Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Κάνει σάν τραχτέρ στο ρελαντί..

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: Κάνει σάν τραχτέρ στο ρελαντί..

Δημοσίευσηαπό elafi » Τετ 17 Αύγ, 2016 16:29

εκανα κάτι δοκιμές και δέν είναι τα twinport βρήκα αυτο το βιντεο που μοιαζει με το δικό μου ήχο..διάβασα πός να το τσεκάρω απλά κρατούσα με ένα κατσαβίδι ανοιχτα τα τουινπορτ και ο θόριβος δέν έφευγε
δέν είναι τόσο εντονο αλλα λιγότερο..https://www.youtube.com/watch?v=KgHDWMF19-M
αντε και είναι καδένα.. γιατι κρύο δέν το κάνει? και γιατί το κάνει μόνο ρελαντί? έγω γονατήσει δέν μπορώ να αλλάξω και καδένα τώρα.. έχω και το ραγισμένο καπάκι που το μπάλωσα με το φάρμακο αλλά πόσο θα με πάει.. τα σκευτομαι και τρελαίνομαι αξίζει να δώσω λεφτα για καδένα και σε λίγο καιρό πάλι λεφτα για καπάκι που είναι ραγισμένο.. σκευτομαι να το αφήσω και όσο πάει και μετά να μαζέψω λεφτά σιγά σιγά να βάλω άλλο μοτέρ να ξεμπερδεύω..αλλά πόσο θα κρατήσει.. θα πάει απο καδένα η θα φύγει πρώτα το χημικό που έβαλα και θα χάνει νερά πάλι..
αν είναι ωστήριο κολλημένο παίζει με το καιρο πχ να ξεκολήσει με κανά λάδι πχ στο επόμενο σέρβις?
πιστεύω είναι καδένα με τα βίντεο που είδα κατάλαβα οτι μοιάζει πολύ ο θόρυβος με τον δικό μου.. πόσο θα με πάει έτσι..τσάμπα λεφτά έδωσα για φλάντζα πρίν λίγο καιρό και για επισκευη καπακιού τσάμπα λές και μας περισσεύουν.. και γενικά ακούγετε περισότερο απο τη μεριά της καδένας και όχι τόσο απο την άλη μερια του μοτέρ.
σκευτομαι το απόγευμα να βγάλω το καπάκι το πλαστικό να δώ οπτικά απο κάτω τι παίζει να δώ την καδένα αν είναι πολύ λάσχα δέν ξέρω τι να το κάνω το ρημάδι
elafi
 
Δημοσιευσεις: 37
Εγγραφή: Κυρ 17 Ιούλ, 2016 11:56

Re: Κάνει σάν τραχτέρ στο ρελαντί..

Δημοσίευσηαπό georgioskchasiotis » Τετ 24 Αύγ, 2016 14:04

Μετράς πρώτα εάν έχεις καλή πίεση λαδιού !!
Εάν ΟΚ τότε....
Τα υδραυλικά ωστήρια καθαρίζονται...(από μάστορα εύκολα, αφού τα βγάλει πρώτα)
εάν τα ανοίξεις-πλύνεις και λαδώσεις καλά !!
Αλλιώς παίρνεις και βάζεις καινούργια...
Peugeot 406 1800cc (LFY engine) 16V του 2000 - Lovato Easy FAST SMART (+ λαδιέρα για σιγουριά)
Άβαταρ μέλους
georgioskchasiotis
 
Δημοσιευσεις: 18
Εγγραφή: Τρί 19 Ιαν, 2016 21:11

Re: Κάνει σάν τραχτέρ στο ρελαντί..

Δημοσίευσηαπό referravag » Τετ 24 Αύγ, 2016 14:59

Υπάρχει και πρόσθετο λαδιού για υδραυλικά ωστήρια που τα κάνει όλα αυτά (μειώνοντας τον θόρυβο των ωστηρίων) χωρίς να χρειάζεται να ανοίξει καπάκι... Μπορεί να δοκιμάσει ένα τέτοιο στην επόμενη αλλαγή λαδιών πριν προβεί σε πιο ακριβές ενέργειες...
Peugeot 207 1.4 VTi
Citroën C4 1.4
KIT: BRC P&D MY10
Petrol Rst: LPGTECH EmuTECH Pb-Level-02
referravag
 
Δημοσιευσεις: 441
Εγγραφή: Τετ 15 Οκτ, 2014 03:15

Re: Κάνει σάν τραχτέρ στο ρελαντί..

