Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Κλειδωμένο διαγνωστικό Landirenzo

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Κλειδωμένο διαγνωστικό Landirenzo

Δημοσίευσηαπό unstoppablegr » Τετ 11 Μάιος, 2016 23:04

Λοιπον το θεμα μου εχει ως εξης. Εχω ενα citroen c3 1.4 2005 μοντελο με κιτ Landirenzo EVO. Επειδη για διαφορους λογους στον εγκαταστατη μου δεν θελω να ξαναπαω πηγα πριν μερικους μηνες σε ενα αλλο συνεργειο και το παλευε ο ανθρωπος με το διαγνωστικο ποση ωρα χωρις να μπορει να συνδεθει. Τελικα στο τελος καταβαλαμε οτι το διαγνωστικο ειναι κλειδωμενο. Επειδη το θεωρω λιγο απαραδεκτο η landirenzo να με υποχρεωνει ΣΟΝΙ και καλα να το πηγαινω εκει που το εβαλα μπορει ρε παιδια να γινει κατι ; Χτυπα ξυλο ναμαι στο Βολο και να πρεπει να το παω σε συνεργειο τι θα κανω ; Μπορει καποιος με καποιο τροπο να το παρακαμψει αυτο ;
Citroen C3 1400cc - Σύστημα Landirenzo EVO χωρίς λαδιέρα - 6000 χιλιομετρα
Άβαταρ μέλους
unstoppablegr
 
Δημοσιευσεις: 193
Εγγραφή: Τετ 07 Μάιος, 2014 03:05

Re: Κλειδωμένο διαγνωστικό Landirenzo

Δημοσίευσηαπό viallesi » Τετ 11 Μάιος, 2016 23:21

Μια διευκρίνηση. Δεν σε υποχρεώνει η Landirenzo αλλά ο εγκαταστάτης σου. Αυτός το έχει κλειδώσει. Η Landirenzo δεν τον αναγκάζει να το κάνει αλλά του δίνει την δυνατότητα να το κάνει. Τώρα για το αν είναι απαράδεκτο είναι μεγάλη συζήτηση, αλλά ας μείνουμε καλύτερα στο θέμα μας. Δυστυχώς δεν γνωρίζω κάποιον τρόπο να το παρακάμψεις πέρα απο το να στήσεις όλο το πρόγραμμα απο την αρχή. Τουλάχιστον αυτό ισχύει στην δική μου περίπτωση.
viallesi
 
Δημοσιευσεις: 452
Εγγραφή: Τετ 04 Μαρ, 2015 11:32

Re: Κλειδωμένο διαγνωστικό Landirenzo

Δημοσίευσηαπό ECOKINISI » Πέμ 12 Μάιος, 2016 18:02

Άλλο το κλείδωμα του εγκεφάλου και άλλο η μη χορήγηση άδειας για το Λογισμικό σε μη αναγνωρισμενο από το εργοστάσιο τεχνικό. Το πρόγραμμα της Landirenzo για να εγκατασταθεί θέλει ένα ειδικό κλειδί, που τον δίνει το εργοστάσιο σε επικοινωνία με τον εδώ εισαγωγέα. Είναι τόσο άπλα τα πράγματα.


viallesi έγραψε:Μια διευκρίνηση. Δεν σε υποχρεώνει η Landirenzo αλλά ο εγκαταστάτης σου. Αυτός το έχει κλειδώσει. Η Landirenzo δεν τον αναγκάζει να το κάνει αλλά του δίνει την δυνατότητα να το κάνει. Τώρα για το αν είναι απαράδεκτο είναι μεγάλη συζήτηση, αλλά ας μείνουμε καλύτερα στο θέμα μας. Δυστυχώς δεν γνωρίζω κάποιον τρόπο να το παρακάμψεις πέρα απο το να στήσεις όλο το πρόγραμμα απο την αρχή. Τουλάχιστον αυτό ισχύει στην δική μου περίπτωση.
ECOΚΙΝΗΣΗ
Πάτα φρένο στη ρύπανση, δώσε γκάζι στην οικονομία

www.ecokinisi.gr
ECOKINISI
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 219
Εγγραφή: Πέμ 04 Οκτ, 2012 15:00

