Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

1 σχεδον χρονος προβληματα

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: 1 σχεδον χρονος προβληματα

Δημοσίευσηαπό hlias » Τρί 05 Ιούλ, 2016 20:56

αν και διαφωνω με το σταματημα της αντλιας βενζινης οσο λειτουργει ο κινητηρας, υπαρχει πλεον και αυτη η δυνατοτητα.
https://www.facebook.com/v.mangos/video ... 738370468/
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: 1 σχεδον χρονος προβληματα

Δημοσίευσηαπό Qgas » Τρί 05 Ιούλ, 2016 22:55

Και απαγορεύεται .. Στη στραβή να δω τι θα γίνει
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: 1 σχεδον χρονος προβληματα

Δημοσίευσηαπό manoliss » Τετ 06 Ιούλ, 2016 00:50

hlias έγραψε:αν και διαφωνω με το σταματημα της αντλιας βενζινης οσο λειτουργει ο κινητηρας, υπαρχει πλεον και αυτη η δυνατοτητα.
https://www.facebook.com/v.mangos/video ... 738370468/

ναι αλλα πιο καλωδιο θα δωσει εντολη στο ρελε που εχει κοψει την αντλια να λειτουργησει προφανως σε παραλληλο ψεκασμο βενζινας? για να γινει αυτο πρεπει να υποστηριζετε απο τον εγκεφαλο του αεριου....στα λοβατο γινετε αυτο?
απο τα μπεκ της βενζινας παιρνει σημα?ειναι σωστο αυτο?
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss
 
Δημοσιευσεις: 715
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:37

Re: 1 σχεδον χρονος προβληματα

Δημοσίευσηαπό NickSt » Τετ 06 Ιούλ, 2016 12:33

Η δημοσίευση μου πιο πάνω σχετική με την αιτία που χαλάει η αντλία , παρακαλώ να θεωρηθεί ως άκυρη ,
προσωπικά την διέγραψα ...

Ευχαριστώ...
NickSt
 
Δημοσιευσεις: 651
Εγγραφή: Τετ 06 Νοέμ, 2013 22:44

Re: 1 σχεδον χρονος προβληματα

Δημοσίευσηαπό fokion » Παρ 08 Ιούλ, 2016 07:40

Για να γυρισω στο αρχικό προλημα.

Τον καταλυτη τον εχετε κοιταξει πλεον?
Θελω να πω με ολα αυτα που εχετε αλλαξει και ειναι τα προφανη, αρχιζω να σκεφτομαι πιο "περιεργα" πραγματα...

Απο κει και περα
Οσον αφορά τις αντλιες.
Μη γενικολογήτε

Η δικια μου τα τελευταια 10 χρονια δεν εχει γνωρισει τι ειναι η μεση και απο τοτε που εβαλα αεριο το 1/4....
Το λαμπακι κυνδυνευει να καει συνεχως αναμενο.....
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: 1 σχεδον χρονος προβληματα

Δημοσίευσηαπό klonos78 » Δευτ 25 Ιούλ, 2016 17:20

Καλησπερα σας παιδια
επανέρχομαι μετααπο πολυ καιρο.
Στη τελευται επίσκεψη στο συνεργείο προβηκαμε σεμια σειρα αλλαγών που περοελαμβαναν νεα τρομπα βενζινης γιατι μετρηθηκε και δεν εδινε κανονικες πιεσεις και μπεκιερα βενζινης μεταχειρισμενη καθως επίσης και μανισιος πολ/στης και αισθητηρας στροφων. Πηρε το αμαξι και για περιπου 10μερες δουλεψε μονο βενζινη εντος πόλεως (περιπου εως 100 χλμ ταχυτητα) επειτα αρχισα να δουλευω και με αεριο παλι στις ιδιες ταχυτητες και ολοα μια χαρα, ακομη και το λαμπακι της μηχανης που αναψε 2 φορες χωρις να κοψει ισχυ εσβηνε μονο του μετα απο λιγο. Το Σ/Κ εκανα ταξιδι εκτος πόλης και μετα απο αρκετα χλμ όταν ανεβασα ταχυτητα κι εφτασα περιπου 120-125 χλμ/ω και με βενζινη και με αεριο (πρωτα βενζινη) το αμαξι αρχισε να κομπλαρει να μην ανταποκρινεται το γκαζι και να αναβοσβηνει παλι το λαμπακι μηχανης. Επρεπε να σβησω και να ξαναβαλω μπρος (μετα απο 7-8 φορες) και να κινηθω με αεριο γιατι στη βενζινη κλοτσουσε παλι ενω βαζοντας μπρος και πηγαινοντας με αεριο πηγαινε οκ οσο η ταχυτητα μου δεν ξεπερνουσε τα 100-110 χλμ/ω. Στο συνεργειο μου ειπανε να το παω αυριο να δοκιμασω νεα μπεκιερα βενζινης ενω καποια στιγμη που αλλαξαμε δοκιμαστικα μια αλλη ασφαλειοθηκη και μετα ξαναβαλαμε τη δικη μου το αμαξι πηρε μπρος μετα απο ...100 φορες.....! :thumbdown:
klonos78
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Κυρ 26 Ιουν, 2016 21:06

