Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Long Fuel Trim +10%

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: Long Fuel Trim +10%

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Πέμ 14 Ιούλ, 2016 21:45

Ε τοτε ριχτου ενα μπουκαλάκι redex και κανε ενα βράδυ ενα ωραιο σανίδωμα.
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Long Fuel Trim +10%

Δημοσίευσηαπό apagogeas » Πέμ 14 Ιούλ, 2016 22:01

Μακάρι να είναι μόνο αυτό. Η πρόταση είναι να το βάλω όταν θα έχει λίγη βενζίνα μέσα για να δράσει πιο γερά, οπότε από βδομάδα θα γίνει.
Corsa D 1.4 07' NIGS πνεύμονας/Zanardi B4 OBD/tunap. 72K km/64m -> 0.0252€/km καθ. κέρδος
apagogeas
 
Δημοσιευσεις: 385
Εγγραφή: Δευτ 18 Μαρ, 2013 22:42

Re: Long Fuel Trim +10%

Δημοσίευσηαπό hlias » Πέμ 14 Ιούλ, 2016 22:12

τσεκαρισε μετρητη αερα και αισθητηρα λαμδα.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Long Fuel Trim +10%

Δημοσίευσηαπό viallesi » Πέμ 14 Ιούλ, 2016 22:23

Μιλάμε για μαμά αμάξι πάντα έτσι? Χωρίς εισαγωγές αέρα τύπου CAI η οτιδήποτε άλλο σωστά?
viallesi
 
Δημοσιευσεις: 452
Εγγραφή: Τετ 04 Μαρ, 2015 11:32

Re: Long Fuel Trim +10%

Δημοσίευσηαπό apagogeas » Πέμ 14 Ιούλ, 2016 22:33

Ναι μαμα είναι, μόνο το υγραέριο έχει μπει. Καμία άλλη αλλαγή. Οι αισθητήρες καλοί φάνηκαν όταν τους είδε τη πρώτη φορά. Και σε μένα εντάξει φαίνονται που τους παρακολουθώ. Λες αν έχουν παλιώσει λίγο και αποκρίνονται πιο αργά να έχει τέτοια επίδραση;
Corsa D 1.4 07' NIGS πνεύμονας/Zanardi B4 OBD/tunap. 72K km/64m -> 0.0252€/km καθ. κέρδος
apagogeas
 
Δημοσιευσεις: 385
Εγγραφή: Δευτ 18 Μαρ, 2013 22:42

Re: Long Fuel Trim +10%

Δημοσίευσηαπό hlias » Πέμ 14 Ιούλ, 2016 22:42

ειναι πιθανο για τον "λ" καθαρισε με ειδικο σπρευ τον μετρητη αερα, να ειναι κρυος ομως.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Long Fuel Trim +10%