Re: Κλειδωμένο διαγνωστικό Landirenzo

Δημοσίευσηαπό anikologr » Πέμ 12 Μάιος, 2016 20:11

ECOKINISI έγραψε:Άλλο το κλείδωμα του εγκεφάλου και άλλο η μη χορήγηση άδειας για το Λογισμικό σε μη αναγνωρισμενο από το εργοστάσιο τεχνικό. Το πρόγραμμα της Landirenzo για να εγκατασταθεί θέλει ένα ειδικό κλειδί, που τον δίνει το εργοστάσιο σε επικοινωνία με τον εδώ εισαγωγέα. Είναι τόσο άπλα τα πράγματα.


viallesi έγραψε:Μια διευκρίνηση. Δεν σε υποχρεώνει η Landirenzo αλλά ο εγκαταστάτης σου. Αυτός το έχει κλειδώσει. Η Landirenzo δεν τον αναγκάζει να το κάνει αλλά του δίνει την δυνατότητα να το κάνει. Τώρα για το αν είναι απαράδεκτο είναι μεγάλη συζήτηση, αλλά ας μείνουμε καλύτερα στο θέμα μας. Δυστυχώς δεν γνωρίζω κάποιον τρόπο να το παρακάμψεις πέρα απο το να στήσεις όλο το πρόγραμμα απο την αρχή. Τουλάχιστον αυτό ισχύει στην δική μου περίπτωση.

Αν έχει κλειδώσει ο προηγούμενος "επαγγελματίας" δεν υπάρχει κάποιο reset?
Hyundai i30 1.4 LPG + Λιπαντήρα Υποπίεσης 30.000 klm
anikologr
 
Δημοσιευσεις: 667
Εγγραφή: Κυρ 20 Μαρ, 2011 15:23

Re: Κλειδωμένο διαγνωστικό Landirenzo

Δημοσίευσηαπό ECOKINISI » Παρ 13 Μάιος, 2016 11:32

Και Βεβαία Υπάρχει σε συνεργασία πάντα με το εργοστάσιο. Από την άλλη ο οποιοσδήποτε εγκαταστατης οφείλει να σου δώσει τον κωδικό.
ECOΚΙΝΗΣΗ
Πάτα φρένο στη ρύπανση, δώσε γκάζι στην οικονομία

www.ecokinisi.gr
ECOKINISI
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 219
Εγγραφή: Πέμ 04 Οκτ, 2012 15:00

Re: Κλειδωμένο διαγνωστικό Landirenzo

Δημοσίευσηαπό anikologr » Παρ 13 Μάιος, 2016 11:57

ECOKINISI έγραψε:Και Βεβαία Υπάρχει σε συνεργασία πάντα με το εργοστάσιο. Από την άλλη ο οποιοσδήποτε εγκαταστατης οφείλει να σου δώσει τον κωδικό.


Δυστυχώς γνωρίζεις πόσο επαγγελματίες είναι οι περισσότεροι συνάδελφοί σου...
Hyundai i30 1.4 LPG + Λιπαντήρα Υποπίεσης 30.000 klm
anikologr
 
Δημοσιευσεις: 667
Εγγραφή: Κυρ 20 Μαρ, 2011 15:23

Re: Κλειδωμένο διαγνωστικό Landirenzo

Δημοσίευσηαπό Qgas » Παρ 13 Μάιος, 2016 23:14

viallesi έγραψε:Μια διευκρίνηση. Δεν σε υποχρεώνει η Landirenzo αλλά ο εγκαταστάτης σου. Αυτός το έχει κλειδώσει. Η Landirenzo δεν τον αναγκάζει να το κάνει αλλά του δίνει την δυνατότητα να το κάνει. Τώρα για το αν είναι απαράδεκτο είναι μεγάλη συζήτηση, αλλά ας μείνουμε καλύτερα στο θέμα μας. Δυστυχώς δεν γνωρίζω κάποιον τρόπο να το παρακάμψεις πέρα απο το να στήσεις όλο το πρόγραμμα απο την αρχή. Τουλάχιστον αυτό ισχύει στην δική μου περίπτωση.



