Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Γυρίζει σε βενζίνη οταν ξεκινά στο φανάρι

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Γυρίζει σε βενζίνη οταν ξεκινά στο φανάρι

Δημοσίευσηαπό macmac » Σάβ 16 Ιούλ, 2016 18:44

Ήρθε και η σειρά μου να ζητήσω τα φώτα του forum σε ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω τελευταία. Έχει ως εξής:
Όταν ο πνεύμονας είναι ζεστός (93+ βαθμοί κελσίου) και είμαι στο φανάρι, πάω να ξεκινήσω, και ο κινητήρας σβύνει. Μιζάρω και δεν ξεκινάει με αέριο, αρχίζει και σφυρίζει και γυρίζει σε βενζίνη. Ξεκινάω. Αν μετά προσπαθήσω να το γυρίσω σε αέριο, δεν γυρίζει και σφυρίζει σαν να μην έχει αέριο. Σημείωση 1η: η δεξαμενή είναι γεμάτη και ακούγεται και η βαλβίδα της δεξαμενής όταν προσπαθώ να το γυρίσω σε αέριο. Μετά από μερικά χιλιόμετρα, όταν ξαναπροσπαθήσω να το γυρίσω σε αέριο, άλλες φορές γυρίζει και άλλες όχι. Πάντα όμως ακούγεται η βαλβίδα της δεξαμενής που ανοίγει για να περάσει το αέριο. Σήμερα κατάφερα να το γυρίσω σε αέριο μόλις έφθασα στον προορισμό μου και πάρκαρα...
Σημείωση 2η: Πρόσφατα (1500 Κm) έκανα service με αλλαγή φίλτρων και αλλαγή πηνίου βαλβίδας δεξαμενής (ήταν καμένο το παλιό πηνίο και δεν άνοιγε η βαλβίδα) και αλλαγή των μπεκ με άλλα τύπου βενζίνης (που σημειωτέον έκαναν το αυτοκίνητο να λειτουργεί πανέμορφα χωρίς καμία διαφορά από την βενζίνη).
Όλες οι απόψεις και η εμπειρία από τα μαστόρια ευπρόσδεκτες!
Hyundai Matrix 06 - Bardolini - 49000Km / 2500 ώρες με υγραέριο (11lt/100Km + 1,5lt/100Km βενζίνη)
Άβαταρ μέλους
macmac
 
Δημοσιευσεις: 102
Εγγραφή: Τετ 20 Ιουν, 2012 14:56

Re: Γυρίζει σε βενζίνη οταν ξεκινά στο φανάρι

Δημοσίευσηαπό georgioskchasiotis » Σάβ 16 Ιούλ, 2016 20:33

Η εύκολη λύση... βάλε τα παλιά και πάρε τα λεφτά σου πίσω !!! 8-)
Μετά τράβα σε άλλο μάστορα.... ;)
Peugeot 406 1800cc (LFY engine) 16V του 2000 - Lovato Easy FAST SMART (+ λαδιέρα για σιγουριά)
Άβαταρ μέλους
georgioskchasiotis
 
Δημοσιευσεις: 18
Εγγραφή: Τρί 19 Ιαν, 2016 21:11

Re: Γυρίζει σε βενζίνη οταν ξεκινά στο φανάρι

Δημοσίευσηαπό manoliss » Δευτ 18 Ιούλ, 2016 17:50

macmac έγραψε:Ήρθε και η σειρά μου να ζητήσω τα φώτα του forum σε ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω τελευταία. Έχει ως εξής:
Όταν ο πνεύμονας είναι ζεστός (93+ βαθμοί κελσίου) και είμαι στο φανάρι, πάω να ξεκινήσω, και ο κινητήρας σβύνει. Μιζάρω και δεν ξεκινάει με αέριο, αρχίζει και σφυρίζει και γυρίζει σε βενζίνη. Ξεκινάω. Αν μετά προσπαθήσω να το γυρίσω σε αέριο, δεν γυρίζει και σφυρίζει σαν να μην έχει αέριο. Σημείωση 1η: η δεξαμενή είναι γεμάτη και ακούγεται και η βαλβίδα της δεξαμενής όταν προσπαθώ να το γυρίσω σε αέριο. Μετά από μερικά χιλιόμετρα, όταν ξαναπροσπαθήσω να το γυρίσω σε αέριο, άλλες φορές γυρίζει και άλλες όχι. Πάντα όμως ακούγεται η βαλβίδα της δεξαμενής που ανοίγει για να περάσει το αέριο. Σήμερα κατάφερα να το γυρίσω σε αέριο μόλις έφθασα στον προορισμό μου και πάρκαρα...
Σημείωση 2η: Πρόσφατα (1500 Κm) έκανα service με αλλαγή φίλτρων και αλλαγή πηνίου βαλβίδας δεξαμενής (ήταν καμένο το παλιό πηνίο και δεν άνοιγε η βαλβίδα) και αλλαγή των μπεκ με άλλα τύπου βενζίνης (που σημειωτέον έκαναν το αυτοκίνητο να λειτουργεί πανέμορφα χωρίς καμία διαφορά από την βενζίνη).
Όλες οι απόψεις και η εμπειρία από τα μαστόρια ευπρόσδεκτες!

συνηθως το πηνιο στον πνευμονα ουσιαστικα μετακινει μια βαλβιδα που ανοιγει κλεινει την παροχη αεριου απο τον πνευμονα μεχρι την μπεκιερα....βγαλε το πηνιο απο πανω βγαλε και αυτην την βαλβιδα καθαρισε την και μαλλον εκει ειναι το προβλημα σου.....
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss
 
Δημοσιευσεις: 715
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:37


Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 59 επισκέπτες