Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Προβλημα με υγραεριο σε Opel Zafira μοντελο 2003

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Προβλημα με υγραεριο σε Opel Zafira μοντελο 2003

Δημοσίευσηαπό nikaragian » Κυρ 26 Ιουν, 2016 12:57

Αγαπητοι συμφωρουμητες καλημερα, αποφασισα να απευθυνθω στο Forum για ενα προβλημα που αντιμετωπιζω με το υγραεριο στο Opel Zafira που εχω σχεδον αμεσως αφου εβαλα υγραεριο. Η ιστορια εχει ως εξης:
Τρία χρόνια πριν τοποθετησα στο αυτοκίνητο υγραέριο LPG της εταιρειας Bleumec. Λίγο καιρό μετά, το αμάξι άρχισε να κάνει κοψίματα όταν ήταν ανάμεσα στις 1500-2000 στροφές και να ανάβουν τα λαμπάκια του check engine και της μηχανης. Γυρνωντας την επιλογη στο γκαζι και μετα απο μερικα χιλιομετρα τα λαμπακια εσβηναν. Το πήγαμε εκεί που μας τοποθέτησαν το υγραέριο, το ρυθμίσαν (του δώσαν πιο πολύ "φαγάκι" απο ότι μας είπαν) και για λίγο διαστημα δούλεψε σωστά αλλά μετά το ξαναέκανε. Οι τύποι μας είπαν οτι δεν ήταν δικό τους το πρόβλημα, το προβλημα κατ' αυτους ηταν ηλεκτρικης φυσης (πιθανον ο πολαπλασιαστης) και μας συνεστησαν να το πάμε σε εξουσιοδοτημενο συνεργείο. Πράγματι το πηγαμε σε εξουσιοδοτημενο συνεργειο και αφου το εβαλαν στον εγκεφαλο, μας ειπαν οτι δεν δειχνει κατι και το προβλημα ηταν στο γκαζι. Με τα πολλά μας ειχαν κανει μπαλακι και επειδή το πρόβλημα συνέχιζε και δεν ήταν ούτε πολλαπλασιαστής, οι εγκαταστατες του γκαζιου είπαν πως ισως ήταν θεμα των μπουζί και με τα πολλά μας έβαλαν και αντικαταστησαμε τα μπουζι του αυτοκινητου με κάτι πανάκριβα ειδικά για γκάζι. Σημειωτέον οτι όταν γυριζαμε την επιλογη στην βενζίνη, το αυτοκινητο λειτουργούσε κανονικά. Με τα καινούγια μπουζί δούλεψε καλύτερα για λίγο καιρό αλλα μετά άρχισε πάλι να κάνει τα ιδια κοψιματα. Αφού σχεδόν τσακωθήκαμε μαζί τους γιατί ισχυρίζονταν οτι όλα απο αυτούς ήταν εντάξει, αποφασίσαμε να λειτουργούμε το γκάζι μέχρι να ανάψουν τα λαμπάκια (2 τρεις μέρες δηλαδη) και όταν ανάβουν, το γυρνάμε στην βενζίνη κατα την οποία όταν δουλέψει για καμμια μέρα ξανασβήνουν τα λαμπάκια και ξαναβάζουμε γκάζι κ.ο.κ. Επειδη η κατασταση εχει ομως φτασει στο απροχωρητο, θα σας παρακαλουσα αν εχετε καποια εμπειρια με παρομοιο προβλημα να με διαφωτισετε για το τι πρεπει να κανω.
Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας.
nikaragian
 
Δημοσιευσεις: 12
Εγγραφή: Κυρ 26 Ιουν, 2016 11:37

Re: Προβλημα με υγραεριο σε Opel Zafira μοντελο 2003

Δημοσίευσηαπό NickSt » Κυρ 26 Ιουν, 2016 13:21

Με την εμπειρία που έχει αποκτηθει εδώ μέσα εγώ συμπεραίνω ότι ,
δεν " τσακώθηκες " όσο έπρεπε με τους " λεγάμενους " !!!