Λάθος , το κλειδώνει η εισαγωγική εταιρία σε συνεργασία με το εργοστάσιο για να μαντρώσουν που λένε στο χωριο μου τους πελάτες να μην πηγαίνουν σε μην συνεργαζόμενα συνεργεία ..
Μου έτυχε και εμένα ως εγκαταστατη αυτοκίνητο που δεν μπορούσα να συνδεθώ , ρώτησα την αντιπροσωπεία να μου δώσουν κλειδί και αρνήθηκαν γιατι δεν ειμαι συνεργαζόμενο συνεργείο , να τον στείλετε ενα απο τα δικα μας συνεργεία είπαν βάζοντας τον πελάτη να ταλαιπωρηθεί και να τσακωθεί μαζί τους ..

Γέλασα σοβαροί να είμαστε , ελεύθερη αγορά καμια περίπτωση να δώσει κωδικό στον πελάτη οπως αναφέρθηκε , άλλαξα το firmware του ΑΕΒ εγκεφάλου τους και τωρα μπορούν να συνεδεθουν όλοι ..
Θα μπορούσα να τους το κλείδωσω να μην μπορούν αυτοί να μπουν αλλα το θεωρώ βλακώδες και γελοιο το θέμα ...
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Κλειδωμένο διαγνωστικό Landirenzo

Δημοσίευσηαπό viallesi » Παρ 13 Μάιος, 2016 23:36

Qgas έγραψε:
viallesi έγραψε:Μια διευκρίνηση. Δεν σε υποχρεώνει η Landirenzo αλλά ο εγκαταστάτης σου. Αυτός το έχει κλειδώσει. Η Landirenzo δεν τον αναγκάζει να το κάνει αλλά του δίνει την δυνατότητα να το κάνει. Τώρα για το αν είναι απαράδεκτο είναι μεγάλη συζήτηση, αλλά ας μείνουμε καλύτερα στο θέμα μας. Δυστυχώς δεν γνωρίζω κάποιον τρόπο να το παρακάμψεις πέρα απο το να στήσεις όλο το πρόγραμμα απο την αρχή. Τουλάχιστον αυτό ισχύει στην δική μου περίπτωση.



Λάθος , το κλειδώνει η εισαγωγική εταιρία σε συνεργασία με το εργοστάσιο για να μαντρώσουν που λένε στο χωριο μου τους πελάτες να μην πηγαίνουν σε μην συνεργαζόμενα συνεργεία ..
Μου έτυχε και εμένα ως εγκαταστατη αυτοκίνητο που δεν μπορούσα να συνδεθώ , ρώτησα την αντιπροσωπεία να μου δώσουν κλειδί και αρνήθηκαν γιατι δεν ειμαι συνεργαζόμενο συνεργείο , να τον στείλετε ενα απο τα δικα μας συνεργεία είπαν βάζοντας τον πελάτη να ταλαιπωρηθεί και να τσακωθεί μαζί τους ..

Γέλασα σοβαροί να είμαστε , ελεύθερη αγορά καμια περίπτωση να δώσει κωδικό στον πελάτη οπως αναφέρθηκε , άλλαξα το firmware του ΑΕΒ εγκεφάλου τους και τωρα μπορούν να συνεδεθουν όλοι ..
Θα μπορούσα να τους το κλείδωσω να μην μπορούν αυτοί να μπουν αλλα το θεωρώ βλακώδες και γελοιο το θέμα ...


Άλλο είχα καταλάβει όταν το πρωτοδιάβασα. Νόμιζα ότι αναφερόταν στο κλείδωμα του προγράμματος που μπορεί να κάνει ο εγκαταστάτης. Δεν ήξερα ότι μπορούν να κλειδωθούν και ολόκληρα τα προγράμματα οι εταιρίες.
viallesi
 
Δημοσιευσεις: 452
Εγγραφή: Τετ 04 Μαρ, 2015 11:32


Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 70 επισκέπτες