. Μέχρι σήμερα και έχοντας διανύσει 17000 χλμ είμαι απόλυτα ικανοποιημένος αλλά έχω μια ανησυχία βλέποντας σκόνη κόκκινου χρώματος να έχει επικαθίσει στο ακροφύσιο της εξάτμισης μου. Η άποψη του εγκαταστάτη είναι ότι είναι φυσιολογικό, είναι τα κατάλοιπα της καύσης του υγραερίου. Τι λέτε;
skepas
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Τρί 13 Οκτ, 2015 22:06

Re: Κόκκινη σκόνη στην εξάτμιση...

Δημοσίευσηαπό referravag » Τετ 04 Μάιος, 2016 20:16

Χρόνια πολλά! Ρίξε μια ματιά στο συνημμένο που έχω προσαρτήσει στην απάντησή μου και θα δεις τι είναι η κόκκινη σκόνη που λες... Σου παραθέτω το ακόλουθο από τη 18η διαφάνεια.

"Η κόκκινη σκόνη είναι ένα προϊόν φθοράς του μετάλλου, και ανθρακωμάτων. Αυτή η κόκκινη σκόνη ενεργεί σαν «άμμος» και θα φθείρει τις βαλβίδες και τις έδρες των βαλβίδων. Αυτό προκαλεί ραγδαία αύξηση της φθοράς στις βαλβίδες εξαγωγής των κυλίνδρων Νο1 και Νο 4. Η φθορά των βαλβίδων είναι συνεχώς αυξανόμενη."
Συνημμένα
Λίπανση Βαλβίδων LPG_opt.pdf
(1.94 MiB) Έχει μεταφορτωθεί 256 φορές
Peugeot 207 1.4 VTi
Citroën C4 1.4
KIT: BRC P&D MY10
Petrol Rst: LPGTECH EmuTECH Pb-Level-02
referravag
 
Δημοσιευσεις: 441
Εγγραφή: Τετ 15 Οκτ, 2014 03:15

Re: Κόκκινη σκόνη στην εξάτμιση...

Δημοσίευσηαπό skepas » Πέμ 05 Μάιος, 2016 01:46

Οπότε να ελέγξω για την σωστή δοσολογία JLM;
skepas
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Τρί 13 Οκτ, 2015 22:06

Re: Κόκκινη σκόνη στην εξάτμιση...

Δημοσίευσηαπό referravag » Πέμ 05 Μάιος, 2016 02:42

Αυτό θα στο πει ο εγκαταστάτης σου ή κάποιος που έχει εμπειρία με λαδιέρες τέτοιου τύπου... Στο δικό μας η "λίπανση" γίνεται με μικροψεκασμούς βενζίνης. Δεν έχουμε λαδιέρα. Ρώτα μήπως θα βοήθούσε το πρόσθετο Tunapp για την περίπτωσή σου στην δεξαμενή του υγραερίου.
Peugeot 207 1.4 VTi
Citroën C4 1.4
KIT: BRC P&D MY10
Petrol Rst: LPGTECH EmuTECH Pb-Level-02
referravag
 
Δημοσιευσεις: 441
Εγγραφή: Τετ 15 Οκτ, 2014 03:15


Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 39 επισκέπτες