Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Πρόβλημα Opel Corsa D

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Πρόβλημα Opel Corsa D

Δημοσίευσηαπό kachilas » Τρί 26 Ιούλ, 2016 11:07

Καλησπέρα στη παρέα,

Έχω ένα Opel Corsa D μοντέλο 2008 και στα 100.000 χμ του τοποθέτησα το BRC Plug and Drive στην Lpgas λόγο των καλών σχολίων που είχα διαβάσει εδώ.
Έχω κάνει 50.000 χμ και εδώ και 1 εξάμηνο μου έχει παρουσιάσει ένα πρόβλημα και έχω ταλαιπωρηθεί αφάνταστα και δεν μπορώ να βγάλω ακόμα άκρη. Όταν το αυτοκίνητο είναι κρύο δλδ μείνει για τουλάχιστον 6 ώρες σβηστό το χειμώνα και λιγότερο όταν παίρνει μπρος μέχρι να ζεσταθεί μου κάνει κομπιάσματα δλδ πάω να ξεκινήσω και μου ρίχνει τις στροφές και κάνει σαν να πάει να σβήσει. Επίσης αν έχω το γκάζι σταθερό πχ στις 3.000 στροφές επίσης μου ρίχνει σιγά σιγά τις στροφές μέχρι τις 1.500 και μετά από 1-2 λεπτά επανέρχονται. Αυτό που έχω παρατηρήσει εγώ είναι ότι αν αφήσω τελείως άδεια τη μπουκάλα του υγραερίου το εν λόγο πρόβλημα δεν παρουσιάζεται αν έχει μείνει μέσα αέριο και το έχω κλειστό από το κουμπί το πρόβλημα είναι το ίδιο.
Στην Lpgas μου είπαν ότι δεν φταίει το αέριο και ότι είναι πρόβλημα του αυτοκινήτου. Το πάω στην Opel και μου λένε θέλουνε καθαρισμό τα μπέκ της βενζίνης γι'αυτό το κάνει αυτό. Καθαρίζω τα μπέκ αλλά δυστυχώς το πρόβλημα δεν φτιάχνει.
Μετά από κανά μήνα μου ανάβει ένα λαμπάκι (σαν βρυσάκι) που σημαίνει ότι δεν γίνεται σωστή καύση. Πάω πάλι στην Lpgas και μου λένε βρέθηκε το πρόβλημα είναι ο αισθητήρας Λ. Αλλάζουν τον αισθητήρα και μετά από 1 εβδομάδα πάλι τα ίδια δυστυχώς.
Επειδή έχω κουραστεί πολύ με το εν λόγο πρόβλημα έχετε κάποια ιδέα τι μπορεί να φταίει η αλλιώς να μου προτείνετε κάποιο καλό μάστορα.

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας και συγγνώμη για το μακροσκελές κείμενο αλλά προσπάθησα να γίνω όσο πιο κατατοπιστικός γίνεται!!
kachilas
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Τρί 07 Μάιος, 2013 12:01

Re: Πρόβλημα Opel Corsa D

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Τρί 26 Ιούλ, 2016 12:34

Όταν ζεσταθεί όλα στρώνουν?
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Πρόβλημα Opel Corsa D

Δημοσίευσηαπό hlias » Τρί 26 Ιούλ, 2016 12:36

Αν το δουλεψεις 4-5 μερες μονο με βενζινη κανει τα ιδια?
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Πρόβλημα Opel Corsa D

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Τρί 26 Ιούλ, 2016 12:40

hlias έγραψε:Αν το δουλεψεις 4-5 μερες μονο με βενζινη κανει τα ιδια?

Σωστη παρατήρηση και θα πρεπει να το δοκιμασει, αλλά δεν νομιζω στην lpgas να είδαν trims στο θεο και να το άφησαν ετσι.
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Πρόβλημα Opel Corsa D

Δημοσίευσηαπό kachilas » Τρί 26 Ιούλ, 2016 12:45

Ευχαριστώ πολύ με τις απαντήσεις σας.
Αν το δουλέψω σε βενζίνη εφόσον έχει η μπουκάλα μέσα αέριο το πρόβλημα είναι το ίδιο δεν αλλάζει κάτι.
Όταν αδειάσει τελείως η μπουκάλα του αερίου το αυτοκίνητο είναι μια χαρά από την επόμενη μέρα!!!
kachilas
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Τρί 07 Μάιος, 2013 12:01

Re: Πρόβλημα Opel Corsa D

Δημοσίευσηαπό kachilas » Τρί 26 Ιούλ, 2016 12:46

gkazakias έγραψε:Όταν ζεσταθεί όλα στρώνουν?



Εφόσον ζεσταθεί το αμάξι δεν παρουσιάζει κανένα πρόβλημα.
Και 1 ώρα να μείνει με σβηστό κινητήρα και το βάλω μπροστά πάλι κανένα πρόβλημα!!
kachilas
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Τρί 07 Μάιος, 2013 12:01

Re: Πρόβλημα Opel Corsa D

Δημοσίευσηαπό kachilas » Τρί 26 Ιούλ, 2016 12:49

Παρεπιπτόντος σήμερα το πήγα στον Καλογρίτσα να το δει γιατί δεν άντεχα άλλο.
Μου είπε ότι του βγάζει πρόβλημα ο δεύτερος αισθητήρας Λ.
Είναι δυνατόν να χαλάσανε και οι 2 αισθητήρες Λ μέσα σε μια εβδομάδα?
kachilas
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Τρί 07 Μάιος, 2013 12:01

Re: Πρόβλημα Opel Corsa D

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Τρί 26 Ιούλ, 2016 12:53

2 πράματα. 1) Βαλβιδα ψυχρής. 2 εαν η πολυβαλβιδα πίσω δεν κλείνει εντελώς και περνάει κάποια ποσότητα αερίου ταυτοχρονα μέχρι να γυρίσει πλήρως σε αέριο.
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Πρόβλημα Opel Corsa D

Δημοσίευσηαπό kachilas » Τρί 26 Ιούλ, 2016 13:18

gkazakias έγραψε:2 πράματα. 1) Βαλβιδα ψυχρής. 2 εαν η πολυβαλβιδα πίσω δεν κλείνει εντελώς και περνάει κάποια ποσότητα αερίου ταυτοχρονα μέχρι να γυρίσει πλήρως σε αέριο.



Αν δεν σου είναι κόπος μπορείς να μου πεις τη εννοείς με το βαλβίδα ψυχρής γιατί δυστυχώς δεν σκαμπάζω από αυτά.
Ευχαριστώ!!!
kachilas
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Τρί 07 Μάιος, 2013 12:01

Re: Πρόβλημα Opel Corsa D

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Τρί 26 Ιούλ, 2016 13:25

Όταν ειναι κρύο το μοτέρ αυτή η βαλβίδα το αναγνωρίζει απο την θερμοκρασία του παραφλου και δίνει την κατάλληλη εντολή στον εγκέφαλο να φτιάξει μίγμα πλούσιο για να δουλεύει σωστα η μηχανή ώντας κρύα.
Το βασικότερο εξάρτημα για την ψυχρή εκκίνηση του μοτέρ.
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Επόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot] και 53 επισκέπτες