Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Μπεκ βενζινης αντικατάσταση

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Μπεκ βενζινης αντικατάσταση

Δημοσίευσηαπό nickL » Σάβ 02 Ιούλ, 2016 12:36

Καλησπέρα σε όλους.

Μετά από σέρβις και περίπου 7-8 μήνες με υγραέριο, χάλασε και αντικαταστάθηκε ένα μπεκ βενζίνης. Δεν ξέρω αν ευθύνεται το υγραέριο, αλλά ειδικά με αυτό το αυτοκίνητο δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα στον κινητήρα πριν κάνω εγκατάσταση. Από το σέρβις με ενημέρωσαν ότι πολλά αυτοκίνητα έρχονται με χαλασμένα μπεκ είτε έχουν είτε δεν έχουν υγραέριο και βασικά δεν μπορούσαν να ξέρουν αν όντως έφταιξε το υγραέριο σε κάτι, πόσο μάλλον από τη στιγμή που τα μπεκ δεν δουλεύουν εκείνη την ώρα αλλά ίσως και αυτό να είναι το πρόβλημα τελικά.

Μήπως τελικά παίζουμε κορώνα γράμματα και ρισκάρουμε 200άρες με το υγραέριο; Έχω αρχίσει ήδη να σκέφτομαι να το περιορίσω πλέον αν όχι να το καταργήσω τελείως.
nickL
 
Δημοσιευσεις: 338
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ, 2015 00:25

Re: Μπεκ βενζινης αντικατάσταση

Δημοσίευσηαπό tedd » Σάβ 02 Ιούλ, 2016 13:05

Γιατί στα μη τροποποιημενα αυτοκίνητα μπεκ , αντλίες, βαλβίδες έδρες κ.α. δεν χαλούν; πριν που ειχαμε μονο βενζίνη όταν χαλούσε κάτι το θεωρούσαμε συνήθη βλάβη τώρα μόλις χαλάσει κάτι το ρίχνουμε στο υγραέριο. Ειδικα τα συνεργεία αν πας για βλάβη πριν το δουν ακόμη καταλήγουν οτι φταίει το υγραέριο σε λίγο θα μας πουν οτι ακόμα και αν χάλασουν οι υαλοκαθαρηστηρες ή ο καθρέφτης θα φτάιει το υγραέριο. Και απο μια άποψη είναι σωστο γιατί λόγω χαμηλής τιμής υγραερίου κανεις πολλά χιλιομετρα και δεν το σκέφτεσαι, ευχαριστιεσαι το αυτοκινητακι σου που τοσα εδωσες, όποτε αφού γίνεται περισσότερη χρηση επακολουθο είναι και η φθορά τους. Καλη εγκατάσταση αμα γίνει εξ αρχής δεν υπάρχει πρόβλημα κάτι να χαλάσει με το κέρδος λόγω τιμής υγραερίου υπερκαλύπτεις το κοστος. Όσο αφορα το θέμα σου οι 7-8 μηνες θεωρω οτι είναι λιγο για να ευθύνεται το υγραεριο. Το πιο πιθανό είναι να ηταν να παράδοσει πνεύμα και να έτυχε τώρα, ειδικα με τις πεντακάθαρες βενζινες που κυκλοφορούν. BTW ποσά χιλιομετρα είχες όταν εβαλες υγραέριο και ποσά τώρα;

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Nissan Almera Mk II (N16) 1497cc
BRC Sequent 24
Εικόνα
tedd
 
Δημοσιευσεις: 588
Εγγραφή: Τρί 10 Μάιος, 2011 20:39

Re: Μπεκ βενζινης αντικατάσταση

Δημοσίευσηαπό nickL » Σάβ 02 Ιούλ, 2016 13:16

Είναι ακριβώς όπως το λες φίλε. Χαλάνε ούτως ή άλλως και μου το είπαν κ στο σέρβις. Για να το ξεκαθαρίσω, δεν έριξαν τη ζημία στο υγραέριο σε καμμία περίπτωση, ίσα ίσα μου είπαν ότι τις ίδιες ζημιές για τις οποίες ας πούμε κατηγορείται το υγραέριο (τρόμπες, πολλαπλασιαστές, βαλβίδες), για τις ακριβώς ίδιες ζημιές έρχονται και χαλασμένα αυτοκίνητα χωρίς υγραέριο.

Το βάλα στα 89.000 κ τώρα έχω 97.000 πάνω κάτω. Τι να πω, δεν ξέρω. Και αυτό είναι κ το πρόβλημα.
nickL
 
Δημοσιευσεις: 338
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ, 2015 00:25

Re: Μπεκ βενζινης αντικατάσταση

Δημοσίευσηαπό tedd » Σάβ 02 Ιούλ, 2016 13:52

Λιγα χιλιομετρα έκανες οποτε νομιζω οτι ηταν να γίνει και έγινε. Μην το σκέφτεσαι καθόλου, ευχαριστήσου το αυτοκίνητο σου και καλες βόλτες!!!!

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Nissan Almera Mk II (N16) 1497cc
BRC Sequent 24
Εικόνα
tedd
 
Δημοσιευσεις: 588
Εγγραφή: Τρί 10 Μάιος, 2011 20:39


Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 82 επισκέπτες





cron