Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Το αυτοκίνητο μετά από εγκατάσταση lpg ρετάρει

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: Το αυτοκίνητο μετά από εγκατάσταση lpg ρετάρει

Δημοσίευσηαπό tedd » Δευτ 26 Σεπ, 2016 01:45

Έτσι ακριβως, κανένας μηχανικός δεν μπορεί να πει με απόλυτη βεβαιότητα οτι η βλάβη προέρχεται εξαιτίας του υγραερίου, επίσης υπάρχει και η απαλλαγή 600€ οπου για αρκετά απο αυτά που καλυπτει η εγγύηση βγαίνουν εκτός λόγω χαμηλοτερου κοστους εκτός και αν συμπεσουν αρκετά μαζί. Σου "φορτωνει" και οτι πρεπει να βάλεις απο αυτον και λαδιερα, δηλαδή ακόμη και τα συστήματα με μικρόψεκασμούς βενζίνης πρεπει να φοράνε λαδιερα , αν κατάλαβα καλά. Για το φιλο τώρα με το πρόβλημα δυστυχώς δεν είμαι αισιόδοξος , τρομερά δύσκολο να αποδειξει οτι φτάιει το υγραέριο αλλά και παλι αν το κοστος της βλάβης είναι κάτω απο 600€ αναλαμβάνει εξολοκληρου το κοστος ακομη και αν το αποδειξει. Αμφιβάλλω αν ποτε κάποιος πελάτης κατάφερε να κανει χρηση της εγγύησης. Εγγύηση κενού γράμματος είναι, υπαρχει απλα για τσιμπισει πελατεια.

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Nissan Almera Mk II (N16) 1497cc
BRC Sequent 24
Εικόνα
tedd
 
Δημοσιευσεις: 588
Εγγραφή: Τρί 10 Μάιος, 2011 20:39

Re: Το αυτοκίνητο μετά από εγκατάσταση lpg ρετάρει

Δημοσίευσηαπό tedd » Δευτ 26 Σεπ, 2016 01:53

Η εγγύηση αυτή μου θυμίζει την δυνοτητα επιστροφής χρήματος για εκείνη την παπαριά, τα μαγνητακια που μειώνουν την κατανάλωση οπου δικαίωμα επιστροφής εχεις αφου το χρησιμοποιήσεις και δεν μείνεις ικανοποιημένος αλλά με την προϋπόθεση οτι δεν θα έχει ανοιχθεί η συσκευασία.

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Nissan Almera Mk II (N16) 1497cc
BRC Sequent 24
Εικόνα
tedd
 
Δημοσιευσεις: 588
Εγγραφή: Τρί 10 Μάιος, 2011 20:39

Re: Το αυτοκίνητο μετά από εγκατάσταση lpg ρετάρει

Δημοσίευσηαπό Candlemass » Δευτ 26 Σεπ, 2016 13:21

tedd έγραψε:δηλαδή ακόμη και τα συστήματα με μικρόψεκασμούς βενζίνης πρεπει να φοράνε λαδιερα


Αυτό δεν ισχύει, όσα συστήματα έχουν συμμετοχή βενζίνης δεν χρειάζονται και λαδιέρα για την εγγύηση του Τσοπελο γιατί η λίπανση γίνεται από τη βενζίνη.
Κατά τα άλλα, είναι όπως τα λέτε, απλή διαφημιστική φούσκα χωρίς αντίκρυσμα η εγγύηση που δίνει.
VW EOS 1.4 TSi : LandiRenzo Omegas Direct
Land Rover Freelander SE 1.8 : LandiRenzo Omegas EVO
Άβαταρ μέλους
Candlemass
 
Δημοσιευσεις: 128
Εγγραφή: Πέμ 18 Ιουν, 2015 21:00
Τοποθεσία: Αγ. Παρασκευή

Re: Το αυτοκίνητο μετά από εγκατάσταση lpg ρετάρει

Δημοσίευσηαπό geo35 » Παρ 30 Σεπ, 2016 15:34

Εχτες με πηραν τηλέφωνο από τον τσοπελογιαννη για να τους παω το αμαξι την Δευτέρα για 2 μερες για να το ψάξουν,θα μου δωσουν και οχημα αντικαταστασης δωρεαν. Αντε να δούμε τι θα γίνει.
geo35
 
Δημοσιευσεις: 10
Εγγραφή: Πέμ 11 Αύγ, 2016 09:10

Re: Το αυτοκίνητο μετά από εγκατάσταση lpg ρετάρει

Δημοσίευσηαπό NickSt » Παρ 30 Σεπ, 2016 16:42

geo35 έγραψε:Εχτες με πηραν τηλέφωνο από τον τσοπελογιαννη για να τους παω το αμαξι την Δευτέρα για 2 μερες για να το ψάξουν,θα μου δωσουν και οχημα αντικαταστασης δωρεαν. Αντε να δούμε τι θα γίνει.


