Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

1 σχεδον χρονος προβληματα

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: 1 σχεδον χρονος προβληματα

Δημοσίευσηαπό tedd » Παρ 01 Ιούλ, 2016 16:55

Υπερβολή θεωρώ οτι είναι σε 1 μήνα να καίγεται η βενζινη αμα είναι έτσι να καιμε μονο βενζίνη. Βενζίνη βάζω 1-2 φορες το χρονο και δεν αντιμετωπιζω κανένα πρόβλημα. Την μια φορά που είχα πρόβλημα με την αντλία βενζίνης ηταν όταν εβαζα 20 20 ευρώ και η στάθμη ηταν στο 1/2 με 1/4 και σε 1 χρονο είχα θέμα με την αντλία. Τώρα φουλαρω και αφήνω να πεσει το πολύ στη μέση ώστε να έχω καλύτερη ψύξη της αντλίας βενζίνης και εδώ και 2 χρόνια δεν παρουσίασε πρόβλημα και ηταν και μεταχειρισμενη. Οποίος επιθυμεί να αλλάζει τη βενζίνη του κάθε μήνα προθυμοποιουμαι να έρχομαι να την αντλω για να μην αντιμετωπίζει πρόβλημα με χαλασμένη βενζίνη.


Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Nissan Almera Mk II (N16) 1497cc
BRC Sequent 24
Εικόνα
tedd
 
Δημοσιευσεις: 588
Εγγραφή: Τρί 10 Μάιος, 2011 20:39

Re: 1 σχεδον χρονος προβληματα

Δημοσίευσηαπό referravag » Παρ 01 Ιούλ, 2016 17:49

Εμάς ο Χρήστος στον LPGas μας είχε πει το φθινόπωρο που έγινε η εγκατάσταση βενζίνη να έχουμε κάπου στη μέση 1/4 με 1/2 νομίζω μας είχε πει και να μην την κρατάμε πολύ... Εάν πρόκειται να μείνει πολύ καιρό, να το δουλεύουμε και με βενζίνη το αυτοκίνητο για να καταναλώνεται και να μπαίνει φρέσκια...
Peugeot 207 1.4 VTi
Citroën C4 1.4
KIT: BRC P&D MY10
Petrol Rst: LPGTECH EmuTECH Pb-Level-02
referravag
 
Δημοσιευσεις: 441
Εγγραφή: Τετ 15 Οκτ, 2014 03:15

Re: 1 σχεδον χρονος προβληματα

Δημοσίευσηαπό klonos78 » Κυρ 03 Ιούλ, 2016 13:48

Απογοητευση.... :( Μετα απο περιπου 300 χλμ αποκλειστικα με βενζινη μετα τις προαναφερθεισες αλλαγες το αυτοκινητο αναψε λαμπακι antipollution ξανα και εκοψε φορτιο, πηγαινε σαν 3κιλυνδρο και με το λαμπακι να αναβοσβηνει συνεχεια. Με το ζορι επεστρεψα Λάρισα. Ρε παιδια οι εγκεφαλοι υγραεριου και βενζινης συνεργαζονται και στη λειτουργεια με βενζινη; Για να δεις οτι δεν εχεις προβλημα στη βενζινη πρεπει να εχεις αποσυνδεδεμενη τη φυσσα του υγραεριου; Σκεφτομαι μηπως ολα αυτα (αφου το μονο που δεν εχω κανει ειναι να μετρησω συμπιεση κυλινδρων και να αλλαξω καταλυτη) οφειλονται σε δυσλειτουργια εγκεφαλου η σε κακη συνεργασια εγκεφαλων υγραεριου & βενζινης ; Δεν ξερω σκεψεις κανω
klonos78
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Κυρ 26 Ιουν, 2016 21:06