Γνώμη μου ,
πήγαινε πίσω , γίνε "βίδες" με την επίκληση κάθε νόμιμου δικαιώματος σου
και ΑΠΑΊΤΗΣΕνα σου δώσουν το αμάξι να δουλεύει ακριβώς όπως στην βενζίνη !!!!

Οτιδήποτε άλλο είναι μη αποδεκτό και "σηκώνει πολλή συνέχεια".
Η απόφαση δική σου...
NickSt
 
Δημοσιευσεις: 651
Εγγραφή: Τετ 06 Νοέμ, 2013 22:44

Re: Προβλημα με υγραεριο σε Opel Zafira μοντελο 2003

Δημοσίευσηαπό nikaragian » Κυρ 26 Ιουν, 2016 14:29

Νικο ευχαριστω για την απαντηση,
όντως τακωθηκα με του τυπους και πηγαμε να πιαστουμε στα χερια.
Όταν μαλιστα τους ρωτησα για ποιο λογο ενω φταιει ο πολαπλασιαστης , όταν γυριζει στη βενζινη δεν υπαρχει προβλημα, μου απαντησαν οτι το γκαζι ανεβαζει πολυ περισσοτερο τη θερμοκρασια και ενω ο πολαπλασιαστης εχει προβλημα, αυτο δεν φαινεται στη βενζινη και επιδεινωνεται και ετσι φαινεται στο γκαζι.
Δεν θελω να δωσω συνεχεια σε αυτο μιας και οι γνωσεις μου δεν επαρκουν για να καταλαβω αν με δουλευουν ή αν εχει βαση αυτο που μου εχουν πει.
nikaragian
 
Δημοσιευσεις: 12
Εγγραφή: Κυρ 26 Ιουν, 2016 11:37

Re: Προβλημα με υγραεριο σε Opel Zafira μοντελο 2003

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Κυρ 26 Ιουν, 2016 14:53

Πήγαινε σε άλλον μάστορα.
Που πάτε ρε παιδιά και βρίσκεται αυτά τα bluemec και τα μαστορια τους... Μα μονο την τιμή κοιτατε?
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Προβλημα με υγραεριο σε Opel Zafira μοντελο 2003

Δημοσίευσηαπό nikaragian » Κυρ 26 Ιουν, 2016 17:10

Δεν ειναι θεμα τιμης ανκαι 750 ευρω δεν τα λες λιγα!!!
Σε εναν αλλο μαστορα που πηγα για να βγαλω χαρτι του ΚΤΕΟ μου ειπε οτι δεν το αναλαμβανει γιατι δεν ηταν τοποθετημενο με ασφαλεια ενω στο ΚΤΕΟ μου ειπαν οτι ηταν μια χαρα τοποθετημενο!!!
Τελος παντων μηπως σας εχει τυχει κατι παρομοιο με αυτο που μου κανει εμενα ωστε να παρω μια ιδεα για να ξερω προς τα που να κινηθω:
nikaragian
 
Δημοσιευσεις: 12
Εγγραφή: Κυρ 26 Ιουν, 2016 11:37

Re: Προβλημα με υγραεριο σε Opel Zafira μοντελο 2003

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Κυρ 26 Ιουν, 2016 18:01

Στα ΚΤΕΟ φιλε δεν κοιτάνε τίποτα!! Είδα πως ελεγξαν το δικο μου.
Βρες άλλον τεχνικό να το ελέγξει το συστημα και να τροποποιήσει οτι χρειαζεται. Με 800 ευρώ βάζεις λοβατο και με 900 κορυφαίες μάρκες. Δεν έκανες έρευνα αγοράς πριν?
Τα κοψιματα κατα την επιτάχυνση είναι πλούσιο μίγμα, θέλει λεπτομερή ρύθμιση στο δρόμο, να σου κόψει λίγο μίγμα χαμηλά στο χάρτη. Όλα αυτά εφόσον το κιτ δεν έχει κάποιο ελαττωματικό υλικό ή κάποια μαλακια στην τοποθέτηση.
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Προβλημα με υγραεριο σε Opel Zafira μοντελο 2003