Re: 1 σχεδον χρονος προβληματα

Δημοσίευσηαπό lpguser » Δευτ 15 Αύγ, 2016 18:44

Επειδή η περιγραφή σου με τα κομπιάσματα και σε βενζίνη και τα σβησίματα μου κάνουν κάπως γνωστά. Και δεν είδα να αναφέρεις βαλβίδες πουθενά. Εγώ σε mondeo πέρναγα παρόμοια πράγματα με κομπίασματα κάτω των 2000 στροφών και σβησίματα. Επίσης δεν τράβαγε όπως έπρεπε. Με τετάρτη σε ανηφρικό δρόμο και δεν κράταγε καν στροφές . Έγινε αλλαγή σε πολλαπλασιαστή μπουζοκαλώδια - μπεκ (γιατί βουλώσανε από κακή βενζίνη που κρύψανε το πραγματικό πρόβλημα). Το αμάξι έφτασε με κλεισμένο τον ένα κύλινδρο από το σύστημα σε συνεργείο όπου εντέλει βρέθηκαν οι βαλβίδες εξαγωγής αρκετά έως πολύ κλειστές. Διορθώθηκε αυτό και το αμάξι επανήλθε. Έψαχνα σε άλλα πράγματα αρκετό καιρό ενώ από την αρχή της μειωμένης απόδοσης έπρεπε να δω αυτό. Να πω ότι τα συμπτώματα άρχισαν με αναφορές για πότε φτωχό και πότε πλούσιο μείγμα. Σε ρυθμίσεις εξαφανιζόταν το λαμπάκι για μήνες και μετά πάλι από την αρχή. Ευτυχώς δεν υπήρχε σε έδρες πρόβλημα οπότε τώρα συνεχίζουμε τα χιλιόμετρα.
lpguser
 
Δημοσιευσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ 30 Αύγ, 2012 19:45

Re: 1 σχεδον χρονος προβληματα

Δημοσίευσηαπό klonos78 » Σάβ 29 Οκτ, 2016 12:24

Καλημερα παιδια
Αυτη η ερμαφροδιτη κατασταση που σας περιεγραφα το καλοκαιρι συνεχιζεται με παραξενο τροπο. Ουσιαστικα απο το καλοκαιρι και μετα κινουμενος ειτε με βανζινη ειτε με αεριο οταν ημουν μονος μου στο αμαξι δεν ειχα ποτε θεματα. Το καλοκαιρι εκαν συνεχομενα ταξιδια εως χαλικιδικη με το αμαξι αδειο απροβληματιστα εκτος απο 1-2 φορες που δυσκολευοταν να παρει μπροστα.
αυτο συνεχίστηκε ως τωρα οπου συνεχιζω να κινουμαι εντος πολης για δουλεια και κανω μικρες εξορμησεις με την οικογενεια. πριν λιγες μερες που κουβαλουσα μεγαλο βαρος στο αμαξι μου εκανε ενα στιγμιαιο κομπιασμα αναβοσβηνωντας το λαμπακι αλλα σταματησε αμεσως και συνεχισα κανονικα. Την πεμπτη ξεκινω με το αμαξι συνολικα 4 ατομα και βαλιτσες και κινουμενος με βενζινη μετα απο 30 χλμ αρχισε να κοβει και να αναβοσβηνει λαμπακι μηχανης. Το γυρισα σε αεριο και κολλησε εκει (δεν ξαναγυρνουσε βενζινη) . Το αφησα λαρισα και σημερα που δοκιμαστηκε μονο με τον οδηγο και κινουμενο με αεριο πηγαινε εως 140 κανονικα....Δεν ξερω τι να σκεφτω ...εκτος απο εγκεφαλο αμαξιου και πως συνεργαζεται με τον εγκεφαλο του συστηματος αεριου!
klonos78
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Κυρ 26 Ιουν, 2016 21:06

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 25 επισκέπτες