Re: 1 σχεδον χρονος προβληματα

Δημοσίευσηαπό apagogeas » Δευτ 04 Ιούλ, 2016 21:56

tedd έγραψε:Υπερβολή θεωρώ οτι είναι σε 1 μήνα να καίγεται η βενζινη αμα είναι έτσι να καιμε μονο βενζίνη. Βενζίνη βάζω 1-2 φορες το χρονο και δεν αντιμετωπιζω κανένα πρόβλημα. Την μια φορά που είχα πρόβλημα με την αντλία βενζίνης ηταν όταν εβαζα 20 20 ευρώ και η στάθμη ηταν στο 1/2 με 1/4 και σε 1 χρονο είχα θέμα με την αντλία. Τώρα φουλαρω και αφήνω να πεσει το πολύ στη μέση ώστε να έχω καλύτερη ψύξη της αντλίας βενζίνης και εδώ και 2 χρόνια δεν παρουσίασε πρόβλημα και ηταν και μεταχειρισμενη. Οποίος επιθυμεί να αλλάζει τη βενζίνη του κάθε μήνα προθυμοποιουμαι να έρχομαι να την αντλω για να μην αντιμετωπίζει πρόβλημα με χαλασμένη βενζίνη.

Όλα αυτά που λες τα έχω κάνει και προκοπή δεν είδα, γι'αυτό άλλαξα τακτική. Γεμίζω όσο χρειάζεται ώστε να καίγεται στο μήνα, δηλαδή κάπου 12-14 λίτρα βάζω - 20 ευρώ. Δεν είπα ότι γεμίζω το ντεπόζιτο, αλλά αν τύχει και μου μείνει τη καίω και αφήνω ελάχιστο μέσα,2-3 λίτρα να έχουν μείνει για να υπάρχει όσο το δυνατό λιγότερη παλιά βενζίνη όταν γεμίσω. Όπως και να έχει, οι βενζινες διασπώνται το καλοκαίρι πιο γρήγορα και αφήνουν κεριά και κατάλοιπα από το συνεχές πήγαινε-έλα όταν δουλεύουμε υγραέριο. Σε ευαίσθητες αντλίες όπως του δικού μου κολλάει το μοτεράκι και καίγεται. Με αυτή τη τακτική απλά δε προλαβαίνουν να σχηματιστούν κεριά και κατάλοιπα. Τουλάχιστον μέχρι στιγμής έχει δείξει ότι λειτουργεί μια χαρά αυτή η προσέγγιση. YMMV
Corsa D 1.4 07' NIGS πνεύμονας/Zanardi B4 OBD/tunap. 72K km/64m -> 0.0252€/km καθ. κέρδος
apagogeas
 
Δημοσιευσεις: 385
Εγγραφή: Δευτ 18 Μαρ, 2013 22:42

Re: 1 σχεδον χρονος προβληματα

Δημοσίευσηαπό NickSt » Δευτ 04 Ιούλ, 2016 22:19

Deleted...
Τελευταία επεξεργασία από NickSt και Τετ 06 Ιούλ, 2016 12:35, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
NickSt
 
Δημοσιευσεις: 651
Εγγραφή: Τετ 06 Νοέμ, 2013 22:44

Re: 1 σχεδον χρονος προβληματα

Δημοσίευσηαπό nikkokk » Τρί 05 Ιούλ, 2016 17:08

Στα συστήματα με παράλληλο ψεκασμό βενζίνης η αντλία βενζίνης δεν σταματάει να λειτουργεί. Για να μην αντιμετωπίσει πρόβλημα, θα πρέπει να είναι βυθισμένη σε βενζίνη που είναι ταυτόχρονα λιπαντικό της και μέσον ψύξης. Στα περισσότερα αυτοκίνητα αυτό σημαίνει να μη πέφτει ο δείκτης βενζίνης κάτω απ το 1/4. Εγώ διατηρώ τη στάθμη από το 1/2 έως το 1/4 και μέχρι στιγμής - 2,5 χρόνια και 40000 km χτύπα ξύλο - δεν είχα πρόβλημα.