Δημοσίευσηαπό apagogeas » Κυρ 18 Δεκ, 2016 02:51

Να πω τι εγινε τελικά με αυτό το θέμα. Η κατάσταση είχε ξεφύγει, με βενζίνη είχα +10 και με υγραέριο έφτανε -9 το long trim. Αιτία όλου αυτού ήταν τελικά ένα σωληνάκι που είχε φύγει από τη θέση του, αυτό που πήγαινε στη πεταλούδα, μερος του MAP του υγραερίου και ήταν κρυμένο πίσω από τη πεταλούδα και δε φαινόταν. Όπως φαίνεται,η μικρή τρυπίτσα ήταν αρκετή για να μπαίνει αρκετός αέρας ώστε η μηχανή στη βενζίνη να ζητάει παραπάνω καύσιμο και το υγραέριο να τρελαθεί παράλληλα αλλά όχι τόσο μεγάλη ώστε να πετάει check engine συνέχεια, κάτι που δυσκόλεψε πολύ στον εντοπισμό της αιτίας. Το πρόβλημα το βρήκε τυχαία ο υγραεριτζής μου, παρόλο που έχω πάει 2 φορές σε αυτόν και σε άλλους για το θέμα χωρίς να λυθεί. Το σφάλμα δεν ήταν δικό του, καθώς όπως φαίνεται τη ζημιά μου την έκανε, από απροσεξία προφανώς, ένας μηχανικός πέρυσι το γενάρη που είχα θέμα με το καλοριφέρ και ψαχούλευε πίσω από τη πεταλούδα προς τα κάτω να κόψει τα νερά να κάνει τη πλύση του καλοριφέρ.
Εδώ και μια βδομάδα οι τιμές και στη βενζίνη και στο υγραέριο είναι στα +-3 και η συμπεριφορά είναι όπως πριν το πρόβλημα, δεν κομπιάζει στο ξεκίνημα, οπότε θεωρώ ότι λύθηκε!!! :D
Το καλό είναι ότι η αντλία φαίνεται ότι δεν έχει θέμα τελικά, κάτι που το φοβόμουν πάρα πολύ.
Corsa D 1.4 07' NIGS πνεύμονας/Zanardi B4 OBD/tunap. 72K km/64m -> 0.0252€/km καθ. κέρδος
apagogeas
 
Δημοσιευσεις: 385
Εγγραφή: Δευτ 18 Μαρ, 2013 22:42

Re: Long Fuel Trim +10%

Δημοσίευσηαπό hlias » Κυρ 18 Δεκ, 2016 11:50

Καλημερα, θα γινω κακος τωρα.
Ειχε φυγει το σωληνακι της υποπιεσης απο τον μαπ του υγραεριου και ο εγκαταστατης δεν το ειδε μολις συνδεσε το προγραμμα οτι η τιμη του μαπ ηταν σταθερη χωρις να μεταβαλετε οταν πατησει το γκαζι ή οτι η υποπιεση που του εδιχνε στο ρελαντι δεν ηταν σωστη?
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Long Fuel Trim +10%

Δημοσίευσηαπό apagogeas » Κυρ 18 Δεκ, 2016 20:41

Η αλήθεια είναι ότι αν είχε μπήξει νωρίτερα το διαγνωστικό του LPG θα το είχε βρει αλλά από τη στιγμή που το πρόβλημα γινόταν αισθητό μόνο στη βενζίνη όλοι είχανε επικεντρώσει σε αυτό το κομμάτι τις απόψεις τους. Αν είχα πει στον LPGα μου ότι έχω θέμα στο υγραέριο θα το έβαζε και στο διαγνωστικό νωρίτερα, αλλά δεν είχα θέμα με το LPG ούτε και εγώ το υποψιάστηκα αυτό το κομμάτι. Ούτε και μου δείχνει με κάποιο τρόπο το LPG ότι υπάρχει θέμα πχ δε διαβάζει το δικό του MAP και επειδή είναι και OBD πιθανότατα έπερνε όλο αυτό το διάστημα τη πληροφορία MAP από το MAP της βενζίνης οπότε κουτσά στραβά τα έβγαζε πέρα και δε καταλάβαινα θέμα με το υγραέριο, πέρα του -9 long trim που ήταν και ο λόγος που ξαναπήγα στον υγραερά. Πάντως το MAP της βενζίνης ανταποκρινόταν που ήταν από τα πρώτα που κοίταξα γι'αυτό και δεν το υποψιαστήκαμε συνολικά. Όλοι για μπεκ βενζίνης είπανε από την αρχή και εκ των υστέρων, δεν ήταν εκεί το θέμα. Δε μπορώ να κατηγορήσω κάποιον, ίσως πέρα του αρχικού μηχανικού του καλοριφέρ.
Corsa D 1.4 07' NIGS πνεύμονας/Zanardi B4 OBD/tunap. 72K km/64m -> 0.0252€/km καθ. κέρδος
apagogeas
 
Δημοσιευσεις: 385
Εγγραφή: Δευτ 18 Μαρ, 2013 22:42

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 60 επισκέπτες