Δημοσίευσηαπό elafi » Πέμ 25 Αύγ, 2016 11:59

Θα τα δωκιμασω όλα πριν πάω για άνοιγμα μηχανής...
λέτε να μην είναι καδενα και να κόλλησε κάνα σωτήριο? μακάρι να είναι αυτό. ..
πίεση αν δεν ήταν καλή δεν θα είχα κάνα λαμπακι?
ή φάση ξεκίνησε απότομα μέσα σε μια εβδομάδα περίπου όταν είχαν περάσει λίγα νερά στα λάδια..
Τώρα παρόλο το θόρυβο στο ρελαντί όταν ανεβάζω στροφές εκτός ότι δεν ακούγετε πάει και πολύ καλά..
δεν υπάρχει κάποιο πρόσθετο να το ρίξω μέσα τώρα και να κάτσει ακόμα 5-6000 χιλιόμετρα που είναι για αλλαγή λαδιων? πρέπει να πετάξω τα λαδια μετά ότι και να βάλω?
elafi
 
Δημοσιευσεις: 37
Εγγραφή: Κυρ 17 Ιούλ, 2016 11:56

Re: Κάνει σάν τραχτέρ στο ρελαντί..

Δημοσίευσηαπό elafi » Παρ 26 Αύγ, 2016 10:40

να βάλω κάποιο πρόσθετο τώρα και όταν έρθει η αλλαγή λαδιών να βάλω και ένα καθαριστικό ?
σκεφτόμουν να βάλω κάποιο πρόσθετο..να δώ πός θα πάει αν πάει καλά κρατάω τα λάδια αν όχι βάζω καθαριστικό και αλλάζω λάδια.
elafi
 
Δημοσιευσεις: 37
Εγγραφή: Κυρ 17 Ιούλ, 2016 11:56

Re: Κάνει σάν τραχτέρ στο ρελαντί..

Δημοσίευσηαπό meletis » Σάβ 04 Νοέμ, 2023 19:58

Σε Opel Corsa C με 230,000 με αλλαγή λαδιών κάθε 8500 10/40.
Πριν 20,000 αλλάχτηκε σετ χρονισμού είχαν σχετική φθορά οι γλυστρες .
Ωστόσο είχε τις τελευταίες 2 αλλαγές λαδιών που το πρωί ακούγονται ελάχιστα τα ωστηρια στη πρωινή εκκίνηση για 1-2 λεπτά .
Του έριξα το πρόσθετο της Liqui Moly να το αφήσω να δουλέψει και είμαι σε παρακολούθηση. Είχα σκεφτεί να ρίξω και αντιτριβικο όπως είχα γράψει σε άλλο θέμα .
Σχεδόν όλα τα Corsa C /D βγάζουν θέμα .
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Κάνει σάν τραχτέρ στο ρελαντί..

Δημοσίευσηαπό antonis132 » Κυρ 05 Νοέμ, 2023 20:59

Μελετη προτεινω να βαλεις λαδια 5W-30 ή 5W-20 ακόμα καλυτερα θα μειώσει αισθητα τον ηχο απο τα ωστηρια επειδη η αδυναμια των παχυρευστων λιπαντικων είναι οταν πεσει η θερμοκρασια περιβαλλοντος κατω απο 10 βαθμους μεχρι να σηκωσει το λαδι ο κινητηρας ακουγονται περισσοτερο...
antonis132
 
Δημοσιευσεις: 435
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 14:34

Re: Κάνει σάν τραχτέρ στο ρελαντί..

Δημοσίευσηαπό meletis » Κυρ 05 Νοέμ, 2023 21:50

antonis132 έγραψε:Μελετη προτεινω να βαλεις λαδια 5W-30 ή 5W-20 ακόμα καλυτερα θα μειώσει αισθητα τον ηχο απο τα ωστηρια επειδη η αδυναμια των παχυρευστων λιπαντικων είναι οταν πεσει η θερμοκρασια περιβαλλοντος κατω απο 10 βαθμους μεχρι να σηκωσει το λαδι ο κινητηρας ακουγονται περισσοτερο...
Το είχα σκεφτεί και εγώ αλλά είχα ενδοιασμούς μήπως αυξηθεί η κατανάλωση του .. Αλλά το αμάξι με το 10/40 κάθε 5000 θέλει συμπλήρωμα περίπου 500 ml .Του βάζω μια καλή εταιρεία και βαριά 7500-8000 αλλαγή(~2,5 μήνες). Το 80% των χιλιομέτρων το κάνει εκτός πόλης . 10/40 έβαζαν και ο προηγούμενος κάτοχος υποτίθεται . 5/40 δίνει η Opel Dexos 2 . Τώρα του έριξα το πρόσθετο και έχω ακόμη για αλλαγή λαδιών χιλιόμετρα.

Στάλθηκε από το M2010J19SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 19 επισκέπτες