Στάλθηκε από το SM-T310 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Zafira 1.8 mod 2001 - 125 PS (Z18XE) - Landi Renzo Omegas Evo
nikkokk
 
Δημοσιευσεις: 86
Εγγραφή: Σάβ 08 Μαρ, 2014 09:43

Re: 1 σχεδον χρονος προβληματα

Δημοσίευσηαπό referravag » Τρί 05 Ιούλ, 2016 17:38

NickSt έγραψε:Αν δεν έχεις σύστημα να κόβει την αντλία όταν μπαίνεις στο υγραέριο , είναι απολύτως βέβαιο ότι με αυτό τον τρόπο θα τα "παίξει" σύντομα γιατί δεν ψύχεται !!!!

Αυτό που λες είναι παράνομο... Έχει ξανά συζητηθεί το θέμα και εδώ και στο facebook...
Peugeot 207 1.4 VTi
Citroën C4 1.4
KIT: BRC P&D MY10
Petrol Rst: LPGTECH EmuTECH Pb-Level-02
referravag
 
Δημοσιευσεις: 441
Εγγραφή: Τετ 15 Οκτ, 2014 03:15

Re: 1 σχεδον χρονος προβληματα

Δημοσίευσηαπό NickSt » Τρί 05 Ιούλ, 2016 19:52

Deleted ....
Τελευταία επεξεργασία από NickSt και Τετ 06 Ιούλ, 2016 12:35, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
NickSt
 
Δημοσιευσεις: 651
Εγγραφή: Τετ 06 Νοέμ, 2013 22:44

Re: 1 σχεδον χρονος προβληματα

Δημοσίευσηαπό referravag » Τρί 05 Ιούλ, 2016 20:06

Παράνομη εννοούσα την μετρατροπή που κόβει την βενζίνη... Όχι εσένα. ;)
Ποιες εταιρίες βγάζουν τέτοιο σύστημα πιστοποιημένο; Προσωπικά δεν μας ενδιαφέρει καθώς το BRC κάνει χρήση μικροψεκασμών βενζίνης αλλά έτσι για την κουβέντα έχεις κάτι υπόψη σου; Θα σου ήμουν πολύ ευγνώμων αν με διαφώτιζες περισσότερο επί του θέματος.

Τέλος από που πηγάζει το απόλυτο του ισχυρισμού σου ότι όλες οι αντλίες βενζίνης θα τα παίξουν εάν δεν έχουν τέτοιο σύστημα; Εγώ βλέπω εδώ μέσα αυτοκίνητα με δεκάδες χιλιάδες ή και εκατοντάδες χιλιάδες χλμ χωρίς τέτοιο σύστημα και χωρίς πρόβλημα... όπως και την αντίστροφη περίπτωση. Το αν έπαθα εγώ τέτοια ζημιά δεν σημαίνει ότι θα πάθεις και εσύ. Ή για να το θέσω αλλιώς εάν η δική μου αντλία δεν έχει καεί και καεί σε έναν συμφορουμίτη με ίδιο αυτοκίνητο δεν σημαίνει ότι θα καεί όπου να 'ναι ή κάποια στιγμή και η δικιά μου. Του συμφορουμίτη μπορεί να κάηκε από άλλο αίτιο...

Να επανορθώσω; Τι ακριβώς εννοείς;
Peugeot 207 1.4 VTi
Citroën C4 1.4
KIT: BRC P&D MY10
Petrol Rst: LPGTECH EmuTECH Pb-Level-02
referravag
 
Δημοσιευσεις: 441
Εγγραφή: Τετ 15 Οκτ, 2014 03:15

Re: 1 σχεδον χρονος προβληματα

Δημοσίευσηαπό NickSt » Τρί 05 Ιούλ, 2016 20:42

Τίποτα , το διαγράφω....
NickSt
 
Δημοσιευσεις: 651
Εγγραφή: Τετ 06 Νοέμ, 2013 22:44

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot], manos16 και 105 επισκέπτες