Δημοσίευσηαπό nikaragian » Κυρ 26 Ιουν, 2016 18:07

Εκανα μια μικρη ερευνα αγορας αλλα πιο πολυ βασιστηκα σε φιλους που ειχαν βαλει τη συγκεκριμενη μαρκα και δεν ειχαν προβλημα. Πως ομως ειμαι σιγουρος οτι δεν ειναι προβλημα βενζινης;

Καποιος φιλος με παρομοιο προβλημα; :?:
nikaragian
 
Δημοσιευσεις: 12
Εγγραφή: Κυρ 26 Ιουν, 2016 11:37

Re: Προβλημα με υγραεριο σε Opel Zafira μοντελο 2003

Δημοσίευσηαπό hlias » Κυρ 26 Ιουν, 2016 19:07

nikaragian έγραψε:Νικο ευχαριστω για την απαντηση,
όντως τακωθηκα με του τυπους και πηγαμε να πιαστουμε στα χερια.
Όταν μαλιστα τους ρωτησα για ποιο λογο ενω φταιει ο πολαπλασιαστης , όταν γυριζει στη βενζινη δεν υπαρχει προβλημα, μου απαντησαν οτι το γκαζι ανεβαζει πολυ περισσοτερο τη θερμοκρασια και ενω ο πολαπλασιαστης εχει προβλημα, αυτο δεν φαινεται στη βενζινη και επιδεινωνεται και ετσι φαινεται στο γκαζι.
Δεν θελω να δωσω συνεχεια σε αυτο μιας και οι γνωσεις μου δεν επαρκουν για να καταλαβω αν με δουλευουν ή αν εχει βαση αυτο που μου εχουν πει.





στην γενικη ουσια εχουν δικιο, προβληματα υψιλης τασης τα οποια δεν γινινται αντιληπτα στην βενζινη στο υγραεριο γινονται εντονα.
το καλυτερο που θα μπορουσες να κανεις κατα την αποψη μου ειναι να τους αφησεις το αυτοκινητο και να αναλαβουν αυτοι να τρεξουν σε καποιο συνεργειο για να το φτιαξουν αφου δικαιολογημενα εσυ δεν μπορεις να βγαλεις ακρη. εννοειτε βεβαια οτι ισως πληρωσεις λιγο παραπανω την επισκευη αλλα ή θα εχεις ξεμπερδεψει με το προβλημα σου ή αυτοι θα πειστουν οτι το προβλημα ειναι στο υγραεριο αν δεν βγαλουν και αυτοι ακρη.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Προβλημα με υγραεριο σε Opel Zafira μοντελο 2003

Δημοσίευσηαπό nikaragian » Κυρ 26 Ιουν, 2016 22:06

Εχουν περασει περοπου 3 χρονια και οπως το καταλαβαινω μαλλον ειναι λιγο αργα για κατι τετοιο. Για αυτο προσπαθω να βγαλω ακρη μονος μου ή καλυτερα με τη βοηθεια σας!! :)
nikaragian
 
Δημοσιευσεις: 12
Εγγραφή: Κυρ 26 Ιουν, 2016 11:37

Re: Προβλημα με υγραεριο σε Opel Zafira μοντελο 2003

Δημοσίευσηαπό viallesi » Κυρ 26 Ιουν, 2016 22:35

Γνώμη μου ειναι να βρεις κανέναν σοβαρό εγκαταστατη και να πας να στο φτιάξει. Το forum μπορεί να σε βοηθήσει σε αυτο αλλα μέχρι εκεί. Κανεις δεν μπορεί να σου κάνει διάγνωση απο το πληκτρολόγιο. Ούτε κάν οι εγκαταστατες που έχουν την εμπειρία. Μόνο υποθέσεις μπορείς να κερδίσεις.
viallesi
 
Δημοσιευσεις: 452
Εγγραφή: Τετ 04 Μαρ, 2015 11:32

Επόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot] και 82 επισκέπτες