Τυχερέ.., μπήκανε και διαβάσανε φαίνεται εδώ μέσα !!!.. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Ενημέρωσε μας....
NickSt
 
Δημοσιευσεις: 651
Εγγραφή: Τετ 06 Νοέμ, 2013 22:44

Re: Το αυτοκίνητο μετά από εγκατάσταση lpg ρετάρει

Δημοσίευσηαπό geo35 » Τετ 05 Οκτ, 2016 20:15

Σήμερα πηρα το αμαξι,μου αλλαξαν την δεξαμενη τον πνευμονα και τα μπεκ του αεριου γιατι η δεξαμενη ηταν σκουριασμενη απο μεσα.θα δούμε απο αύριο πως παει το αμαξι.
geo35
 
Δημοσιευσεις: 10
Εγγραφή: Πέμ 11 Αύγ, 2016 09:10

Re: Το αυτοκίνητο μετά από εγκατάσταση lpg ρετάρει

Δημοσίευσηαπό geo35 » Πέμ 27 Οκτ, 2016 00:05

μετα απο 3 βδομαδες λειτουργειας του αυτοκινητου μπορω να πω οτι εστρωσε,δουλευει οπως πρωτα χωρις ρεταρισμα και αρρυθμιες,μετα τις παραπανω αλλαγες που κανανε στο συνεργειο και σε συνδυασμο με την αλλαγη πρατηριου καυσιμων επιτελους χαιρομαι που το βαζω μπροστα και δεν κανει τιποτα.θελω να ευχαριστησω τον κυριο Νιαρχο της εταιρειας Τσοπελογιαννη που ασχοληθηκε προσωπικα με το προβλημα μου και επιτελους διορθωθηκε.
geo35
 
Δημοσιευσεις: 10
Εγγραφή: Πέμ 11 Αύγ, 2016 09:10

Re: Το αυτοκίνητο μετά από εγκατάσταση lpg ρετάρει

Δημοσίευσηαπό hlias » Πέμ 27 Οκτ, 2016 00:28

Μια χαρα φιλε, αφου καταφεραν να σου φτιαξουν το αυτοκινητο μονο μετα απο 2 μηνες να εισαι ευτυχισμενος.
Σε αλλους τους πηρε περισσοτερο χρονο, σε καποιους δεν τα καταφεραν ποτε και καποιοι απλα απαιτησαν τα γινει απεγκατασταση και να παρουν τα χρηματα τους πισω.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Το αυτοκίνητο μετά από εγκατάσταση lpg ρετάρει

Δημοσίευσηαπό papoys » Πέμ 27 Οκτ, 2016 12:25

geo35 έγραψε:μετα απο 3 βδομαδες λειτουργειας του αυτοκινητου μπορω να πω οτι εστρωσε,δουλευει οπως πρωτα χωρις ρεταρισμα και αρρυθμιες,μετα τις παραπανω αλλαγες που κανανε στο συνεργειο και σε συνδυασμο με την αλλαγη πρατηριου καυσιμων επιτελους χαιρομαι που το βαζω μπροστα και δεν κανει τιποτα.θελω να ευχαριστησω τον κυριο Νιαρχο της εταιρειας Τσοπελογιαννη που ασχοληθηκε προσωπικα με το προβλημα μου και επιτελους διορθωθηκε.


Φίλε μου και ο Άγιος φοβέρα θέλει.
Πιθανώς διάβασαν και εδώ και όλοι φοβούνται περισσότερο τη δυσφήμιση.
Πιστεύω πως μεγάλα συνεργεία όπως ο Τσοπελογιάνης ο Καλογρίτσας κ.λ.π. έχουν και την τεχνογνωσία την υποδομή και τους μαστόρους να ψάξουν να βρουν
τη βλάβη και να τη φτιάξουν.
Το θέμα είναι να το κάνουν με καλή διάθεση και θέληση και όχι ύστερα από πίεση.
Θεωρώ ότι το φόρουμ συμβάλει προς αυτή την κατεύθυνση. :thumbup:
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Το αυτοκίνητο μετά από εγκατάσταση lpg ρετάρει

Δημοσίευσηαπό harispug » Τρί 01 Νοέμ, 2016 21:55

Καλησπέρα,

σε 406 με Zanardi που περάστηκε τώρα ρετάρει και κλωτσάει το αμάξι αρκετά. Έχουν αλλαχτεί μπουζί, μπουζοκαλώδιο και το καλοκαίρι το μοτέρ ρελαντί ενώ το μοτέρ ρελαντί ρυθμίστηκε τώρα και στην αντιπροσωπεία.

Επίσης έχω κατανάλωση μέχρι πρότινος και πριν την τελευταία ρύθμιση κάπου 20€ βενζίνη και περίπου 10 λίτραα υγραέριο. Η συνήθης κατανάλωση του αμαξιού είναι 10-11 λίτρα βενζίνης.

Έχουμε κάποια παρατήρηση? Το αμάξι πάντα έκανε τα κόλπα του στο ρελαντί αλλά τώρα παραπάει... κλωτσάει, ρετάρει, κανα 2 φορές έχει σβήσει κιόλας.
harispug
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ 25 Δεκ, 2014 01:18

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 60 επισκέπτες